Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Здраво на сите, нов сум на форумов па би сакал и јас да поставам едно прашање:
Vo procedura sum za vadenje na bugarski pasos , procedurata ja zapocnav vo 2013ta godina , pominav intervju i site nisani brojceto mi izleze 18-03-2014 godina. Momentalno Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка. Dokument od dedo-pradedo nemam za da go dokazam potekloto no imam tetka koja nekako uspea da go dokazi nejzinoto poteklo no taa e na pocetok na procedurata odnosno go dobi proishodot (mislam deka taka se vikase) . Dali mozam so nejziniot proishod da se slepam ili mora da cekam taa da dobie licna karta i pasos ? ( ako cekam da dobie licna karta i pasos ke mi propadni dosegasnata procedura :) ) . Vi blagodaram odnapred se nadevam deka nekoj ke pomogne
Mozes so nejziniot proizhod da se posluzis kako dopolnitelen dokument vo tvojata procedura.Zemi izvodi od kniga na rodenite na majkati ili tatkoti i tetkata,prevedi,legaliziraj pod hitno i podnesi vo Min. za Pravosudie.Ti i tetkati ste vo krvno srodstvo - prvo koleno!Mnogu silen argument za tebe.Udostoverenieto(foto kopija) na tetkati treba da go zaveris kaj notar vo BG i zaedno da gi predades site dokumenti...
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Дечки дали дур сум во процедура на вадење на пасош, можам да извадам дозвола за престој за причина "вадење на државјанство" бидејќи тоа ми е поважно, а за државјанството кога ќе е готов да го земам?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Дечки дали дур сум во процедура на вадење на пасош, можам да извадам дозвола за престој за причина "вадење на државјанство" бидејќи тоа ми е поважно, а за државјанството кога ќе е готов да го земам?
So drugiot primerok od proizhodot na koj pisuva deka e za postojan prestoj mozes da apliciras vo BG ambasada vo Skopje za "D"Visa so koja ti se odobruva prestoj vo BG.Predhodno treba da najdes adresa na zivealiste vo BG koe e "cisto"-na taa adresa da nema drugi prijaveni osven sopstvenikot.Za vizata odkoga ke soberes dokumenti se zakazuva na tel:058058555 - 60den/min.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
Јас чекам 2 и пол месеци веќе. :(
Еве да ви се пофалам, ми пишува дека молбата ми е уважена и е вклучена во Указ ..... Пишав и претходно дека сум од 2012 год, бев на дополнителна и однесов документи од прв братучед што има бугарски пасош.

Со среќа на сите.

Поздрав!!!
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Еве да Ви се пофалам, ми пишува дека молбата ми е уважена и е вклучена во Указ ..... Пишав и претходно дека сум од 2012 год, бев на дополнителна и однесов документи од прв братучед што има бугарски пасош.

Со среќа на сите.

Поздрав!!!
cestito neka e, i jas cekam za potpis 1 ipol mesec vise ...
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Еве да ви се пофалам, ми пишува дека молбата ми е уважена и е вклучена во Указ ..... Пишав и претходно дека сум од 2012 год, бев на дополнителна и однесов документи од прв братучед што има бугарски пасош.

Со среќа на сите.

Поздрав!!!
Само што пиша вчера ти се смени денес? :D хехе ќе си почекам и јас уше месец.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
Само што пиша вчера ти се смени денес? :D хехе ќе си почекам и јас уше месец.
Да, најискрено. Уште не е објавен протоколот ама кога го проверувам бројот, ми пишува. Инаку чекав за потпис од крај на јули.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Проверив сега некои преписки кои чекаа указ и указот им е издаден,што значи има издадено нови укази од вицепрезидентот :),кај тие што чекаа 2 и повеќе месеци,така да стрпетесе а не само паника на форумов.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Да, најискрено. Уште не е објавен протоколот ама кога го проверувам бројот, ми пишува. Инаку чекав за потпис од крај на јули.
Нема врска протоколот. Најбитно е тоа што ти е потпишан указот. Сеа може да си закажиш термин да си го земиш државјанството. Со среќа :)[DOUBLEPOST=1444393557][/DOUBLEPOST]
Проверив сега некои преписки кои чекаа указ и указот им е издаден,што значи има издадено нови укази од вицепрезидентот :),кај тие што чекаа 2 и повеќе месеци,така да стрпетесе а не само паника на форумов.
Па тоа си е нормална процедура од 1-3 месеци..
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
Нема врска протоколот. Најбитно е тоа што ти е потпишан указот. Сеа може да си закажиш термин да си го земиш државјанството. Со среќа :)[DOUBLEPOST=1444393557][/DOUBLEPOST]

Па тоа си е нормална процедура од 1-3 месеци..
Еве излезе и протоколот.

Фала ти и со среќа на тебе и сите други што чекаат.

Поздрав!!!
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Еве излезе и протоколот.

Фала ти и со среќа на тебе и сите други што чекаат.

Поздрав!!!
Исто и тебе најверојатно јас у другиот протокол ќе бидам. Т.с после 15-20 дена :d
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
@Han Asparuh da ne znaes mozebi kolku e taksata za viza D, ili nekoj drug dokolku znae ako moze da pise
100 evra e taksata za D viza[DOUBLEPOST=1444399631][/DOUBLEPOST]A ako si student e bezplatna ![DOUBLEPOST=1444400177][/DOUBLEPOST]Eve i jas proveriv i mene molbata mi e uvazhena!! Sakam pak da povtoram deka prepiskata mi beshe prekratena mart mesec , april bev vraten vo zadolzhitelna i nekade krajot na maj chekav potpis od vice prezidenta .Zatoa drugite ne gubete nadezh inache dopolnitelnite dokumenti mi beja od prv bratuched. Pozdrav do site
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom