Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.749
Поени од реакции
4.999
Карсон немаше блага веза за геополитичките случувања, тотално неинформиран за израел, блискиот исток и останатата надворешна политика, за харизма да не праиме муабет,дрво.
Од друга страна трамп е популист, има направено шема и ги одговара прашањата со цел да им одговара на таа маса подржувачи. Пропаднат бизнисмен кој нема ништо асално напраено последно време. Али важно ќе крени ѕид и ќе го реши наеднаш проблемот со мигрантите и мексиканците.
Колку пати само има сменето мислење за некој работи веќе не ни се брои.
Сандерс ми е единствен кој можи да де спротистави на трамп особено сега кога доби моментум пошо хилари почна да се глупира со изјави.
Zaebi zidot.
Slushna koj mu e stavot za begalcive i Evropa?
-Ima tamu bogati muslimanski drzavi,ima mesto kaj sho moze da se naprai safe-zone i tamu da sedat so ovozmozena pomos i seto toa.
Na site ni odgovara.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.842
Поени од реакции
12.159
MAKE AMERICA GREAT AGAIN:icon_lol:
Хехе, и те како. :D

Трамп служи за да победи Хилари. Така ми личи.
Ја сакам да победи нехилари, кој и да е.
Така ќе да е, типот знае да направи добар циркус, но прашањето е:

Дали тој ќе се фрли во кафезот со лавови, или го има резервирано кафезот за Хилари ?

Засега, не ми делува како да го има резервирано кафезот за Клинтоница, можно е да грешам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.828
Поени од реакции
82.921
За жал, он ќе служи за да викаат - Не заебавај овој е ненормален. Боље ќе гласам за другиот, кој и да е.
А е Хилари.

Мислам дека Хилари - Трамп ќе биде финалето и она ќе тепа.
Ќе бидам многу пријатно изненаден ако не тепа она и кај демократите и општо.

Сепак, вакви работи даваат надеж.
 
Последно уредено:

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
Zaebi zidot.
Slushna koj mu e stavot za begalcive i Evropa?
-Ima tamu bogati muslimanski drzavi,ima mesto kaj sho moze da se naprai safe-zone i tamu da sedat so ovozmozena pomos i seto toa.
Na site ni odgovara.
Тоа е нешто шо и одговара на европа, ама моментално реалната слика е подруга, како прво сите околни муслимански држави се влезени во конфликт или отворено поддржуваат некоја страна, мислиш дека С.Арабија ќе прими про-владини сириски граѓани кај незе дома?? Тие од старт се осудени на пропаст. Се кладам дека кој и да е американски преседател нема ништи значајно да напраи со емигрантската криза.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.749
Поени од реакции
4.999
Тоа е нешто шо и одговара на европа, ама моментално реалната слика е подруга, како прво сите околни муслимански држави се влезени во конфликт или отворено поддржуваат некоја страна, мислиш дека С.Арабија ќе прими про-владини сириски граѓани кај незе дома?? Тие од старт се осудени на пропаст. Се кладам дека кој и да е американски преседател нема ништи значајно да напраи со емигрантската криза.
Ne S.Arabija,Katar ili Bahrein ,samo na del od teritorijata na Sirija ima dovolno mesto za site,Egipet i na drugi lokacii kaj sho e posmireno ili kontrolata e vratena od isil.Ne zaboravaj deka bliski istok i Afrika e premnogu nenaselena teritorija.
A Tramp napomena za ova i ja ismevashe politikata na Evropa kao dozvoluva da prima begalci,so toa deka dokolku bide pretsedatel ke pomogne so toj plan.
Pa sea ... za razlika od nego drugive beter od Merkel se so izjavite.[DOUBLEPOST=1457987533][/DOUBLEPOST]Plus http://newswatchreport.com/item/228551_donald-trump-it-was-a-great-mistake-to-bomb-the-serbs-who-were-our-allies-in-both-world-wars
Na srbive posle Stiven Sigal omilen amerikanec im e Tramp.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.233
Поени од реакции
15.292
За жал, он ќе служи за да викаат - Не заебавај овој е ненормален. Боље ќе гласам за другиот, кој и да е.
А е Хилари.

Мислам дека Хилари - Трамп ќе биде финалето и она ќе тепа.
Ќе бидам многу пријатно изненаден ако не тепа она и кај демократите и општо.

Сепак, вакви работи даваат надеж.
Да се согласувам целосно, дури мене умот ми оди да не е случајно Трамп играч на брачниот пар. да си наместат противкандидат(шутпетко) по мера, и да си тепаат лесно. Обично после 2 мандати на едната партија, победува кандидатот од другата. Сега можеби со Трамп тоа ќе биди исклучок(искрено се надевам дека тој ќе победи, но негледам начин како)

Сепак на денот на изборитесекој гласач ќе гласа потрезвено, а тоа значи НЕ Трамп. Не дава сигурност кај просечниот американец
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.749
Поени од реакции
4.999
Сепак на денот на изборитесекој гласач ќе гласа потрезвено, а тоа значи НЕ Трамп. Не дава сигурност кај просечниот американец
Normalno deka nedava sigurnost koa prosecniot amerikanec najsigurno se osekja so CUCKOLD politika na demokrative.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
Било која држава што доживеа арапска пролет е во фаза на транзиција и имаа симптоми на банана држава. Египет уште има внатрешни проблеми. Уставни проблеми имаат, неможат преседател да изберат и војската му се меша за се. (секуларизм).
И реално не сум сигурен дека бегалците ќе ги насочат на кај африка. Ќе се дестабилизира регионот поради инфилтратори плус асална држава нема моментално спосбна за да прими милиони бегалци
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.749
Поени од реакции
4.999
But Trump's new plan came in the form of a rebuke of Germany Chancellor Angela Merkel, whose decision to allow refugees into the country Trump labeled "a disgrace."

Instead, he would build a safe zone for refugees, who, Trump says, all want to go home after the crisis is over anyway.

"In Syria, take a big swatch of land, which believe me, you get for the right price, okay? You take a big swatch and you don't destroy all of Europe."

He expanded on the issues moments later, saying, "What I'd like is build a safe zone, it's here, build a big beautiful safe zone and you have whatever it is so people can live, and they'll be happier."

As Trump sees it, this happiness stems from the fact that they won't have to learn the languages of the places they'd move and wouldn't have to get used to new climates or weather patterns."

Kruz za begalcive - Cruz told CNN.“What Barack Obama and Hillary Clinton are proposing is that we bring to this country tens of thousands of Syrian Muslim refugees,“I have to say particularly in light of what happened in Paris, that’s nothing short of lunacy.”

Berni - “We will not turn our backs on the refugees.”
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.068
Сите подржувачи на демократите што од републиканскиве кандидати имаат слушнато само за трамп и начинот на кој се спинуваат дел од неговите изјави, нека седнат и прочитаат што збори Круз, па тек тогаш нека кажат кој е Хитлер.
Во видеово, иако релативно долго, се разгледуваат изјавите на трамп и нивното пренесување од медиумите. Интересно за слушање. Има и втор дел, како и видео како одговор на емисијата на Џон Оливер, која стана ептен популарна кај нас (а и во светот општо) за Доналд Друмпф.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.842
Поени од реакции
12.159
...

Доналд Друмпф.
Трендо и неговите на Off.net.mk милуваат да го нарекуваат Доналд Дамп.

Баш ме интересира како ќе реагираат доколку типот навистина дочека да биде избран за претседател на САД.

Лично ни на мене не ми се допаѓа како човек, а уште помалку како политичар, а тешко ми е да верувам дека би ми се допаднал како претседател на САД, но бидејќи Трендо и Off.net.mk претежно објавуваат преведени статии со исклучиво негативни критики за Доналд Трамп, баш ме интересира како ќе реагираат доколку типот биде избран за претседател на САД.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.725
Поени од реакции
27.704
баш ме интересира како ќе реагираат доколку типот биде избран за претседател на САД.
Ќе најдат статија „10 things that Trump will change for the worse" и ќе ја преведат?
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.068
Трендо и неговите на Off.net.mk милуваат да го нарекуваат Доналд Дамп.

Баш ме интересира како ќе реагираат доколку типот навистина дочека да биде избран за претседател на САД.
Во кој дел од Канада планираат да се селат американците по победата на Трамп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom