Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
kad se dobije maticni broj koliko se ceka pasos,jel moze da se uzme za jedan dan i koliko kosta zna li neko?pozz
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
17
Dokumentite prevedeni vo bitola probav da Gi odnesam vo konzulat vo bt no pred nekolku meseci togas bev vo zadolzitelna postapka no od konzulat ne gi zedoja Mi rekoja da cekam na internet da Go sledam brojceto, i sega koga me vratija na dopolnitelna proverka sakam sofija da gi odnesam Ovie dokumenti( pasos od vujko) kaj treba tocno da se odnesat dali ce bidi problem so se prevedeni bt i dali postoj nekoj posreduvac so mozi da ja zabrza rabotava
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Dokumentite prevedeni vo bitola probav da Gi odnesam vo konzulat vo bt no pred nekolku meseci togas bev vo zadolzitelna postapka no od konzulat ne gi zedoja Mi rekoja da cekam na internet da Go sledam brojceto, i sega koga me vratija na dopolnitelna proverka sakam sofija da gi odnesam Ovie dokumenti( pasos od vujko) kaj treba tocno da se odnesat dali ce bidi problem so se prevedeni bt i dali postoj nekoj posreduvac so mozi da ja zabrza rabotava
Документите се предаваат на шалтер во министерство за правда во Софија. Ти треба преведени и легализирани извод од мајка и извод од вујко, (за копијата од пасошот на вујко ти незнам како оди) како и молба за да ти ги прифатат документите кон твоето досие. Преводот може да го правиш кај овластен судски преведувач кој го има на списокот во бугарска амбасада и да ги легализираш во амбасада кај нас (јас во Скопје го направив тоа, незнам дали може во конзулат во Битола), или пак може да ги преведеш во Софија и таму да ги легализираш, но за легализација се чека од 4 до 7 дена.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
vo skopje za legalizacija se ceka do fevruari bitola ne znam ali moze da se sredi no ne mozi daekas mn ti go odnesi nikoj bideki ako nema polnomosno moras sam a ako se ceka bt mn moras sofija da gi sredis i ti preporacuvam da ne cekas mn jas gi pustiv sofija mi gi sredi coekot i pojdov i gi podnesov ako ti treba kontakt ke ti dadam so sreka
Decki, moze kontakt od covekot? Pozdrav
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Dokumentite prevedeni vo bitola probav da Gi odnesam vo konzulat vo bt no pred nekolku meseci togas bev vo zadolzitelna postapka no od konzulat ne gi zedoja Mi rekoja da cekam na internet da Go sledam brojceto, i sega koga me vratija na dopolnitelna proverka sakam sofija da gi odnesam Ovie dokumenti( pasos od vujko) kaj treba tocno da se odnesat dali ce bidi problem so se prevedeni bt i dali postoj nekoj posreduvac so mozi da ja zabrza rabotava

Ако ти се преведени во Битола мораш во Битола да ги легализираш преку конзулатот..... или одново да ги преведеш и легализираш во Софија..... Преведени документи во Скопје или Битола не може да се легализираат во Софија
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ако ти се преведени во Битола мораш во Битола да ги легализираш преку конзулатот..... или одново да ги преведеш и легализираш во Софија..... Преведени документи во Скопје или Битола не може да се легализираат во Софија
A dali prevedeni i legalizirani dokumenti vo Skopje moze da se dadat vo ministerstvo za pravda vo Sofia?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Da ne znae nekoj za 2013 sto se slucuva do kaj stignale so 2013 pred 3 meseci imam odneseno dopolnitelni ali odgovor izglea do godina .....
I jas imam odneseno dopolnitelni dok.uste vo avgust godinava i nema nikakva promena na drugarmi deneska mu se smena,,predstoi podpis od viceprezidenta,, a od dopolnitelna vo zadolzitelna go vratija za eden mesec posle cekase edna godina na zadolzitelna i duri deneska se smena za potpis
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
I jas imam odneseno dopolnitelni dok.uste vo avgust godinava i nema nikakva promena na drugarmi denesmu se smena,,predstoi podpis od viceprezidenta,, a od dopolnitelna vo zadolzitelna go vratija za eden mesec posle cekase edna godina na zadolzitelna i duri deneska se smena za potpis
Koj broj i godina e drugarti ako ne e tajna.
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Koj broj i godina e drugarti ako ne e tajna.
Brojcinata ni se 79--\2013 na dvajcata ama toj si imase licna karta od baba mu i odma si dostavi dopolnitelen a jas dur razbrav deka mozelo so prv braced da se dokazuva zakasnav edna godina znacit spored ovaa slucka treba da cekam uste edna godina za promena kaj mene
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
kad se dobije maticni broj koliko se ceka pasos,jel moze da se uzme za jedan dan i koliko kosta zna li neko?pozz
Nemoze za eden den i jas minatata nedela bev da se slikam i sakav za istiot den da bide gotov no mi rekoa dek treba da pomine mesec dena od podiganje na maticniot broj,no mozes za 3 dena da gi dobies a se plaka 116 leva toa e za pasos i za licna karta.
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Дечки едно прашање. Бројчето ми е од 2014 и некни ми се смени статусот и сум вратен на дополнителна проверка. Може ли сигурна информација каков документ да барам за да однесам, немам од баба и дедо никаков бугарски документ. Имам вујко и вујна со бг државјанство, дали некој слушнал да можи да се помини и со тоа. Слушам дека има и некакви бугарски здруженија во кои може да се зачлениме но нема сигурна информација дали се признати документите кои тие ги издаваат. Фала
Pred edna nedela jas licno podnesov dokumenti so deklaracija od BKK, mojot soprug imase star dokument od dedo mu i zenata na salter sto gi prima dokumentite mu rece za po sigurno da si izvadi i toj deklaracija od BKK koja prvo treba da ja pratime po meil da gi kompletira dokumentite a potoa da go predademe i originalot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom