Феминизам!

Т

Триптико

Гостин
Поради тоа што жените се исмевани и "глупи" кога паркираат, направен е паркинг само за нив! Пошироки линии и поедноставен пристап. Толку од галамата "дискриминирани сме". Но дали оваа специјална намена на паркингот е всушност признавање на неспособноста на жените во управувањето на автомобил? ;)

http://skopjeinfo.mk/skopje-dobi-parking-samo-za-zheni-foto
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Не е движење, него е снобизам пар екселанс. А Сусаро и таа филозофија не соодвествуваат со реалноста. Имаше тема за тоа со полно детали зошто. MGTOW е знак на поразена машкост и дисконект со светот.



Има фрикови и таму. Thank you free media!

ha
shaming napadite vrz tie sto go izbrale migtau stilot samo gi potvrduvaat nivnite argumenti. Nakratko, nekoj ednostavno izbral da ne bide iskoristuvan kako paricnik na nekoja fufa i rob. Toa e toa.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
shaming napadite vrz tie sto go izbrale migtau stilot samo gi potvrduvaat nivnite argumenti. Nakratko, nekoj ednostavno izbral da ne bide iskoristuvan kako paricnik na nekoja fufa i rob. Toa e toa.
Мизогинистичката реторика на MGTOW следбениците пак ја потврдува тезата дека се работи за морони и лузери кои не знаат како канализираат неуспехот со љубовниот живот па дали било феминизам или не сите жени без исклучок се мета на критика. Истото важи и за жените кои во исти ситуации го оцрнуваат целиот машки пол. Ако не знаете да најдете солиден партнер кој не е пљукнат стереотип од некој новински стрип нема кој да обвините освен вас. Тоа и на Сусаро и остали сусаровчини фанови и филозофо-следачи им го кажав на времето.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.804
Поени од реакции
24.755
Момци и девојки, среќен ден на борбата за еманципација. Нека умираат оваквите мислења како што умира патријархатот!

Жените една недела од месецот се непресметливи. Освен тоа, познато е дека не функционираат добро под притисок, не се способни за носење на големи одлуки, и често се потполно ирационални (феноменот наречен self righteous bitch) .

Раководни функции, хмм...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Момци и девојки, среќен ден на борбата за еманципација. Нека умираат оваквите мислења како што умира патријархатот!
Тоа не е мислење бе Агде, тоа е констатација на фактичката состојба. Не е мислење ако кажеш дека птиците можат да летаат, а крокодилите не можат. Само констатираш очигледни вистини.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Uste vakvi mislenja ima za zenite? :confused: 1 nedela u mesecot bile nepresmetlivi i nefunkcionalni? :cautious: mislis za period na ciklisot?? r u fuckin kiddin me? 5 odd biologija ne trebale da te pustat na ispit, u avgust trebale da te ostaat da ponjavljas..
Aj mentalitetot sto e balkanski zaostanat i prost edno, ama barem naucnive fakti ne gi pobivajte :cenzura: pa uste istive na zote mu se potsmevaat :icon_lol:[DOUBLEPOST=1457441678][/DOUBLEPOST]Da nemas nikakvi poznavanja od nauka..eve biolgojia da receme.. opsti poznavanja itn.. da se vodis samo spored cista logika kje ukapiras deka opsestvata sto funkcioniraat najdoboro maltene vo bilio koj aspekt se drzavi kade sto zenite se ramnoprano tretirani so mazite tie drzavi najbesprekorno funkcioniraat i se najsredeni vo svetot od opsestveni do socijlni i zivotni prasanja, ali ovo je balkan 1000 godini ne go oprava ovoj prostacki mentalitet.[DOUBLEPOST=1457443111][/DOUBLEPOST]I nemoj nekoj da rece deka toa e zanemarliv detal i ne e pricina za besprekornoto funkcioniranje u edno opsestvo, pa tie zemji se tolku precizni u donesuvanje odluki sto vnimavaat na sekoj mozen detal posebno od socijalen aspekt a ova ne e detal ova e primarnoto prasanje na edno socijalno opstestvo. Polova diskrimacija be.. kameno vreme.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Uste vakvi mislenja ima za zenite? :confused: 1 nedela u mesecot bile nepresmetlivi i nefunkcionalni? :cautious: mislis za period na ciklisot?? r u fuckin kiddin me? 5 odd biologija ne trebale da te pustat na ispit, u avgust trebale da te ostaat da ponjavljas..
Aj mentalitetot sto e balkanski zaostanat i prost edno, ama barem naucnive fakti ne gi pobivajte :cenzura: pa uste istive na zote mu se potsmevaat :icon_lol:[DOUBLEPOST=1457441678][/DOUBLEPOST]Da nemas nikakvi poznavanja od nauka..eve biolgojia da receme.. opsti poznavanja itn.. da se vodis samo spored cista logika kje ukapiras deka opsestvata sto funkcioniraat najdoboro maltene vo bilio koj aspekt se drzavi kade sto zenite se ramnoprano tretirani so mazite tie drzavi najbesprekorno funkcioniraat i se najsredeni vo svetot od opsestveni do socijlni i zivotni prasanja, ali ovo je balkan 1000 godini ne go oprava ovoj prostacki mentalitet.
Ramnopravno deka treba da, tuka nema dilema. No mene me interesira konkretno koe e toa pravo koe im e uskrateno na zenite na balkanov? Daj kazi pa da poddrzime nekoja akcija da se ispravi taa nepravda.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Eve vidi dve tri mislenja pogore kolegata od forumov kako razmisluva i kje sfatis..
 
Т

Триптико

Гостин
Ramnopravno deka treba da, tuka nema dilema. No mene me interesira konkretno koe e toa pravo koe im e uskrateno na zenite na balkanov? Daj kazi pa da poddrzime nekoja akcija da se ispravi taa nepravda.
Со закон да им се гарантира да прават што сакаат. Ова право им фали на списокот ;)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Uste vakvi mislenja ima za zenite? :confused: 1 nedela u mesecot bile nepresmetlivi i nefunkcionalni? :cautious: mislis za period na ciklisot?? r u fuckin kiddin me? 5 odd biologija ne trebale da te pustat na ispit, u avgust trebale da te ostaat da ponjavljas..
.
Ми си чини дека зборува за неделата пред да почни циклусот. :D
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Eve vidi dve tri mislenja pogore kolegata od forumov kako razmisluva i kje sfatis..
Право и рамноправност се една работа, а мислење е скроз друга работа.


Него мене една друга работа не ми се вклопува. Како досега ниту една феминистка тука на форумов нема приметено дека мислењата на колегата погоре (се мисли на @Ставрогин претпоставувам) се идентични со мислењата на Шопенхауер во есејеот Оn women. Далеку поинтересна ќе беше дискусијата доколку некој тоа го приметеше досега.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Право и рамноправност се една работа, а мислење е скроз друга работа.


Него мене една друга работа не ми се вклопува. Како досега ниту една феминистка тука на форумов нема приметено дека мислењата на колегата погоре (се мисли на @Ставрогин претпоставувам) се идентични со мислењата на Шопенхауер во есејеот Оn women. Далеку поинтересна ќе беше дискусијата доколку некој тоа го приметеше досега.
Веројатноста жена да го има читано Шопенхауер е занемарлива. Веројатноста жена да има читано филозофија воопшто е исто занемарлива. Не ги интересира. Пишував за ова претходно на темава.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Kako nema vrska mislenjeto? Pa mislenjata i stavovite go gradat opsestvoto..a ima mnogu sto kako nego razamisluvaat pa kalp rezultat na toa zenata (posebno) na balkanot sekojdnevno se soocuva so diskriminacija vo socijalniot zivot
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ми си чини дека зборува за неделата пред да почни циклусот. :D
3 дена пред циклусот, и 3-4 дена откако за време на циклусот. Ролеркостер на емоции, од манијакално депресивни до егзлатирани.[DOUBLEPOST=1457444054][/DOUBLEPOST]
Kako nema vrska mislenjeto? Pa mislenjata i stavovite go gradat opsestvoto..a ima mnogu sto kako nego razamisluvaat pa kalp rezultat na toa zenata (posebno) na balkanot sekojdnevno se soocuva so diskriminacija vo socijalniot zivot
Општеството го градат законите. Моето мислење е мое мислење, јас на ниту една жена и немам попречено во "кариерата". На форум се изнесуваат лични мислења и ставови, не се даваат 10 заповести.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Жените една недела од месецот се непресметливи. Освен тоа, познато е дека не функционираат добро под притисок, не се способни за носење на големи одлуки, и често се потполно ирационални (феноменот наречен self righteous bitch) .

Раководни функции, хмм...
Така е Ставро, јас еднаш ја имав таа чест да бидам устоличена на една висока раководна функција, бев благајник во втора средно (му го пушев на класниот, затоа ) и собиравме пари за екскурзија, арно ама јас бев во таа кобна непресметлива недела од месецот и кога отидов на одмор да си купам за јадење, тетката не ми рече повели и мене ми беа повредени чувствата и отидов и купив рачен минофрлач и ја гранатирав сендвичарата (претходно имавме одбрана и заштита час).

Заебанција на страна, јас лично мислам дека ти не си за било каква раководна функција а ќе ти објаснам и зошто. Премногу си суетен, а огромна суета во комбинација со висока функција е многу погодна почва за никнување гзолижачи кои за да остварат лична корист ќе те опсипат со комплименти и фалби, ќе ти го кажуваат само она што сакаш да го слушнеш, без разлика колку е далеку од вистината и на крај ќе изгубиш секаков контакт со реалност и ќе завршиш многу неславно, како и многумина пред тебе во таква позиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom