Рамна Земја?

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Глупост. Никој никому не забранува да оди ни на северниот, ни на јужниот пол. Има колку сакаш експедиции што биле, и секој може да оди во било кое време.
Овој човек е упасен

VIKING: Norwegian man Jarle Andhoy has been fined for sailing to Antarctica without permission

Таму има војска која ги придружува сите како во северна кореја кога ќе одиш.

The Treaty's framers intended to guarantee that "... Antarctica shall continue forever to be used exclusively for peaceful purposes and shall not become the scene or object of international discord." The Treaty covers everything south of 60° South latitude, now known as the Antarctic Treaty Area (ATA). Among other things, the Treaty prohibits nuclear explosions, radioactive waste disposal, and military deployments in the ATA. (However, using military personnel to support scientists is specifically allowed, as well as "for any other peaceful purpose.") The Treaty's next most significant goal is the encouragement of continued international cooperation in scientific research.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Според твојата теорија земјата е топка со обем од 25.000 миљи што значи 2.5000 стапки треба да бид епод хоризонтот. Тоа значи дека овие згради не треба да ги гледаме воопшто ако земјата е топка.

Да е фотографирано од нивото на земјата, немаше да се видат, ова е сликано од дини високи преку 100 метри
Факт дека не се гледаат повеќе од 200 метри од зградите и од таа висина е доказ дека земјата е топчеста
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Секоја чест за текстот

Domagoj Pintarić: 'Rasprava' o ravnoj Zemlji uvijek ispuni sva moja očekivanja o ljudskoj gluposti

Kad sam naišao na jedan intervju čovjeka koji je jedan od glavnih zagovornika teorije ravne Zemlje rekao je isto, otprilike da je istraživao „teorije zavjera“ sve dok ih sve nije istražio. Onda je ostala ravna Zemlja što je nevoljko otišao pogledati jer je i on „znao“ da je riječ o kretenizmu. No, kad je malo istražio, isto kao se dogodilo meni i svima koji su to istraživali, otkrio je da nije baš toliko glupo, da bi malo po malo postajao svjesniji da smo lagani. Lažu nas u vezi našeg svijeta! Nije kugla, nije te veličine, ne postoji Svemir, a Sunce i Mjesec nisu neka udaljena nebeska tijela nego su izvori svjetla puno bliže Zemljinoj površini.

Kad sam krenuo sam istraživati bio sam šokiran, nisam htio vjerovati, tražio sam neke „rupe“ u teoriji, raspravljao s ljudima, tražio dokaze. No, u jednom trenutku shvatiš da nešto nije u redu. Shvatiš da te ne laže neki youtuber koji objavljuje snimke ravnog horizonta nego oni koji ga zakrivljuju.

http://www.nexus-svjetlost.com/kolumne/domagoj-pintaric/item/2648-domagoj-pintaric-rasprava-o-ravnoj-zemlji-uvijek-ispuni-sva-moja-ocekivanja-o-ljudskoj-gluposti

Сите се освестија само во Макеоднија уште се тера инат, па тоа, ние сме последни во све, зашто за ова би биле другачии.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Овој човек е упасен

VIKING: Norwegian man Jarle Andhoy has been fined for sailing to Antarctica without permission

Таму има војска која ги придружува сите како во северна кореја кога ќе одиш.
Арно му направија,
беше осуден ради пловење со неосигурено пловило
Исто како кога полиија ќе те казни ако возиш кола без технички или регистрација
Е сега тој си пловеше, бегаше од полиција (не војска) зато шо не ја плати казната па ко се загина на антартик во 2012 самиот бараше помош СОС сигнал пратил па го бараа бродови и од новозеландска влада и ПРИВАТЕН брод (доказ дека приватни бродови со уредна документација смеат да пловат)
За да пловиш и патуваш на антартик ти треба дозвола, папири, осигурање, антартик е еколошки заштитена зона не може кој како да му текне да плови кај сака без дозвола, во ни едно море а не само на антартик не смееш да пловиш со нерегистриран, непријавен, брод
Колку е “способен“ морепловец се гледа и по тоа шо имаше хаварија со брод и кај Чиле, па на чилеанските власти му даде фалсификувани податоци и ради тоа исто беше суден, на бродо имаше и руски и норвешки документи за бродот и руско и норвешко знаме
Тој е криминалец[DOUBLEPOST=1457041298][/DOUBLEPOST]
Секоја чест за текстот

Domagoj Pintarić: 'Rasprava' o ravnoj Zemlji uvijek ispuni sva moja očekivanja o ljudskoj gluposti

Kad sam naišao na jedan intervju čovjeka koji je jedan od glavnih zagovornika teorije ravne Zemlje rekao je isto, otprilike da je istraživao „teorije zavjera“ sve dok ih sve nije istražio. Onda je ostala ravna Zemlja što je nevoljko otišao pogledati jer je i on „znao“ da je riječ o kretenizmu. No, kad je malo istražio, isto kao se dogodilo meni i svima koji su to istraživali, otkrio je da nije baš toliko glupo, da bi malo po malo postajao svjesniji da smo lagani. Lažu nas u vezi našeg svijeta! Nije kugla, nije te veličine, ne postoji Svemir, a Sunce i Mjesec nisu neka udaljena nebeska tijela nego su izvori svjetla puno bliže Zemljinoj površini.

Kad sam krenuo sam istraživati bio sam šokiran, nisam htio vjerovati, tražio sam neke „rupe“ u teoriji, raspravljao s ljudima, tražio dokaze. No, u jednom trenutku shvatiš da nešto nije u redu. Shvatiš da te ne laže neki youtuber koji objavljuje snimke ravnog horizonta nego oni koji ga zakrivljuju.

http://www.nexus-svjetlost.com/kolumne/domagoj-pintaric/item/2648-domagoj-pintaric-rasprava-o-ravnoj-zemlji-uvijek-ispuni-sva-moja-ocekivanja-o-ljudskoj-gluposti

Сите се освестија само во Макеоднија уште се тера инат, па тоа, ние сме последни во све, зашто за ова би биле другачии.
Знаеш кој е домагој пинтарич??

dp.jpg

стенд ап комичар
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Библијата е пишувана надахната од светиот дух кој е Господ. Веродостојноста на Библијата ја потврдуваат кумранските записи за кои можеш да прочиташ на нет.
Daj sliki video ...Nema a? Znaci laga...Crkvata ima ogromen buget plus ne plaka taxa. Kako nemozete da vidite\razberete deka ve lazat!
Видеото го виде од метеорот како се топи под дејство на елктроните? Сега за сега е толку, за мене тоа е доказ.
Dokaz deka biblijata e "надахната од светиот дух кој е Господ" kako samo uspea da go povrzis seto ovoa.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Арно му направија,
беше осуден ради пловење со неосигурено пловило
Исто како кога полиија ќе те казни ако возиш кола без технички или регистрација
Е сега тој си пловеше, бегаше од полиција (не војска) зато шо не ја плати казната па ко се загина на антартик во 2012 самиот бараше помош СОС сигнал пратил па го бараа бродови и од новозеландска влада и ПРИВАТЕН брод (доказ дека приватни бродови со уредна документација смеат да пловат)
За да пловиш и патуваш на антартик ти треба дозвола, папири, осигурање, антартик е еколошки заштитена зона не може кој како да му текне да плови кај сака без дозвола, во ни едно море а не само на антартик не смееш да пловиш со нерегистриран, непријавен, брод
Колку е “способен“ морепловец се гледа и по тоа шо имаше хаварија со брод и кај Чиле, па на чилеанските власти му даде фалсификувани податоци и ради тоа исто беше суден, на бродо имаше и руски и норвешки документи за бродот и руско и норвешко знаме
Тој е криминалец[DOUBLEPOST=1457041298][/DOUBLEPOST]
Знаеш кој е домагој пинтарич??

Прегледај го приврзокот 140636

стенд ап комичар
Можеш колку сакаш да негираш, да омаловажуваш на луѓе итн. но се повеќе и повеќе се освестуваат и гледаат со своите очи, размсилуваат со својот разум и гледаат дека се лажени. Така да земјата има креатор а со тоа значи посоти Господ Бог. Тебе тоа те боли и не можеш да се помириш дека виситната излегува на површина и ти ја губиш битката во негирање на и исмевање на светото писмо во темите на религија.

п.с. пред малку прв па ти за ова прочитав, ведите, едни од најстароите списи ја опишуваат земјата рамна. Еве уште еден доказ дека порано се знаела виситната

„Možemo vidjeti kako se noću čitav planetarni sistem okreće [misli se na svih sedam planetarnih sistema u gornjoj polovini univerzuma], a Sjevernjača je glavna osovina. Orbita svakog planeta je nepromjenljiva, ali se Sunce kreće gore i dole, sjeverno i južno. Nećemo prihvatiti teoriju koja kaže da je Sunce nepomično i da se sve okreće oko njega. To nije tačno.“

http://vedskikosmos.blogger.ba/arhiva/2013/07/16/3563677
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Овој човек е упасен

VIKING: Norwegian man Jarle Andhoy has been fined for sailing to Antarctica without permission

Таму има војска која ги придружува сите како во северна кореја кога ќе одиш.

The Treaty's framers intended to guarantee that "... Antarctica shall continue forever to be used exclusively for peaceful purposes and shall not become the scene or object of international discord." The Treaty covers everything south of 60° South latitude, now known as the Antarctic Treaty Area (ATA). Among other things, the Treaty prohibits nuclear explosions, radioactive waste disposal, and military deployments in the ATA. (However, using military personnel to support scientists is specifically allowed, as well as "for any other peaceful purpose.") The Treaty's next most significant goal is the encouragement of continued international cooperation in scientific research.
И во охрид пробај со скутер или глисер да пловиш без дозвола, ќе бидеш уапсен. Ова нема апсолутно никаква врска со глупостиве што ги пишуваш. Секој може да оди и да види, никаква војска никаква забрана нема. Имало куп експедиции и на двата пола, ќе има и во иднина.
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43


Мудра мисла од мудар човек кој направил многу повеќе од седење пред пц и докажување дека земјата е рамна со монтирани сликички и бесмислени видеа...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Нема слика затоа што ти кажав дека 1961 година е формиран атнартик трет системот кој го потпишаа повеќе земји и ставија забрана да се оди таму. Таму има војска која го чува тој дела да се истражува.
Кажа уште една голема лага, Сатано! Не е точно дека не може да се појде на Антарктикот. Баш напротив, во секој момент може да појдеш или да го прелеташ. Постојат илјадници туристички агенции кои го овозможуваат тоа.

Видеото го виде од метеорот како се топи под дејство на елктроните? Сега за сега е толку, за мене тоа е доказ.
Метеорот се топи кога со огромна брзина ќе навлезе во атмосферата на Земјата, а не под дејство на електроните од куполата. Уште една голема лага од тебе, Сатано! И уште еден доказ дека Земјата не е рамна плоча.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Можеш колку сакаш да негираш, да омаловажуваш на луѓе итн. но се повеќе и повеќе се освестуваат и гледаат со своите очи, размсилуваат со својот разум и гледаат дека се лажени. Така да земјата има креатор а со тоа значи посоти Господ Бог. Тебе тоа те боли и не можеш да се помириш дека виситната излегува на површина и ти ја губиш битката во негирање на и исмевање на светото писмо во темите на религија.

п.с. пред малку прв па ти за ова прочитав, ведите, едни од најстароите списи ја опишуваат земјата рамна. Еве уште еден доказ дека порано се знаела виситната

„Možemo vidjeti kako se noću čitav planetarni sistem okreće [misli se na svih sedam planetarnih sistema u gornjoj polovini univerzuma], a Sjevernjača je glavna osovina. Orbita svakog planeta je nepromjenljiva, ali se Sunce kreće gore i dole, sjeverno i južno. Nećemo prihvatiti teoriju koja kaže da je Sunce nepomično i da se sve okreće oko njega. To nije tačno.“

http://vedskikosmos.blogger.ba/arhiva/2013/07/16/3563677
До сега сите снимки и фотографии докажаа дека земјата е сфера
Али не само тоа, постојат многу можности да
- одиш на антартик со туристичка агенција
- одлеташ до стратосферата и самиот ја видиш земјината топка
- отпатуваш на пат околу свет
- посетиш која сакаш опсерваторија и гледаш низ телескоп месечина, планети галаксии
- направиш самиот мерења, сликаш и посматраш од брегови далечни градови и бродови видиш до пола “потонати“ згради, бродови

Од друга страна за госпот за стаклено звоно или некаква рамна земја нема апсолутно никаков доказ ниту било кој може да те однесе ида го видиш госпот или да го сликаш или снимиш или да те однеси до крајот на земјата или до стаклото од куполата, не постојат ни оригинални документи за госпот ни докажани сведоштва.
Ако стварно се држиш за библијата и прикаската за госпот, тогаш таква земја треба да има облик на квадрат не на круг зато шо

“Потоа видов четири ангели како стојат на четирите агли од земјата, држејќи ги четирите земни ветрови, за да не дува ветар ни на земјата, ни по морето, ниту на некое дрво.“

покажи на твојот модел четрите агли на земјата?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Види ти одговор. Држ видеово и карај се со екранот :D
Се збори за тоа дека тунгуската експлозија е поврзана со Никола Тесла и го докажува постоењето на фирмаментот, односно куполата. Теоријата вика дека во истиот момент кога Никола Тесла вршел експерименти со испраќање на громови во вселната се случила и тунгуската експлозија. Се претпоставува дека громовите кои ги испратил Никола Тесла, демек во бесконечниот свемир, уствари на 7.200 миљи удриле во фирмаментот, куполата и се одбиле и ја направиле познатата Тунгуска експлозија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Се збори за тоа дека тунгуската експлозија е поврзана со Никола Тесла и го докажува постоењето на фирмаментот, односно куполата. Теоријата вика дека во истиот момент кога Никола Тесла вршел експерименти со испраќање на громови во вселната се случила и тунгуската експлозија. Се претпоставува дека громовите кои ги испратил Никола Тесла, демек во бесконечниот свемир, уствари на 7.200 миљи удриле во фирмаментот, куполата и се одбиле и ја направиле познатата Тунгуска експлозија.
Сигурен си дека не те удрил и тебе некој гром у глава ко мал?
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
Се претпоставува дека громовите кои ги испратил Никола Тесла....
"Се претпоставува" не е исто со "се докажува"...
Исто како што се претпоставува дека земјата е плоча...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom