Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
подари тоа што со новиот систем проверката и информациите за преписките се тајни т.е. не се достапни за сите(се бара и пин) реално не знаеме дали може да очекуваме како и до сега да има јавни протоколи и соопштенија, бидејќи која би била логиката да ги чуваат броевите недостапни за сите, а да ги објавуваат подоцна како јавни во протоколи и соопштенија.
I jas sum pomisluval na ova I mislam deka e logicno no da pocekame uste malku da vidime so ke bide ako I februar mesec ostane vaka znaci nema da objabuvaat protokoli poveke
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ако СЛУЧАЈНО ве интересира поздрав :)

http://m.president.bg/bg/cat106/Mesechni-otcheti-grajdanstvo[DOUBLEPOST=1454293054][/DOUBLEPOST]А ДА,,и уште нешто,,,,големо е но ке се снајдете,,,,,,,,,за ИЗГУБЕНИТЕ.............[DOUBLEPOST=1454293096][/DOUBLEPOST]А ДА,,и уште нешто,,,,големо е но ке се снајдете,,,,,,,,,за ИЗГУБЕНИТЕ.............
 

Attachments

Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
ако СЛУЧАЈНО ве интересира поздрав :)

http://m.president.bg/bg/cat106/Mesechni-otcheti-grajdanstvo[DOUBLEPOST=1454293054][/DOUBLEPOST]А ДА,,и уште нешто,,,,големо е но ке се снајдете,,,,,,,,,за ИЗГУБЕНИТЕ.............[DOUBLEPOST=1454293096][/DOUBLEPOST]А ДА,,и уште нешто,,,,големо е но ке се снајдете,,,,,,,,,за ИЗГУБЕНИТЕ.............

Знaчи пo oвoј извештaј oкoлу 700 луѓе се oдбиени вo 2015 oд рaзлични мoтиви
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Да дадам и јас мислење за муабетот за оригинал документи. Значи вака, јас бев на интервју сега во Ноември со дупликат происход добиен на основа на Воена книшка - и мене НЕ ми побараа ништо дополнително да покажувам. Мое мислење е дека тоа зависи од службеничката, нејзино право е ако нешто и изгледа сомнително да ти побара документ и секако е подобро да и дадеш. Не го оспорувам мислењето на @tomemk @blue12 ама сигурен сум дека во наредните денови ќе се појави некој член шо е бил на интервју во сега Јан-Февруари и што не му побарале да приложи оригинал документ. Убаво е што споделувате ваше искуство и мислење, ама да почекаме :)
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Знaчи пo oвoј извештaј oкoлу 700 луѓе се oдбиени вo 2015 oд рaзлични мoтиви
Spored toa sto uspeav da procitam najcestite pricini za koi se odbieni kandidatite za bg grazdanstvo se: za deklarirajne na ne blgarska narodnos, dostavuvanje na lazni dokumenti I ako ima za brana za vlez vo nekoja zemja od shengen zonata sto znaci deka nema zosto da se kreva panika ako ti se vo red dokumentite vo soglasno so zakonot I ako intervjuto si go pominal kako sto treba ne si zboruval "gluposti" togas 100% dobivas bugarsko grazdanstvo :) I ne treba da ne cudi sto ima odbieni zosto znaeme deka se kakov narod aplicira za bugarski pasos :)
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Otvori gi protoklite isledi gi tie sto imaat A posle brojceto i ke vides do kaj se otprilika, ali i toa ne e pravilo ima izmegu mnogu ispusteni sto se vrateni na dopolnitelna.
во протоколите нама редослед, гледам има од 17000/2013 поминати и чекаат да биде потпишан указот, а се слушна муабет дека биле дојдени до 6000, а и протоколи нема нови во оваа 2016 година, reading кажа дека до три години треба да те решат (одобрат/прекратат), дали има од 2013 поминато некој/а со 2 братучед ?
 
Член од
30 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
0
Колнете колнете :jeeee:

Посредникот секојдневно ми дава куп преписки на негови клиенти да ги прегледувам, најголем дел се од 2013 и за жал сите прекратени. Според моите пресметки на истите дојдов до заклучок дека до 3 поминати години ги прекратуваат. Значи каде и да е не можат да ви избегаат одобрувањата и прекратувањата, т.е менување на статусите до 3 години сите ќе имате некаков одговор.

Ако некој не знае како се проверува бројот слободно нека ми пише.
jas neznam kako da go proveram brojot.cekam od 2013.molam za odgovor[DOUBLEPOST=1454348874][/DOUBLEPOST]lipsvat danni sto znaci ova[DOUBLEPOST=1454348928][/DOUBLEPOST]lipsvat danni sto znaci ova
Колнете колнете :jeeee:

Посредникот секојдневно ми дава куп преписки на негови клиенти да ги прегледувам, најголем дел се од 2013 и за жал сите прекратени. Според моите пресметки на истите дојдов до заклучок дека до 3 поминати години ги прекратуваат. Значи каде и да е не можат да ви избегаат одобрувањата и прекратувањата, т.е менување на статусите до 3 години сите ќе имате некаков одговор.

Ако некој не знае како се проверува бројот слободно нека ми пише.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
I samite blgari vikaat deka bugarija e zemja na apsurdi.od edna strana kogo da prasas ke ti kaze deka vo makedonija ziveat blgari.Od taksisti ,pazardjii,studenti pa do site politicari i intelektualci.E sega koga tie blgari javno se deklariraa kako takvi pu pu ne vazi.mora vakov dokument od pred 100 godini pa do razni maltretiranja.Ne nateraa da se cuvstvuvame omalovazeni.Eden zakon im treba edna godina da go izglasaat.I tie sto se vrakaat kon svoite koreni dobivaat averzija od sikaniranja i ni ja ubivaat gordosta.Ako e makedonija lulka na bugarstinata kakov pravoslaven narod zivee tuka?Samo vmro javno pomaga,site drugi partii molcat ama koga im treba togas se so polna usta za makedonija.Koga pukna vo kumanovo odma tenkovi donesoa mesto da ne primat nas makedonskite blgari.
A да не сте вие некои заслужни граѓани,па да Бугарија е должна да ви даде пасош.што сте направиле и што ќе направите за Бугарија кога ќе го земете пасошот? ќе ја заборавите дека постои, на работа во Европа,а за летен одмор се знае во грција.што не земавте државјанство кога беше полесно за вадење?и сега кога ќе ја поедностават и забрзаат процедурата,многу нема да извадат,ќе им текне после 4-5 години (кога ќе им треба за лични потреби,а не дека имаат бугаарски чувства)и после и тие ќе се жалат.Бугарија го знае ова и затоа не се потресува многу за Бугарите од интерес.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
upload_2016-2-1_19-11-48.png
Случајно ги провервев бројките за тие што се преку конзулат. Ова го пишит на 9960/2014, додека за 10070/2014 пишит дека не предоставја информации. Значит се стасани негде измеѓу овие два броја. Исто така на овој број пишит дека е вклучен во указ 15/2016 шо значит дека е прегледан годинава а не е излезен протокол за него.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
A да не сте вие некои заслужни граѓани,па да Бугарија е должна да ви даде пасош.што сте направиле и што ќе направите за Бугарија кога ќе го земете пасошот? ќе ја заборавите дека постои, на работа во Европа,а за летен одмор се знае во грција.што не земавте државјанство кога беше полесно за вадење?и сега кога ќе ја поедностават и забрзаат процедурата,многу нема да извадат,ќе им текне после 4-5 години (кога ќе им треба за лични потреби,а не дека имаат бугаарски чувства)и после и тие ќе се жалат.Бугарија го знае ова и затоа не се потресува многу за Бугарите од интерес.
Пoлекa бе друже не се фрустрирaј тoлку мене пaсoш не ми требa зa рaбoтa вo европа мислaм дa се преселaм вo бугaријa сo семејството тaкa дa не нaпaѓaј без дa ги знaеш мoтивите.Некoј му требa зa студирaње нa некoј зa еврoпa кoј кaкo намерата му е е негoв проблем.А штo нaпрaви ти зa бугарија oсвен штo сaкaш дa нaпaѓaш?Кoлку дa знaеме нa фoрумoв сo кaкoв пaтриoт си имaме рaбoтa
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Прегледај го приврзокот 138129
Случајно ги провервев бројките за тие што се преку конзулат. Ова го пишит на 9960/2014, додека за 10070/2014 пишит дека не предоставја информации. Значит се стасани негде измеѓу овие два броја. Исто така на овој број пишит дека е вклучен во указ 15/2016 шо значит дека е прегледан годинава а не е излезен протокол за него.
стигнати се до 9999/2014
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
utre idam za sofija da podnesam za proishit preku 1bratucetka zakazano mi e za 11,2016 [posrednikot mi kaza ke me butne preku red ke vi spodelam so ke napravam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom