Прашања до Атеистите II

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Не, не ми се чини. Верување и факти не одат заедно. Или веруваш (во нешто, што и да е, не мислам само на боговите) или имаш факти. Двете не може да ги има истовремено.
Ти си атеист бидејќи немаш доволно докази, сметаш дека нема доволно докази, или не знаеш доволно докази за да веруваш во Господ?[DOUBLEPOST=1440323821][/DOUBLEPOST]
Сатаната тогаш праел муабет со Аврам?
Површно читаш. Читај внимателно! Разговорот на Авраам и Јахве бил ПРЕД да се роди Исус.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти си атеист бидејќи немаш доволно докази, сметаш дека нема доволно докази, или не знаеш доволно докази за да веруваш во Господ?
А ти не веруваш во Мухамед, Амон Ра, Зевс, Мазда, Митра, Баал, Аштатра ради.......???
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
А ти не веруваш во Мухамед, Амон Ра, Зевс, Мазда, Митра, Баал, Аштатра ради.......???
Кои докази понудиле тие за своето постоење, со исклучок на Мухамед за кого верувам дека постоел, но не верувам дека е она за кое се претставувал дека е?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Кои докази понудиле тие за своето постоење, со исклучок на Мухамед за кого верувам дека постоел, но не верувам дека е она за кое се претставувал дека е?
Докази има многу, има пишани сведоштва, има описи на чуда кои ги правеле, има храмови споменици во нивна слава.... Тоа што ти не си седнал да ги читаш, изучуваш е проблемот а не дека немало докази. Ти си влегол во продавница за чоколадо, си зел она што го јадат и твоите дома, другите не си ги ни пробал и си рекол “Ова е најубо“
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
:zver:
Ти си атеист бидејќи немаш доволно докази, сметаш дека нема доволно докази, или не знаеш доволно докази за да веруваш во Господ?.
Кои докази понудиле тие за своето постоење, со исклучок на Мухамед за кого верувам дека постоел, но не верувам дека е она за кое се претставувал дека е?
Кога ќе си одговориш (не мене, себе си) зошто не веруваш, ќе го знаеш и мојот одговор на првото прашање. А кои докази тебе ти се понудени (и на твоте соверници) дека бог постои?

Докази има многу, има пишани сведоштва, има описи на чуда кои ги правеле, има храмови споменици во нивна слава.... Тоа што ти не си седнал да ги читаш, изучуваш е проблемот а не дека немало докази. Ти си влегол во продавница за чоколадо, си зел она што го јадат и твоите дома, другите не си ги ни пробал и си рекол “Ова е најубо“
:zver:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Кога ќе си одговориш (не мене, себе си) зошто не веруваш, ќе го знаеш и мојот одговор на првото прашање. А кои докази тебе ти се понудени (и на твоте соверници) дека бог постои?
Читај во Прашања за Исламот III и ќе видиш зошто не верувам со доволно докази и детални образложенија, така што од моите постови таму можеш и книга да напишеш:zver:.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Читај во Прашања за Исламот III и ќе видиш зошто не верувам со доволно докази и детални образложенија, така што од моите постови таму можеш и книга да напишеш:zver:.
Пред се Ѕверот не се однесуваше на тебе туку на членот што го цитирав. А од твоите одговори на исламот не можам ни просто проширена реченица да напишам, не па книга.
Не ми кажа кои се доказите што ти си теист.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
А тоа има врска на кој начин?
На овој начин:

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-до-Атеистите-ii.66359/page-362#post-7349019

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-до-Атеистите-ii.66359/page-363#post-7349051[DOUBLEPOST=1440326014][/DOUBLEPOST]
Пред се Ѕверот не се однесуваше на тебе туку на членот што го цитирав. А од твоите одговори на исламот не можам ни просто проширена реченица да напишам, не па книга.
Не ми кажа кои се доказите што ти си теист.
Си се зафркнал! Јас немам мои одговори на исламот туку мои прашања за исламот:sneaky:.
Имам напишано многу докази зашто сум теист, само треба да ги побараш низ нишкиве:D.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Според овој начин, ти би одбил да постапиш по наредбата на Бог.
Според овој начин, не може Сатаната да ми се претстави дека е Господ и да му поверувам, како што многумина така му поверуваа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Според овој начин, не може Сатаната да ми се претстави дека е Господ и да му поверувам, како што многумина така му поверуваа.
Значи Аврам добил наредба од сатана според тебе.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Си се зафркнал! Јас немам мои одговори на исламот туку мои прашања за исламот:sneaky:.
Имам напишано многу докази зашто сум теист, само треба да ги побараш низ нишкиве:D.
Тешко богами (Один, не тој твојот) да сум се зафркнал. Ни нишки ни пронишки ни прострумички ни проскопски.
Ништо немаш напишано, освен свои размисли, ти реков недоволно ни за проширена реченица.
Според овој начин, не може Сатаната да ми се претстави дека е Господ и да му поверувам, како што многумина така му поверуваа.
Од кај си па толку сигурен дека не може? Можда баш ти нему си му поверувал.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ништо не си разбрал:(. Навистина штета.
Напротив, ти си тој што или несака да разбере или со сила се прави дека не разбира. Јас убаво те прашав, што би била твојата одлука доколку ти би бил на местото на Аврам! Значи хипотетичка ситуација, кога Бог би побарал од тебе да си убиеш некој близок! Ти почнуваш да ми се вадиш дека Бог не би направил такво нешто, дека тоа само сатаната би направила, дека тоа било поради ваква или онаква причина..... Зошто било, поради што било, како би било и слично не беше поентата на тоа што те прашав! Прашањето беше едноставно, дали ти кога би би се нашол во иста ситуација, би постапил на тој начин - без збор и двоумење да тргнеш да го убиеш твојот син? Не те прашав да ми правиш психолошки профил на Бог, ниту да претпоставуваш, туку да кажеш што би одлучил ти, и твојот одговор беше следниов:
НЕ! Кратко, јасно и гласно - АПСОЛУТНО НЕ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom