Охрид

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Не беше Фуере тука, зато.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Не беше Фуере тука, зато.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
А, нели до лани беше бесплатно крштевањето во езеро за Водици? Годинава почнале по 500че да наплатуваaт од МПЦ.

Се изгуби значи секаков контакт со религија од овај настан.
Тргнувајќи од тоа кога се пее " Во Јордание" гледаш по штандовите стари баби со шишиња од кока-кола се туркаат по штандовите со топла ракија. По 100 пати се привраќаат по уште и уште или седат до тезгата и не мрдаат за да можат одма да нарачуваат нова, да не чекаат.
Пијани стари дедовци се тетерават насекаде.
За денот на рибарите, иста песна. Пак овие бабиве шо идаа со 2л шишиња за Водици, наредниот ден со тенџериња идаат по чорба
Од убави два настани, ние ненаситни ги уништивме и ми се одмили и Водици и све. Пробав пред две години за денот на рибарите да фатам место за чорба, не бе брате, ко пари да делат се туркаат.
А, најмногу од се ме нервира кога ќе видам тие шо се искапиле како пробуваат да излезат од гужвата и ниту еден не пробува да застани и да му направи место да помине.
И ова шо ни се случува малку ни е. Ништо не заслужуваме, пошо нишо не ни цениме. Немаме култура за некаков масовен настан.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
20
Поени од реакции
7
то денот на рибарите е најголема глупост шо постојт а и се дават значење скоро колку на Водици. шо е работава, немаме традиции па сега ќе измислуваме нови?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.970
Поени од реакции
12.506
то денот на рибарите е најголема глупост шо постојт а и се дават значење скоро колку на Водици. шо е работава, немаме традиции па сега ќе измислуваме нови?
Во времето на комунизмот крстот се фрлал на Сараиште дента после Водици, т.е рано сабајле во 3-4 со чутенката. Рибарите го фрлале, а не поп, и така е останата традицијата.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
20
Поени од реакции
7
Во времето на комунизмот крстот се фрлал на Сараиште дента после Водици, т.е рано сабајле во 3-4 со чутенката. Рибарите го фрлале, а не поп, и така е останата традицијата.
точно е дека се фрлал со чутенката во 3-4 сабајле и без поп, ама се фрлал во казан па од тука се одело на капење во езеро. ако дојдела жандармерија им викале "рибари сме бе, се капиме", нема врска дека рибари го фрлале. баш вчера го правев муабетот со постари луѓе кои учествувале во ова.

првпат крстот е фрлан јавно во 1979.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.970
Поени од реакции
12.506
точно е дека се фрлал со чутенката во 3-4 сабајле и без поп, ама се фрлал во казан па од тука се одело на капење во езеро. ако дојдела жандармерија им викале "рибари сме бе, се капиме", нема врска дека рибари го фрлале. баш вчера го правев муабетот со постари луѓе кои учествувале во ова.

првпат крстот е фрлан јавно во 1979.
Некогаш се фрлал в казан горе в црква, некогаш на Сараиште, зависит.
Стара си е традицијата и си имат историја и зато не гледам зошо би се прекинала.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Охрид и Струга се рекордери според бројот на вработени во комуналните претпријатија
Вести | Охрид | 23.01.2016 12:00 Посети : 109

Охрид и Струга се рекордери според бројот на вработени во комуналните претпријатија. Најмногу луѓе се вработени во „Проаква“. За 10 години бројот на вработени во Охридските комунални претпријатија се зголемил од 202 вработени во 2005 на 774 луѓе во 2014, или за 4 пати. Ова го објави Центарот за истражувачко новинарство СКУП во рамки на истражувачката сторија „Предизборни вработувања: Повеќе од 1000 нови комуналци за само две години“.


Секој Охриѓанец за плати на вработените во комуналното претпријатие плаќа по 300 денари. Ова сума граѓаните мора да ја издвојат за 776-те вработени секој месец. Најмногу вработени во Охрид има во „Проаква“, 269 во ЈП „Охридски Комуналец“ има 240, 105 има во „Нискоградба“, а во „Градски гробишта“ има 69 вработени. 63 вработени има во ЈП „Биљанини извори“ и 36 во „Градски пазар“. После Охриѓани дебело плаќаат и Стружани, по 230 денари, Ресен Дојран и Гевгелија плаќаат од 160 до 190 денари, додека од поголемите градови Гостивар за плати на комуналците издвојува само 37 денари месечно.

http://www.ohridnews.com/vesti/92568

И уште 500 можда се во администрација во зградана.Koj рече после немало вработувања?:bravobe:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Колку памет имат во некој љуѓе, мистерија е.



Водно е основен филтер на воздухот во презагаденото Скопје и тоа е премногу мало за да можеме да си дозволиме од него да исечеме неколку илјади метри квадратни шума и исто така е сигурно дека таа мала, но многу важна планина за скопјани и пошироко, нема да може да го поднесе метежот што ќе го направат неколкуте илјади скијачи кои со своите автомобили ќе се сјатат на неговите падини за да го практикуваат можеби најубавиот зимски спорт – скијањето.
На Водно било проблем да се сечет дрва, ќе се задушеле у Скопјеа.Ама зато Галичица е идеална за то.


заради генерално лошата финансиска состојба на населението, преку викендите и за време на празниците, преголем број скијачи и санкачи ќе се појават на кусите 4,5 километри програмирани ски патеки и сигурен сум дека сето очекувано скијачко задоволство ќе се претвори во огромно општо незадоволство – никој не ќе може да скија како што треба, малкуте патеки и ски лифтови ќе бидат пренатрупани и практично неупотребливи!
Пази богати, сиромаштија имало во Скопје (зато секој викенд не может да се искачет од колите).Многу ќе се собирале наеднаш на Водно, а за на Галичица сигурно им е поблиску (веројатно ќе им е и поефтино според досегашни ‘искуства‘)




терените на Галичица, од двете страни на преслапот, се наоѓаат на надморска височина од над 1.600 метри (до 2.200 метри надмоска височина) и се главно непошумени, што значи дека нема да се прави штета со сечење на шумите. Тие се на северозападна страна, а тоа е идеално за да снегот долго се задржува и има добар квалитет.
Ама зато на Галичица е полн погодок, господинов слушнал негде дека немало дрва на Галичица?!



Трето, неколкутте стотини кубни метри вода што од езерото би се користеле за вештачко оснежување, сигурно е дека нема да влијаат негативно на околината и на самото езеро, во зима, впрочем, тоа има и премногу вода...
Пошо Галичица и езерото не се бели дробој на Охрид (сигурно Косел е), а и не било проблем од езерото ‘неколку стотини кубни метри‘ вода да се користеле.Премногу вода имало езерото.Ам ај ак не да ја продаваме, да извезвиме


Прво, за да се дојде до терените на Галичица треба да се направи кабинска жичара од Трпејца до над преслапот, а тоа значи дека патот до планината нема да има потреба да се користи и со тоа тој нема да се проширува и нема да има загадување од автомобили бидејки сите горе ќе одат со кабините. Автомобили таму би оделе по исклучок и само со посебни дозволи.
Све е точно ова брату, исто ко на Водно сите шо одет со жичара, ни еден не ојт со кола, само тие 1823 души со посебни дозволи


Очигледно, прилично е едноставно да се решат некои проблеми на нашите прескромни скијачки капацитети и со тоа се привлечат многу поголем број богати туристи. Но, сигурно е дека тоа нема да се постигне со изградба на ски центар на малото и така еколошки важно Водно, кое скопјани како икона спасителка секојдневно го набљудуваат и често го користат за да се освежат со чист воздух!
Брату, глеј си го Водно, дреми си таму и не јади ‘ногу.
Не ти го чепкаме, не ни ја чепкај Галичица (за која веројатно твои сограѓани фрлиле око ‘да ја урбанизирет‘).

http://www.mkd.mk/kolumni/na-vodno-ne-ama-na-galichica-mozhe-ski-centar
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Скијачки терени на галичича.... Јас сум за ако се озбилни, да направат нешто квалитетно, и нешто што ќе придонесит за градов за да имат подобар живот. Искрено џабе убавините на галичица кога немат кој да ги видит, сите бегет од градов како тука да е сконцентриран сиот пекол од земјава. И во право се, немат работа, немат шо да се прајт преку зима, тешко е да се преживет овие 2-3 месеци од годинава во кој сме моментално. Знам дека многу ќе ме осудите сега, ама сакам само подобар живот да имат во градов, макар да не вервам дека би било подобро и да се напрајт нешто, само ќе пробет да испрет пари и да му се посерет во планината, али ако се сериозни, паметни и чесни, јас мислам дека постојат услови за да се напрајт убав скијачки центар без многу штета на планината, животинскиот и растителниот свет.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Скијачки терени на галичича.... Јас сум за ако се озбилни, да направат нешто квалитетно, и нешто што ќе придонесит за градов за да имат подобар живот. Искрено џабе убавините на галичица кога немат кој да ги видит, сите бегет од градов како тука да е сконцентриран сиот пекол од земјава. И во право се, немат работа, немат шо да се прајт преку зима, тешко е да се преживет овие 2-3 месеци од годинава во кој сме моментално. Знам дека многу ќе ме осудите сега, ама сакам само подобар живот да имат во градов, макар да не вервам дека би било подобро и да се напрајт нешто, само ќе пробет да испрет пари и да му се посерет во планината, али ако се сериозни, паметни и чесни, јас мислам дека постојат услови за да се напрајт убав скијачки центар без многу штета на планината, животинскиот и растителниот свет.
Не те осудвиме бе друже, само споредвиме мислења.Секој си имат аргументи, еве и твоиве се од една страна на место, можност за подолга сезона ова она, можности за работни места нови, макар и за 10-12.000.Ама дека ќе бидат сериозни инвеститори, гледаме како заврши проектон на Петрески со плажине, колкај плати земет таму и какви се цените во објектине.Еве и Изгрев го додаваме од другана страна.За без штети па ич, си знајме шо идиоти сме во смисла заштита на околина.
И јас сакам да се вратет сите шо заминаа, пак и нив макар да им се дајт ак спечалиле нешо на страна да инвестирет, ама тешко од локалниве пијајци.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.134
Скијачки терени на галичича.... Јас сум за ако се озбилни, да направат нешто квалитетно, и нешто што ќе придонесит за градов за да имат подобар живот. Искрено џабе убавините на галичица кога немат кој да ги видит, сите бегет од градов како тука да е сконцентриран сиот пекол од земјава. И во право се, немат работа, немат шо да се прајт преку зима, тешко е да се преживет овие 2-3 месеци од годинава во кој сме моментално. Знам дека многу ќе ме осудите сега, ама сакам само подобар живот да имат во градов, макар да не вервам дека би било подобро и да се напрајт нешто, само ќе пробет да испрет пари и да му се посерет во планината, али ако се сериозни, паметни и чесни, јас мислам дека постојат услови за да се напрајт убав скијачки центар без многу штета на планината, животинскиот и растителниот свет.
Туристите кои одат на скијање се посебна класа туристи.Претежно се богати луѓе кои бараат најдобри услови за скијање.
Какви скијачки центри има низ Европава, да те заболи глава.Со километри и километри патеки, со ваков снег, со онаков снег, со различни тежини за скијање, итн.
И да се направи, богат странец нема да стапне во Охрид.
Инфраструктура лоша како прво, едвај има саглам снег на Галичица, а и некој да се ака за една патека од 2-3км?
Плус тоа, охриѓани нема ни денар да видат од тоа. Малку пари што ќе влезат ќе одат во џебот на хотелиерите(читај Скопје).
Лесно им е на скопјани да ја растурат Галичица, пошто им е далеку од очи, ама Водно не го даваат.

Златна природа имате бе, чувајте ја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.947
Нема везе.
Доаѓаат поради палми и морски песок, тоа е магнетот, а тоа дрвја, камења, природа, тоа сегде го има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom