Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Zdravo decki na site, se raboti za moja drugarka, saka da si podnesi apliakcija za bg dok. Ima stari dokumenti od Sestra na nejziniot seuste ziv dedo (Svidetelstvo deka ucela vo bg skolo i ubavo pisuva vo nego deka e bugarka), Potoa ima dokumenti od tatko na nejzniniot dedo (pradedo) : dogovor za zakup na zemja na bugarski so pecat i potpis od togasniot kmet, potoa ima dokumenti deka predaval tutun isto taka na bugarski, nekoja kontrolna knizka isto mislam za tutun, nekoe izvestuvanje od togasnata opstinska uprava.
Site dokumenti se na bugarski, nekoi imaat i markica koja se stavala na togasnite dokumenti. Site imaat pecat i potpis od togasen bg organ.

Ps: Isto taka ima i udostovorenie od narodno bg uciliste od brat na nejziniot dedo.toj e pocinat vo Australija i neznam dali da pobara umrenica od tamu i dali ke i pomogni i koga bi ja nasla taa umrenica.

Golemo blagodaram od nejzino ime.
Pozdrav od mene ;)
.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Интервујто го комплетирав на 15Март, отприлика уште колку време ќе треба да чекам ?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
nikolovski89 eve dokaz deka se stignati do 7 iladi no ti nemora da veruvas ako sakas :)
Ooooo covece oni gi pregleduvaaa i samo tie sto ne se vored gi vrakaaat na dopolnitelna, na tie sto se vo red dokumentacija se stignati do 5600, kolku pati treba da ti objasnam, aman covece svati i razberi deka ke cekas godina i 7/8 meseci i plus2/3 meseci da ti potpisa viceprezidento ili sevkupno za da dohde pasosot vo tvoi race ti treba 2 godini!
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo na site ... znaci bev vraten na dopolnitelna pred 6 meseci predadov original dokumenti od babami krstenica od bg ehzarhija i pred 2 3 dena gledam mi se smenalo od dopolnitelna vo prekratena i sega sto ponatamu ? molba ke pomine li posto imame stari dokumenti ili sto blagodaram odnapred za informacijata
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Go predade li dokumentot na vreme? Moze vo nesto drugo e problemot .prasaj vo ministerstvoto najdobro zosto si prekraten.tuka nikoj ne moze da ti dade tocen odgovor zosto ima mnogu razlicni iskustva.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ooooo covece oni gi pregleduvaaa i samo tie sto ne se vored gi vrakaaat na dopolnitelna, na tie sto se vo red dokumentacija se stignati do 5600, kolku pati treba da ti objasnam, aman covece svati i razberi deka ke cekas godina i 7/8 meseci i plus2/3 meseci da ti potpisa viceprezidento ili sevkupno za da dohde pasosot vo tvoi race ti treba 2 godini!
Covece zosto si se zapnal kolko ke cekam jas jas toa li te PRASVAM? Ostavime mene nastrana kolko ke cekam neka cekam me pukna veke so toa neka cekam I dve godini tuku malko razbrkaj pregledaj gi od 6 iladi do 7 iladi broevite I ke vidis deka ima edna kopa uvazeni molbi ne e edna I dve I tri pa da e na zimi majka tuku se poveke I som se odobreni a ne se izlezeni u protokol so znaci deka gi pregledale I tie od 6 do 7 samo statusot ne I'm e smenet ili ne se pregledeni site seuste no kako I da e noemvri site od 6 do 7 iladi ke bidat pregledeni
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
да прашам ако може!!!има ли некој (или некој ваш познаник) овде од форумов што тера процедура преку ЈОНЕ од охрид????благодарам однапред[DOUBLEPOST=1446174134][/DOUBLEPOST]уште нешто да споделам ако може!пред два дена мојот претходен посредник беше во софија за да ја разгледа ситуацијата,,ми кажа вака-/------ се зборува/слуша дека набрзо ке има олеснување на процедурата,но сега за сега неправи ништо чекај го новиот закон да се изгласа и стапи на сила,во моментов не е ништо сигурно,коцкње е со време и пари..-------барем вака ми кажа...
Jone prevarant laz prva klasa, jas ja pocnav procedurata so nego i koga gi donesoa dopolnitelnite dok ne mi digase na tel a gi zede parite, ja prodolziv postapkata so Orce od Kavadarci i pred nepoln mesec mi se promeni statusot od dopolnitelna co zadolzitelna, a na site sto bea so mene vo kmbeto negovo se prekrateni jas sum 3937/2013 pocni od 3931 da proveruvas ke se uveris sam so svoi oci pozz
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Jone prevarant laz prva klasa, jas ja pocnav procedurata so nego i koga gi donesoa dopolnitelnite dok ne mi digase na tel a gi zede parite, ja prodolziv postapkata so Orce od Kavadarci i pred nepoln mesec mi se promeni statusot od dopolnitelna co zadolzitelna, a na site sto bea so mene vo kmbeto negovo se prekrateni jas sum 3937/2013 pocni od 3931 da proveruvas ke se uveris sam so svoi oci pozz
kolku vreme cekase da ti se smeni statusot
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
odi si so slagjan od kumanovo deckoto e top si ja vrsi rabotata bezz problemm kaj nego nema takvi zezancii[DOUBLEPOST=1446241892][/DOUBLEPOST]
ke ti kaze se so ti treba
Skacka e prevarant samo pari go interesiraat[DOUBLEPOST=1446242843][/DOUBLEPOST]
Zdravo, nov sum na forumot. Pred 4 meseci(vo juni ovaa godina - 06.2015) bev vo bugarska ambasada vo Skopje i podnesov dokumenti za drzavjanstvo, za prva postapka, odnosno dobivanje na bugarski proishod. Online ne sum popolnuval nisto.

Mi dadoa potvrda deka sum platil i na livcheto tetkata mi zapisha brojche od oblik 14-xxx
Od zadnata strana mi zapisha broj za da se javam vo oktomvri 2015. Se javiv dva pati do sega i tetkata mi vika seushte nema nisto. Da sum pocekal...

Citav dosta na forumot i od ona sto razbrav e deka za 3 meseci treba da imam rezultat. I deka na ovaa strana
http://www.aba.government.bg/?legal=7
mozam da proveruvam do kade e.

Me interesira dali e toa, brocheto koe treba da go vnesuvam za da proveram ili shto da pravam. Dali ima nekoj iskustvo so podolgo chekanje?

Si ja slusal onaa od Bora Corba Dobro jutro .....
Se zavisi ovde na forumov povece od 95% odat preku Sofija zosto e pobrzo bas zaradi tvoeto prasanje .... aba.government.bg na taa strana nema nisto da izleze toa e za onie sto odat vo Sofija ne e za ambasada i jas cekam brojce ne sum se javil iskreno aplicirav na 13 .06 znaci ne e stignata diplomatska posta mene mi kazaa da se javam nekade sredina na Noemvri tuka nekade bi trebalo da dojde postata bi te zamolil napisi poraka ako stigne porano tuka sme jas i wiksa sto odime preku ambasada i toj moze da ti pomogne mnogu prasaj se sto te interesira[DOUBLEPOST=1446243327][/DOUBLEPOST]
planiram da pocnam procedura preku DEAN SKACKA od kumanovo.dali e dobar ili e use nekoj od prevarantive.
aki si budala da dades 700-800 eura odi preku nego
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Едно прашање : дали ова е

име, презиме, фамилија

Име, татково име , презиме ??
Фалааааа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom