Ford доктор за Ford прашања

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Focus 1.6 TDCI 2005 година 90 кс

Неисправен кумплуг сет и треба да се смени цел. Се распрашавме тука по мајстори и локални продавници за делови велат дека ќе кошта околу 350 евра. Реална цена е тоа? Може уште нешто да е поврзано со тој квар? Менувачот можеби?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Focus 1.6 TDCI 2005 година 90 кс

Неисправен кумплуг сет и треба да се смени цел. Се распрашавме тука по мајстори и локални продавници за делови велат дека ќе кошта околу 350 евра. Реална цена е тоа? Може уште нешто да е поврзано со тој квар? Менувачот можеби?
Дури и ефтина цена..Ламела,корпа,друклагер..Има работа,не викам не..Ќе ти земат и 50-100 евра за работна рака..Сето тоа е менувачот,уште замаецот фали,и резервоарче со масло за менувач..Со оглед дека колата е релативно нова,цената мислам е солидна..
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Дури и ефтина цена..Ламела,корпа,друклагер..Има работа,не викам не..Ќе ти земат и 50-100 евра за работна рака..Сето тоа е менувачот,уште замаецот фали,и резервоарче со масло за менувач..Со оглед дека колата е релативно нова,цената мислам е солидна..
За работна рака се договорив.
Се работи за кола шо сакам да ја купам со пониска цена заради кваров. Одприлика ми се исплати вака.
Само ме интересираше може да повлече и нешто друго ова?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За работна рака се договорив.
Се работи за кола шо сакам да ја купам со пониска цена заради кваров. Одприлика ми се исплати вака.
Само ме интересираше може да повлече и нешто друго ова?
Хипотетички секогаш може од еден квар,да излезе уште еден..Али чим е менувач во прашање,нема што друго,ти кажав,останува уште замаецот..Али чим си се договорил,не би требало да има друго.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Хипотетички секогаш може од еден квар,да излезе уште еден..Али чим е менувач во прашање,нема што друго,ти кажав,останува уште замаецот..Али чим си се договорил,не би требало да има друго.
Ако е возена со пролупан замаец тогаш со време купи си менувач.
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Jеа редовен сревис со попуст плус гратис перење ама повеќе чекавме да ни ја исперат колата
За жал, пералната е надворешен соработник и не секогаш може да се справат со напливот на возила :(
 
Член од
7 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво Алекс

1) За ова препорачуваме да се проверат греачите а и дали исправно функционираат инјекторите
2) Истото од бр. 1) може да биде причинител и за овој проблем
3) Може да имаш проблем со турбото или MAF (Mass Air Flow) сензорот

Во секој случај нај паметно ти е да направиш компјутерска дијагностика за да видиш што грешки ќе јави.

Поздрав,
Докторот
MAF senzorot sum go cistil, a dali moze i softuerski da se resat nekoi problemi ili samo treba da se cisti. Dali ventilot za vakum moze da bide istotaka problem, zatoa sot koga go odnesov vo servis imase edno creve izleguvano od mestoto i deka ne se otvoril turbinata! Majstorot pravese nekoi kombinaci so crevata, i sega se da ne e nesto i od toa?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.353
Поени од реакции
7.431
За работна рака се договорив.
Се работи за кола шо сакам да ја купам со пониска цена заради кваров. Одприлика ми се исплати вака.
Само ме интересираше може да повлече и нешто друго ова?
Ќе бидеш среќен ако само тоа и е кварот, тој мотор од таа година се познати по тоа што им рика турбината. Колку и турбини да смениш џабе ти е, имаат фабричка грешка тие мотори.

Нетот е преполн со поплаки од тој дизел мотор на форд од 2003-2007.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Ќе бидеш среќен ако само тоа и е кварот, тој мотор од таа година се познати по тоа што им рика турбината. Колку и турбини да смениш џабе ти е, имаат фабричка грешка тие мотори.

Нетот е преполн со поплаки од тој дизел мотор на форд од 2003-2007.
Вакво нешо барав, друго? Скроз не вреди ради турбината?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.353
Поени од реакции
7.431
Вакво нешо барав, друго? Скроз не вреди ради турбината?
И јас едно време бев залетан за тој мотор и таа година, ама после истражување низ нет, сретнав еден милион поплаки од тој мотор за еден исти квар (дефектно турбо од 40 000- 110 000 км), речиси и никаде не сретнав тој мотор да има поминато повеќе од 150 000 км.

Ептен многу ми се свиѓаше тој модел и имаше еден куп понуди за евтини пари сочувани од страна ентериер и екстриер такви фордови.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
И јас едно време бев залетан за тој мотор и таа година, ама после истражување низ нет, сретнав еден милион поплаки од тој мотор за еден исти квар (дефектно турбо од 40 000- 110 000 км), речиси и никаде не сретнав тој мотор да има поминато повеќе од 150 000 км.

Ептен многу ми се свиѓаше тој модел и имаше еден куп понуди за евтини пари сочувани од страна ентериер и екстриер такви фордови.
Хм, 150 има овој. Барем на папир. Ме замисли сеа..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Focus 1.6 TDCI 2005 година 90 кс

Неисправен кумплуг сет и треба да се смени цел. Се распрашавме тука по мајстори и локални продавници за делови велат дека ќе кошта околу 350 евра. Реална цена е тоа? Може уште нешто да е поврзано со тој квар? Менувачот можеби?
Оф оф двомасен замаец.Ако поминеш со 350 евра на коњ ќе бидеш
Штом треба сет да се мени знај дека колата има 400-500к па ќе излезат и дизни можи и нешто друго така да планирај си 1000к евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom