Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Sto se sluci so olesnuvanje na procedurata za dobivanje na bugarsko drzavjanstvo za onie koi nemaat dokument za bugarsko poteklo.
Dali Stip vo periodot megju dvete svetski vojni bil pod bugarska vlast ili srpska?
Ako e pod bugarska dali vo crkvite moze da se najde krstenici od toa vreme napisani na bugarski.
Dali vazat potvrdite od bugarskite zdruzenija vo Makedonija.
Znam deka mozebi ovie prasanja se veke odgovoreni, no zaradi nemoznost da instaliram makedonska poddrska na kompjuterot ne sum vo sostojba da go prebaram forumot.
Odnapred vi blagodaram na site koi ke se potrudat da mi odgovorat na moive prasanja.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Sto se sluci so olesnuvanje na procedurata za dobivanje na bugarsko drzavjanstvo za onie koi nemaat dokument za bugarsko poteklo.
Dali Stip vo periodot megju dvete svetski vojni bil pod bugarska vlast ili srpska?
Ako e pod bugarska dali vo crkvite moze da se najde krstenici od toa vreme napisani na bugarski.
Dali vazat potvrdite od bugarskite zdruzenija vo Makedonija.
Znam deka mozebi ovie prasanja se veke odgovoreni, no zaradi nemoznost da instaliram makedonska poddrska na kompjuterot ne sum vo sostojba da go prebaram forumot.
Odnapred vi blagodaram na site koi ke se potrudat da mi odgovorat na moive prasanja.
Само Струмица е била во Б'лгарија по турското, но само за 1912-1919г., а по тоа цела денешна Македонија е во "Кралство на словенци, х'рвати и с'рби".
Во ц'рквите во Македонија тешко ке се најдат кр'шттеници "напишани на б'лгарски" (барем јавно достапни), бидејки повекјето се уништени најверојатно по времето на комунистическиот режим, а пак и уште по '18 година (предпуставам, инаку со срека на сите, нека има повеке најдени).
БПЦ може да има некакви копија или останали документи от 19-20 век за Македонија. Има сајт со емајл/телефон/адрес и слично за тие кои барат документи за овој период.
За потв'рдите - зборувај со ДАБЧ за најсигурно.
Па ако не можеш да истанлираш било каква "Кирилица" можеш да користиш "copy-paste" за тоа што бараш и да пишуваш на латиница во БГ верзијата на Гуг'л и тоа веднагаш ти го прави на кирилица, така можеш да го копираш и да бараш во темата тоа што сакаш.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Jone prevarant laz prva klasa, jas ja pocnav procedurata so nego i koga gi donesoa dopolnitelnite dok ne mi digase na tel a gi zede parite, ja prodolziv postapkata so Orce od Kavadarci i pred nepoln mesec mi se promeni statusot od dopolnitelna co zadolzitelna, a na site sto bea so mene vo kmbeto negovo se prekrateni jas sum 3937/2013 pocni od 3931 da proveruvas ke se uveris sam so svoi oci pozz
ime na ovoj 'Jone" dali e Aleksandar?
jas odam preku eden aleksandar od ohrid,jas morav da go ubedam za 'star dokument'. koga odevme nakaj sofija,vo kolata imase decko od kicevo koj bese trgnat samo so izvod od rodeni. go prasav kicevcanecot,dali aleksandar mu kazal za 'star dokument' vika 'aleksandar mi rece deka toa bile gluposti'[DOUBLEPOST=1446340641][/DOUBLEPOST]
Само Струмица е била во Б'лгарија по турското, но само за 1912-1919г., а по тоа цела денешна Македонија е во "Кралство на словенци, х'рвати и с'рби".
Во ц'рквите во Македонија тешко ке се најдат кр'шттеници "напишани на б'лгарски" (барем јавно достапни), бидејки повекјето се уништени најверојатно по времето на комунистическиот режим, а пак и уште по '18 година (предпуставам, инаку со срека на сите, нека има повеке најдени).
БПЦ може да има некакви копија или останали документи от 19-20 век за Македонија. Има сајт со емајл/телефон/адрес и слично за тие кои барат документи за овој период.
За потв'рдите - зборувај со ДАБЧ за најсигурно.
Па ако не можеш да истанлираш било каква "Кирилица" можеш да користиш "copy-paste" за тоа што бараш и да пишуваш на латиница во БГ верзијата на Гуг'л и тоа веднагаш ти го прави на кирилица, така можеш да го копираш и да бараш во темата тоа што сакаш.
baba mi i dedo mi imaat vencanica od bugarska crkva,svadbata bila 1941 godina.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
ime na ovoj 'Jone" dali e Aleksandar?
jas odam preku eden aleksandar od ohrid,jas morav da go ubedam za 'star dokument'. koga odevme nakaj sofija,vo kolata imase decko od kicevo koj bese trgnat samo so izvod od rodeni. go prasav kicevcanecot,dali aleksandar mu kazal za 'star dokument' vika 'aleksandar mi rece deka toa bile gluposti'[DOUBLEPOST=1446340641][/DOUBLEPOST]
baba mi i dedo mi imaat vencanica od bugarska crkva,svadbata bila 1941 godina.
Па радвам се, а венчаницата од ц'рквата ли е изнајдена ?
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
ИМАМ КО ДА ГО НЕМАМ (прв братучет) ТОЈ И НЕГОВИТЕ НЕ САКААТ ДА МИ ПОМОГНАТ....................[DOUBLEPOST=1446257796][/DOUBLEPOST]
ЕФТИН И РЕАЛЕН ДЕЈАН ОД СКОПЈЕ МОБ.078 21 98 95[DOUBLEPOST=1446258258][/DOUBLEPOST]
АМАН БЕ ШТО ЗБОРИШ..планирам деновиве да му ја купам потврдата,ко баеги се поминувало со неа..ДА НЕ ЗНАЕШ НЕШТО ЗА ТОА точно ли е?вреди ли потврдата негова???[DOUBLEPOST=1446259114][/DOUBLEPOST]
ДЕЧКИ АЈ НЕМА СМИСЛА навистина вие што чекате потпис ве молам ослободете го форумов,ве молам не замарајте со глупости,овде се расправа поважни работи од вашите потписи,ни гори поднозе..ве молам СТЕ ДОБИЛЕ СО СРЕЌА ДА ВИ Е,сега ке го земете и ке го фрлите во фиока каде следната деценија ке заборавите дека воопшто сте го имале..................БЕЗ НАВРЕДА имам пријател што тоа го направи,,,,,замисли бате ми рече,,,,,абе сум имал бг.пасош,случајно го најдов претурајќи по дома...ми идеше да поминам преку него со хондата дватри пати......
SLUSAJ SEA SO KE TI KAZAM JAS PRED DA DOCEKAM ZA POTPIS SUM KISNEL NA TEMAVA 24/7 I SEA TI KE KAZUVAS DA NE ZAMARAME ZA POTPIS?? 4 GODINI GO CEKAM TOJ POTPIS I SITE NIE SO GO CEKAME TOLKU VREME SME NAAJ ISKUSNI ZA DOKUMENTI I CELATA PROCEDURA KAKO TRWVA DA SE IZVRSI I TI OE KAZUVAS DA JA NAPUSTIME TEMAVA EPA IZVINI AAMA TI NAPUSTI JA TEMAVA POZZ
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Brat aj poleka so frustraciite zoshto tie sho se pred potpis ili so zemen ukaz najdobro mozhe da te upatat kako i shto ponataka ako si zaglaven. A ustvari tebe poentata ti beshe so muabeton deka vozish honda ?
NE BRAT NE MI E POENTATA DA SE FALAM, VOZIM HONDA OD 98 GOD,. BUGARSKI VADAM ZA DA MENAM NA DZIP:cautious:[DOUBLEPOST=1446350345][/DOUBLEPOST]
SLUSAJ SEA SO KE TI KAZAM JAS PRED DA DOCEKAM ZA POTPIS SUM KISNEL NA TEMAVA 24/7 I SEA TI KE KAZUVAS DA NE ZAMARAME ZA POTPIS?? 4 GODINI GO CEKAM TOJ POTPIS I SITE NIE SO GO CEKAME TOLKU VREME SME NAAJ ISKUSNI ZA DOKUMENTI I CELATA PROCEDURA KAKO TRWVA DA SE IZVRSI I TI OE KAZUVAS DA JA NAPUSTIME TEMAVA EPA IZVINI AAMA TI NAPUSTI JA TEMAVA POZZ
незнам ЗОШТО но ке се замарам со тебе,,,незнам што сакаш со ова да кажеш но потпис овде не добиваш,не сум ни во можност да ти помогнам за потпис,,сте чекале 4 год. и проблем ви е да почекате уште месец/два,пробувам да се ставам на твое место и искрено незнам што бараш овде кога веке си добила (ПАСОШ) досадни сте со тој потпис кога ке бил,има поважни работи овде од тие ваши потписи на пример луге кој заглавиле сред процедура и мака мачат губат време и финансии само за да дојдат до комисијата за потврдување за указот,,,неможат министерот да го тормозат специално за тој твој потпис,незнам дали следиш бугарија состојба но имаат еден куп проблеми,искрено се чудам како наоѓаат време за законов,,,,и темава таквите ко мене неможат да ја напуштат темава затоа што почнуваат од нула/наново...И АПЕЛ НЕГУВАЈТЕ КИРИЛИЦА ве молам
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
NE BRAT NE MI E POENTATA DA SE FALAM, VOZIM HONDA OD 98 GOD,. BUGARSKI VADAM ZA DA MENAM NA DZIP:cautious:[DOUBLEPOST=1446350345][/DOUBLEPOST]
незнам ЗОШТО но ке се замарам со тебе,,,незнам што сакаш со ова да кажеш но потпис овде не добиваш,не сум ни во можност да ти помогнам за потпис,,сте чекале 4 год. и проблем ви е да почекате уште месец/два,пробувам да се ставам на твое место и искрено незнам што бараш овде кога веке си добила (ПАСОШ) досадни сте со тој потпис кога ке бил,има поважни работи овде од тие ваши потписи на пример луге кој заглавиле сред процедура и мака мачат губат време и финансии само за да дојдат до комисијата за потврдување за указот,,,неможат министерот да го тормозат специално за тој твој потпис,незнам дали следиш бугарија состојба но имаат еден куп проблеми,искрено се чудам како наоѓаат време за законов,,,,и темава таквите ко мене неможат да ја напуштат темава затоа што почнуваат од нула/наново...И АПЕЛ НЕГУВАЈТЕ КИРИЛИЦА ве молам
Pa i nie sto cekame potpis sme bile na pocetok i sme zaglavile i gubele finansii i vreme i zivci,i togas sme bile aktivni i sega pa i vo idnina se so cel da spodelime nasi iskustva na koi sto mozebi na nekoj ke mu pomognat nasite iskustva,ne gledam sto tebe ti preci toa,ljubomoren si zatoa sto nie sme stignale do potpis,nee vo red toa,daj boze site da dobijat pasos a ne da se karame i raspravame tuku naprotiv treba da si pomagame.pozz i so sreka na site.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
NE BRAT NE MI E POENTATA DA SE FALAM, VOZIM HONDA OD 98 GOD,. BUGARSKI VADAM ZA DA MENAM NA DZIP:cautious:[DOUBLEPOST=1446350345][/DOUBLEPOST]
незнам ЗОШТО но ке се замарам со тебе,,,незнам што сакаш со ова да кажеш но потпис овде не добиваш,не сум ни во можност да ти помогнам за потпис,,сте чекале 4 год. и проблем ви е да почекате уште месец/два,пробувам да се ставам на твое место и искрено незнам што бараш овде кога веке си добила (ПАСОШ) досадни сте со тој потпис кога ке бил,има поважни работи овде од тие ваши потписи на пример луге кој заглавиле сред процедура и мака мачат губат време и финансии само за да дојдат до комисијата за потврдување за указот,,,неможат министерот да го тормозат специално за тој твој потпис,незнам дали следиш бугарија состојба но имаат еден куп проблеми,искрено се чудам како наоѓаат време за законов,,,,и темава таквите ко мене неможат да ја напуштат темава затоа што почнуваат од нула/наново...И АПЕЛ НЕГУВАЈТЕ КИРИЛИЦА ве молам
Pa dobro ti barem vozish neshto a nekoj i kola od 98 ma nema.A ako pasoshot ti treba samo za da kupish dzhip na bg tablici ondak ti si toj shto dosaduva na temava, ima lugje sho se im zavisi od toa i siguren sum deka sakaat da znaat kako tie shto go zele ukazot gi pominale preprekite do nego. Pozdrav i daj bozhe i ti da zemesh !
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Здраво ако може да ми кажете некој линк каде што можам да видам да го најдам дедо ми каде служел војска

Фала поздрав
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Здраво ако може да ми кажете некој линк каде што можам да видам да го најдам дедо ми каде служел војска

Фала поздрав
То што бараш мислам тешко дека ќе го најдиш, освен ако некои имаш информации за дедо ти и да му пратиш емаил до воениот архив во Велико трново па тие да пребараат . Што повеќе информации ќе му пратип тоа побрзо ќе го најдат и известат.
Позз
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Здраво.да прашам нешто.Дали некој слушнал за овој Петар Колев од Штип што е?Разбрав дека можело и преку него да се поднесе,имале канцеларија во штип,некое македонско-бугарско пријателство..позз ако има некој некои инфо за Петар Колев нека ми пише...со среќа на сите
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Некој што бил сега скоро на интервју во Амбасада, како поминал??
 
Член од
1 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, imam edno prasanje.

Sum apliciral za pasos i imam broj od 2014 godina. Koga podnesuvav, predadov dokument samo za proishod, i ne za poteklo (iako bratot ili bratucedot na pra dedo mi bil bugarin i celata negova familija sega zivee vo Bugarija). Momentalno mi pisuva
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Dali nekoj ima slicno iskustvo, da nadopolnuval dokumenti naknadno? Jas aplicirav vo Bitola i koga gi prasav vo konzulatot mi odgovorija da cekam na odgovor na web stranata, pa ako baraat od mene da nadopolnuvam vo toj slucaj da nosam dokumenti. E sega jas fala bogu ne sakam da bidam odbien :) pa zatoa prasuvam dali nekoj nakadno nadoolnal, i dokolku nadopolnal kade/kako.

Blagodaram,
Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom