Конфликтот во Сирија

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.249
Поени од реакции
6.941
Не разбирам сега. Од една страна американците се криви оти глумеле бомбардирање во Сирија, а од друга страна русите биле јачи оти за една недела средиле тоа што американците не можеле за година дена бомбардирање. Сега кое е од овие две :toe:
Оти исти членови на една страница едното го викаат на друга другото. "Пички америве глумат дека нешто прават" и следна страница "види ги јаки русиштава партал за една недела а америве година дена бомбардираа и ништо"
нормално дека ништо не прават,војната во Сирија е отворена да се собори Асад од страна на САД
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.276
Поени од реакции
8.898

A photo circulating that purports to show Islamic State of Iraq and al-Sham (ISIS) linked Commander Muhajireen Kavkaz wa Sham inside a USAID tent.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.726
Поени од реакции
36.696
нормално дека ништо не прават,војната во Сирија е отворена да се собори Асад од страна на САД
Мене ми е јасно тоа дека САД дејствува пасивно во Сирија, ме чуди само што има контрадикторни тврдења.

За интервенцијата на Русија, едноставно Путин успеа да го искористи моментот што САД ја има една од наслаги те администрации за надворешна политика во последниве две децении и е премногу пасивен на блискиот исток за разлика од порано.

Ја искористија шансата за отворено воено да ја бранат својата сфера на влијание (Сирија и Асад).

Друго ме чуди што еден куп тука имаат ставови на наивни дечиња од основно училиште во врска со меѓународната политика посебно од големите држави, па како бил тоа САД лош и правел злосторства.
Тоа било секогаш низ историјата политиката на големите земји. Што правела Британската империја низ африка, што правеле Французите итн.

Големите земји доколку сакаат да ја задржат својата моќ, секогаш ќе се борат за посилно влијание кај помалите земји или кон сферата на влијание на конкурентот. Посебно тоа важи за сад кој е главен глобален играч, или Русија која ја брани својата сфера на влијание.
Така функционираат работите на планетава.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Поздрав од Москва, првин излезе оваа информација
Путин: Донесете ми го лидерот на ИСИС, жив или мртов!
Арапските медиуми пишуваат дека Путин побарал командантите на ИСИС да му бидат донесени, и дека не е важно дали живи или мртви. Доколку успеат да ги донесат живи, ќе им се суди во Русија. Во случај Абу Бакр Ал-Багдади или некој друг од челниците на терористичката група да починат во акција, Путин го бара неговото тело како доказ дека тој терорист е навистина мртов.
На руските генерали задолжени за воената операција во Сирија им е наредено што порано да започнат со голема потрага за важните членови на Исламска држава. На листата на „најбараните“ се најде и калифот Абу Бакр ал-Багдади, за кого се претпоставува дека се крие во градот Раку.
Причината поради која Путин сака со свои очи да ги види лидерите на ИСИС, или нивните тела, е за да не се случи истата ситуација како со Бин Ладен, чија смрт според Путин сé уште е мистерија.
Официјалниот портпарол на руското Министерство за одбрана, генерал Игор Конашенков, рекол дека руските воздухопловни сили ќе напаѓаат директно на упориштата на терористичката организација и нивниот гравен град Раку, истакнувајќи дека приоритет на руските сили е уништувањето и освојувањето на нивните бази.
Конашенков напоменал и дека не се исклучени можностите за десанти на тој град, поради ликвидација на терористите.
Во меѓувреме, додека руските авиони продолжуваат со жестоките воздушни удари, сириската војска потпомогната од Хезболах покрена копнена офанзива на градовите Талбис и Растан, во провинцијата Хомс. Исто така, го продолжија напредокот кон древниот град Палмира.

Мислев дека е само заплашување, но како потврда на горе наведеното е ова:
http://www.express.co.uk/news/world/610143/Islamic-State-ISIS-Putin-Spetsnaz-Syria-special-forces-airstrikes
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/putin-sent-feared-spetsnaz-special-6579970
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3261560/Now-Russia-sends-special-forces-prop-Assad-Putin-s-fearsome-Spetsnaz-units-preparing-ground-assault-wipe-rebels-fighting-Syrian-President.html
Путин ги праќа Спецназ во Сирија.
Рускиот претседател Владимир Путин наводно одлучил да ја прати во Сирија елитната единица на армијата - Спецназ, која ќе има задача да се пресмета со екстремистите од ИСИС. Информацијата ја објавија неколку британски медиуми, а засега нема потврда за тоа од Москва.
Припадниците на Спецназ важат за едни од најнемилосрдните и најефективните војници во светот, кои поминуваат макотрпни тренинзи и тестирања за да се приклучат кон единицата.
„Екстремно се агресивни и врвно се подготвени. Тие се таму за да исчистат што ќе остане по воздушните напади, за да одат на тајни мисии против бунтовниците и на крајот целосно да ги уништат“ - вели воен извор за Mirror. Според истиот извор, нивната мисија ќе биде под било какви услови да уништат секој што му се заканува на Асад.
Покрај елитните единици, медиумите пишуваат и дека Сирија ќе прати 150.000 војници кои ќе се борат против џихадистите. Според руските информации, од стартот на нападите, досега успеале да уништат 50 стратешки објекти на Исламската држава.
Повеќе се страшни Спецназ одколку од SU-34, фоките се мали деца во споредба со нив.
Без милост, без жалење.

Кога ќе ми текне на вежбите кои ги правеа пред мисијата, не знам зошто сум изненаден зошто уште тогаш Спецназ учествуваа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.836
Поени од реакции
12.152
Мешаш баби и жаби.
Едно е извршуване на air policing,друго е операциja во туга териториja за охрана, трето е удари по земни цели.
Ти слободно нарекувај го мешање баби и жаби.

Јас наједноставно правам споредба помеѓу неполни 9 месеци бомбардирање на Либија, соборување на владата на Моамер Гадафи и негово масакрирање, со повеќе од 1 година наводно бомбардирање на цели на ИСИЛ/ИСИС/ИД во Сирија и непостоечки резултати од таквото бомбардирање.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.575
Поени од реакции
11.484
Опа бато, 10 зелени наспроти 4 жолти и сепак НАТО во 1 година не успеа да постигне ни приближно колку што постигна Русија во 1 недела ?

А Либија ја срамнаа со земја и го масакрираа Моамер Гадафи за помалку од 9 месеца.

Патем, кои се овој плавиов и овој лилјаковиов на мапата ?
:pos::pos::pos: Како можи лилјаков да речиш :pos:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.836
Поени од реакции
12.152
:pos::pos::pos: Како можи лилјаков да речиш :pos:
Знам, и на мене ми е смешно :pos:, но дефинитивно не е розов, барем на мене лично ми делува премногу темен за да биде розов.

Ајде кажи, како треба да пишам - лилјаков или љиљаков, пак иста глупост се фаќа, но ете, јас не сум толку многу по македонскиот правопис, ај помогни ми да ја поправам печатната грешка. :pos:
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.575
Поени од реакции
11.484
Знам, и на мене ми е смешно :pos:, но дефинитивно не е розов, барем на мене лично ми делува премногу темен за да биде розов.

Ајде кажи, како треба да пишам - лилјаков или љиљаков, пак иста глупост се фаќа, но ете, јас не сум толку многу по македонскиот правопис, ај помогни ми да ја поправам печатната грешка. :pos:
Не знам дали лилјаков или љиљаков пошто прв пат ова го слушам т.е читам затоа и смешно ми падна :pos: Делува како розов (розев) или нешто измеѓу розов и лилав (виолетов)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.726
Поени од реакции
36.696
Знам, и на мене ми е смешно :pos:, но дефинитивно не е розов, барем на мене лично ми делува премногу темен за да биде розов.

Ајде кажи, како треба да пишам - лилјаков или љиљаков, пак иста глупост се фаќа, но ете, јас не сум толку многу по македонскиот правопис, ај помогни ми да ја поправам печатната грешка. :pos:
Виолетов.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.650
Поени од реакции
12.587
Опа бато, 10 зелени наспроти 4 жолти и сепак НАТО во 1 година не успеа да постигне ни приближно колку што постигна Русија во 1 недела ?

А Либија ја срамнаа со земја и го масакрираа Моамер Гадафи за помалку од 9 месеца.

Патем, кои се овој плавиов и овој лилјаковиов на мапата ?
Според контурите, би требало плавиов да е Сириски а виолетиовио патнички? :unsure:



4 Russian warships launch 26 missiles against ISIS from Caspian sea

Привет ИГИЛ!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.281
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
1.802
После еднонеделна подготовка започна офанзива на Сириската армија по земја.
http://www.kp.ru/online/news/2185507/
Во блиските дни ќе има ослободено некое помало или поголемо градче. Истотака Русија за првпат користеше и военоморски сили од Касписко море со ракети удри во Сирија, "само" од 1500 километра растојание, тоа пред се е предупредување за Евросодомите да си гледаат работа, може да си купат батерии за вибраторите и да уживат, со ционизмот и Новиот Светски Ред ќе се бори истокот.
http://tass.ru/politika/2325355
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.650
Поени од реакции
12.587
@Iceman.

Се врти една шега по рускиве воени форуми.
Имено бил запрашан еден од пилотите, како ги разликувате умерените теророисти од припадниците на ИСИС, и како постапувате со нив.
Овој им одоговорил ИСИС ги бомбардираме со конвенционални бомби, додека пак умерените ги бомбардираме со помодерни бомби.
И овој го запрашал, какви се тие помодерни бомби?
Епа помодерните бомби не се со толку силни бои обоени,им возвратил пилотот. :LOL:

Незнам колку е точно, вака нешто звучела телефонска беседа со еден од пилотите во Сирија.



Btw цело лето беше активна Руската армија, имаа вежби со Кинезите повеќе пати.



Гаѓаат од 1500км, ха ха. Америве не користат Томахавк од толку далеку.

Ова е порака испратена до некого.

Роденденска порака до претседателот олигарх, монарх Владими Владимирович Путин.


From Russia with Love

Хахаха го блокираа цело крајбрежје на Сирија. Бум, изнендување од Вова за роденден.

Уште малце од вселена ќе почнаат да гаѓаат :icon_lol:[DOUBLEPOST=1444223030][/DOUBLEPOST]Стрелано било од овој ракетен систем.

Калибр
[DOUBLEPOST=1444223248][/DOUBLEPOST]Еве го и видеото.

 
Последно уредено:
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Мене ми е јасно тоа дека САД дејствува пасивно во Сирија, ме чуди само што има контрадикторни тврдења.

За интервенцијата на Русија, едноставно Путин успеа да го искористи моментот што САД ја има една од наслаги те администрации за надворешна политика во последниве две децении и е премногу пасивен на блискиот исток за разлика од порано.

Ја искористија шансата за отворено воено да ја бранат својата сфера на влијание (Сирија и Асад).

Друго ме чуди што еден куп тука имаат ставови на наивни дечиња од основно училиште во врска со меѓународната политика посебно од големите држави, па како бил тоа САД лош и правел злосторства.
Тоа било секогаш низ историјата политиката на големите земји. Што правела Британската империја низ африка, што правеле Французите итн.

Големите земји доколку сакаат да ја задржат својата моќ, секогаш ќе се борат за посилно влијание кај помалите земји или кон сферата на влијание на конкурентот. Посебно тоа важи за сад кој е главен глобален играч, или Русија која ја брани својата сфера на влијание.
Така функционираат работите на планетава.
Навистина смешно тврдење,ја уништија Либија ја уништија Сирија ( дури и да тепа Асад ќе биде претседател на пустина од државата нема останато ништо ) го уништија Ирак,Јемен.Ја превземаа Украина,префрлаат војска во Балтикот,направија бази по цела централна Африка .Што треба ,да направат да изедат жив човек за да не бидат "слаби".Наспрема сегашниве Буш може нобелова награда да му дадат.

И Америка има граници колку може да бутка без другите да реагираат.Зошто не можеа јавно да објават војна поради тоа што низ ОН никогаш немаше да помине ( не дека им е навистина гајле ) и Русија префрли бродови во Сирија.Ги создадоа ИСИС кој ќе им бидат оправдување за се што ќе прават и ќе го привлекува вниманието на себе додека во меѓувреме вооружуваа банди на сите страни кои би се бореле против Асад,

Русите се што направија е да го искористат чудовиштето што они го создадоа во нивна цел.Скоро две години го перат мозокот на сите со ИСИС и сега плачат зошто не знаат како да си го спасат миленичето без да бидат откриени.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.249
Поени од реакции
6.941
навистина гадно,ова последното ракетирање капак на СЕ,изгледа копнените сили на Асад нема да имаат тешка задача да воспостават ред на ЦЕЛА територија можеби за месец дена

после сеопштото бомбардирање(посебно ова ракетирањето не гледаш ни слушаш авиони,а бомбата веќе ти паднала во филџанот со кафе :D ) ќе има масовно пребегување и предавање на противниците на Асад...........Израел нека пази како ќе преговара и договара зошто ќе има голем голем проблем наскоро ако не успее да се договори со Русија за иднината на Блискиот Исток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom