Ford доктор за Ford прашања

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ништо чудно. Е да радио во Лондон ти е 499 фунти оригинал од дилерот. Фабрично. А фаровите не знам не проверив. Ама покрај толку добри коли форд е за мазохисти.
ford = fix or repair daily
Имаше уште една

-Вози Форд,за да бидеш Горд..
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Гледам по нет да купам Ford Fusion 1.4 tdci 2005g што мислите за колава добра е не е добра погодени ли се или не ?
Здраво, генерално Ford Fusion се покажаа како многу погодени модели во секој поглед, дока за за тоа е дека иако не се произведуваат побарувачката кај нас за нив е сеуште голема. Моторот е дефинитивно докажан и зад тоа стоиме и ние и веруваме секој споственик на ваков мотор.
Бидејќи сепак се работи за постаро возило би ти препорачале пред да се купи да се донесе на една интерактивна проверка каде што би се увидело дали е се во ред со возилото и би ви сугерирале проценка. За повеќе информации стоиме на располагање на телефон 02/3073103 како и на нашиот веб сајт www.ford.mk каде што исто така може и да закажете термин за сервис.
Поздрав
 
Член од
16 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Добар ден

Дали ќе може да ми кажете колку кошта редовен сервис на фиеста 1.5 tdci facelift модел и дали има некој попуст.

Фала однапред
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Добар ден

Дали ќе може да ми кажете колку кошта редовен сервис на фиеста 1.5 tdci facelift модел и дали има некој попуст.

Фала однапред
Здраво Марко, на следниот линк http://ford.mk/Мој_Сервис можете да ги видите промотивните цени за сите сервисни акции за вашиот Ford. Исто така можете да закажете термин за сервис на истиот линк. За било што друго ви стоиме на располагање. Поздрав
 
Член од
7 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pozdrav,
sopstvenik sum na Ford Focus 1.8 TDCI 115 ks 2002 godina.
Sopstvenik sum na kolata veke 1 godina i dosega nisto ne sum vlozil ekstra vo kolata (samo servisot koj vklucuva ulje, rebrast set, i site filteri).
Focusot vlece odlicno, na zima se pali na prvo no imam nekoi zabeleski na koi site majstori sto gi prasam ne mi davat krajen odgovor!

1. Koga go palim za prv pat vo denot, raboti malce pogrubo 2-3 minuti vo leto a vo zima malce povekje 5-10 minuti, i koga stisnam komplug kako da "trokira" (ne znam koko da ko opisam). Toa se slucuva samo dodeka se zagree kolata, a posle se normalno!

2. Koga davam povekje gaz odednas, naprimer vo pritisuvanje, izleguva crn dim od auspugot.

3. Mi se sluci sega pred mesec dena vozejki po avtoput 120 km/h so klima vklucena, koga nagaziv odednas i stigno negde do 140-145 km/h kolata ja izgubi silata i trepkase sijalicat na grecite. Zastanav, ja gasiv kolata, potoa odma zapaliv i sve bese vo red! Ova mi se sluci i uste 2 pati. Koga nagazim odednas na povisoki brzini, znaci koga stignuva na poveke od 140 km/h brzina trepka ta sialica!

Ve molam za odgovor i vi blagodaram odnapred
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Pozdrav,
sopstvenik sum na Ford Focus 1.8 TDCI 115 ks 2002 godina.
Sopstvenik sum na kolata veke 1 godina i dosega nisto ne sum vlozil ekstra vo kolata (samo servisot koj vklucuva ulje, rebrast set, i site filteri).
Focusot vlece odlicno, na zima se pali na prvo no imam nekoi zabeleski na koi site majstori sto gi prasam ne mi davat krajen odgovor!

1. Koga go palim za prv pat vo denot, raboti malce pogrubo 2-3 minuti vo leto a vo zima malce povekje 5-10 minuti, i koga stisnam komplug kako da "trokira" (ne znam koko da ko opisam). Toa se slucuva samo dodeka se zagree kolata, a posle se normalno!

2. Koga davam povekje gaz odednas, naprimer vo pritisuvanje, izleguva crn dim od auspugot.

3. Mi se sluci sega pred mesec dena vozejki po avtoput 120 km/h so klima vklucena, koga nagaziv odednas i stigno negde do 140-145 km/h kolata ja izgubi silata i trepkase sijalicat na grecite. Zastanav, ja gasiv kolata, potoa odma zapaliv i sve bese vo red! Ova mi se sluci i uste 2 pati. Koga nagazim odednas na povisoki brzini, znaci koga stignuva na poveke od 140 km/h brzina trepka ta sialica!

Ve molam za odgovor i vi blagodaram odnapred
Успех со фордот. Штом чади може да е до дизни или сензор за проток на воздух. Ова последното укажува на сериозен проблем.
Трк на дијагностика
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Pozdrav,
sopstvenik sum na Ford Focus 1.8 TDCI 115 ks 2002 godina.
Sopstvenik sum na kolata veke 1 godina i dosega nisto ne sum vlozil ekstra vo kolata (samo servisot koj vklucuva ulje, rebrast set, i site filteri).
Focusot vlece odlicno, na zima se pali na prvo no imam nekoi zabeleski na koi site majstori sto gi prasam ne mi davat krajen odgovor!

1. Koga go palim za prv pat vo denot, raboti malce pogrubo 2-3 minuti vo leto a vo zima malce povekje 5-10 minuti, i koga stisnam komplug kako da "trokira" (ne znam koko da ko opisam). Toa se slucuva samo dodeka se zagree kolata, a posle se normalno!

2. Koga davam povekje gaz odednas, naprimer vo pritisuvanje, izleguva crn dim od auspugot.

3. Mi se sluci sega pred mesec dena vozejki po avtoput 120 km/h so klima vklucena, koga nagaziv odednas i stigno negde do 140-145 km/h kolata ja izgubi silata i trepkase sijalicat na grecite. Zastanav, ja gasiv kolata, potoa odma zapaliv i sve bese vo red! Ova mi se sluci i uste 2 pati. Koga nagazim odednas na povisoki brzini, znaci koga stignuva na poveke od 140 km/h brzina trepka ta sialica!

Ve molam za odgovor i vi blagodaram odnapred
Сензор за проток на воздух,филтер за воздух,дизни,греачи може да прават проблем и да ти дими црно.
Во најлош случај да има поминато 400-500к па почнуа да дава знаци за ремонт.
Мој совет ти е да го продадеш додека е време и да си купиш бензинец со или без плин.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Сензор за проток на воздух,филтер за воздух,дизни,греачи може да прават проблем и да ти дими црно.
Во најлош случај да има поминато 400-500к па почнуа да дава знаци за ремонт.
Мој совет ти е да го продадеш додека е време и да си купиш бензинец со или без плин.
Хаха најдобар Форд е продадениот.
 
Член од
7 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сензор за проток на воздух,филтер за воздух,дизни,греачи може да прават проблем и да ти дими црно.
Во најлош случај да има поминато 400-500к па почнуа да дава знаци за ремонт.
Мој совет ти е да го продадеш додека е време и да си купиш бензинец со или без плин.
Senzorot za protok na vozduh sum go cistil, filterot za vozduh vo februari sum go smenil! Znaci ostanuva varijanta diznite ili grecite. Inace kolata ima pominato 160.000 km (taka pisuva u kazalka, moze da ima i 1.000.000 :P)>
A za da se preferlam na benzinec+plin sum go mislil i toa resenie, zatoa sto ne pominuvam povekje od 10.000 km godisno![DOUBLEPOST=1439054356][/DOUBLEPOST]
Успех со фордот. Штом чади може да е до дизни или сензор за проток на воздух. Ова последното укажува на сериозен проблем.
Трк на дијагностика
A za cadot moze da bide problem i EGR ventilot, na nekoi srpski/hrvatski forumi sum cital i za toa!
Moram na diagnostika! Dali diagnostikata moze da ja najde i pricinata za cadenjeto ?
 
Последно уредено:

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Senzorot za protok na vozduh sum go cistil, filterot za vozduh vo februari sum go smenil! Znaci ostanuva varijanta diznite ili grecite. Inace kolata ima pominato 160.000 km (taka pisuva u kazalka, moze da ima i 1.000.000 :P)>
A za da se preferlam na benzinec+plin sum go mislil i toa resenie, zatoa sto ne pominuvam povekje od 10.000 km godisno![DOUBLEPOST=1439054356][/DOUBLEPOST]

A za cadot moze da bide problem i EGR ventilot, na nekoi srpski/hrvatski forumi sum cital i za toa!
Moram na diagnostika! Dali diagnostikata moze da ja najde i pricinata za cadenjeto ?
Зависи од мајсторот.
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Pozdrav,
sopstvenik sum na Ford Focus 1.8 TDCI 115 ks 2002 godina.
Sopstvenik sum na kolata veke 1 godina i dosega nisto ne sum vlozil ekstra vo kolata (samo servisot koj vklucuva ulje, rebrast set, i site filteri).
Focusot vlece odlicno, na zima se pali na prvo no imam nekoi zabeleski na koi site majstori sto gi prasam ne mi davat krajen odgovor!

1. Koga go palim za prv pat vo denot, raboti malce pogrubo 2-3 minuti vo leto a vo zima malce povekje 5-10 minuti, i koga stisnam komplug kako da "trokira" (ne znam koko da ko opisam). Toa se slucuva samo dodeka se zagree kolata, a posle se normalno!

2. Koga davam povekje gaz odednas, naprimer vo pritisuvanje, izleguva crn dim od auspugot.

3. Mi se sluci sega pred mesec dena vozejki po avtoput 120 km/h so klima vklucena, koga nagaziv odednas i stigno negde do 140-145 km/h kolata ja izgubi silata i trepkase sijalicat na grecite. Zastanav, ja gasiv kolata, potoa odma zapaliv i sve bese vo red! Ova mi se sluci i uste 2 pati. Koga nagazim odednas na povisoki brzini, znaci koga stignuva na poveke od 140 km/h brzina trepka ta sialica!

Ve molam za odgovor i vi blagodaram odnapred
Здраво Алекс

1) За ова препорачуваме да се проверат греачите а и дали исправно функционираат инјекторите
2) Истото од бр. 1) може да биде причинител и за овој проблем
3) Може да имаш проблем со турбото или MAF (Mass Air Flow) сензорот

Во секој случај нај паметно ти е да направиш компјутерска дијагностика за да видиш што грешки ќе јави.

Поздрав,
Докторот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Jеа редовен сревис со попуст плус гратис перење ама повеќе чекавме да ни ја исперат колата
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Jеа редовен сревис со попуст плус гратис перење ама повеќе чекавме да ни ја исперат колата
Незнам зошто толку ги мразите Фордовите,заедно со @Keljav исти сте..Мислам дека многу грешите,добри коли се..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам зошто толку ги мразите Фордовите,заедно со @Keljav исти сте..Мислам дека многу грешите,добри коли се..
Ако се добри нема вртоглаво да им паѓа цената
 

Kajgana Shop

На врв Bottom