Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Ok fala ti mnogu a za podavanje vo ministerstvoto na pravosudie treba da se zakaze ili mose bilo koj raboten den?
Незнам како е за во Министерството,ако има некој што во скоро време однел дополнителни во Софија сигурно знае како одат работите.[DOUBLEPOST=1451039088][/DOUBLEPOST]
Дали имате некој адвокат во Софија, професионалец, да го контактирам, што ќе ми ја води целата постапка мислам сериозно? Благодарам за секој добар совет..!!![DOUBLEPOST=1451032316][/DOUBLEPOST]
Ванчо е адвокат или лице кое ги брка овие работи ?
Ако идеш преку Софија најдобро ќе ти биди да си најдеш посредник,некој искусен и сериозен а ако идеш преку конзулат Битола не ти треба посредник,обично овластените од конзулат преводачи во твојот град ќе ти направат превод и ќе ти ги потполнат и остатокот од документи како молба,декларација и автобиографија.
Е сега тебе најпрво ти треба бугарски произход за кој што можеш да си закажеш во Софија за да подадеш документи во агенцијата и ако добро се сеќава некој сподели на форумов пред некое време,закажуваат за во Ноември 2016 сега може се стигнати и на почеток на 2017 или можеш да идеш преку конзулат,само таму сега незнам како е,дали се закажува,најдобро пиши им маил па прашај или можеш да отидеш до Битола раб.време им е од 10:00-12:00 таму работи една македонка на врата се ќе ти објасни што како.А за конзулатот некој сподели погоре дека произходот се чека помеѓу помеѓу 6-9 месеци од кога ќе ги подадеш документите.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Незнам како е за во Министерството,ако има некој што во скоро време однел дополнителни во Софија сигурно знае како одат работите.[DOUBLEPOST=1451039088][/DOUBLEPOST]
Ако идеш преку Софија најдобро ќе ти биди да си најдеш посредник,некој искусен и сериозен а ако идеш преку конзулат Битола не ти треба посредник,обично овластените од конзулат преводачи во твојот град ќе ти направат превод и ќе ти ги потполнат и остатокот од документи како молба,декларација и автобиографија.
Е сега тебе најпрво ти треба бугарски произход за кој што можеш да си закажеш во Софија за да подадеш документи во агенцијата и ако добро се сеќава некој сподели на форумов пред некое време,закажуваат за во Ноември 2016 сега може се стигнати и на почеток на 2017 или можеш да идеш преку конзулат,само таму сега незнам како е,дали се закажува,најдобро пиши им маил па прашај или можеш да отидеш до Битола раб.време им е од 10:00-12:00 таму работи една македонка на врата се ќе ти објасни што како.А за конзулатот некој сподели погоре дека произходот се чека помеѓу помеѓу 6-9 месеци од кога ќе ги подадеш документите.
Ноември 2016 za intervju zakazuvaat ?
 
Член од
14 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,

Сакам да прашам дали има некој искуство со прекратена постапка која процедура ја има понатаму направено ? Станува збор за 6ххх/2012 година со поднесени дополнителни документи од прв братучед. Ако има некој некаква сугестија може да ми пушти порака.

Поздрав
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Jas go kazuvam toa sto go mislam , gledam od fakti i licno iskustvo.Fakt e deka vo 2013 god. ima dosta zaglaveni, a ima i dosta ludje so imaat odneseno dopolnitelni dokumenti ,a ne im se pregledani.Bidejki minatoto e najdobar pretskazuvac na idninata, ako cekaa aplikantite od 2012 po 3.5 ili 4 godini mislam deka i aplikantite od 2013 god. bi trebalo isto da cekaat.Eve veke vleguvame bezmalku vo 3tata godina pa mislam deka e krajno vreme da se resat slucaite.
kazuvas toa sto go mislis zboruvas ako cekale 2012 i nie od 2013 a kazuvas zemale 2014 koi odnele dokumenti porano nemoj ziti se da mi zboruvas za ramnopravno cekanje oti mi se cini zivotov mi pomina vo cekanje bg drzavjanstvo tuka na forumov a se nadevam i povekemina go delat moeto mislenje.
ne sakam da se karam i da pisuvam ponatamu bideki vo postapkava za bg pasos se ima samo redosled nemaaaa.
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Vo
kazuvas toa sto go mislis zboruvas ako cekale 2012 i nie od 2013 a kazuvas zemale 2014 koi odnele dokumenti porano nemoj ziti se da mi zboruvas za ramnopravno cekanje oti mi se cini zivotov mi pomina vo cekanje bg drzavjanstvo tuka na forumov a se nadevam i povekemina go delat moeto mislenje.
ne sakam da se karam i da pisuvam ponatamu bideki vo postapkava za bg pasos se ima samo redosled nemaaaa.
vo pravo si !!!!!!!! Taka si e.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
kazuvas toa sto go mislis zboruvas ako cekale 2012 i nie od 2013 a kazuvas zemale 2014 koi odnele dokumenti porano nemoj ziti se da mi zboruvas za ramnopravno cekanje oti mi se cini zivotov mi pomina vo cekanje bg drzavjanstvo tuka na forumov a se nadevam i povekemina go delat moeto mislenje.
ne sakam da se karam i da pisuvam ponatamu bideki vo postapkava za bg pasos se ima samo redosled nemaaaa.
Bidi pameten fati nesto raboti.So mislis, deka ako zemes bg pasos ke stanes car i site ke ti zaviduvaat.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Bidi pameten fati nesto raboti.So mislis, deka ako zemes bg pasos ke stanes car i site ke ti zaviduvaat.
извинете што ви се вмешувам но бате до некаде така е,,веројатно не си видел само си слушал но паошот ти отвара такви врати какви што неможеш да замислиш може да ти го промени животот за 360 степени,јас на пример не го вадам за да одам во европа на два/три месеци на работа за да се вратам овде со скапан голф или ауди да се перчам низ градов,за жал сретнав многу луге кој извадиле пасош за да им седи во ФИОКА не за да го променат животот ((она пусто македонско за секој случај за недајбоже)) но што е тука е...БЕЗ НАВРЕДА
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Здраво,

Сакам да прашам дали има некој искуство со прекратена постапка која процедура ја има понатаму направено ? Станува збор за 6ххх/2012 година со поднесени дополнителни документи од прв братучед. Ако има некој некаква сугестија може да ми пушти порака.

Поздрав
Generalno, mislam deka sega, se dodeka ne se izglasa zakonot, site koi poddale dopolnitelni dokumenti od cicko, vujko, tetka, bratucedi, BKK deklaracii, se predmeti koi fatile red na cekanje i ce bidat pusteni po izglasuvanje na zakonot.
I, gi pustija i ce gi pustaat samo onie koi sto, kako sto zakonot se uste vo vomentov nalaga, imaat podneseno dopolnitelni dokumenti so poteklo.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
@Walkman лошо мислиш пријателе, јас во Јуни однесов дополнителни документи од прв братучед, сега чекам потпис од вицепрезидентот, така да твоето мислење не држе вода
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
V
@Walkman лошо мислиш пријателе, јас во Јуни однесов дополнителни документи од прв братучед, сега чекам потпис од вицепрезидентот, така да твоето мислење не држе вода[/quote taka e jas so prv bratuced sum vo zadozitelna procedura !!!
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
@Walkman лошо мислиш пријателе, јас во Јуни однесов дополнителни документи од прв братучед, сега чекам потпис од вицепрезидентот, така да твоето мислење не држе вода
Jàs imam vo avgust odneseno od prv bratuced amà uste sum na dopolnitelna.Tebe za kolku vreme ti se smena vo zadolzitelna.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
@Walkman лошо мислиш пријателе, јас во Јуни однесов дополнителни документи од прв братучед, сега чекам потпис од вицепрезидентот, така да твоето мислење не држе вода[/quote
Rekov 'mislam', ne rekov deka tvrdam. I mislenjeto mi e za ovoj period 'sega', taka i navedov.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
јас не бев на дополнителна проверка, директно од задолжителна чекам потпис
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom