Феминизам!

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
се раскукале жените (не сите ама доста ги има) за права, кои права бре ако има некој повеќе права тоа се жените а не мажите нив им се попушта и сл. што ние имаме повеќе од нив ај некој нека ми каже?
И ова е делумно точно во некои делови од светот, ако зборуваме за секојдневен живот, факт е дека жената полесно поминува во некои ситуации, што се должи на „деформирањето“ што го спомнав погоре.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
28 август 2013
Мислења
4.317
Поени од реакции
13.121
И ова е делумно точно во некои делови од светот, ако зборуваме за секојдневен живот, факт е дека жената полесно поминува во некои ситуации, што се должи на „деформирањето“ што го спомнав погоре.
Што права немаат жените o_O, еве општо овде, во Македонија?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Што права немаат жените o_O, еве општо овде, во Македонија?
Законски скоро сите сме угнетени. Кога јас зборувам за женски права, не зборувам за законските. Конкретно во Македонија мене ми смета тоа што сеуште царува патријархатот, доказ за тоа се мислењата на темава и на форумот воопшто. Среќа што се повеќе млади парови се еманципираат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Работава е нашле па зашле , после им станало досадно па по инерција , вози Мишко !
Уствари со законското кршење на кичмата на мажите ( сосем за други потреби на владејачите) и како резултат на тоа , губењето на машките атрибути ( феминизацијата де ) местото го пополнуваат некои доброволци од спротивниот пол .
Така да работата не е толку проста али се сведува на - ј*бе луд збуњеног .
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.317
Поени од реакции
13.121
Законски скоро сите сме угнетени. Кога јас зборувам за женски права, не зборувам за законските. Конкретно во Македонија мене ми смета тоа што сеуште царува патријархатот, доказ за тоа се мислењата на темава и на форумот воопшто. Среќа што се повеќе млади парови се еманципираат.
Patrijarhatot vladee kaj tie sto ne se nezavisni i nemaat svoj stav...Kako na primer pa kaj nekoi vladee matrijarhatot...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Законски скоро сите сме угнетени. Кога јас зборувам за женски права, не зборувам за законските. Конкретно во Македонија мене ми смета тоа што сеуште царува патријархатот, доказ за тоа се мислењата на темава и на форумот воопшто. Среќа што се повеќе млади парови се еманципираат.
I sega emancipiranive parovi se posrekni?Mene mi se cini deka vo Makedonija popoleka ama sigurno pocnuva da caruva matrijarhatot pod maskata na emancipirani parovi.Na zapad osobeno vo Avstralija matrijarhatot veke caruva, osobeno koga se vo prasanje razvodite, zenite imaat daleku pogolemi prava od mazite!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
I sega emancipiranive parovi se posrekni?Mene mi se cini deka vo Makedonija popoleka ama sigurno pocnuva da caruva matrijarhatot pod maskata na emancipirani parovi.Na zapad osobeno vo Avstralija matrijarhatot veke caruva, osobeno koga se vo prasanje razvodite, zenite imaat daleku pogolemi prava od mazite!
Ни мене не ми се допаѓа фактот дека во некои земји жените имаат поголеми права над децата при развод, ниту пак оправдувам матријархат. Целта на еманципацијата не е да подлегнеш од една на друга експлоатација.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.317
Поени од реакции
13.121
Ни мене не ми се допаѓа фактот дека во некои земји жените имаат поголеми права над децата при развод, ниту пак оправдувам матријархат. Целта на еманципацијата не е да подлегнеш од една на друга експлоатација.
Можеби некои го сакаат тоа, насилно ќе ги еманципираш?
Пред неколку години видов еден пар на железничка, типот ја скрши од ќотек девојката ама она трчаше по него, иако ја тепаше...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Можеби некои го сакаат тоа, насилно ќе ги еманципираш?
Пред неколку години видов еден пар на железничка, типот ја скрши од ќотек девојката ама она трчаше по него, иако ја тепаше...
Не можам и не сакам никој насилно да го еманципирам, луѓето сами треба да се ослободат од оковите.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Јас мислам дека го разбирам
Не можам да зборувам во нивно име, ќе мораш нив да ги прашаш. Самиот кажа дека има исклучоци меѓу нив, така да ќе се концентрираме на нив. Кога веќе има способни жени за во армија, не гледам зошто да не бидат таму.
Некои закони за женските права се останати од порано, кога некогаш имало потреба од нив, а од некои сеуште има потреба. Во секој случај, јас сум за еднакви права на двата пола и против дискриминација на било каква основа. Ние тука можеме само да си дискутираме и разменуваме мислења, но права не можеме да добиеме. Јасно ти е како се добиваат права(кои веќе ти припаѓаат, но некој одлучил да ти ги одземе), нели?
Јас потполно разбирам што ми кажуваш и јас повторно ќе речам дека далбоко во себе верувам дека ние сите сме еднакви ( барем така се раѓаме, без разлика на пол, религија, нација ), но нашите дела и работа не дефинираат дополнително во нашиот живот што е нормално. Таа работа ( без разлика каква е ) не одвојува и не прави различни. Различната работа и професија различниот пристап кон работите и различното искуство не прави подобри и полоши ( различна плата ). Е сега зошто ние ( јас ти и било кој да се сконцетрираме на исклучоци а не на остаоткот) кој сакаат да земаат иста плата во армија, полиција или посебна единица ( каде физичката сили и здравите ментални квалитети се пресудни во многу моменти ) а сепак да не работат ништо и да бидат третирани како дами, а не како вработени согласно работното место. Да го напишам едноставно прашањето, а мислам дека ќе ме разбериш : Кој е должен да ги разбива женските стереотипи кои се веќе во работен однос, а се однесуваат како дами а не согласно работната позиција ( која и да е ) .
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Јас мислам дека го разбирам

Јас потполно разбирам што ми кажуваш и јас повторно ќе речам дека далбоко во себе верувам дека ние сите сме еднакви ( барем така се раѓаме, без разлика на пол, религија, нација ), но нашите дела и работа не дефинираат дополнително во нашиот живот што е нормално. Таа работа ( без разлика каква е ) не одвојува и не прави различни. Различната работа и професија различниот пристап кон работите и различното искуство не прави подобри и полоши ( различна плата ). Е сега зошто ние ( јас ти и било кој да се сконцетрираме на исклучоци а не на остаоткот) кој сакаат да земаат иста плата во армија, полиција или посебна единица ( каде физичката сили и здравите ментални квалитети се пресудни во многу моменти ) а сепак да не работат ништо и да бидат третирани како дами, а не како вработени согласно работното место. Да го напишам едноставно прашањето, а мислам дека ќе ме разбериш : Кој е должен да ги разбива женските стереотипи кои се веќе во работен однос, а се однесуваат како дами а не согласно работната позиција ( која и да е ) .
Треба да е јасно дека некои работи не можат веднаш да се променат. Не може работите да се одвиваат со години на ист начин, а ние да ги промениме преку ноќ. А ти, или било кој, или ќе се побуниш против нештата кои се неправедни и не ти се допаѓаат, или ќе молчиш. Ако го избереш второво, немаш право да се жалиш!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Треба да е јасно дека некои работи не можат веднаш да се променат. Не може работите да се одвиваат со години на ист начин, а ние да ги промениме преку ноќ. А ти, или било кој, или ќе се побуниш против нештата кои се неправедни и не ти се допаѓаат, или ќе молчиш. Ако го избереш второво, немаш право да се жалиш!
Јасно е дека трреба да се почека за да се сменат некои работи , ама додека чекаме некој зема плата, а е третиран како дама :) , а јас и да се бунам и да не се бунам исто ми е стереотипите ги има на двете страни и што е најлошо не сакаат да се сменат :). Додека чекаме да се сменат животов некако поминува :)[DOUBLEPOST=1440410727][/DOUBLEPOST]
Јасно е дека трреба да се почека за да се сменат некои работи , ама додека чекаме некој зема плата, а е третиран како дама :) , а јас и да се бунам и да не се бунам исто ми е стереотипите ги има на двете страни и што е најлошо не сакаат да се сменат :). Додека чекаме да се сменат животов некако поминува :)
ПС кажи некоја идеја како да го забрзаме процесов ( освен тоа да се буниш ) :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Јасно е дека трреба да се почека за да се сменат некои работи , ама додека чекаме некој зема плата, а е третиран како дама :) , а јас и да се бунам и да не се бунам исто ми е стереотипите ги има на двете страни и што е најлошо не сакаат да се сменат :). Додека чекаме да се сменат животов некако поминува :)[DOUBLEPOST=1440410727][/DOUBLEPOST]
ПС кажи некоја идеја како да го забрзаме процесов ( освен тоа да се буниш ) :)
Добро, и јас живеам моментално во земја каде за иста професија мажите се повеќе платени од жените. Проблемот тука не е во луѓето(засега), туку во системот. Мене ми е најбитно луѓето да бидат еманципирани без оглед на општественото уредување. Ако се ослободиш од стереотиповите во глава, никој веќе нема да може да ти ги наметне.

Да знаев шорткат, ќе тргнев по него досега. :)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Можеби некои го сакаат тоа, насилно ќе ги еманципираш?
Пред неколку години видов еден пар на железничка, типот ја скрши од ќотек девојката ама она трчаше по него, иако ја тепаше...
Нормална појава за жените. И сум убеден дека уживаат во истото.
Дури и @Agda Beata се согласува.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ја мислам дека жените се сосема еднакви со мажите во 21 век.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom