Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
informacija nekakva dali ima koga treba zvanicno da se izglasa zakonot?skoro cela godina pomina od kako e vnesen kako predlog
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Uste letoto juni mesec koga bevme so drugar mi vo DABC sluzitelot na vratta ne prasa imate li dokumenti za poteklo jas rekov da drugar mi rece ne potoa vlegovme I istoto ne prasaa mene mi odobrija a na drugar mi go odbijaaa uste juni mesec se baraa dok za poteklo ova so se na dopolnotelna jas mislam deka I'm baraat da dostavat original dokaz kako na primer na proizhodot mu pisuva vrz so osnova e izdaden no mozebi sakat da gi poglednat original dokumentite zosto mene petar kolev mi rece deka za pisuvanje pisuva vrz koja osnova e izdaden proizhodot no sepak e podobro da go imas dostaveno I original dokumentot taka da jas mislam toe zosto se vrateni na dopolnitelna jas mojot si go dostaviv pa koga ke dojde red da me pregledat ke vi kazam :)
se e ok se slozuvam do nekade so tebe eve na primer drugar moj koj vejke go zede pasuso se imase dostaveno kopi posto toj original dokument site tvrda deka gi vrajka ama ne e taka i za izvodite makedonski vikaja deka gi vrajkaat ama i od to nisto mi bese muabeto na baza na toj original dokument pomisluvate uste kolku dusi mozi da pominat i kolku pari mozat da se isperat sepak original ne se dava baska zs bara zaverka na notar i legalizacija zs gi zema tie pari original si e original ali jas ne bi dal licno pozzz
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
se e ok se slozuvam do nekade so tebe eve na primer drugar moj koj vejke go zede pasuso se imase dostaveno kopi posto toj original dokument site tvrda deka gi vrajka ama ne e taka i za izvodite makedonski vikaja deka gi vrajkaat ama i od to nisto mi bese muabeto na baza na toj original dokument pomisluvate uste kolku dusi mozi da pominat i kolku pari mozat da se isperat sepak original ne se dava baska zs bara zaverka na notar i legalizacija zs gi zema tie pari original si e original ali jas ne bi dal licno pozzz
Gi vrakat vo DABC dostaviv isto taka original dokument koga mi go dadea proizhod pravo so proishodot I dokumentot original mi go vratija :)
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
se e ok se slozuvam do nekade so tebe eve na primer drugar moj koj vejke go zede pasuso se imase dostaveno kopi posto toj original dokument site tvrda deka gi vrajka ama ne e taka i za izvodite makedonski vikaja deka gi vrajkaat ama i od to nisto mi bese muabeto na baza na toj original dokument pomisluvate uste kolku dusi mozi da pominat i kolku pari mozat da se isperat sepak original ne se dava baska zs bara zaverka na notar i legalizacija zs gi zema tie pari original si e original ali jas ne bi dal licno pozzz
gi vrakaat ne gi lazi lugeto tvrdam gi vrakaat koga ke go zemis udostoenieto
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
gi vrakaat ne gi lazi lugeto tvrdam gi vrakaat koga ke go zemis udostoenieto
Ama so ke mu gi vrakat izvodite hahaha neznam so ke mu se izvodite koga moze u sekoj moment da gi izvadi oni go vrakat dokumentot zosto toa ne se naoga lesno I se vadi za 3 saata od nekade a izvodite se vadat koga ke posaka :p I jas se slozuvam so tebe mene licno mi go vratija od DABC a posredniko mi rece ne se plasi na kraj na procedurata ti go vrakat :)
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
se e ok se slozuvam do nekade so tebe eve na primer drugar moj koj vejke go zede pasuso se imase dostaveno kopi posto toj original dokument site tvrda deka gi vrajka ama ne e taka i za izvodite makedonski vikaja deka gi vrajkaat ama i od to nisto mi bese muabeto na baza na toj original dokument pomisluvate uste kolku dusi mozi da pominat i kolku pari mozat da se isperat sepak original ne se dava baska zs bara zaverka na notar i legalizacija zs gi zema tie pari original si e original ali jas ne bi dal licno pozzz
Drugar porano ne trebase original, sega mora! Licenprimer imam od prijatel. Odnese kopii prevedeni, legalizirani i zevereni na notar. Mu stigna mail da dostavi originali. Pak bese vo Sofija-znaci duplo zaebancii i troshoci... Ako sakas drzavjanstvo dadi originali, ako nesakas cuvaj si gi doma. Izvini vaka, ama toa e realnosta ;)[DOUBLEPOST=1448804727][/DOUBLEPOST]Odam za Sofija za 10-tina dena, ako ima nekoj rabota obratete mi se so poraka
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Drugar porano ne trebase original, sega mora! Licenprimer imam od prijatel. Odnese kopii prevedeni, legalizirani i zevereni na notar. Mu stigna mail da dostavi originali. Pak bese vo Sofija-znaci duplo zaebancii i troshoci... Ako sakas drzavjanstvo dadi originali, ako nesakas cuvaj si gi doma. Izvini vaka, ama toa e realnosta ;)[DOUBLEPOST=1448804727][/DOUBLEPOST]Odam za Sofija za 10-tina dena, ako ima nekoj rabota obratete mi se so poraka
Не ги мешајте работите,јас бев на интервју во Октомври во амбасада со нов происход и преведени документи кои се потребни. Го носев и оригиналот по кој добив происход и сакав да го дадам со останатите документи. Дури два пати го ставив ама службеничката ми објасни убаво дека со происход добиен од новото раководство на ДАБЧ нема потреба за дополнителни документи. Веќе не ги бараат во министерството. Зборам за интервју за процедура за државјанство.[DOUBLEPOST=1448808849][/DOUBLEPOST]
Drugar porano ne trebase original, sega mora! Licenprimer imam od prijatel. Odnese kopii prevedeni, legalizirani i zevereni na notar. Mu stigna mail da dostavi originali. Pak bese vo Sofija-znaci duplo zaebancii i troshoci... Ako sakas drzavjanstvo dadi originali, ako nesakas cuvaj si gi doma. Izvini vaka, ama toa e realnosta ;)[DOUBLEPOST=1448804727][/DOUBLEPOST]Odam za Sofija za 10-tina dena, ako ima nekoj rabota obratete mi se so poraka
Не ги мешајте работите,јас бев на интервју во Октомври во амбасада со нов происход и преведени документи кои се потребни. Го носев и оригиналот по кој добив происход и сакав да го дадам со останатите документи. Дури два пати го ставив ама службеничката ми објасни убаво дека со происход добиен од новото раководство на ДАБЧ нема потреба за дополнителни документи. Веќе не ги бараат во министерството. Зборам за интервју за процедура за државјанство.
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Sho kultura e ova so pcovki ovde, se moli administratoro da si prevzemi rabota ovde..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Po glup odgovor ne sum cul izvini drugar se seta pocit k on tebe nemam da te navredam no navistina ti e glup odgovorot ne e isto da se zapisuvas na fax I pasosi znaci ti sporeduvas dva razlicni poimi kako I da e rabotata ne e usporena ako gledas naprotiv dosta brzo si rabotat kako I da e Walkman ima pravo mozebi se kosovari albanci ili makedonski albanci pa zatoa gi vrakat na dopolnitelna ova drzi voda no tvoevo ic
Jas si dadov moe mislenje, a so koe pravo ti davas oceni dali e glup ili pameten odgovorot....izvini drugar ama tipicno seljacko ponasanje.
 
Член од
29 ноември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
1
zdravo jas sum od 2013 godina godina i pol bev na dopolnitelna procedura pred mesec dena mi se smeni statusot na zadolzitelna procedura a sega pred tri dena mi se smeni vo Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.dali ima nekoj iskusto sto trebat da se napravi vi blagodaram
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
zdravo jas sum od 2013 godina godina i pol bev na dopolnitelna procedura pred mesec dena mi se smeni statusot na zadolzitelna procedura a sega pred tri dena mi se smeni vo Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.dali ima nekoj iskusto sto trebat da se napravi vi blagodaram
Verovatno ti fali nekoj dukoment koj bi trebalo da go dostavis ili pak nekoj od dopolnitelnijot dukoment koj ti e dostaven ne kako sto treba ,možebi ne dovoljno ona sto si go dostavil uste ti barat .izvini koj dukomenti si dostavil za poteklo . Jas sum vo zadozitelna procedura koj znae kako kaj mene ke bide statusot posle mesec dena cekam i jas rezultati !!
 
Член од
29 ноември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
1
jas imam podneseno od avgust takvi dokumenti od cickomi brat na moj tatko da ne mi fali nesto drugo mislam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom