Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.963

„Немирот е знак на моментов.
Ниеден човек, макар колку и да е богат и безбедно поставен, не се чувствува сигурен за следната недела.
Ниеден човек не знае каде оди.
Ова е така бидејќи ниеден човек не знае каде би морал да оди.“

--- ПОЧЕТОКОТ НА НОВИОТ СВЕТ
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.963

„Сосема неврзано, дозволете ми да појаснам:
Иако учењето на кореспонденциите на Liber 777 би можело или не да допринесе да станете остварен Магичар, тоа не ве прави
Телемит и не е неопходен предуслов за да станете. Воглавно сте препуштени сами на себе да откриете, на ваш сопствен начин, што е да се биде Телемит и што тоа значи за Вас, но овој процес секако вклучува прифаќање на Книгата на Законот и Светите Книги на Телема (документи од Класа А), секогаш осврнувајќи се на коментарите од Мајсторот Терион и не обидувајќи се да го наметнувате вашето разбирање за нив врз други.
Да, толку е едноставно.“

--- Од Мајсторот, Самек, Е-весник на Secret Fire Оазата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.963

Добредојде ти, Жено, те поздравуваме како Ѕвезда!
Добредојде на лумпување и веселба!
Добредојде во борба и на гозба!
Добредојде на бдеење и победа!
Добредојде во страст и громогласна смеа!
Добредојде на трпеза и в кревет!
Добредојде на тажење и смрт!


Ние телемитите сме оние кои вистински ја сакаат и почитуваат Жената, кои ја сметаат подеднакво безгрешна и бесрамна како што сме и ние самите; а оние кои што велат дека ја презираме, се оние кои бегаат од замавот на нашите сабји со кои ги раскинуваме зарѓаните окови од нејзините нозе!

--- За жената, невиноста и новото време

 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
S

SpaceTraveler

Гостин
Да, наведено е во текстот што е од Кроули а што од авторот на остатокот од есејот.
Можам да го видам скршеното срце на авторот чим дошло ред Кроули да го цитира и преку ваков текст да ги омаловажува ,,новите атеисти", овој повреден од некој си атеисти 100%, се мислам дека не грешам дека на истиот потег може да се нафати и Зоте! :pos:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Можам да го видам скршеното срце на авторот чим дошло ред Кроули да го цитира и преку ваков текст да ги омаловажува ,,новите атеисти", овој повреден од некој си атеисти 100%, се мислам дека не грешам дека на истиот потег може да се нафати и Зоте! :pos:
Колку само не си во право. :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.963
Дека авторот има скршено срце од некој рандом атеисти има, дека истото важи и за Зоте, важи! Што има тука криво?! :)
Дека авторот многумина нема да го разберат, посебно тоа што цитирал дела од Кроули (или Роберт Антон Вилсон) кои малкумина ги имаат прочитано, нема да го разберат.

Премногу краток есеј за да може да се дообјасни целосно, премногу малку време за да се напише книга некому за да разбере повеќе.

„...сè уште постојат луѓе кои веруваат дека здраворазумската наука има во најмала рака пријателски став за Атеизмот и Материјализмот во нивните груби и помилитантни облици.“
--- Science and Buddhism, Collected Works of Aleister Crowley, Vol. II

Напишано 1902, а важи и те како денес...

Здравје, ќе стои неколку години па ќе го подобри некој разбирање од денес.


П.С. Авторот на есејот колку што знам никогаш не бил по форуми, а толку добро ги опишал „новите атеисти кои се научници за се“ кои се впуштаат во секакви расправи колку да се крева врева наоколу, расправајќи сe за ова или она. :D
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Дека авторот многумина нема да го разберат, посебно тоа што цитирал дела од Кроули (или Роберт Антон Вилсон) кои малкумина ги имаат прочитано, нема да го разберат.

Премногу краток есеј за да може да се дообјасни целосно, премногу малку време за да се напише книга некому за да разбере повеќе.

„...сè уште постојат луѓе кои веруваат дека здраворазумската наука има во најмала рака пријателски став за Атеизмот и Материјализмот во нивните груби и помилитантни облици.“
--- Science and Buddhism, Collected Works of Aleister Crowley, Vol. II

Напишано 1902, а важи и те како денес...

Здравје, ќе стои неколку години па ќе го подобри некој разбирање од денес.


П.С. Авторот на есејот колку што знам никогаш не бил по форуми, а толку добро ги опишал „новите атеисти кои се научници за се“ кои се впуштаат во секакви расправи колку да се крева врева наоколу, расправајќи сe за ова или она. :D
За авторот ама баш не ме интересира ич! Мене повеќе ми се допаѓате вие што сте на форуми и не ве ,,дигнала" толку позицијата во општеството. Без навреди и лутење.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.963
За авторот ама баш не ме интересира ич! Мене повеќе ми се допаѓате вие што сте на форуми и не ве ,,дигнала" толку позицијата во општеството. Без навреди и лутење.
Не разбрав ништо од овој муабет сега...
Тебе ништо не те интересира, ти си работиш на импулси - знам тоа. ;)

Но сепак ете ме мене, да дадам коментар, линк - некој друг да може да прочита повеќе за да не се држи до твоите импулси кои се темелат на... не знам што... младост по се изгледа.

П.С.
Ние сме секаде, не само на форуми, не само во кожени фотељи. Ќе не најдеш и до некој човек што ора нива и одгледува винови лози. Имам зборувано за ова, зарем пак ќе се повторуваме. Фантастиката оставете ја во книгите да живее. :)
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Не разбрав ништо од овој муабет сега...
Тебе ништо не те интересира, ти си работиш на импулси - знам тоа. ;)

Но сепак ете ме мене, да дадам коментар, линк - некој друг да може да прочита повеќе за да не се држи до твоите импулси кои се темелат на... не знам што... младост по се изгледа.

П.С.
Ние сме секаде, не само на форуми, не само во кожени фотељи. Ќе не најдеш и до некој човек што ора нива и одгледува винови лози. Имам зборувано за ова, зарем пак ќе се повторуваме. Фантастиката оставете ја во книгите да живее. :)
Имам слушнато дека авторот е нешто многу повеќе од мене. Секоја му чест само така нека продолжи. Просечен човек неговите достигнувања неможе да ги има ни во три животи, нешто како јас сум турско кафе, а тој е НЕС 3 во 1. Муабетов ме навреди па затоа го пишав тоа, немаш ти никаква врска со ова не се секирај. Биди ми поздравен! :)

П.С.
Мене тоа што ме интересира јас го учам. На што работам не можеш да знаеш ти, јас барем не се кријам позади симболи и мудрости од 1902г. Тоа што не барам иницијација во хиерархиски редови како О.Т.О не значи дека ништо не ме интересира. Не знам колку ова ти е јасно, оти тебе ти е јасно само она што рекол некој во 1902, знаеме тоа!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дека авторот има скршено срце од некој рандом атеисти има, дека истото важи и за Зоте, важи! Што има тука криво?! :)
Ти воопшто не си го прочитал текстот. Тоа е трагикомичното во случајов.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ти воопшто не си го прочитал текстот. Тоа е трагикомичното во случајов.
Јас текстот го прочитав, а мене ми е смешно што се обидуваш да бидеш вешт јасновидец, ама ете, згреши!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom