Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Друже ок разбирам нервозен си и све , ама ете ако мислиш дека измислувам врати на темава мој постови пишани од 17 ти април поточно разгледај и 16 ти не сум сигурен која дата беше.Таму имам пишано дека ме имаат вратено во редовна процедура, е добро да речеме дека праам филмови и ако целта ми е да давам лажна надеж на луѓево од форумов немаше да чекам 7 месеци за да пишам дека сум добил гражданство туку ќе пишев уште пред 3 - 4 месеци.Ако ти не веруваш мене не ми е проблем да го сликам државјанството и да го постирам на форумов ,ете брзо ќе поминат 16 дена на 26 ти имам закажано и ќе го видиш и сам!! НЕ МИ Е ЦЕЛТА ТЕНЗИЈА ДА ДИГАМ ЗА ДА СЕ КАРАТЕ И ЛАЖНА НАДЕЖ ДА ДАВАМ НА ФОРУМОВ ТУКУ САМО ДА НЕ СЕ ПРЕДАВАТЕ И ДА БИДЕТЕ ПОУПОРНИ!!!!!
Ти кажаа ли која сума треба да ја уплатиш во министерството?Бидејки и мене ми е одобрено,и закажав термин,и гледам таму има четири суми,само сакам да бидам сигурен.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.498
Поени од реакции
4.659
Ајде уште еднаш ќе го поставам истово прашање се надевам нема да бидам игнориран како првиот пат, имам крштениче од 1942 од дедоми, дали е олеснителна околност овој документ при вадење на пасош, презимето не ми е исто со дедоми како оди таа процедура да докажам дека ми е фамилија. И со овој документ од прилика за колку време би го добил пасошот. Фала однапред
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Ти кажаа ли која сума треба да ја уплатиш во министерството?Бидејки и мене ми е одобрено,и закажав термин,и гледам таму има четири суми,само сакам да бидам сигурен.
Ако си со произход е 50 лева = 25 евра.[DOUBLEPOST=1444500927][/DOUBLEPOST]
Ајде уште еднаш ќе го поставам истово прашање се надевам нема да бидам игнориран како првиот пат, имам крштениче од 1942 од дедоми, дали е олеснителна околност овој документ при вадење на пасош, презимето не ми е исто со дедоми како оди таа процедура да докажам дека ми е фамилија. И со овој документ од прилика за колку време би го добил пасошот. Фала однапред
Да прашаш некој посредник. Најубаво тука тешко дека ќе ти каже некој точно. Олеснително е пто имаш крштеница ам тоа презимето од другата страна стварно незнам.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
Ти кажаа ли која сума треба да ја уплатиш во министерството?Бидејки и мене ми е одобрено,и закажав термин,и гледам таму има четири суми,само сакам да бидам сигурен.
Да @Troy ti odgovori ако си со произход 50 лева
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Да @Troy ti odgovori ако си со произход 50 лева
Да и јас така мислам.Сите сме со происход,мислам од Македонија.Не ми беше јасно она што го пишува 250 лева-други луѓе.Инаку студенти кои земаат државјанство,е 25 лева,следствено на тоа ние плаќаме 50 лева.Посредникот за овој дел од процедурата ми бараше 185 евра.Лани за да ги внесе дополнителните документи ми зема 50 евра.Затоа продолжувам сам.Само уште да можам да ги уплатам од тука од Македонија,директно преку банка.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Да и јас така мислам.Сите сме со происход,мислам од Македонија.Не ми беше јасно она што го пишува 250 лева-други луѓе.Инаку студенти кои земаат државјанство,е 25 лева,следствено на тоа ние плаќаме 50 лева.Посредникот за овој дел од процедурата ми бараше 185 евра.Лани за да ги внесе дополнителните документи ми зема 50 евра.Затоа продолжувам сам.Само уште да можам да ги уплатам од тука од Македонија,директно преку банка.
185 евра вкупно до пасош или?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Од времето знам дека 35 евра има земаа на нашите е сеа дали има некоа такса 10 евра плус незнам. Иначе 25 евра е.
Вака пишува 50 лева-лица кои имаат родител блгарски гражданин или се од блгарски происход,20 лева за лица до 18 години до 26 години,и имаат документ дека учат или студираат,250 лева-други лица,200 лева-лица кои се освободени од блгарско гражданство.[DOUBLEPOST=1444502529][/DOUBLEPOST]
185 евра вкупно до пасош или?
Не е битно.И така никогаш не знаев колку зема за него,колку уплаќа за државата.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Вака пишува 50 лева-лица кои имаат родител блгарски гражданин или се од блгарски происход,20 лева за лица до 18 години до 26 години,и имаат документ дека учат или студираат,250 лева-други лица,200 лева-лица кои се освободени од блгарско гражданство.[DOUBLEPOST=1444502529][/DOUBLEPOST]
Не е битно.И така никогаш не знаев колку зема за него,колку уплаќа за државата.
Вака пишува 50 лева-лица кои имаат родител блгарски гражданин или се од блгарски происход,20 лева за лица до 18 години до 26 години,и имаат документ дека учат или студираат,250 лева-други лица,200 лева-лица кои се освободени од блгарско гражданство.[DOUBLEPOST=1444502529][/DOUBLEPOST]
Не е битно.И така никогаш не знаев колку зема за него,колку уплаќа за државата.
50 лева е за тебе.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
Вака пишува 50 лева-лица кои имаат родител блгарски гражданин или се од блгарски происход,20 лева за лица до 18 години до 26 години,и имаат документ дека учат или студираат,250 лева-други лица,200 лева-лица кои се освободени од блгарско гражданство.[DOUBLEPOST=1444502529][/DOUBLEPOST]
Не е битно.И така никогаш не знаев колку зема за него,колку уплаќа за државата.
200 лева е за лица што се откажале од Блгарското за да земат некое друго и после го обновуваат пак Блгарското а 250 лева е за оние што земаат државјанство преку инвестиција од 1 000 000 лева во Бугарија.За тебе останува или 50 или 20 лв(ако си студент во Бг и ако си до 26 год)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
50 лева е за тебе.
ОК,таа сума ја уплаќам.Бар малку да бидам на сигурно.Само размислувам да уплатам тука од банка од Македонија,за да не се растрчувам тогаш низ Софија.
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Мајками 1950 а таткоми 1948.Од разговор со мајками од каде што потекнува т.е е родена местото било под бугарска окупација-власт.Бабами учела на бугарски ама немам никаков документ!?[/ ako e ucela skolo baraj ja glavnata kniga ako ja najdes pisi na forimov pa ke te opraime
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
ОК,таа сума ја уплаќам.Бар малку да бидам на сигурно.Само размислувам да уплатам тука од банка од Македонија,за да не се растрчувам тогаш низ Софија.
Прашај си у амбасада.. И ако го земаш у Софија тогаш ќе си уплатиш таму.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
На интервју бев крај на септември 2012, ме вратија на дополнителна на почеток на 2014, некаде ноември 2014 ми се доставени документите од братучед до Министерството. Крај на мај 2015 ми се смени статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура, крај на јули 2015 ми напишаа дека чекам издавање на указ и еве крај на септември е веќе, уште чекам. Значи од моето интервју до сега поминале точно 3 години.
и вчера ми се смени статусот во молбата ви е уважена итн.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom