Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Едно прашање, малку оффтопик. За колку време се вади работна виза D за бугарија?
Ги имам сите документи, работна дозвола, договор со фирма, стан, осигурување... Ме закажаја на 7ми март за во амбасада..после ова уште колку време се чека? Како оди процедурата? И дали треба да имаш некои финанскиски средства на сметка? Фала.
Jas D viza dobiv za 35 dena od predavanjeto na dokumenti vo ambasada ama vrz baza na Udostoverenie za Bugarski Proizhod.Potoa uste 30 dena pominaa od kako so D viza aplicirav za licna karta vrz baza na dozvola za postojan prestoj vo R.Bugarija,fakticki se ceka za dozvola za prestoj koja se dobiva od Min.za Vnatresni raboti.Toa e se vo mojot slucaj.Ti apliciras preku raboten dogovor i mozebi ne e isto.So srekja...Pardon,za finansiski sredstva treba da imas okolu 1500Eu na sopstvena smetka tuka ili vo BG i da zemes sesrtifikat(potvrda)od banka za da go predades so drugi dokumenti vo ambasada.A uverenie za neosuduvanost prevedeno na Bug.jazik od ovlasteni preveduvaci?
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Koji je broj u direkciji za bugarsko drzavljanstvo? Zovem 9237474 obavestava me da je nepostojeci broj...
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
5
Здраво. Дали некој може да ми помогне што треба да се напише во молбата за придобиване гражданство во делот (посочват се подробно обстојателствата, поради които се иска придобиване на б'лгарско гражданство) и дали е задолжително пополнување на Адрес за кореспонденција в Република Б'лгарија.
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Eve deneska mi se smeni status vo:
По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
Znaci bev vo zadolzitelna,i deneska ova
Koja godina si
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Za kolku vreme imate zemeno proizhod neka spodeli nekoj ve molam. Pisuvase 30 rabotni denovi. Eve pominaa uste nema odgovor. Pisuva deka se obrabotuva :toe:
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
36
Поени од реакции
57
Za kolku vreme imate zemeno proizhod neka spodeli nekoj ve molam. Pisuvase 30 rabotni denovi. Eve pominaa uste nema odgovor. Pisuva deka se obrabotuva :toe:
Nema ni kod mene jos nista...[DOUBLEPOST=1454416942][/DOUBLEPOST]Iz DABC...

ВАЖНО С'ОБштЕНИЕ. ДОП'ЛНИТЕЛНИ НОМЕРА ЗА ОНЛАјН ЗАПИСВАНЕ
02.02.2016

ВАЖНО С'ОБштЕНИЕ

НА ВСјаКО ПЕТО ЧИСЛО ОТ МЕСЕЦА штЕ Б'ДАТ ОТПУСКАНИ ДОП'ЛНИТЕЛНИ НОМЕРА ЗА ВСИЧКИ РАБОТНИ ДНИ ПРЕЗ 2016Г. ЗА ОНЛАјН ЗАПИСВАНЕ, ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ, ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА Б'ЛГАРСКИ ПРОИЗХОД.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
тоа е веќе нешо како задолжителн, и на братучетка ми стои исто а е со број 6**/2015
значи добро е, после `образувана преписка` следи овој чекор.... значи добро е, почнати се и со 2015-та како што треба!
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво на сите,се јавив во амбасада во скопје и ми закажаа во мај после тоа за колку време ке ми биде готов документот и каква е понатака процедурата ако сака некој да ми одговори ви благодарам многу...
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Преписките од 2015 ќе ги започнат со разгледување од април месец. Рано е сеуште за било каков исход.
Процрдурално треба да поминат 1 година и 5 месеци, преписката преди да биде одобрена се анализира низ триста чуда од министерство до полиција, се чешла на милион начини во тоа не се сомневам.
Процедурално е така, доказ за тоа се многубројни поранешни преписки.
Истото важи и за дополнителните како што и некој кажа погоре, ако помине првиот воз се чека исто толку време како што се чека и при првата процедура од интервју до разгледување а тоа се 1 година и 5 месеци. Сума симарум за 3 години како што кажав.
Алелуја им најдовме конечно НЗС на Бугарите :).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom