Рамна Земја?

Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
Еве ти контра аргументи затоа што ова е фотошоп.





Значи земјата е 4-ри пати поголема од месечината.

п.с. каде се ѕвездите на сликата? Нема ѕвезди во вселената?
Очигледно си немаш благе везе од фото камери, светлинско загадување за тебе е непознат поим, па уште и прашуваш зошто не се гледале ѕвезди...
Земи фото апарат, и начекај навечер чисто небо без облаци со месечина, сликај ја месечината и види дали околу неа има ѕвезди.
Потоа начекај иста ситуација со чисто небо ама без месечина и пак сликај го небото. Сега се гледаат ѕвезди.
Можеш да објасниш зошто е тоа така?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Tи си чул само за НАСА и тоа го повторуваш како папагал. Каде ти е ЕSА, каде ти е Роскосмос, каде ти е ЈАХА, каде ти е ISRO, каде ти е KARI, каде ти е CNSA, каде ти е UKSA, каде ти е NSA, каде ти е АЕМ и многу други?
It is most often associated with the National Aeronautics and Space Administration (NASA), its constituents and fellow so-called "space agencies" as well as those who are informed by them (including government).

See this remark made in 1958 by Senate Majority Leader and later President Lyndon Johnson:

Control of space means control of the world. From space, the masters of infinity would have the power to control the earth's weather, to cause drought and flood, to change the tides and raise the levels of the sea, to divert the gulf stream and change temperate climates to frigid. There is something more important than the ultimate weapon. And that's the ultimate position. The position of total control over the Earth that lies somewhere in outer space.
—Lyndon B. Johnson, Statement on Status of Nation's Defense and Race for Space, January 7, 1958
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
599
Поени од реакции
438
Ете еден мал доказ дека земјата е рамна. А за ЗОТЕ едно прашање.
Ако земјата e рамна тогаш зошто не го гледаш соѕвездието Reticulum од Македонија ?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
слики и од авион сликани и од земја и од наса и од пилоти и од туристи, и клипови а шо е најбитно мојш да појдеш во агенција, платиш и отпатуваш и на антартик и во стратосфера и околу свет и да се увериш во тоа дека зејата е сфера али не мојш да платиш в црква и да те однесат и ти го покажат госпот да го сликаш или снимиш
Tочно има слики, овие слики?









Каде го гледаш закривувањето? Никој никогаш не ги видел закривувањето.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Ете еден мал доказ дека земјата е рамна. А за ЗОТЕ едно прашање.
Ако земјата e рамна тогаш зошто не го гледаш соѕвездието Reticulum од Македонија ?

што докажува ова? дека не може земјата да биде топка. гледаш како настраната стое тој човекот. како е тоа можно?
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
599
Поени од реакции
438
Tочно има слики, овие слики?
Каде го гледаш закривувањето? Никој никогаш не ги видел закривувањето.
Епа ако нема закривување оти негледаш подалеку од овде.
[DOUBLEPOST=1456918740][/DOUBLEPOST]
што докажува ова? дека не може земјата да биде топка. гледаш како настраната стое тој човекот. како е тоа можно?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
It is most often associated with the National Aeronautics and Space Administration (NASA), its constituents and fellow so-called "space agencies" as well as those who are informed by them (including government).

See this remark made in 1958 by Senate Majority Leader and later President Lyndon Johnson:

Control of space means control of the world. From space, the masters of infinity would have the power to control the earth's weather, to cause drought and flood, to change the tides and raise the levels of the sea, to divert the gulf stream and change temperate climates to frigid. There is something more important than the ultimate weapon. And that's the ultimate position. The position of total control over the Earth that lies somewhere in outer space.
—Lyndon B. Johnson, Statement on Status of Nation's Defense and Race for Space, January 7, 1958
Против правила на форум е копи пасте на текстови и то на латиница и то на немакедонски јазик, ако имаш нешо сам да кажеш, напиши[DOUBLEPOST=1456919018][/DOUBLEPOST]
Tочно има слики, овие слики?









Каде го гледаш закривувањето? Никој никогаш не ги видел закривувањето.
јасно се гледа закроивувањето каде е чист поглед на земјината топка, со овие фотографии само докажуваш дека земјата е планета во топчеста форма
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.982
Поени од реакции
8.523
It is most often associated with the National Aeronautics and Space Administration (NASA), its constituents and fellow so-called "space agencies" as well as those who are informed by them (including government).

See this remark made in 1958 by Senate Majority Leader and later President Lyndon Johnson:

Control of space means control of the world. From space, the masters of infinity would have the power to control the earth's weather, to cause drought and flood, to change the tides and raise the levels of the sea, to divert the gulf stream and change temperate climates to frigid. There is something more important than the ultimate weapon. And that's the ultimate position. The position of total control over the Earth that lies somewhere in outer space.
—Lyndon B. Johnson, Statement on Status of Nation's Defense and Race for Space, January 7, 1958
Остави го сега Линдон Џонсон. Кажи ми, дали НАСА ти брани да одговориш на прашањето дали планетите имаат фази како и Месечината, или немаат?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Гледате дека се помалку луѓе навистина веруваат во Господ, опседнати се со технологија и економија. И веруваат само на науката и технологијата, ја купуваат најновата технологија и постојано размислуваат само како да направат повеќе пари. Лесно го прифатија капитализмот на Американците, а со тоа се контролирани од нив. Не знаат дека доколку го прифатат Господ во своите срца и се посветат да му служат и да го величат, животот ќе им биде поисполнет и повесел. Човештвото ја изгуби душата, затоа што НАСА го убеди дека религијата е лага.
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43


Ако ова не го убеди зоте и останатите рамноземјаши, тогаш понудата во едното видео кoja вели: "I have a million dollar prize for any flat earther willing to take me to the 'edge'.. I will also give them full credit for the discovery, all I want is the copyright to the video footage.. any takers?" сигурно ќе ги убеди.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.720
Поени од реакции
6.979
Гледате дека се помалку луѓе навистина веруваат во Господ, опседнати се со технологија и економија. И веруваат само на науката и технологијата, ја купуваат најновата технологија и постојано размислуваат само како да направат повеќе пари. Лесно го прифатија капитализмот на Американците, а со тоа се контролирани од нив. Не знаат дека доколку го прифатат Господ во своите срца и се посветат да му служат и да го величат, животот ќе им биде поисполнет и повесел. Човештвото ја изгуби душата, затоа што НАСА го убеди дека религијата е лага.
НАСА малку ме убедуваше. Зоте е многу поупорен, ама слабо му иде. Да беше тој од Аргентина на пример, а јас од Австралија, никогаш немаше да го сретнам, пошо е забрането. Вака, сигурно го среќавам у Веро
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ja менува така што поголеми вредности од 27 аголни милисекунди ќе измериш и со поевтина и подостапна опрема, а помали само со ултра-прецизни, софистицирани и скапи инструменти, а практичната корист од таа измерена разлика ќе биде НИКАКВА.
Пак не, не.... сакам да дојдеш до заклучок од 3.5км, зошто таа бројкa е земена како граница до која "triangles are considered to be plane".
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.982
Поени од реакции
8.523
како е овој мост изграден ако земјата е топка? не би било можно да се изгради затоа што ќе треба има пад од 7000 стапки
а мосто од сликата се гледа дека е скроз рамен и нема никаков пад
Прегледај го приврзокот 140484


еве 4 доста широки панорами од 4 различни места во светот. каде е таа закривеност за која зборувате? ја нема затоа што јасно се гледа дека земјата е рамна.
Прегледај го приврзокот 140485

A aко НАСА и САД не се против вистината, зошто тогаш половина од блоговите кои ја покажуваат вистината за рамна земја се избришани од интернет.
на многу блогови и сајтови кои google ги дава во резултати за flat earth пишува дека сајтот или блогот е деактивиран?
ако нема заговор зошто тогаш ги бришат сајтови кои докажуваат дека земјата е рамна?
Oд мојот претходен одговор на твојот пост и ако внимателно ја разгледа мапата, ќе видеше дека за 165 km на сликата не станува ни збор, туку ова е 9-километарската секција од мостот што го премостува езерото Yangcheng.

Danyang–Kunshan Grand Bridge - Wikipedia

Eве ти и слики:

Danyang Kunshan Grand Bridge - World's Longest Bridge

The World's Longest Bridge — Google Sightseeing

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom