Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Л
Vo vrska so ovoj del koj sto go napisa - "Mozhe da ja koristi te i ti i brat ti ti da odnesesh orginal a brat ti da ja odnese kopijata i da pishe deka orginalot e vo prepiska primer 5**0/2014 !!"

Kakva kopija treba da se odnese?
  • Samo obicna kopija napravena na fotokopir?
  • Kopija zaverena na notar?
  • ...?
Pozdrav[DOUBLEPOST=1444287629][/DOUBLEPOST]Ve molam za informacija!

-Kolku cini prevod i legalizacija na dokument kaj nas i, vo Sofija?
-Vo Sofija, dali vo centar nekade lesno moze da se najde kancelarija za prevod i legalizacija na dokumenti?[DOUBLEPOST=1444287836][/DOUBLEPOST]
Легализација е заверка на документи се врши во амбасада или на нотар во Бугарија. Може да ги преведеш тука, а легализирааш во бг. Пример сите документи кои ги преведував тука за интервју ме чинат 1800 денари, значи 300 по документ. Јас направив копија верна на оригинал на стариот документ кај нотар во Бугарија и ме чинеше 6 лева.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
5
Дечки ајде малце помош од каде може да извадам крштеница од бабами она била крстена во бугарско бев во блиската црквата каде што живее таму нема никаков документ ако некој знае каде може да најдам на друго место нека пише
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Дечки ајде малце помош од каде може да извадам крштеница од бабами она била крстена во бугарско бев во блиската црквата каде што живее таму нема никаков документ ако некој знае каде може да најдам на друго место нека пише
Ehee da mozese toa da se izvadi... kaj mene od pradedo mi ucel na bugarski odel vo bugarska vojska imal brak vo bugarska egzarihija pa dedo mi uste ucel na bugarski ama nema dokumenti...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ако е баба ти жива може да ја прашаш каде и кога е крстена и под кое име зошто е крстена под моминското презиме. Ако знаеш и егзархија уште подобро можеш да извадиш копие од свето крштение од блгарската православна црква в софија. Можеби има и средно презиме по таткото пр. Ако се викал никола ќе била пример цвета николова попова.... Они ако ја имаат во евиденција ќе ти издадат копија ама мора во софија да одиш по телефон тешко даваат податоци
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
181
@Walkman mislam deka za legalizacija vo sofija se ceka nekolku dena, ne sum sigurna koj znae neka me popravi, mislam deka podobro e da se legalizira vo ambasada[DOUBLEPOST=1444300612][/DOUBLEPOST]
Za kolku dena obicno vi vrakaat na email od voenata arhiva vo Veliko trnovo?
Za okolu nedela dena bi trebalo da odgovorat
 

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
aj da vi se pofalam konecno skoro posle 4 godini cekanje Молбата Ви е уважена so dopolnitelen dokument od brat.

sakav da prasam koja e sledna procedurata t.e koja e najbrza za podignuvanje na pasos i dali mozi posrednikot da mi napravi nekoj problem bidejki kako so znam go zemas drzavjanstvoto pa mu go davas za da te prijavi i slicno aj nekoj sto znaj neka napisi ve molam

i vi posakuvam site sto cekate da si dobiete pasosi

blagodaram pozdrav
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
aj da vi se pofalam konecno skoro posle 4 godini cekanje Молбата Ви е уважена so dopolnitelen dokument od brat.

sakav da prasam koja e sledna procedurata t.e koja e najbrza za podignuvanje na pasos i dali mozi posrednikot da mi napravi nekoj problem bidejki kako so znam go zemas drzavjanstvoto pa mu go davas za da te prijavi i slicno aj nekoj sto znaj neka napisi ve molam

i vi posakuvam site sto cekate da si dobiete pasosi

blagodaram pozdrav
Cestitki druze So zdravje da si go koristis.Ako moze da te prasam denes li ti se smeni statusot i kolku vreme cekase za potipis
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
aj da vi se pofalam konecno skoro posle 4 godini cekanje Молбата Ви е уважена so dopolnitelen dokument od brat.

sakav da prasam koja e sledna procedurata t.e koja e najbrza za podignuvanje na pasos i dali mozi posrednikot da mi napravi nekoj problem bidejki kako so znam go zemas drzavjanstvoto pa mu go davas za da te prijavi i slicno aj nekoj sto znaj neka napisi ve molam

i vi posakuvam site sto cekate da si dobiete pasosi

blagodaram pozdrav
После тоа ти закажуваат да си го подигнеш државјанството зависи кога посредникот ќе ти закаже. 2-3 недели време. После од кога ќе го земиш мислам дека мора да почекаш за матичен број исто 2-3 недели макс месец. Од кога ќе го имаш матичниот одиш да се сликаш за пасош и ако сакаш по брза постапка мислам дека е готов за 4 дена а со нормална се чека 20 дена до 1 месец. Така да од кога ќе ти испадне државјанството ќе си почекаш уше 2-3 месеца макс. Не би требало да те заеби посредникок. Тој само сака да спечале уште некое евро на тебе. Тоа е тоа.
 

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
После тоа ти закажуваат да си го подигнеш државјанството зависи кога посредникот ќе ти закаже. 2-3 недели време. После од кога ќе го земиш мислам дека мора да почекаш за матичен број исто 2-3 недели макс месец. Од кога ќе го имаш матичниот одиш да се сликаш за пасош и ако сакаш по брза постапка мислам дека е готов за 4 дена а со нормална се чека 20 дена до 1 месец. Така да од кога ќе ти испадне државјанството ќе си почекаш уше 2-3 месеца макс. Не би требало да те заеби посредникок. Тој само сака да спечале уште некое евро на тебе. Тоа е тоа.

aha fala mnogu a za pasos zemanje eden clen imase nesto kopirano deka imalo i za 1 den brza postapka 200 evra kosta mislam dali e tocno ?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
aha fala mnogu a za pasos zemanje eden clen imase nesto kopirano deka imalo i za 1 den brza postapka 200 evra kosta mislam dali e tocno ?
Не си давај пари за глупости. Си чекал 4 години сеа за еден месец почекај. Нема мисчам толку брзо за 1 ден ако не се лажам. Ќе си ги мавниш замо парите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom