Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
На интервју бев крај на септември 2012, ме вратија на дополнителна на почеток на 2014, некаде ноември 2014 ми се доставени документите од братучед до Министерството. Крај на мај 2015 ми се смени статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура, крај на јули 2015 ми напишаа дека чекам издавање на указ и еве крај на септември е веќе, уште чекам. Значи од моето интервју до сега поминале точно 3 години.
и вчера ми се смени статусот во молбата ви е уважена итн.
Ти си исто ко мене ја бев на интервју 2012 септември :D претпоставка дека си 1xxxx број :D
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
34
so zapocnata procedura vo sofija.dali koga koga ce izlezi drzavjansvoto.ce mozam da se prefrlam da go podignam od ambasada vo mk?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
На интервју бев крај на септември 2012, ме вратија на дополнителна на почеток на 2014, некаде ноември 2014 ми се доставени документите од братучед до Министерството. Крај на мај 2015 ми се смени статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура, крај на јули 2015 ми напишаа дека чекам издавање на указ и еве крај на септември е веќе, уште чекам. Значи од моето интервју до сега поминале точно 3 години.
и вчера ми се смени статусот во молбата ви е уважена итн.
Тука негде сме,плус минус 15 дена,и за интервјуто,и за дополнителната,и за молбата ви е уважена.Судејќи по тоа,три години чекање,исто за сите.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Da da jasna e situacijata ama sekako ima cekanje od kaj i da ides ja sum preku sofija i sakam da podadam dopolnitelen dokument preku ambasada poeftino i posigurno otkolku preku posrednik...
Sega zavisi ako ne ti se brza i imas nervi da cekas podobro e ambasada vo sekoj slucaj i poevtino ako ti se brza direkno Sofija mada prasaj dali mozes imase nekolku slucai gi prasuvaa kaj se podnele dokumenti tamu da si prodolzat vidi prasaj[DOUBLEPOST=1444541050][/DOUBLEPOST]
Прашај директно во министерството за бројот да не чекаш и да ја следиш преписката.И јас се јавив во ДАБЧ и ми го рекоа бројот под кој сум заведен
Ma ne mi se brza iskreno ce cekam do noemvri da ne gi nalutam tie vo ministerstvoto nezgodni se a i da e projdeno eden mesec pretpostavka ( da sum zaveden vo kompjuter) za tolku vreme nikoj ne zel drzavjanstvo ...
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
11
Друже ок разбирам нервозен си и све , ама ете ако мислиш дека измислувам врати на темава мој постови пишани од 17 ти април поточно разгледај и 16 ти не сум сигурен која дата беше.Таму имам пишано дека ме имаат вратено во редовна процедура, е добро да речеме дека праам филмови и ако целта ми е да давам лажна надеж на луѓево од форумов немаше да чекам 7 месеци за да пишам дека сум добил гражданство туку ќе пишев уште пред 3 - 4 месеци.Ако ти не веруваш мене не ми е проблем да го сликам државјанството и да го постирам на форумов ,ете брзо ќе поминат 16 дена на 26 ти имам закажано и ќе го видиш и сам!! НЕ МИ Е ЦЕЛТА ТЕНЗИЈА ДА ДИГАМ ЗА ДА СЕ КАРАТЕ И ЛАЖНА НАДЕЖ ДА ДАВАМ НА ФОРУМОВ ТУКУ САМО ДА НЕ СЕ ПРЕДАВАТЕ И ДА БИДЕТЕ ПОУПОРНИ!!!!!
Da rascistime nekoi raboti i ne samo da se nategame.Se slozuvam jas deka tebe te vratile od prekraten vo zadolzitelna procedura.Ama tuka nekoj clen(ne se sekavam koj) ubavo kaza.Ti uste PRED da te prekratat si odnel dopolnitelni dokumenti so poteklo.Znaci ti nosis dopolnitelni dokumenti i posle nekoe vreme te prekratuvaat,pa odma za kratko vreme te vrakaat vo zadolzitelna procedura.Dali sega ti e jasno sto se slucuvalo i zosto od prekraten si vraten pak vo procedura.Znaci TI SI GO SPAZIL ROKOT I SI ODNEL DOKUMENTI PRED DA TE PREKRATAT,no stom gi razgledale dokumentite i videle deka navreme se odneseni avtomatski pak te vrakaat nazad.E druga e situacijata so drigite prekrateni koi sme ovde.Znaci nie ne sme odnele nikakov dokument vo toj rok sto trebalo i ne prekratile.E sega prasanjeto e DALI SEGA OTKAKO SME PREKRATENI mozeme da odneseme nekoj dokument so molba i da prodolzime od kaj sme zastanale ili sve "Jovo na novo"?
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
dali nekoj znaj kolku kosta drzavjanstvoto bugarsko kolku se uplajka za podignuvajne pozz
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
Da rascistime nekoi raboti i ne samo da se nategame.Se slozuvam jas deka tebe te vratile od prekraten vo zadolzitelna procedura.Ama tuka nekoj clen(ne se sekavam koj) ubavo kaza.Ti uste PRED da te prekratat si odnel dopolnitelni dokumenti so poteklo.Znaci ti nosis dopolnitelni dokumenti i posle nekoe vreme te prekratuvaat,pa odma za kratko vreme te vrakaat vo zadolzitelna procedura.Dali sega ti e jasno sto se slucuvalo i zosto od prekraten si vraten pak vo procedura.Znaci TI SI GO SPAZIL ROKOT I SI ODNEL DOKUMENTI PRED DA TE PREKRATAT,no stom gi razgledale dokumentite i videle deka navreme se odneseni avtomatski pak te vrakaat nazad.E druga e situacijata so drigite prekrateni koi sme ovde.Znaci nie ne sme odnele nikakov dokument vo toj rok sto trebalo i ne prekratile.E sega prasanjeto e DALI SEGA OTKAKO SME PREKRATENI mozeme da odneseme nekoj dokument so molba i da prodolzime od kaj sme zastanale ili sve "Jovo na novo"?
Да знам дека мојот случај е малку поразличен од другите прекратени ама овде имаше и еден член што пиша дека после прекратувањето однел дополнителни документи и со молба го вратиле во задолжителна процедура !!
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
34
Да знам дека мојот случај е малку поразличен од другите прекратени ама овде имаше и еден член што пиша дека после прекратувањето однел дополнителни документи и со молба го вратиле во задолжителна процедура !!
i jas bev vo dopolnitelna.pa odnesov dokumenti.pa po odnesuvajneto me prekratija .podnesov molba i se ga sum vo zadolzitelna[DOUBLEPOST=1444570080][/DOUBLEPOST]
i jas bev vo dopolnitelna.pa odnesov dokumenti.pa po odnesuvajneto me prekratija .podnesov molba i se ga sum vo zadolzitelna
no ne ekaj site isto.moj drugar koj sto pocna zaedno so mene.i toj podnese dokumenti.pa go prekinaja.podnese molba no se uste e prekinat
 
Член од
3 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
11
Да знам дека мојот случај е малку поразличен од другите прекратени ама овде имаше и еден член што пиша дека после прекратувањето однел дополнителни документи и со молба го вратиле во задолжителна процедура !!
Dobro,eve ako ne cita toj clen neka bide ljubezen neka se javi i detalno neka objasni kako go napravil toa,oti jas licno misam deka samo siri dezinformacii.Ako ne sum vo pravo milo ke mi bide da me demantira.Stvarno ne e vo red da se sirat nevistini oti navistina na nekoi luge ovoj pasos im e mnogu biten,na nekoj nacin im zavisi egzistencijata od nego.Znaci prekratenite mozat da ja prodolzat procedurata so dopolnitelni dokumenti ili ne?Treto nema.Konecno da ja rascistime ovaa dilema.[DOUBLEPOST=1444570814][/DOUBLEPOST]
i jas bev vo dopolnitelna.pa odnesov dokumenti.pa po odnesuvajneto me prekratija .podnesov molba i se ga sum vo zadolzitelna[DOUBLEPOST=1444570080][/DOUBLEPOST]
no ne ekaj site isto.moj drugar koj sto pocna zaedno so mene.i toj podnese dokumenti.pa go prekinaja.podnese molba no se uste e prekinat
Znaci pak isto,si odnel dokumenti pa te prekratile,pa potoa te vratile...Celo vreme prasanjeto e OTKAKO KE TE PREKRATAT dali moze da odneses dopolnitelni dokumenti i da prodolzis?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
ako se ozenam so zena so bugarski pasos ( u bugarija da se registriram ) dale ke mozam da zemam BG PASOS
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom