Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.124
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
To ако се работи за хендикепирана група на луѓе, ако здрави прав индивидуи сакаат да регистрираат некоја своја настраност или ја озаконат или донесат промени на закон и устав... си има процедура.
Со собрани 10.000 потписи се покренува иницијатива за промена измена или донесување на закон или ако имаат доволен број на свои пратеници или членови на влада можат тие да поднесат предлог за измена или донесување на закон.
Доколку тие самите не се способни да донесуваат одлуки, ако се на некој начин физички или психички хендикепирани или со пречки во развој, тогаш место нив тие промени можат да ги онесат во ницно ие и пипадници на нормалната популација
Да, сосема си во право. Иако не се прават компромиси и не постојат процедури за почитување на социјални права, сепак тоа е предмет на политичка одлука преку механизмите кои ги наброја.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.732
Поени од реакции
7.136
На крајот ќе се ујдисаме.
Кај мене само тешко ќе пројде поволноста на хомосексуалноста.
Ќе се привикнам на отворените хомосексуални врски, ако се смени законот, ќе морам да ги прифатам и хомосексуалните бракови. Ама, никогаш нема да се помирам моето дете да е хомосексуалец.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.460
Поени од реакции
22.419
Е па жалам, изгледа потребно е да имате повеќе базични познавања отколку само од основно школо. Сва среќа ништо не зависи од вас и вашите неинформирани ставови.
Туку речи сва среќа што се родивме нормални а не педери па да не мораме толку да се трудиме, информираме, образоваме само и само на нормалното население да му докажеме колку и ние сме нормални како и сите други.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Туку речи сва среќа што се родивме нормални а не педери па да не мораме толку да се трудиме, информираме, образоваме само и само на нормалното население да му докажеме колку и ние сме нормални како и сите други.
Добредојдовте во 21век каде што хомосексуалноста е нормална појава
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Туку речи сва среќа што се родивме нормални а не педери па да не мораме толку да се трудиме, информираме, образоваме само и само на нормалното население да му докажеме колку и ние сме нормални како и сите други.
Всушност, да, тоа е голем проблем, што мора да се соочуваат со хомофибични неосновани аргументи и емоции.
Луѓето се свесни и разумни суштества и барем толку можеме да резонираме и да образлагаме без цинизам и потсмев за сериозни работи кои имаат негативен ефект во животите на некои, како што е неоправданата хомофобија и нетолеранција.

Сосема е во ред и нема ништо чудно што некои сосема нормални работи мораат да бидат разумно аргументирани.
Добредојдовте во 21век каде што хомосексуалноста е нормална појава
Токму така, тоа е напредок во споредба со други периоди кога преовладувале други мислења и ставови. Што има лошо во тоа хомосексуалноста да е сметана за сосема нормална состојба?
На крајот ќе се ујдисаме.
Кај мене само тешко ќе пројде поволноста на хомосексуалноста.
Ќе се привикнам на отворените хомосексуални врски, ако се смени законот, ќе морам да ги прифатам и хомосексуалните бракови. Ама, никогаш нема да се помирам моето дете да е хомосексуалец.
До само пред 50-100 години луѓето не можеле да се помират ако им се родела ќерка, тоа не значи дека тоа само по себе било лошо. Сфаќањата и гледањето на работите се менуваат како што се менуваат и околностите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
До само пред 50-100 години луѓето не можеле да се помират ако им се родела ќерка, тоа не значи дека тоа само по себе било лошо. Сфаќањата и гледањето на работите се менуваат како што се менуваат и околностите.
До пред 100 години не беше уште измислена хомосексуалноста така да луѓето единствено стравуваа дека ако им се роди ќерка дека може да се прокурва и да му донесе срам и несреќа на семејството, денес пошто постои и педерство, стравот е и синот дека ќе се пропедречи со што ќе му донесе уште поголем резил на родителите
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
До пред 100 години не беше уште измислена хомосексуалноста така да луѓето единствено стравуваа дека ако им се роди ќерка дека може да се прокурва и да му донесе срам и несреќа на семејството, денес пошто постои и педерство, стравот е и синот дека ќе се пропедречи со што ќе му донесе уште поголем резил на родителите
Да, различни сфаќања и гледишта во зависност од околностите. Тоа не е никаков аргумент дека хомосексуалноста треба да се гледа низ предрасудите, неторанцијата и хомофобијата, преку кои всушност се карактеризираат тие стравови кои ги опиша.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Да, различни сфаќања и гледишта во зависност од околностите. Тоа не е никаков аргумент дека хомосексуалноста треба да се гледа низ предрасудите, неторанцијата и хомофобијата, преку кои всушност се карактеризираат тие стравови кои ги опиша.
а зошто воопшто би требало некој да знае кој е хомосексуалец? Ние нормалните луѓе кога ќе се запознаваме не велиме “Јас сум Цане, хетеросексуалец... или Јас сум Перо клецкам жени... По што надворешно се разликува еден хомосексуалец од некој нормален чоек па да мора да се стави под заштита на државата?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
а зошто воопшто би требало некој да знае кој е хомосексуалец? Ние нормалните луѓе кога ќе се запознаваме не велиме “Јас сум Цане, хетеросексуалец... или Јас сум Перо клецкам жени... По што надворешно се разликува еден хомосексуалец од некој нормален чоек па да мора да се стави под заштита на државата?
Шо има врска како ќе се дознае за нечија хомосексуалност, можеби по полот на личноста со која е во врска или со која сака да склучи брак.
Штом се префрли на следен аргумент од шаблонот значи сме апсолвирале од претходно? :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Шо има врска како ќе се дознае за нечија хомосексуалност, можеби по полот на личноста со која е во врска или со која сака да склучи брак.
Штом се префрли на следен аргумент од шаблонот значи сме апсолвирале од претходно? :)
Поентата е дека сексуалноста е лична интимна работа на секоја особа, со закон не е забранета хомосексуалноста ниту пак некој хомосексуалец е уапсен, убиен измачуван ради неговата орјентација.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Поентата е дека сексуалноста е лична интимна работа на секоја особа, со закон не е забранета хомосексуалноста ниту пак некој хомосексуалец е уапсен, убиен измачуван ради неговата орјентација.
Е добро де, супер, така и треба да биде. Таман работа уште да бидат и затворани.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.732
Поени од реакции
7.136
Е добро де, супер, така и треба да биде. Таман работа уште да бидат и затворани.
Море, едно време беа затворани. Како што велиш, различни сфаќања и гледишта во зависност од околностите.
Јас си замислувам ваква ситуација: Во хомосексуален брак, таткото или мајката (сееедно) го седнува посинетото синче во скут и му вели: Сине, не сакам жена во куќа да стапне, не сакам срам да ми донесеш дома!
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Море, едно време беа затворани. Како што велиш, различни сфаќања и гледишта во зависност од околностите.
Јас си замислувам ваква ситуација: Во хомосексуален брак, таткото или мајката (сееедно) го седнува посинетото синче во скут и му вели: Сине, не сакам жена во куќа да стапне, не сакам срам да ми донесеш дома!
:pos:
Мислиш да му забрануваат на детето да влегува во врски со лица од полот кој не им се допаѓа на родителите? Кај го имам ова чуено? А да, сите оние хомофоби.
Сериозно, има многу помала веројатност да се случи тоа, отколку кај хетеросексуални родители, затоа што хомосексуалците барем се свесни што значи сексуална ориентација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom