Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 февруари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
118
Некој го има ли прочитано новиот закон? тој што го збориме веќе 2 години, тој што треба да го донесат нели набрзо за да пуштаат и без потекло, е ако има таков што го има прочитано, дај нека напише, дали во законот стои некаде дека ќе се намали времето на чекање после интервју? или не стои? фала лепо
Ако размислуваме со лкогика, како може некој без потекло да добие државлјанство, секој Сириец или Авганистанец или кај нас може без потекло или основ на што ?
нема логика на таков закон, единствено да ја скратат процедура или да им олеснат исклучително за Македонци,Молдавци од булг потекло и др.; но произход мора да постои како основ ....
Тоа е мое мислење , и за тоа се чека на тој измислен виртуален закон кој го чекат како спас ...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ако размислуваме со лкогика, како може некој без потекло да добие државлјанство, секој Сириец или Авганистанец или кај нас може без потекло или основ на што ?
нема логика на таков закон, единствено да ја скратат процедура или да им олеснат исклучително за Македонци,Молдавци од булг потекло и др.; но произход мора да постои како основ ....
Тоа е мое мислење , и за тоа се чека на тој измислен виртуален закон кој го чекат како спас ...
Значи не прашав дали има логика или нема логика, тој закон е предложен и треба да се донесе, и не е скроз без потекло туку потеклото е БКК декларацијата, што е достапна за сите, затоа реков без потекло.
Прашањето ми беше дали во тој закон (за тие што го прочитале) стои некаде дека ќе се скрати времето на чекање после интервју?
И кога веќе ќе го донесат.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
118
Ќе го донесат тој закон кога вие веќе ќе го имате во рака вашиот БГ пасош, да ли се согласувате Мадам ?
Опуштите се и Ваши 5 мин ќе дојдат....
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Некој го има ли прочитано новиот закон? тој што го збориме веќе 2 години, тој што треба да го донесат нели набрзо за да пуштаат и без потекло, е ако има таков што го има прочитано, дај нека напише, дали во законот стои некаде дека ќе се намали времето на чекање после интервју? или не стои? фала лепо
 

Attachments

Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Некој го има ли прочитано новиот закон? тој што го збориме веќе 2 години, тој што треба да го донесат нели набрзо за да пуштаат и без потекло, е ако има таков што го има прочитано, дај нека напише, дали во законот стои некаде дека ќе се намали времето на чекање после интервју? или не стои? фала лепо
Да, стои. Само тоа се два различни закони и различни предлози за промена. Прво беше предложена промена на "Законот за Бугарите што живеат во странство", во него се предлозите за промена на начинот на докажување на потеклото. Неколку месеци подоцна беше предложена и промена на "Законот за бугарско државјанство", таму е таа промена за скратување на рокот за чекање после интервју. Предложено е тој рок да се скрати на неверојатни 3 месеци.[DOUBLEPOST=1456919765][/DOUBLEPOST]
Значи не прашав дали има логика или нема логика, тој закон е предложен и треба да се донесе, и не е скроз без потекло туку потеклото е БКК декларацијата, што е достапна за сите, затоа реков без потекло.
Прашањето ми беше дали во тој закон (за тие што го прочитале) стои некаде дека ќе се скрати времето на чекање после интервју?
И кога веќе ќе го донесат.
Потврдата од БКК ја прифаќаат и сега. Најдоа начин тоа да го спроведуваат и во согласност со сегашниот закон. Во БКК, според изводот/умреницата на твојот предок (дедо, баба, прадедо, прабаба) со кој докажуваш роднинска врска, гледаат во кое село или град е роден, и ако според историски статистики таму живеело 100% бугарско население (во идеален случај), имало бугарско училиште и/или црква, тогаш тоа се прифаќа како доволен доказ за твоето бугарско потекло. Со тоа се задоволуваат и условите на сегашниот закон, а бидејќи е веќе изнајден таков начин, новиот закон кој знае дали некогаш ќе го изгласаат.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ќе го донесат тој закон кога вие веќе ќе го имате во рака вашиот БГ пасош, да ли се согласувате Мадам ?
Опуштите се и Ваши 5 мин ќе дојдат....
Hahahah znaci odkako jas kje se iznacekam, posle mene kje go izglasaat i drugite za 3 meseca OP pasosce :) ubavo ubavo.....
Blagodaram @Walkman na linkot, znaci odgovorot na moevo prasanje e 3 meseci, cekanje posle intervju, no vo slucaj da go izglasaat, a koga kje bide toa ne znam zosto veke, 2 god se zbori na ovaa tema ama nisto od glasanjevo uste cekame,.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Hahahah znaci odkako jas kje se iznacekam, posle mene kje go izglasaat i drugite za 3 meseca OP pasosce :) ubavo ubavo.....
Blagodaram @Walkman na linkot, znaci odgovorot na moevo prasanje e 3 meseci, cekanje posle intervju, no vo slucaj da go izglasaat, a koga kje bide toa ne znam zosto veke, 2 god se zbori na ovaa tema ama nisto od glasanjevo uste cekame,.
Pa neli nekoj imase postirano deka do kraj na mart ke go izglasaat zakonot!? Ama ako realno vidime kocat tie od 2013 i del od 2014. Sepak nekako pobrzo ja resija 2014, da se nadevame deka tie od 2015 veke ke bidat ubrzani a i pomal broj se, pa ke gi zavrsat polesno. Veke nie so proishodi od 2015 jasno ni pisuva na koj osnov i vrz osnova na koi dokumenti za poteklo sme go dobile, plus na intervju ako odneseme BKKS deklaracija kako dopolnitelen dokument, pa ke se skrati toj del . Mene mi izgleda kako DAPC da ja prevzema ulogata na kontrola na dokumenti i proishodot ima pogolema "tezina" sega. Ministerstvo da proveri bezbednost, zabrani za EU, kriminal i sl. i dobro da odgovoris na intervju. Kako "procistena" lista na luge da se dozvoluva da podade dokumenti vo ministerstvo. So zabavuvanjeto vo DAPC i brojot na pusteni luge se kontrolira.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Pa neli nekoj imase postirano deka do kraj na mart ke go izglasaat zakonot!? Ama ako realno vidime kocat tie od 2013 i del od 2014. Sepak nekako pobrzo ja resija 2014, da se nadevame deka tie od 2015 veke ke bidat ubrzani a i pomal broj se, pa ke gi zavrsat polesno. Veke nie so proishodi od 2015 jasno ni pisuva na koj osnov i vrz osnova na koi dokumenti za poteklo sme go dobile, plus na intervju ako odneseme BKKS deklaracija kako dopolnitelen dokument, pa ke se skrati toj del . Mene mi izgleda kako DAPC da ja prevzema ulogata na kontrola na dokumenti i proishodot ima pogolema "tezina" sega. Ministerstvo da proveri bezbednost, zabrani za EU, kriminal i sl. i dobro da odgovoris na intervju. Kako "procistena" lista na luge da se dozvoluva da podade dokumenti vo ministerstvo. So zabavuvanjeto vo DAPC i brojot na pusteni luge se kontrolira.
Bez ogled sto imas proishod so dokumenti od predci,odnese i plus BKKS deklaracija?
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Bez ogled sto imas proishod so dokumenti od predci,odnese i plus BKKS deklaracija?
Koga zakazuvav intervju ne odnesov BKKS deklaracija, samo proshod kade go pisuva dokumentot za poteklo (koga podnesuvav za proishod se vo orginal so izvodi povrzuvanje legalizacija, se...), na intervju sum vo oktomvri, nekoi clenovi ovde mi predlozija deka + deklaracija ne e na odmet, pa togas site dokumenti ke gi odnesam pa i + deklaracioja :)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво. Ме интересира што е подобро, имам братучед со бугарски пасош, го има извадено со исказ на времето кога не беше потребно да се докаже потекло. Исто пред некој ден најдов во листата од архивот од Велико Трново дека прадедо ми служел во Првата Светска војна. Незнам дали е подобро да аплицирам преку пасошот од братучед ми, или да пишам маил во архивот за посигурно. По кажувања доволно е прв братучед, ама страв ми е да не ме вратат на дополнителна, па сакам од почеток да дадам повеќе документи, ако веќе може да ги најдам.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Здраво. Ме интересира што е подобро, имам братучед со бугарски пасош, го има извадено со исказ на времето кога не беше потребно да се докаже потекло. Исто пред некој ден најдов во листата од архивот од Велико Трново дека прадедо ми служел во Првата Светска војна. Незнам дали е подобро да аплицирам преку пасошот од братучед ми, или да пишам маил во архивот за посигурно. По кажувања доволно е прв братучед, ама страв ми е да не ме вратат на дополнителна, па сакам од почеток да дадам повеќе документи, ако веќе може да ги најдам.
I edno i drugo, decki. Idi po dvata osnova.

Mozes da izvadis proizhod so prv bratuced, taka da dodeka dojdes do ministerstvo za pravosudie, potocno intervju, vo medjuvreme ce dobies dokumenti i za pradedoto i togas i toj dokument ce go prilozis.

Moze da se desi i slednovo; dodeka dojde red da ides vo DABC, da dobies odgovor i od arhiv so dokument od tamo, i ondak i so dvata dokumenti apliciras za proizhod i taka ce bide navedeno, vrz osnova na sto go dobivas.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
ок фала многу. Пасошот од братучед ми и документот од прадедо ми се од различни страни, од мајка ми и татко ми, ама ваљда не е проблем ако можам да го поврзам со други документи. Прочитав дека кај нас нечувале толку стари докуметни ама ќе видиме.

Пратив маил, ќе аплицирам, па со среќа на сите.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
ок фала многу. Пасошот од братучед ми и документот од прадедо ми се од различни страни, од мајка ми и татко ми, ама ваљда не е проблем ако можам да го поврзам со други документи. Прочитав дека кај нас нечувале толку стари докуметни ама ќе видиме.

Пратив маил, ќе аплицирам, па со среќа на сите.
Ima po arhivite stari dokumenti tuka vo mk. I Lazar od strumica mi potvrdi ama ne gi davaat zosto ke se dokaze deka vistina naselenieto vo mk e bugarsko. Ima od site. I dedo mi e ziv i mi kazuvase deka ucel na bugarski. Tatkoto negov bil i bugarski vojnik itn
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Некој го има ли прочитано новиот закон? тој што го збориме веќе 2 години, тој што треба да го донесат нели набрзо за да пуштаат и без потекло, е ако има таков што го има прочитано, дај нека напише, дали во законот стои некаде дека ќе се намали времето на чекање после интервју? или не стои? фала лепо
него постирав но читав изјава од министер во БГ. медиум кој кажува дека интервју закажуваат после 10 месеци од моментот на подавање и тоа останува засега така СЕ БУНАТ други да го променат тоа но засега ке е така,но белки да пуштат да знаеш дека ке добиеш..[DOUBLEPOST=1456968204][/DOUBLEPOST]
Hahahah znaci odkako jas kje se iznacekam, posle mene kje go izglasaat i drugite za 3 meseca OP pasosce :) ubavo ubavo.....
Blagodaram @Walkman na linkot, znaci odgovorot na moevo prasanje e 3 meseci, cekanje posle intervju, no vo slucaj da go izglasaat, a koga kje bide toa ne znam zosto veke, 2 god se zbori na ovaa tema ama nisto od glasanjevo uste cekame,.
кога бесе за во ресторанот на 20 ти кој бил таму слушнал РЕКЛЕ дека ке го изгласаат за скоро време па да видиме брзо ке дојде тој период.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom