Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Ок е тој податок што го имаш (ги имам гледано), им означува топлинси загуби по м2 ама за цела грејна сезона, прашањето е колку часови има во таа "грејна сезона" за да се дојде до тоа што го бараш. Затоа наједноставно е да ги прашаш.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Za 16m2, detska soba. Nikako 12-ka. I 9-ka e mnogu. Za vakva soba bi bila odlicna edna 7-ca. Ti si znaes kolku e ladna sobata, dali e na kosh na zgrada. No mislam deka sosema dovolna e 7-ca, max 9-ka, nikako 12-ka. E sega 7-ca kaj nas nema. A 9-kite iako se samo 2-3 iljadi razlika vo cena so 12-ki, pa malku li se 50eur ako ustedis?
Jas so Hansol 12-ka gream 42m2 a sakam od sledna sezona i 52 da probam i mislam deka ke bide vo red najgolem del od sezonata. Stanot mi e topol i e na jug i zapad, toa e od golema pomos na klimata.
Fala za sugestijata... Ama kako sto kazaa kolegite, tesko se naogja 9000btu, a i razlikata vo cena e minimalna...
A sto ke smeta da ima malku rezerva snaga (iako sobata e relativno topla) ? Ionaka koga ke postigne temp. ke se namali/iskluci, baska decava sigurno ke ostavaat vrata pa nesakajki i hodnikot ke se gree.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Kako shto navede Strelec obicno gi ogranicuvaat pojakite kompresori . Lomo 12 pak e "neogranicena" devetka - ima ist kompresor kako Hansol 9 (qxa-a086zC190)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Fala za sugestijata... Ama kako sto kazaa kolegite, tesko se naogja 9000btu, a i razlikata vo cena e minimalna...
A sto ke smeta da ima malku rezerva snaga (iako sobata e relativno topla) ? Ionaka koga ke postigne temp. ke se namali/iskluci, baska decava sigurno ke ostavaat vrata pa nesakajki i hodnikot ke se gree.
Poradi toa sto ke raboti on-off.
Mnogu bitna rabota za klima sto se stava vo detska/spalna e da go gledas podatokot za glasnosta-kolku db e na najmala brzina (max ne te interesira mnogu bidejki site se glasni a i nema nikogas na max da raboti). Gledaj da ima min 21-22db. Ima dosta klimi, pogotovo poeftinite, so min od okolu 29db. Toa e ogromna razlika koja e mnogu mnogu bitna. 21-22db ne se slusaat voopsto, 29db i te kako se slusaat, razlika od 29 do 21db e 2,5 pati potivko.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Yasho ako razcitas nanazad ke vidis deka ima mangi koi si kupuvaat klimi i od gr kade cenite se poeftini izborot epten pogolem (osobeno na 7ci i9ki) plus i povrat na ddv ako napravis ke ti iskoci super cena ako ne se lazam do 350evri proizvod nema ni da ti go carinat (so grkot mozes da se dogovoris da na fakturata ti upise cena so "popust" neli ;) bitolcanive gi znaat tie povolnosti rasprasaj.. ) pa ako imas takva kombinacija mozebi treba da razmislis i za taa opcija..eve ti link za klimi do 10000btu:
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/f/342356_407347/Τοίχου-Έως-10000-btu.html?page=2
ili pa vo bg i tamu e slicna situacija so ceni i ostalo..
Negativnata strana e sto ako nesto se rasipe pod garancija ke moras da ja nosis nazad vo gr da ti ja sredat ama kako sto pisa nekoj na forumov moze da si angaziras nekoj serviser tuka da ti ustanovi sto e problemot pa ako e siten da si go sredis sam ili da go zamenis istiot del kaj grkot ako se dogovorite zatoa pak ke kazam vidi so bitolcanive do kade se razvile tie shemi ne sakam da ispadne deka te naveduvam na nesto samo prenesuvam ona sto slusam...[DOUBLEPOST=1456329991][/DOUBLEPOST]PRASANJE: I veke koga se razgledav po skroutz-ov dali ovoj model koj u gr se prodava pod Haier Zircon 9000 BTU Inverter AS09ZS2ERA (a go nema na eurovent) e ustvari AS09ZS2HRA koj go ima na eurovent t.e sto bi bila razlikata vo oznakata E kaj edniot odnosno H kaj drugiot..?
I uste edno dali ima nekoj spodeleno ili znae za iskustva so ovoj model na Gree Change GRS 101 EI/JCD-N2?
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Strelec Change GWH09KF-K3DNA5J kaj nas na katalogot na RAC na Greemak e Change GWH09KF-K3DNA5A e sega taa razlika vo poslednata bukva ( J u gr i A u mk) sigurno znaci nesto??
Plus pokusavam da razberam zasto tolku razlicni nazivi za razlicni trzista epten e zbunuvacki?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@Strelec Change GWH09KF-K3DNA5J kaj nas na katalogot na RAC na Greemak e Change GWH09KF-K3DNA5A e sega taa razlika vo poslednata bukva ( J u gr i A u mk) sigurno znaci nesto??
Plus pokusavam da razberam zasto tolku razlicni nazivi za razlicni trzista epten e zbunuvacki?
K3DNA5A isto gi ima u grcka varijanta\(a i slovacka) so edna bukva smeneta u oznakata GRS 101 HI/JCD-N2.
A5 e modelot(dizajn) na panelot, a toa J i A na krajot dali bese serija(godina) na proizvodtsvto ili nesto drugo ne mi teknuva sega a znam imav pisuvano za nomenklatura na Gree na temava.
Ova so razlicnite oznaki ne me fakjaj za zbor ama se nadevam deka vekje e minata rabota od ovaa godina, poso izgleda prestanaa da davaat remarkiranje na brendot a so toa i na modelite (primerot so vivaks i inentor). Sega gleam gi delat na ECO, Regular i ona LCLH, toa im e razlika u modeli. Iako sekoj model eve primer i Change ima Opcionalno da ima i IFeel i Plasma i dodatni filtri ama nie ne sme tie sto gi poracuvame pa da ja diktirame oznakata koja sigurno se menuva ako ima nekoi od dodatnite opcii.
Serijata t.e godinata na proizvodstvo e dosta bitna zasto od godina na godina se razlikuvaat i po dimenzii i kompresori. Najdobro prasaj si sto tocno ima u modelot tuka sto se nosi i koja godina e proizvedena a po toa ke si baras i servisno. Eve ti srpski link (link2)so Gree upatstva pa vidi tamu so ima za nivniot change K3DNA5A (p.s. sporedi go so ona na da1kinot-eftiniot model ;) )
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Mnogu, mnogu odamna postirav deka nema nikakvi dokazi deka gree change se klimi od toj kvalitet kako sto nekoj saka tuka da gi pretstavi. Postirav screen od strani kade sto ubavo se gleda deka se deklarirani za -7 kako i najobicni on/off klimi, COP imaat beter i od najobicni on/off klimi kako neo, beko i slicni, izrazuvav somnevanje deka ne e mozno kaj nas da bidat poeftini od grcija, no me pravea budala so ubeduvanje deka majstor Zoki ima pomal profit i tuka prodava ist kvalitet kako u okolinata. Sega povtorno me iritira postot so ubeduvanja deka se isti so tie u grcija, edna bukva li, edna brojka li, ali isti se. Abe tokmak, ne se isti, dosta so lagi, em se poskapi, em ne se isti, bofal roba se kaj nas, kao i za cel istocen blok, kade e najmala plateznata mok na naselenieto. Ima sreka narodot sto nema ozbilna zima, ima sreka sto koga ke fati ladno sreken e da go topli kolku tolku, nema pojma kolku mu trosi i kolku bi trebalo nekoja druga da trosi.
Od grcki sajt Screenshot_1.png se gleda tocno na koj model odgovara.
koj saka da pogledne poubavo grckata strana
http://newclima.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3111&virtuemart_category_id=3&ref=bestprice.gr
eve go istiot model vo bugarija
http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/gree-gwh09kf/k3dna6g-1004.html#
Iako ne pisuva kolku e COP na greenje, lesno moze da se presmeta na dvete strani e isto, se deli isporacanata nominalna toplina od 2.80kw so nominalnata potrosuvacka od 0.9kw i se dobiva 3.11, a toa e mizerija, sto da se kaze drugo, 3.62 e za klasa A, 3,41 e za klasa B. 3,2 za klasa C. ova 3,11 e klasa D.
Ako nisto drugo za uteha barem, ovaa klima e deklarirana na -15, kojznae sto dava ispod nula, ali ete barem ke vrti kolku tolku nekoj topol vozduh so potrosuvacka pitaj boga kolku,
E sega tolku falenata Gree Change ili so Barcode GWH09KF-K3DNA5A sto se prodava kaj nas kako best buy ja ima na primer vo Ukraina Screenshot_2.png
i se gleda ubavo deka e deklarirana do -7
Najnormalno mi e koj kolku ima toa da si kupi, ama ubeduvanje deka kupuva kvalitet, pa i naveduvanje deka go kupuva najdobroto na pazarot e toa e nesto drugo.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
naj eftino kaj nas e domasno parno na ogrevno drvo +imas opcija za boljer pr kukja od 200 m2 so 12 kw sporet kompletno se topli, godisno ke potrosis 25 kubici ogrev koj vo prosek e 2500 d a kaj na vo ruralni mesta kade ima seca e 1340 den znaci otprilika so 600 e se toplis komplet cela zima + imas topla voda sto znaci min 200 e pomalku el energija ,investicijata e malku skapa min ke ti trebaat 5000 e za sporetot radijatorite i montazata i boljerot skapo e ama na dolg rok se isplakja
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
naj eftino kaj nas e domasno parno na ogrevno drvo +imas opcija za boljer pr kukja od 200 m2 so 12 kw sporet kompletno se topli, godisno ke potrosis 25 kubici ogrev koj vo prosek e 2500 d a kaj na vo ruralni mesta kade ima seca e 1340 den znaci otprilika so 600 e se toplis komplet cela zima + imas topla voda sto znaci min 200 e pomalku el energija ,investicijata e malku skapa min ke ti trebaat 5000 e za sporetot radijatorite i montazata i boljerot skapo e ama na dolg rok se isplakja
Druze, ne znam kako ke stoplis 200m3 so 25 kubici drva, moite zivejat vo kuka vo prestoj 59m2 so izolacija pa trosat 18-20kubika drva. Nekako ne ti e dobra matematika, jas znam site tie sto imaa parno, se kaat radi toa, radi toa sto od cela kuka zivejaat vo edna soba od 30-40m2 za da ne potrosat poveke od 15m3 drva. Ti malku ja pretera. Komsijata topli vo kuka, na ova zima do sea ima potroseno 30m3 drva, edvaj topli 100m2 no vklucuva i klima a parnoto go vklucuva vo 15 casot tatko mu koj id3 specijalno za toa za da bide toplo koga ke si dojdat od rabota. Isto taka ne znma kade ke zasteti 200 evra za 6 meseca za bojler o toppa voda. Malku pretera. Na kraj kraeva, ne beruvam deka obicno semejstvo so normalni primanja toplat cela kuka, nepotrebno, posto e mnogu skapo, obicno great pomal del. Cenata na drvata e drug faktor, ovaa godina bese okolu 3100 denara. Znaci veke imas druga matematika.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.312
Поени од реакции
15.547
Kade be 30 kubika za 4 meseci, pa i 100 kvadrati so klima i posle 15 casot. Vo sekoja soba sporet da ne imaat lugeto?
Tocno zavisi kolku vreme si doma, ali ako ne si 24 casa i ne go lozis za da ne se sedi doma, togas i so 20 se pominuva za cela sezona.
Drvata sega ako gi poracas se negde 2 300 do 2 500, daleku od 3 000.
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Kade be 30 kubika za 4 meseci, pa i 100 kvadrati so klima i posle 15 casot. Vo sekoja soba sporet da ne imaat lugeto?
Tocno zavisi kolku vreme si doma, ali ako ne si 24 casa i ne go lozis za da ne se sedi doma, togas i so 20 se pominuva za cela sezona.
Drvata sega ako gi poracas se negde 2 300 do 2 500, daleku od 3 000.
Zborot mi bese 30m3 ima zemano, za ovaa godina ne znma kolku ima potroseno, no lani ima 30m3 potroseno za cela zima. No bez razlika, po mene mislam deka parnoto pogotovo na drva ne e isplatliva opcija za greenje. Kade e investicijata. Sepak ovaa grupa e za najekonomicno greenje, daleku e greenjeto na drva najisplatliv. Sea ako toj se zafrknal i lupnal 5000 evra za parno, ne mora da izlazi uste nekoj drug

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
G

Goldie

Гостин
Zborot mi bese 30m3 ima zemano, za ovaa godina ne znma kolku ima potroseno, no lani ima 30m3 potroseno za cela zima. No bez razlika, po mene mislam deka parnoto pogotovo na drva ne e isplatliva opcija za greenje. Kade e investicijata. Sepak ovaa grupa e za najekonomicno greenje, daleku e greenjeto na drva najisplatliv. Sea ako toj se zafrknal i lupnal 5000 evra za parno, ne mora da izlazi uste nekoj drug

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Како бе се зафркнал ? Нема подобра работа од парното, ја грееш цела куќа и каде и да отидеш ти е топло имаш топла вода 24/7 и сигурно заштедуваш по 100-150е само на тоа. Ние на пример летно време плаќаме поголеми сметки за струја отколку во тек на грејна сезона а и незнам од кај ги вадиш бројкиве за потрошувачка на дрва - ние не трошиме повеќе од 10 кубика за 100 квадрати.
Инаку 10 кубика ама не грее 24/7 парното, пред 1-2 ретко кога е пуштено (освен викенди) оти ретко кога некој има дома пред тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom