Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
12 март 2009
Мислења
19.888
Поени од реакции
15.846
Кој следеше летово Tour de France, сигурно начека коментари за „допингуваниот“ Chris Froome. Епа, време беше да се стави крај на тие шпекулации. Froome конечно подлегна на лабораториските тестови кои многу новинари и аналитичари ги бараа, и не разочара.

Повелете линкче, одлично за со утринско кафе:
http://chrisfroome.esquire.co.uk/

Off the charts!
:zver:
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Како на македонски се вика оваа алатка и што цена одат?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Како на македонски се вика оваа алатка и што цена одат?
Воглавно сите го викаме Мултитул (Mulitool), по нашки кажано повеќенаменска алатка:) Цените се разични зависит шо и колку опции имат алатката.
Ги имаш во проспорт, аутдоор, бајкстоп... Исто ги имаш и од нет да ги нарачаш.
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Фала зоцц, ќе видам секако.За кастели кај нас купувам само кај Томас.Незнам но веројатно и проспорт земаат од кај него па се поскапички ако добро сум приметил

Како и да е сакав да видам и надвор од мк што има и знаеш како велат за она кога одиш надвор полесно се трошат парите па белки ќе се излажам да земам нешто од облека.
и као му се движат цените знаеш ?
еве како е у про спорт
Цена: 4.400 ден. -20% = 3.500 ден.

Castelli Volo Jersey

 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Каква е разликата во возењето на МТB велосипед со 26, 27,5 и 29 инчни тркала?! Дали е прашање на вкус и навика или постојат недостатоци и поволности кога ќе се споредат една со друга... пред се` мислам за возење на асфалт, угорници, удолници. Која според вас е најдобра/идеална варијанта на големина на тркало за такви терени?!
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.509
Поени од реакции
20.592
Каква е разликата во возењето на МТB велосипед со 26, 27,5 и 29 инчни тркала?! Дали е прашање на вкус и навика или постојат недостатоци и поволности кога ќе се споредат една со друга... пред се` мислам за возење на асфалт, угорници, удолници. Која според вас е најдобра/идеална варијанта на големина на тркало за такви терени?!
26-ки веќе се вон употреба а 27.5 се нивна замена. Помало тркало значи и поголема контрола при маневрирање, додека пак по угорница помалите (26-27.5) тркала се побрзи / полесни за качување, додека за надоле поголемите тркала (29) постигнуваат поголема брзина ... Кога е во прашање контролата и маневрирањето со 29ка мислев ауу којзнае колку е тешко, но всушност е навика во прашање.
п.с. Кога прв пат видов 29ки тркала мислев дека изгледаат смешно зашто ми беа огромни, но со тек на време се навикнуваш па и тие ти стануваат мали :D
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
143
Момци ај ваше стручно мислење дали вреди за 45000 намален е 25%, планирам да го земам па ми треба и друго мислење или некој ако има идеја нека предложи нешто друго :)

http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&product_id=548
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Момци ај ваше стручно мислење дали вреди за 45000 намален е 25%, планирам да го земам па ми треба и друго мислење или некој ако има идеја нека предложи нешто друго :)

http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&product_id=548
Нема подобар нов велоспиед за тие пари. Go for it!
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.509
Поени од реакции
20.592
Момци ај ваше стручно мислење дали вреди за 45000 намален е 25%, планирам да го земам па ми треба и друго мислење или некој ако има идеја нека предложи нешто друго :)

http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&product_id=548
земај и бегај, recon воздушен амортизер, заден xt менувач, преден deore менувач, шалтери deore, топ си е за парите:) ... само одма нека ти ги заменат педалите :)
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
143
земај и бегај, recon воздушен амортизер, заден xt менувач, преден deore менувач, шалтери deore, топ си е за парите:) ... само одма нека ти ги заменат педалите :)
Да, педаља одма зимам и јас така планирам и уште патики ке ми требаат :) и ке се нервирам шо нема да можам да возам 2 месеци :) додека не се стопли барем малку


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.509
Поени од реакции
20.592
Да, педаља одма зимам и јас така планирам и уште патики ке ми требаат :) и ке се нервирам шо нема да можам да возам 2 месеци :) додека не се стопли барем малку


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
можеш да возиш, еве денеска беше сончев ден како измислен за зимско возење.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
143
можеш да возиш, еве денеска беше сончев ден како измислен за зимско возење.
е да денес беше топ а јас се поебав и се затворив во теретана, ама сепак најбоље уживање е топло, сонце и добра планина за качување :)


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.509
Поени од реакции
20.592
е да денес беше топ а јас се поебав и се затворив во теретана, ама сепак најбоље уживање е топло, сонце и добра планина за качување :)


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
ако си за возење во група и ако си од скопје, тука што сме членови од кајгана се организираме и возиме :)
инаку @КвикСилвер (модераторот на подфорумов) вози скот, и може подетално да ти ги објасни предностите и маните на скот велосипедите .... знам дека го менуваше он седиштето сега брзо :)
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
143
Да за возење сум и од ск сум, последно возење ми беше до козјак пред месец дена со еден другар возам и до крст шо се качував сам :) кога немав шо да правам :)


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom