Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Не нема да чекаш од Февруари, не е битно кога си го добила бројот битно е кога си влезена во регистрите во правосудие. Веројатно бројот ти е ххххх/2014 тоа значи дека си влезена во процедура некаде пред нова година, ама не се секирај ќе си почекаш некаде до кај март/април 2016 во најдобар случај.

Некој погоре напиша дека дипломатска пошта пракаат на месец/два. И тоа не е точно, зависи колку има гужва. Повеќе луге што идат преку амбасада почесто ќе испраќаат пошта. Порано кога имаше гужва и преку амбасада поштата се испраќала обично на 2/3 месеци сега зашто мн се намали гужвата ја испраќале на 5/6 месеци. Како и да вртиш од амбасада до сега беше поспоро за некој 6-8 месеци споредено со идење директно во софија, ама сега како што читам дека во софија закажуваат за происход во јуни што е за 9 месеци + за интервју во февруари значи за 5 месеци од сега може е исплатлив ризикот да идеш преку амбасада порано закажуваат со чекањето ќе се израмни само времето и единствена придобивка е што ќе заштедиш пари и ќе можеш сам да си ја бркаш цела постапка без посредник и да не се нервираш дали некој друг доставил документи што требало да ги достави.
Бројчето ми е 10 илјади и нешто од 2014та а тогаш кога го прашав тој на шалтер зошто дури во јануари оваа година да се јавам ми рече дека курирот ке дошол дури октомври,ноември па затоа.Како и да е март/април,па излегува година и неколку месеци од коа ми го кажаа бројчето и плус овие 7/8 месеци дур да стигнаа документите од Скопје во Софија две години скоро.И нај интересно е што сум со татко бг државјанин,али тоа е бидна тоа,сеа здравје!
п.с машко сум :)
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Малце не сум во тек со случувањата во врска со аплицирање на Бугарско Државјанство па имам некои прашања:

Дали уште функционира, која е процедурата и кој е најбрзиот начин до државјанство?

Кои документи се нај потребни (највеќе што вршат работа) во врска со добивање државјанство? Јас имам некои роднини кои се Бугари и тоа дури од 1930тите но мене ми спаѓаат 2ри братучеди и не ми се многу блиски. А ниту едни од моите прадедовци не служеле војска ниту биле некако поврзани со Бугарија. Проверив по сите Архиви.

Дали треба да однесам документи од моите родители (извод итн) кога сакам да аплицирам за Бугарско државјанство?Бидејќи никој од дома нема да се сложи за такво нешто.

Дали бараат да имаш познавање на историја и јазик? И тоа малце тешко ми иде :D

Предлог за некој добар посредувач?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Ти мoже ке имaш пoрaнo интервју,aмa пaк зaтoa пoсле ке чекaш некoј месец повеќе тaкa дa истo ти се фaќa. Се знaе декa диплoмaтскaтa пoштa е дoстa спoрa, пa верувaм декa и oвa ке се бaви. Мислaм декa еднaш вo месецoт или вo двa месеци испрaќaaт диплoмaтскa пoштa вo бг, и истoтaкa и дoбивaaт нaзaд. Иaкo ти нa 6-ти ке пoминеш интервју вo системoт ке влезеш 1 месец пoкaснo, пoрaди тoa штo дoкументите ке пaтувaaт дo бг.
Se e mozno i toa so diplomatskata posta i nejzinoto prakjanje...Ako odime so hipotezi deka e vaka ili onaka ili...jas kako optimist mislam deka na 10-ti vo mesecot se prakja postata za Sofija pa belkim moeto baranje za drzavjanstvo ke odpatuva ekspresno...heheheh Najvazno za mene e da se zavrsi so intervjuto uspesno i potoa ni ostanuva samo cekanje.
Pozdrav do site na forumot i sekoj neka se vladee po svojot um i rezon.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Бројчето ми е 10 илјади и нешто од 2014та а тогаш кога го прашав тој на шалтер зошто дури во јануари оваа година да се јавам ми рече дека курирот ке дошол дури октомври,ноември па затоа.Како и да е март/април,па излегува година и неколку месеци од коа ми го кажаа бројчето и плус овие 7/8 месеци дур да стигнаа документите од Скопје во Софија две години скоро.И нај интересно е што сум со татко бг државјанин,али тоа е бидна тоа,сеа здравје!
п.с машко сум :)
Druze ne se soglasuvam so vas vo vrska so pregledot na brojcijnata 2014 ke bide zavrsena najdocna do februari koga uspejaa za 3 meseci I + nekoj den da pregledat do 5 iladi brojcijna da ne recam 6 taka da veruvam deka do februar ke ja zavrsat Sega IMA nekoj zastoj nit jas ne znam zosto ako nekoj znae nesto neka spodeli me interesira no kako I da e toj zastoj nema da trae vecno taka da nema da cekas poveke od februari :)
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Од када се кренули да прегледат 2014 отприлике ? Који месец ?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Од када се кренули да прегледат 2014 отприлике ? Који месец ?
Krajot na April pocnaa so pregled na 2014 veke juli mesec stignaa do 5 iladi so pregleduvanjata za kratok period dosta pregldaaa taka I ke prodolzat ponataka no zasega neznam so e rabotava so zastojot :( eve od oktomvri da prodolzat so pregldite do januari krajot ke ja zavrsat 2014 ostanaja uste 5 ipol iladi brojcijna ne se mnogu ama eve ja zakocija nesto rabotata
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Поздрав до Сите, Дали можи некој да ми кажи од лично искуство или искуство на други, кога бараш проверка на податоци во воениот архив во Бугарија се плаќа претходно пред да ти проверат или се плаќа потоа доколку се утврди дека лицето бил во бг војска и сакаш да ти пратат уверение со кое шо можиш да поднесиш документите за бг пасош. Дали емајл-от се пишува на бугарски или мк или ен. Благодарам на сите за искажаните мислења и искуства.;)
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво дечки,

имам сведителство од прадедо, на кое што пишува дека е бугарин, ама не е оригинал, туку е фотокопирано (оригиналот е во Софија). Дали може да го прифатат како важечки документ, т.е. дали врз основа на него може да се добие државјанство?

Фала.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Нема да го прифатат. Доволно е да наведеш кај која преписка во архивата е оригиналот кога ке поднесуваш и тие натаму си бркаат работа. Значи прифаќат само оригинали, пошо нема да ти стави печат "Оверено с оригинала" дечкото на шалтер во ДАБЧ.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
А ДАЛИ ВО МИНИСТЕРСТВОТО ПРИЗНАВААТ КОПИЈА ОД ОРИГИНАЛ ЗАВЕРЕНА КАЈ БГ НОТАР? НЕКОИ ИСКУСТВА?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Поздрав до Сите, Дали можи некој да ми кажи од лично искуство или искуство на други, кога бараш проверка на податоци во воениот архив во Бугарија се плаќа претходно пред да ти проверат или се плаќа потоа доколку се утврди дека лицето бил во бг војска и сакаш да ти пратат уверение со кое шо можиш да поднесиш документите за бг пасош. Дали емајл-от се пишува на бугарски или мк или ен. Благодарам на сите за искажаните мислења и искуства.;)
Ако знаеш податоци за дедо ти (Дружина, рота, град...) само плаќаш за удостоверение, а ако не знаеш податоци претходно се плаќа за да го бараат
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
uste si vo procedura ednas ti imat provereno kako so ti bese statuto taka ti stoj
da vo procedura sum otako mi izleze brojkata i otkako odnesov dopolnitelni dokumenti od prv bratucet nema nikakva promena skoro 10 meseci od koga gi podadov dopolnitelnite dokumenti neznam so da recam vejke neznam kaj e problemot i na e-mail im pisuvav ama nemam odgovor :(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom