Коктели и разни домашно подготвени пијалоци

Член од
5 февруари 2013
Мислења
440
Поени од реакции
96
Кој е вашиот омилен коктел? споделете фотографија од коктелот и име на коктелот

Мој омилен коктел е Мозок. На изглед малку е гаден, но има перфектен вкус



состојки:



Подобро со слики бидејки состојките ги има на англиски
Ви го препорачувам!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Теquila Sunrise


И Chocolate Martini


Овој вториов додуша е повеќе за жени, a богами и љути бааги :D
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Темата е споена со постоечката.
Би било фино и состојките да ги пишувате, дека со сликички само како албум ќе е.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ice tea hehe:
40cvetcinja ajdu4ka trava
10l voda
1l limunov sok
Se ostava da dreme 24h vo ladna voda. Se preceduva i ta-daam! Imate ice tea. Nekoi dodavaat limontus ama mene samo so limun mi e poubav.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Ја отварам темава во летен период за коктели.Сакам да прашам некои препораки за коктели,дали некој до сега правел коктели дома,дали има некоја страна за тоа како се прават коктели дома едноставни ..
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
21
Летните коктели секако се нешто најосвежително и ја лично ги обожавам, праам у секоја прилика како за мене така и за помалите роднини (дечиња) али алкохол си е алкохол. :D Ваљда и ти сакаш алкохолни коктели за да можеш да се напраеш дрво пијан:pijani:1. Еден од најосвежителните коктели ти е Оринџ сплеш, рецептот го најдов на интернет пред некое време и тако... ти треба вотка со портокал (не сум сигурна дали има у Македонија, мене ми е поклон од другарка ми од Италија, ја замолив да ми донесе шише-две :) ) после трипл сек, сок од лимета (зелен лимон) али можеш да ставеш и обичен сок од лимон..јбг. и на крај секако сок од портокал. Сите работи тури ги во блендер или голем сад ама прво стај мраз, и после добро изблендирај-измешај. Стварно е добар коктелов!
2. Пробај манго коктел, јак е али не го пијам пошто не поднесувам манго, имам пробано голтка и не е лош.. ти треба вотка, Cointreau, сок од лимета. и си мешаш состојките како за секој друг коктел
3. Пунч од јагода- свежи јагоди, конзервиран ананас и сок од лимета, бел рум и се тоа си изблендираш и тоа ти е.
4. Мохито-мојот најомилен коктел-сок од лимета, шеќер по можност кафеав, рум по можност бел, три ливчиња мента. Јак е стварно
5.и наједноставнио коктел, со хибискус и водка. треба малку чај од хибискус, малку водка (а може и повише :sneaky: ) шеќер, сок од лимон сок од лимета и мраз.

Добри се коктеливе а некои се стварно едноставни. Пробајте и нема да се покаете! (y)(y)(y)
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Летните коктели секако се нешто најосвежително и ја лично ги обожавам, праам у секоја прилика како за мене така и за помалите роднини (дечиња) али алкохол си е алкохол. :D Ваљда и ти сакаш алкохолни коктели за да можеш да се напраеш дрво пијан:pijani:1. Еден од најосвежителните коктели ти е Оринџ сплеш, рецептот го најдов на интернет пред некое време и тако... ти треба вотка со портокал (не сум сигурна дали има у Македонија, мене ми е поклон од другарка ми од Италија, ја замолив да ми донесе шише-две :) ) после трипл сек, сок од лимета (зелен лимон) али можеш да ставеш и обичен сок од лимон..јбг. и на крај секако сок од портокал. Сите работи тури ги во блендер или голем сад ама прво стај мраз, и после добро изблендирај-измешај. Стварно е добар коктелов!
2. Пробај манго коктел, јак е али не го пијам пошто не поднесувам манго, имам пробано голтка и не е лош.. ти треба вотка, Cointreau, сок од лимета. и си мешаш состојките како за секој друг коктел
3. Пунч од јагода- свежи јагоди, конзервиран ананас и сок од лимета, бел рум и се тоа си изблендираш и тоа ти е.
4. Мохито-мојот најомилен коктел-сок од лимета, шеќер по можност кафеав, рум по можност бел, три ливчиња мента. Јак е стварно
5.и наједноставнио коктел, со хибискус и водка. треба малку чај од хибискус, малку водка (а може и повише :sneaky: ) шеќер, сок од лимон сок од лимета и мраз.

Добри се коктеливе а некои се стварно едноставни. Пробајте и нема да се покаете! (y)(y)(y)
И јас имам неколку рецепти за алкохолни,ама сеа барам неалкохолни за роднините,ќе ми дојдат на гости со мали деца и сакам за возрасните да напраам алкохолни а за малите некој освежителени iони да уживаат у коктел безалкохолни..:D затоа барам некој неалкохолен едноставен за правење..
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
21
И јас имам неколку рецепти за алкохолни,ама сеа барам неалкохолни за роднините,ќе ми дојдат на гости со мали деца и сакам за возрасните да напраам алкохолни а за малите некој освежителени iони да уживаат у коктел безалкохолни..:D затоа барам некој неалкохолен едноставен за правење..
Е тогаш, смутито е непогрешен избор.. http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=рецепт за смути&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CD0QFjAEahUKEwiPtoi5v_HGAhXGD3IKHb4zC8w&url=http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/17851-podgotvete-smoothie-pijalak-zdrav-obrok-vo-casa&ei=fP6wVY-ICsafyAO-56zgDA&usg=AFQjCNH5jVbNO8hveqtFnRR5JmymGP5beg&bvm=bv.98476267,d.bGQ
се надевам дека бев од помош
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Зошто во секој ликер со чоколадо мора да има и млеко, барем така гледам по рецептиве. Јас не сакам да ставам млеко за да не ми се расипи брзо ликерот, а дали има правено некој, вода, шеќер, ракија, чоколадо за готвење и екстракт, јас ќе ставам од вишна, само дали ќе биде убаво без млеко?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Што е всушност cream? Слатка павлака?

Сакам да се пробам со домашен White Russian, ама претпоставувам со обично млеко не би било тоа тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom