Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Потврдата е 30 евра. Зависи и од кое село е роден прадедото. Ако селото или градот не било бугарско тоа време нема да ти даде Лазар потврда
Daali ako odam vo strumica i da kazam deka pradedo mi e roden vo kumanovo so celo cetirci vo 1895god dali togas ke mi dadat potvrda?
 
Член од
16 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
http://promacedonia.org/vk/index.html Одбери по број || Кумановска каза (или кој од кај потекнува)
blagodaram mnogu , vidov go ima kumanovo i selata na baba mi i dedo mi e sega sto e slednoto kaj da odam i kogo da baram...? Bidejki nemozam da najdam iminjata i preziminja na niv[DOUBLEPOST=1447776783][/DOUBLEPOST]Dali e nekoj zapoznaen dali ima dokumenti vo sofija vo bugarski arhiv dokumenti od dedo mi sto ucel bugarsko skolo? I kako mozam da dojdam do niv ?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Се отвори страната на народно собрание ама за заседание на комисија непишит ништо.имаше некој напишано дека утре ште има заседание во 16:00[DOUBLEPOST=1447778210][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Се отвори страната на народно собрание ама за заседание на комисија непишит ништо.имаше некој напишано дека утре ште има заседание во 16:00[DOUBLEPOST=1447778210][/DOUBLEPOST]
Drugar ne vi treba sobranieto, zosto se zamarate so nepotrebni raboti, samite sme svedoci deka procedurata e olesnata! Site sto imaat vujkovci, cickovci, tetki, bratucedi neka nosat kopija od drzavjanstvo, pasos ili licna karta! Ostanatite neka vagaat dokumenti od maticno ineka nosat vo BKKS vo Strumica ili Bitola! Taa e procedurata!
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
otkako ke najdes koj od kade e sto treba da napravis ponatamu zosto tuka ima samo kolku vkupno se nema so ime i prezime.
Pa vo seloto od kaj sto poteknuva pradedoti site se pisani Bugari,toa e dovolno i spored tie statistiki Lazar i ostanatite klubovi izdavaat potvrdi za poteklo
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dali nekoj ima informacija postata vo ambasada na kolku vreme se praka i stiga?
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Da i taa deklaracija e na makedonski i treba da se prevede i zaedno so site drugi dokumenti od predcite sto se navedeni vo potvrdata isto taka prevedeni plus statistikata sto isto ja ima vo potvrdata zapisano kako osnova vrz koja se dokazuva tvoeto bugarsko poteklo se davaat zaedno

Candy, kakva deklaracija? Deklaracijata e samo za vo DABC ili ambasadata, Lazar ne bara deklaracija, samo forma za uclenuvanje vo klubot potpolnuvas i plakas 1800 den i toa e toa.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Candy, kakva deklaracija? Deklaracijata e samo za vo DABC ili ambasadata, Lazar ne bara deklaracija, samo forma za uclenuvanje vo klubot potpolnuvas i plakas 1800 den i toa e toa.
Mora i deklaracija ista kako taa za dabc samo na makedonski se zaveruva tamu na notar. Vo uverenieto od bkks i taa e stavena posledna posle site prilozeni dokumenti pisuva:
- Notarialno zaverena deklaraciq za bylgarsko syznanie na ( tvoe ime i prezime)
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
Decki dali ima nekoj drug broj od konzulatot vo Bitola, oti tie 2 broja sto gi imam,veke podolgo se vo prekin.nekoj sovet!!!!fala.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Mora i deklaracija ista kako taa za dabc samo na makedonski se zaveruva tamu na notar. Vo uverenieto od bkks i taa e stavena posledna posle site prilozeni dokumenti pisuva:
- Notarialno zaverena deklaraciq za bylgarsko syznanie na ( tvoe ime i prezime)

Кај мене не пишува такво нешто.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Pred edna nedela.

Zaso dve potvrdi da noses. Potvrdata sekako treba da se nose vo DABC, nema logika dve isti da noses.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Pred edna nedela.

Zaso dve potvrdi da noses. Potvrdata sekako treba da se nose vo DABC, nema logika dve isti da noses.
Stvarno ne znam. Jas kraj na septemvri ja zemav. Popolniv pristapnica vo bkks plativ 30 evra. Lazar mi dade deklaracija ja popolniv mi rece da otidam da ja zaveram na notar. Vo potvrdata mi stoea dokumentite od pra dedo do mene. Statistika za mestoto na raganje na pra dedo mi i na kraj poeledno bese toa navedeno deka imam popolneto deklaracija za bugarsko soznanie. Pisuvase deka majcin jazik mi e zapadnata dijalektna forma na bugarskiot jazik. I na kraj deka so toa uverenie gi prilozuvam site navedemi dokumenti vo nego.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom