Конфликтот во Сирија

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.318
Поени од реакции
17.207
Американците кога водат пасивна дипломатија и кога се мирни тоа е многу по опасно, или како што би рекле и србите
Изгледа да је све ово затишије пред буру...
Ова би го кажал за Русите, но не и за Американците. Но добро, секој со својата перспектива, макар и делузивна.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.455
Очигледно, Русија нагло го превзема Блискиот исток од Американците.
Ако успеат Русите, тоа ќе значи тежок удар за Америка, се што правеле во последните неколку децении ќе им отиде по вода.
Ако ја добијаат Сирија, ако ги придобијаат Курдите и ако постават барем една воена база во Ирак (да не ја претеруваме, но натаму се движат работите), ќе го истиснат САД од Блискиот исток, на кои ќе им остане само С. Арабија која моментално мака мачи со Хутите. Ова може да биде, тежок пораз за САД.
Не ги преценувам ниту Русија ниту ги потценувам САД и обратно.

Русија без Кина неможе ништо посериозно да направи, релано го има цело НАТО клан воено/економски и културно против себе. А може да им парира, барем на Американците само на воен план.

Заедно со Иран и Кина мислам дека барем Ирак, Либија и Сирија може да ги стабилизираат. Но има опасност од дестаблизиација на Авганистан.


Еден интересен момент во сите збиднувања е тоа што и Русија, налик на Америка, го прескокна Советот за безбедност при ООН и реши да интервенира во Сирија, што секако претставува своевиден преседан во светската политика. Потоа се повика на тоа дека Владата на Сирија упатила апел за помош и воена интервенција, нешто што не сум сигурен дали е во склад со меѓународното право кое ионака за големите сили не важи. Но, тоа не е важно, важното прашање е дали Русија со овој потег на мала врата отвара можност за воена интервенција и за секој нареден пат на сличниот начин како сега со Сирија, единствено повикувајќи се на упатен апел од одредена држава.

Офф: Не би било лошо малку да се раздрма Саудиска Арабија со една голема офанзива од страна на Хутите. Единствено ќе им е потребно добро вооружување. Има Иран ресурси и можности да ја дестабилизира империјата на злото.
Не си доволно информиран.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
toa se samo tvoi fantazii, razbudi se od sonot i sooci se so realnosta deka tvoite drugarcinja od isis gi plesaat na veliko
Јас немам никаква врска ни со ИСИС ни со Американските маринци,ниту со Израелските служби.Туку треба на сите да им е јасно дека муслиманските муџахедини кои се добро организирани од Саудиска Арабија и од УСА се само инструмент во рацете на Американците.Не треба да одиме подалеку доволно е само да направиме споредба се што се случуваше од 90 година па наваму во бившојугословенските републики.Истото започна и во Арапскиот свет,тактиката е иста.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.306
Поени од реакции
86.341
Не треба да одиме подалеку доволно е само да направиме споредба се што се случуваше од 90 година па наваму во бившојугословенските републики.Истото започна и во Арапскиот свет,тактиката е иста.
Самошто во 90-тите беше само Америка и никој друг... Русија на чело со пијаницата Јелцин беше во катастрофална состојба, после распадот на СССР.

Сега не е исто... сега има 2 играчи, САД од една страна и Путиновата Русија од друга страна.

Незнам што да кажам, туку дека нервозата кај западот се осеќа... не да се осеќа, туку она испрејде, незнаат каков следен чекор да превземат, со оглед на тоа што Путин им е залепен до нив како сенка
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Самошто во 90-тите беше само Америка и никој друг... Русија на чело со пијаницата Јелцин беше во катастрофална состојба, после распадот на СССР.

Сега не е исто... сега има 2 играчи, САД од една страна и Путиновата Русија од друга страна.

Незнам што да кажам, туку дека нервозата кај западот се осеќа... не да се осеќа, туку она испрејде, незнаат каков следен чекор да превземат, со оглед на тоа што Путин им е залепен до нив како сенка
Ти не ја сваќаш играта,овие 25 години Американците ја ловат мечката за да ја стават во кафез.Муслиманите и Исламот се само алатка во рацете на Американците,со нив сегде успееја на сите фронтови.Русија не е никаков играч,особено Путинова.Американците ако сакаа директен судир со СССР и Кина ќе го направеа во шеесетите години.Но Русија и Кина имаат нешто заедничко со што се ранливи,а тоа е муслиманското малцинство.Многумина не веруваа во независно Косово,но тоа е сега реалност.Многумина не веруваа дека ќе бидеме рамковни и двојазични,тоа е реалност.И тогаш како и сега многумина се надеваа на Русија.Никој нека не те лаже,Јелцин е виновен колку и тој пред него,и пред него се до Сталин.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ти не ја сваќаш играта,овие 25 години Американците ја ловат мечката за да ја стават во кафез.Муслиманите и Исламот се само алатка во рацете на Американците,со нив сегде успееја на сите фронтови.Русија не е никаков играч,особено Путинова.Американците ако сакаа директен судир со СССР и Кина ќе го направеа во шеесетите години.Но Русија и Кина имаат нешто заедничко со што се ранливи,а тоа е муслиманското малцинство.Многумина не веруваа во независно Косово,но тоа е сега реалност.Многумина не веруваа дека ќе бидеме рамковни и двојазични,тоа е реалност.И тогаш како и сега многумина се надеваа на Русија.Никој нека не те лаже,Јелцин е виновен колку и тој пред него,и пред него се до Сталин.
Во Русија ќе се врати на власт Цар и тогаш же биде страв и трепет за западот. Што сакате мислите 1000 години пред да постои Русија кажано е прорштво дека ќе постои како преставник на Бога преку православието. Таа борба се води од западот против Русија. Русија, поточно православието стои на патот на новиот светски поредок. Така да чим на Русија од Бога и е дадаена таа сила и улога никогаш таа нема да се распадне или уништи.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Токму така, Русија е мечка што спие, и тоа ненормално многу спие, ако мечката спие преку зима, Русија спие и на есен, зима и пролет, долга хибернација.
Ако сега станала мечката, очекувај наскоро повторно да заспие, а мечињата да умрат од глад. Економијата веќе им оди надолу, граѓаните ја осетија кризата.

Во 2013-та од руската Влада веруваа дека во 2015-та ќе имаат економски раст од 2,8% ... а сега кога дојде 2015-та, се соочуваат со пад од 3,9%.
Што значи штетата им е 6,7%.

Многу е интересно сега Русија да потроши огромни пари за војување за уништена држава од која тешко ќе извадат корист, пошто нема да можат да воспостават мир таму, за да потоа имаат економска корист.
Кои пари , за што ? За да купат авиони или гориво за нив ?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Во Русија ќе се врати на власт Цар и тогаш же биде страв и трепет за западот. Што сакате мислите 1000 години пред да постои Русија кажано е прорштво дека ќе постои како преставник на Бога преку православието. Таа борба се води од западот против Русија. Русија, поточно православието стои на патот на новиот светски поредок. Така да чим на Русија од Бога и е дадаена таа сила и улога никогаш таа нема да се распадне или уништи.
:facepalm::pos:.Истовремено и смешно и глупаво.Нека се врати не само цар,туку и племенските водачи.Таква Русија сите посакуваат 1000 години уназадена и унакажана.Толку од успехот на Русите,најголемото достигнување и напредок беше за време на комунизмот.Збогум современо општество,се враќаме во феудализам.Поглупаво нешто немам слушнато,Путин уште сега нека му ја предаде власта на Патријархот.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
:facepalm::pos:.Истовремено и смешно и глупаво.Нека се врати не само цар,туку и племенските водачи.Таква Русија сите посакуваат 1000 години уназадена и унакажана.Толку од успехот на Русите,најголемото достигнување и напредок беше за време на комунизмот.Збогум современо општество,се враќаме во феудализам.Поглупаво нешто немам слушнато,Путин уште сега нека му ја предаде власта на Патријархот.
Сега како да ти објаснам овој кофликт од религиски агол. Веќе се знае дека царот е срушен од западот и поставен ленин па сталин. 200.000 свештеници се убиени од страна на комунизмот и не знам колку цркви уништени. Се со цел да може да се уништи таа света енергија која го победува западот. Па и француска револуција била со иста цел да се прекине таа крвна линија на цареви и кралеви кои нели според верувањата царот и ли кралот господ го поставува на земјата. Кој ќе биде следниот цар во русија не знам. Но верувај кон тоа оди да се оствари и да се врати русија да биде царска. Некој и сега путин го прогласуваат за цар. Дали него ќе го крунисат не знам.

п.с. ова за русија е кажано во 1-ви век после Христос.

sveti apostol Andrej
noseci u blagovescenju Hristovom apostolske podvige i stradanja, obilazase Pont,[22] Crnomorsko primorje, Skitiju[23] i Hersonite.[24] Po promislu Bozjem on dodje i do reke Dnjepra,[25] u Ruskoj zemlji,[26] i zaustavivsi se kod Kijevskih gora[27] on prenoci. A izjutra ustavsi od sna on rece svojim ucenicima: Vidite li ove gore? Verujte mi, na njima ce zasijati velika blagodat Bozija, i bice ovde veliki grad, i Gospod ce mnoge crkve podignuti tu, i svetim krstenjem prosvetiti svu zemlju Rusku".
Uzisavsi na gore, sveti apostol ih blagoslovi i pobode krst, predskazujuci da ce narod koji zivi tu primiti veru od njegovog apostolskog prestola, osnovanog u Vizantiji.[28] Prosavsi i gornje gradove ruske, gde se sada nalazi veliki Novgorod,[29] a posetivsi jos i Rim,[30] on se vrati u grcku krajinu Epir, i ponovo dodje u Trakiju, utvrdjujuci hriscane i postavljajuci im episkope i ucitelje.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Сега како да ти објаснам овој кофликт од религиски агол. Веќе се знае дека царот е срушен од западот и поставен ленин па сталин. 200.000 свештеници се убиени од страна на комунизмот и не знам колку цркви уништени. Се со цел да може да се уништи таа света енергија која го победува западот. Па и француска револуција била со иста цел да се прекине таа крвна линија на цареви и кралеви кои нели според верувањата царот и ли кралот господ го поставува на земјата. Кој ќе биде следниот цар во русија не знам. Но верувај кон тоа оди да се оствари и да се врати русија да биде царска. Некој и сега путин го прогласуваат за цар. Дали него ќе го крунисат не знам.

п.с. ова за русија е кажано во 1-ви век после Христос.

sveti apostol Andrej
noseci u blagovescenju Hristovom apostolske podvige i stradanja, obilazase Pont,[22] Crnomorsko primorje, Skitiju[23] i Hersonite.[24] Po promislu Bozjem on dodje i do reke Dnjepra,[25] u Ruskoj zemlji,[26] i zaustavivsi se kod Kijevskih gora[27] on prenoci. A izjutra ustavsi od sna on rece svojim ucenicima: Vidite li ove gore? Verujte mi, na njima ce zasijati velika blagodat Bozija, i bice ovde veliki grad, i Gospod ce mnoge crkve podignuti tu, i svetim krstenjem prosvetiti svu zemlju Rusku".
Uzisavsi na gore, sveti apostol ih blagoslovi i pobode krst, predskazujuci da ce narod koji zivi tu primiti veru od njegovog apostolskog prestola, osnovanog u Vizantiji.[28] Prosavsi i gornje gradove ruske, gde se sada nalazi veliki Novgorod,[29] a posetivsi jos i Rim,[30] on se vrati u grcku krajinu Epir, i ponovo dodje u Trakiju, utvrdjujuci hriscane i postavljajuci im episkope i ucitelje.
Veruvaj mi;jas ne veruvam vo ovakvi gluposti.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ти не ја сваќаш играта,овие 25 години Американците ја ловат мечката за да ја стават во кафез.Муслиманите и Исламот се само алатка во рацете на Американците,со нив сегде успееја на сите фронтови.Русија не е никаков играч,особено Путинова.Американците ако сакаа директен судир со СССР и Кина ќе го направеа во шеесетите години.Но Русија и Кина имаат нешто заедничко со што се ранливи,а тоа е муслиманското малцинство.Многумина не веруваа во независно Косово,но тоа е сега реалност.Многумина не веруваа дека ќе бидеме рамковни и двојазични,тоа е реалност.И тогаш како и сега многумина се надеваа на Русија.Никој нека не те лаже,Јелцин е виновен колку и тој пред него,и пред него се до Сталин.
Mnogumina ne veruvaja i vo Krim ama preku nok stana Ruski!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Veruvaj mi;jas ne veruvam vo ovakvi gluposti.
Која глупост? Напишано нешто пред 100 години се остварува.

Христијанизација на Киевска Русија е процес кој се одвивал на неколку етапи. Во почетокот на 867 година, патријајархот Фотиј Константинополски објавил дека Киевска Русија била покрстена од страна на византиските мисионери. Сепак комплетната христијанизација на земјата се случила во 10 век, односно од крајот на 980 година кога кнезот Владимир. Киевска Русија одиграла голема улога за воведувањето на православното христијанство[1], издвојувајќи ја византиската од словенската култура. Христијанството, официјално било воведено во 988 година, односно по официјалното крштевање на Кнезот Владимир.[2] Периодот на владеење на Владимир I Велики (980-1015) и Јарослав I Мудриот (1019-1054)

ова е официјална историја. Јас не те сфачам тебе какао не можеш оваа виситна да ја одбегнуваш како податок во светските случување и воени конфликти.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Удари на авиациjа е ништо без копнена операциja. Во Сириja имаш армиjaта на Асад,а во Ирак?[DOUBLEPOST=1443980787][/DOUBLEPOST]

Кога последно некоj имал хегемониja врз целиот близок исток?Jaс поне во последните 130 години не се секавам.
Ако некоj си мислил,дека ке биде доминатор тамо...тоа е било химера.
Баш во Ирак не е проблем да најдеш сојузник ! Ако Русија е решена да иде до крај , брзо ке се направи редица од кандидати за сојузници во Ирак .
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.917
Поени од реакции
22.133
Сириската војска фрла летоци со предупредување за идни воени акции и инструкции што да прават. Се спрема офанзива во котелот помеѓу Хомс и Хама.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom