Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Zdravo, nemam chitano nanazad mozda pisuva mozda ne..me interesirase, sum za vagjanje bugarski pasosh no nemam nikakvo poteklo od predci da recham epa sega muabeto mi beshe dali mozi nekako da se "kupi" poteklo?
Imas nekolku strani nanazad se objasneto, a imas i opcija prebaruvaj, taka da potrudi se malku, Ubava rabota tuka na sekoj detalno da mu objasnuvame sto i kako treba
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Prijateli, dali imal nekoj konkretno problem so potvrdata za neosuduvanost od sud izdadena vo MK. Pred nekoja strana procitav verzija deka bile vrakjani aplikacii zasto vo potvrdata stoelo "dvojno drzajanstvo" a ne "bugarsko drzavjanstvo"? Prashanjevo se odnesuva na tie sto se relativno pri kraj so procedurava ili vekje zemeni drzavjanstva?
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Новијат правос'ден минист'р јасен в'в вторник, засега се спрјагат две имена за поста
Дата: 10/12, 19:20
+увеличи
Парламент'т ште гласува в'в вторник новија минист'р на правос'дието, предава bTV, цитирана от Блиц. Избор'т на нов шеф на ведомството се наложи, след като вчера Христо Иванов подаде оставка, а с него напуснаха и всички негови замове, с което оставиха министерството на автопилот.

За поста се спрјагат имената на Меглена Кунева и на Даниел В'лчев. В'трешнијат минист'р Румјана Б'чварова објави сношти в парламента, че не е изклјучено и ГЕРБ да предложи свој кандидат.znae li nekoj nesto za ovie dve licnosti kakvi bile nivnite stavovi za nasite interesi
 
Член од
2 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
45
Decko sto ima podneseno za proishodot na 7 oktomvri go zema posle 33 dena a jas na 29 cekam vise 42 zatoa prasac da ne znae nekoj do koj datum se izdadeni :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Zdravo, nemam chitano nanazad mozda pisuva mozda ne..me interesirase, sum za vagjanje bugarski pasosh no nemam nikakvo poteklo od predci da recham epa sega muabeto mi beshe dali mozi nekako da se "kupi" poteklo?

Moze falc dokuenti[DOUBLEPOST=1449785394][/DOUBLEPOST]
treba proizhod da podignes li? A brojot za sledenje od dabc koga go dobi?
sega brojce treba da dobijam za min za pravosudie .......proizhod go zemav ama se nacekav iskreno ...
Stezaat nesto rabota pak nekoj se vmesal i gi potsepnal da zabavat so davanje pasosi
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Имам свидетелство за завршено учичиште и удостоверение од бг егзархија (крштеница) за мој дедо (татко на мајка ми) од 1943/1944 година, и двете на бг јазик и во двете стои народност бугарска.

Е сега, во тие документи презимето завршува на -ов, а од кога знам јас презимето на дедо ми завршуваше на -ски аналогно и моминското презиме на мајка ми. Кога и како е сменето -ов во -ски, не знам. Некој со слично искуство, може да е тоа проблем? И кои документи ми требаат за да поврзам дека тие сме луѓето во ваков случај?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Имам свидетелство за завршено учичиште и удостоверение од бг егзархија (крштеница) за мој дедо (татко на мајка ми) од 1943/1944 година, и двете на бг јазик и во двете стои народност бугарска.

Е сега, во тие документи презимето завршува на -ов, а од кога знам јас презимето на дедо ми завршуваше на -ски аналогно и моминското презиме на мајка ми. Кога и како е сменето -ов во -ски, не знам. Некој со слично искуство, може да е тоа проблем? И кои документи ми требаат за да поврзам дека тие сме луѓето во ваков случај?
Jas.imav slucaj takov so preziminja. Na notar so dvajca svedoci sto ne ti sr rodnini se pravi izjava za identicnost za liceto
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Jas.imav slucaj takov so preziminja. Na notar so dvajca svedoci sto ne ti sr rodnini se pravi izjava za identicnost za liceto
Уште две работи само, тоа може на мкд нотар или треба во бг?
И потоа за поврзувањето, потребни се и други документи за дедо ми или само изводите од матична книга за родени за мајка ми и за мене?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Уште две работи само, тоа може на мкд нотар или треба во бг?
И потоа за поврзувањето, потребни се и други документи за дедо ми или само изводите од матична книга за родени за мајка ми и за мене?
na makedonski notar bev jas. I se povrzuvas dedo majka i ti
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
So sreka. Koga zakaza termin i kolku vreme cekase do denot za podnesuvanje?
поднесував за дуоликат происхот прво мора да те има на список,подаваш и ти даваат картонче и чекаш да ти излезе происходот...и ако ти излезе следно е министерство,интервју и така...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Новијат правос'ден минист'р јасен в'в вторник, засега се спрјагат две имена за поста
Дата: 10/12, 19:20
+увеличи
Парламент'т ште гласува в'в вторник новија минист'р на правос'дието, предава bTV, цитирана от Блиц. Избор'т на нов шеф на ведомството се наложи, след като вчера Христо Иванов подаде оставка, а с него напуснаха и всички негови замове, с което оставиха министерството на автопилот.

За поста се спрјагат имената на Меглена Кунева и на Даниел В'лчев. В'трешнијат минист'р Румјана Б'чварова објави сношти в парламента, че не е изклјучено и ГЕРБ да предложи свој кандидат.znae li nekoj nesto za ovie dve licnosti kakvi bile nivnite stavovi za nasite interesi
Двајцата се од иста партија - Движение „Б'лгарија на гражданите“.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Дали има некој информација или дојава до кога планираат да ги решат случаите со дополнителни документи од 2013 год. ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Новијат правос'ден минист'р јасен в'в вторник, засега се спрјагат две имена за поста
Дата: 10/12, 19:20
+увеличи
Парламент'т ште гласува в'в вторник новија минист'р на правос'дието, предава bTV, цитирана от Блиц. Избор'т на нов шеф на ведомството се наложи, след като вчера Христо Иванов подаде оставка, а с него напуснаха и всички негови замове, с което оставиха министерството на автопилот.

За поста се спрјагат имената на Меглена Кунева и на Даниел В'лчев. В'трешнијат минист'р Румјана Б'чварова објави сношти в парламента, че не е изклјучено и ГЕРБ да предложи свој кандидат.znae li nekoj nesto za ovie dve licnosti kakvi bile nivnite stavovi za nasite interesi
Знам од бугарските весници дека Кунева за претседател на ДАБЧ го фаворизираше Спас Ташев и затоа предложи ислушување на повеќе кандидати за претседател. Се сеќавам дека ДАБЧ работеше со в. д. претседател долго време. Да не беше ВМРО кој се закани со напуштање на коалицијата ќе ставеа друг кандидат. Христо Иванов имаше добра намера да воведе нов закон за бугарско државјанство кој не бара никакви стари документи туку ќе се полага една вид испит за принадлежност кон бугарската нација со кои значително ќе се намали траење на процедура.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Ajde nekoj da pomogne.koj Broj bese tuka za zakazuvanje na intervju?nesto bese 055...
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
maticnio broj od licnata karta makedonska i bugarskata isti li se ili razlicni maticni broevi se ?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom