Феминизам!

Т

Триптико

Гостин
Чекај да видам дали успеав да те разберам, тврдиш дека дискриминацијата се јавува само во случај кога не се почитуваат некои правила напишани според закон?
Не ми кажувај дека во Македонија бараш морал :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Чекај да видам дали успеав да те разберам, тврдиш дека дискриминацијата се јавува само во случај кога не се почитуваат некои правила напишани според закон?
Сака да ти кажи, и тоа со право, дека не можеш некого да го натераш да мисли поинаку со закон. Ако јас на пример мислам дека некоја жена е облечена како курва, не можеш да ме спречиш да го мислам тоа. Може со некој закон да се забрани тоа да и го речам неа, но не може со закон да ме спречиш да му го кажам тоа на моите пријатели, и да барам од нив да се однесуваат спрема неа како спрема курва.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Чекај да видам дали успеав да те разберам, тврдиш дека дискриминацијата се јавува само во случај кога не се почитуваат некои правила напишани според закон?
Дај некој пример да видиме што е за тебе дискриминација.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.105
Не ми кажувај дека во Македонија бараш морал :)
Моралот е индивидуален, почит се бара.

Сака да ти кажи, и тоа со право, дека не можеш некого да го натераш да мисли поинаку со закон. Ако јас на пример мислам дека некоја жена е облечена како курва, не можеш да ме спречиш да го мислам тоа. Може со некој закон да се забрани тоа да и го речам неа, но не може со закон да ме спречиш да му го кажам тоа на моите пријатели, и да барам од нив да се однесуваат спрема неа како спрема курва.
Нормално дека не можеш, муабетов е да не ја замараш неа со твоето мислење и да не ја загрозиш на било кој начин, пример како ликот од видеото.

Дај некој пример да видиме што е за тебе дискриминација.
Не треба пример и не треба да ја ограничиш само на ниво на закон. Еве ти од Википедија:

Дискриминација значи секое правење разлика, искористување или ограничување на луѓето врз основа на нивните колективни идентитети (пол/род, класа, етнос, сексуален идентитет) со што ги загрозува или оневозможува остварувањето или заштитата на нивните човекови права и слободи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Нормално дека не можеш, муабетов е да не ја замараш неа со твоето мислење и да не ја загрозиш на било кој начин, пример како ликот од видеото.
Апсолутно. Ниту на крај памет не ми е некому да судам без да имам причина за тоа. Секој нека се облекува како сака, но секој треба да биде спремен на тоа дека начинот на кој се облекува и однесува ќе го направат некаков во нечии очи. Да не се чуди некоја женска потоа зошто одреден круг на луѓе ја третираат како курва.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.105
Апсолутно. Ниту на крај памет не ми е некому да судам без да имам причина за тоа. Секој нека се облекува како сака, но секој треба да биде спремен на тоа дека начинот на кој се облекува и однесува ќе го направат некаков во нечии очи. Да не се чуди некоја женска потоа зошто одреден круг на луѓе ја третираат како курва.
И ова со облекава е дискутабилно, во некои земји ќе биде курва затоа што не ја покрила главата, во некои ако има откриено меше, а во некои нема ни да ја погледнат ако носи некој екстремно краток минич, не па да ѝ лепнат некаква етикета. Ова со третманот е погрешно знаеш зошто? Затоа што облеката не го прави човекот. Тоа е исто како на пример јас да те третирам како имбецил, затоа што мене ми изгледа дека си облечен како таков и таков впечаток си ми оставил.

Пази го ова, познавам девојка тука што се облекува како што се облекуваат госпоѓиците позади МТВ, буквално! Нејзе тоа ѝ е секојдневна облека. На крај излезе дека девојчето си барало дечко, ништо друго. Што знам, оваа тема ќе води и кон други насоки, на пример влијанието врз девојките од страна на медиумите за тоа што е привлечно и секси и улогата на родителите кои треба да ѝ разјаснат на малата дека со таквиот начин на облекување и оваквиот мајндсет на луѓето, таа најчесто ќе привлече ликови кои нема да бидат заинтересирани за нејзиниот карактер и интелект.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Многу мислења на место ама на крај пак испаѓа дека генерализираме.
Факт е дека сите ние дискриминираме и ќе дискриминираме на ваков или таков начин, едноставно и општеството во кое живееме ( не незборам тука само за Македонија ) е дискриминаторско во поголема или помала мера.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
И ова со облекава е дискутабилно, во некои земји ќе биде курва затоа што не ја покрила главата, во некои ако има откриено меше, а во некои нема ни да ја погледнат ако носи некој екстремно краток минич, не па да ѝ лепнат некаква етикета. Ова со третманот е погрешно знаеш зошто? Затоа што облеката не го прави човекот. Тоа е исто како на пример јас да те третирам како имбецил, затоа што мене ми изгледа дека си облечен како таков и таков впечаток си ми оставил.

Пази го ова, познавам девојка тука што се облекува како што се облекуваат госпоѓиците позади МТВ, буквално! Нејзе тоа ѝ е секојдневна облека. На крај излезе дека девојчето си барало дечко, ништо друго. Што знам, оваа тема ќе води и кон други насоки, на пример влијанието врз девојките од страна на медиумите за тоа што е привлечно и секси и улогата на родителите кои треба да ѝ разјаснат на малата дека со таквиот начин на облекување и оваквиот мајндсет на луѓето, таа најчесто ќе привлече ликови кои нема да бидат заинтересирани за нејзиниот карактер и интелект.
Се разбира дека рабирањето на тоа што е секси и провокативно е културолошки дефинирано. Овде зборуваме за во рамките на една култура. Сега, во рамките на таа култура има луѓе кои мислат дека некои девојки со облекувањето ја преминуваат границата која ги дели курвите од некурвите. И тоа не можеш да го спречиш со закон. Не можеш некога да натераш за некоја девојка да мисли дека не е курва ако по неговите стандарди таа се облекува како курва. И негово право е да го изразува тоа свое мислење, никогаш да не се жени со некоја таква девојка, и да ги воспитува своите деца на истиот начин. И многу од тие судови се еволуциски, биолошки условени. Тоа феминистките не го разбираат. Мислат дека можат да ја забранат еволуцијата и биологијата со закон.

Феминизмот има своја улога кога се бори против навистина репресивните системи за жените, како што е исламот, кој е повеќе политичка отколку религиозна доктрина. Феминизмот се претвора во пародија во Шведска.
 
Последно уредено:

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
530
Поени од реакции
1.096
Пази го ова, познавам девојка тука што се облекува како што се облекуваат госпоѓиците позади МТВ, буквално! Нејзе тоа ѝ е секојдневна облека. На крај излезе дека девојчето си барало дечко
детали за контакт имаш ли?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
„На западот нема потреба од феминизам затоа што жените се имаат еднакви права со мажите“...

https://www.facebook.com/realfightscaughtoncamera/videos/1663051830636946/
Леле леле какви тешки фејкови е видеовооо.[DOUBLEPOST=1446851741][/DOUBLEPOST]
И ова со облекава е дискутабилно, во некои земји ќе биде курва затоа што не ја покрила главата, во некои ако има откриено меше, а во некои нема ни да ја погледнат ако носи некој екстремно краток минич, не па да ѝ лепнат некаква етикета. Ова со третманот е погрешно знаеш зошто? Затоа што облеката не го прави човекот. Тоа е исто како на пример јас да те третирам како имбецил, затоа што мене ми изгледа дека си облечен како таков и таков впечаток си ми оставил.

Пази го ова, познавам девојка тука што се облекува како што се облекуваат госпоѓиците позади МТВ, буквално! Нејзе тоа ѝ е секојдневна облека. На крај излезе дека девојчето си барало дечко, ништо друго. Што знам, оваа тема ќе води и кон други насоки, на пример влијанието врз девојките од страна на медиумите за тоа што е привлечно и секси и улогата на родителите кои треба да ѝ разјаснат на малата дека со таквиот начин на облекување и оваквиот мајндсет на луѓето, таа најчесто ќе привлече ликови кои нема да бидат заинтересирани за нејзиниот карактер и интелект.
Знаеш педер што е проблемот? Што понекогаш границата помеѓу дискриминација и брутална реалност е многу тенка. Јас во Најголем дел од случаите кај феминистките, па и кај тебе не гледам никаква дискриминација. Гледам само неспособност некој да се носи со бруталната реалност. Некогаш едноставно си Курва. И тоа е. Не ми проповедај слобода на избор и тие филмови, зашо истото се аплицира и на другата страна на паричката, односно, ја имам слобода на избор да категоризирам курва како курва. Некогаш сте едноставно Неспособни, дури онака патетично неспособни, и кога тоа ќе ви се укаже како пичиња некои се браните дека некој тоа ви го вика пошто си Жена.
Знаеш брат, у суштина, кај е проблемот? Што премногу жени немаат изедено топол машки шамар. Мислам дека тоа ќе ве врати малце на место. Знаеш Што е дискриминација? Да за истата реченица мене ме лупнат од земја, а ти да си го ладиш и да продужиш да бичариш, само пошо си била Жена, демек, митско битие па несмеело да те допре некој.
Комедии. Нема ништо полошо од разгалена женска глава, а ги среќавам такви се повеќе и повеќе.
Некогаш, Агдо, едноставно, НЕ ВЕ БИВА. ЗА НЕКОИ РАБОТИ, НЕ ВЕ БИВА. НЕКОГАШ Е РАДИ РОДОТ, ЧИСТА БИОЛОГИЈА, НЕКОГАШ РАДИ МЕНТАЛИТЕТОТ, и нема тука Дискриминација и Плачење вака било така било. Не те бива? Ќути си.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.105
Леле леле какви тешки фејкови е видеовооо.[DOUBLEPOST=1446851741][/DOUBLEPOST]

Знаеш педер што е проблемот? Што понекогаш границата помеѓу дискриминација и брутална реалност е многу тенка. Јас во Најголем дел од случаите кај феминистките, па и кај тебе не гледам никаква дискриминација. Гледам само неспособност некој да се носи со бруталната реалност. Некогаш едноставно си Курва. И тоа е. Не ми проповедај слобода на избор и тие филмови, зашо истото се аплицира и на другата страна на паричката, односно, ја имам слобода на избор да категоризирам курва како курва. Некогаш сте едноставно Неспособни, дури онака патетично неспособни, и кога тоа ќе ви се укаже како пичиња некои се браните дека некој тоа ви го вика пошто си Жена.
Знаеш брат, у суштина, кај е проблемот? Што премногу жени немаат изедено топол машки шамар. Мислам дека тоа ќе ве врати малце на место. Знаеш Што е дискриминација? Да за истата реченица мене ме лупнат од земја, а ти да си го ладиш и да продужиш да бичариш, само пошо си била Жена, демек, митско битие па несмеело да те допре некој.
Комедии. Нема ништо полошо од разгалена женска глава, а ги среќавам такви се повеќе и повеќе.
Некогаш, Агдо, едноставно, НЕ ВЕ БИВА. ЗА НЕКОИ РАБОТИ, НЕ ВЕ БИВА. НЕКОГАШ Е РАДИ РОДОТ, ЧИСТА БИОЛОГИЈА, НЕКОГАШ РАДИ МЕНТАЛИТЕТОТ, и нема тука Дискриминација и Плачење вака било така било. Не те бива? Ќути си.
За што на пример не нѐ бива? Мислам дека одамна разјаснивме на темава за биолошките разлики, а ако зборуваш за нешто друго, тогаш стварно си дискриминатор. И по правило никој никого не смее да шамара, ама попиле шамар невини мажи и жени.

Жените биле митско битие кое никој не смеел да ги допре... Молам? Оди да им се извиниш на жртвите на семејно насилство, оние кои ги помодреле од ќотек затоа што се жени и затоа што на нивните мажи им се може. Меѓу другото и за нив е темава.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
За што на пример не нѐ бива? Мислам дека одамна разјаснивме на темава за биолошките разлики, а ако зборуваш за нешто друго, тогаш стварно си дискриминатор. И по правило никој никого не смее да шамара, ама попиле шамар невини мажи и жени.
Статистички, за многу работи не ве бива. Феминискиве нешто пробуваат тоа да го сведат на бариери за влез во пазарот и остали дискриминаторски глупости базирани на погрешни толкувања на научни студии. Дефакто жената заработува помалку од мажот, ама исто така дефакто жената работи (во часови) помалку од мажот, бира работи кои се помалку платени одколку мажот, има тенденција (статистички емпириски докажано) да ја фаворизира фамилијата пред работата и кариерата, нема hustler-ски и претприемачки дух и тако даље. Значи не заборавај дека глобализираме, збориме за чиста математика, статистики. А па ич неќам да ти навлагам со соодносот на жени-мажи во сите научни области или, еве на измислици во технологија во последниве 10 години и така натака... Дал сте глупи или неспособни или што е, незнам, и не ме ни интересира, факт е само дека глобално земено, повеќето од вас не се спремни да го дадат она што се бара за да се успее во денешно време. И после ќе плачеме жената не била платена, лол. Само студиите да ги прочиташ Како што треба да ги читаш јасно ќе ти стане све, ама кој да се замара.
И сеа ти тука ќе ми ја свртиш дека тоа било последица на патријахатот и години женско угнетување и тако даље, ама ја можам одговорно да ти тврдам дека во последниве 20 години, и тука на баканов и на западов во вака малку по цивилизирани светови, тоа е веќе све умрено. Проблемот е во тоа што, неможам јас патријахатот да го извадам од твојата глава, а реално, таму постои. Сега ќе ти зборам само од лично искуство за да сфатиш зашо иам ваков став: Јас, иако познавам Многу жени и обожавам да се дружам со жени, не познавам ни една жена со амбиција да стане милионер, или со амбиција да биде сам свој газда, да отвори фирма, да измисли нешто, да напраи нешто, вака општо, во животот. Сите жени кога ќе им го поставам истото прашање "Шо планираш?" нај амбициозните паметот им оди до таму да се вработат негде, а во суштина, им читам во погледот дека она не ни има план, планира само да заврши факултет за да има повеќе покритие како домаќинка :pos: Јас во мојов живот немам Чуено НИЕДНО женско друштво, или женска индивидуа да збори за тоа како да се направат пари, како да се створи нешто, како да се стекне капитал, да наметне тема за филозофија или политика или било што. Све што ги интересира е кур и да се најадени и на топло, that's about it. И сеа ти ќе ми кажеш "Добро брат незнам ти со какви жени се дружи ама ја.." али несмееш, пошо ќе те прашам Тебе кој ти е планот и ќе стигнеме до тоа дека си емигрирала, си нашла дечко и си ја грабнала првата поднослива работа која ти носи некој приход и останало на тоа. Затоа не се улетувај. Кога и да седела девојка во мое машко друштво и било досадно пошо се зборело за бизнис, политика или наука. Недај боже нешо паметно да кажеш, одма си филозоф, одма нешо филозофираш. Недај боже да кажеш дека планираш да заработиш fuck you money, те гледаат ко мрднат, ко надуен, ти текнуе, кој си ти да сонуваш големо? Вака можам до утре да ти зборам, пошо ве сакам и почитувам од секогаш длабоко сум ве анализирал, секогаш многу по сериозен, да не речам научен пристап сум имал во контакт со жени, и верувај ми, несакаш да знаеш што мислам.
И не ми се прај сеа мрдната, жени проаѓаат негибнати за кажани работи за кои маж би завршил во гроб.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.105
Статистички, за многу работи не ве бива. Феминискиве нешто пробуваат тоа да го сведат на бариери за влез во пазарот и остали дискриминаторски глупости базирани на погрешни толкувања на научни студии. Дефакто жената заработува помалку од мажот, ама исто така дефакто жената работи (во часови) помалку од мажот, бира работи кои се помалку платени одколку мажот, има тенденција (статистички емпириски докажано) да ја фаворизира фамилијата пред работата и кариерата, нема hustler-ски и претприемачки дух и тако даље. Значи не заборавај дека глобализираме, збориме за чиста математика, статистики. А па ич неќам да ти навлагам со соодносот на жени-мажи во сите научни области или, еве на измислици во технологија во последниве 10 години и така натака... Дал сте глупи или неспособни или што е, незнам, и не ме ни интересира, факт е само дека глобално земено, повеќето од вас не се спремни да го дадат она што се бара за да се успее во денешно време. И после ќе плачеме жената не била платена, лол. Само студиите да ги прочиташ Како што треба да ги читаш јасно ќе ти стане све, ама кој да се замара.
И сеа ти тука ќе ми ја свртиш дека тоа било последица на патријахатот и години женско угнетување и тако даље, ама ја можам одговорно да ти тврдам дека во последниве 20 години, и тука на баканов и на западов во вака малку по цивилизирани светови, тоа е веќе све умрено. Проблемот е во тоа што, неможам јас патријахатот да го извадам од твојата глава, а реално, таму постои. Сега ќе ти зборам само од лично искуство за да сфатиш зашо иам ваков став: Јас, иако познавам Многу жени и обожавам да се дружам со жени, не познавам ни една жена со амбиција да стане милионер, или со амбиција да биде сам свој газда, да отвори фирма, да измисли нешто, да напраи нешто, вака општо, во животот. Сите жени кога ќе им го поставам истото прашање "Шо планираш?" нај амбициозните паметот им оди до таму да се вработат негде, а во суштина, им читам во погледот дека она не ни има план, планира само да заврши факултет за да има повеќе покритие како домаќинка :pos: Јас во мојов живот немам Чуено НИЕДНО женско друштво, или женска индивидуа да збори за тоа како да се направат пари, како да се створи нешто, како да се стекне капитал, да наметне тема за филозофија или политика или било што. Све што ги интересира е кур и да се најадени и на топло, that's about it. И сеа ти ќе ми кажеш "Добро брат незнам ти со какви жени се дружи ама ја.." али несмееш, пошо ќе те прашам Тебе кој ти е планот и ќе стигнеме до тоа дека си емигрирала, си нашла дечко и си ја грабнала првата поднослива работа која ти носи некој приход и останало на тоа. Затоа не се улетувај. Кога и да седела девојка во мое машко друштво и било досадно пошо се зборело за бизнис, политика или наука. Недај боже нешо паметно да кажеш, одма си филозоф, одма нешо филозофираш. Недај боже да кажеш дека планираш да заработиш fuck you money, те гледаат ко мрднат, ко надуен, ти текнуе, кој си ти да сонуваш големо? Вака можам до утре да ти зборам, пошо ве сакам и почитувам од секогаш длабоко сум ве анализирал, секогаш многу по сериозен, да не речам научен пристап сум имал во контакт со жени, и верувај ми, несакаш да знаеш што мислам.
И не ми се прај сеа мрдната, жени проаѓаат негибнати за кажани работи за кои маж би завршил во гроб.
Во Шведска гарантирам дека мажите и жените кои се на исто работно место вложуваат еднаков напор. Знаеш зошто? Затоа што тука си добро платен и не смееш да се заебаваш, ако си рекол дека си квалификуван за одредена работа, има да ја завршиш! И пак мажите земаат поголема плата...

Значи пак доаѓаме до тоа дека сѐ зависи од менталниот склоп на луѓето и средината во која се наоѓаат, а со тоа и патријархатот. Контрадикторен си затоа што прво викаш дека не постои патријархат во твојата средина, а потоа ми кажуваш дека најголемото достигнување животот на некои девојки со кои си разговарал е да станат домаќинки, а што е тоа ако не продукт на патријархатот?

Еве ќе ти кажам, јас познавам жени бизнисменки кои не ни помислуваат на фамилија затоа што се целосно посветени на кариерата. Проблем е што ти го сметаш за успех само напреднувањето на економско поле, тоа е од твоја перспектива, за некого не е, некој можеби смета дека успех е ако се развие духовно, умствено итн.
Јас познавам жени кои радо би учествувале во политички и филозофски дискусии. Истиот муабет и со Сусаро го правев, ми се чини. Живеете во Македонија, верувам дека за време на протестите видовте доста политички активни жени, на темите за политика разговарате и со жени, не заборавај и дека феминизмот е политичко движење и ние моментално дебатираме на политичка тема.
И слободно прашај ме за моите цели, без да навлегуваме во детали, ќе ти кажам дека целам кон тоа да бидам сам свој газда. Попрво би се убила, отколку да се задоволам со тоа што доживотно ќе му бидам слуга на некој мрсен капиталист!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
(Ми мириса како некој да јадел мн корпи. Добив впечаток како ти лично да си мн. разочаран од женскиот род. (тоа во темите за љубовни проблеми...) шо знам, немам др логичко објаснување за ваквиот хејт кон женскиот род.)
Сигурен си дека не збориш од субјективно гледиште?
Малку пообјективно да појасниш не би било на одмет.Како ради менталитетот? Менталитетот во едно опшество не важи за двата пола? Или мислиш менталниот склоп на една девојка е заостанат? (И ти имаш другарки? Како ли се дружиш со непродуктивни суштества??)
Еве пошто не сум амбициозна и не се улетувам, ти кажи кој ти е планот? Бил Гејтс да го претицаш у пари? :icon_lol: И што е тоа продуктивно што си го направил у животот за разлика од другарките твои?
Морам да кажам дека те разбирам од каде ти доаѓа претпоставката, и ја да се читам вака на форум што зборам истото би си го рекол. Али не е тоа случајот.
Воопшто не сум разочаран од женскиот род, бивањето "разочаран" потекнува од имањето очекувања, а моите очекувања одамна се прилагодени на реалната состојба така што мене не ми преостанува ништо освен да ве обожувам, дури и да ви завидувам.
Апсолутно сум убеден дека зборувам од субјективно гледиште, затоа и потенцирав, мислам технички не е возможно од Објективно гледиште да збориш. Тоа статистиките, тоа си е друга работа, тоа се факти, тука нема шо да збориме, копи-пејст муабет.
Да, за менталитетот зборувам, тука ќе се надоврзам со патријахатот и ќе и одговорам и на Агде. Мојата обсервација Агде вели, дека патрихајатот како идеолошки феномен најчесто се појавува кај жени, незнам зошто, а претпоставувам дека е некаков бихевиористички одраз на некоја носталгична нота која сеуште се преплетува во денешното општество. Не би сакал тука да конкретизирам со примери бидејќи звучи глупо, али мене ми делува скоро секоја жена како да носи некој вајб од тоа, некоја жичка, како сама да си се прекорува..Дури сум убеден и дека "курва" е женска измислица, технички на машкиот род курви му идат у прилог, сум заприметил дека најчесто Вас ви смета кога некоја е "курва".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom