Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Научно побивање на дарвиновата теорија, и официјалните ставови на науката за постанакот на универзумот, кое е верувам лесно разбирливо.
https://www.youtube.com/watch?v=AK4Svloss9w
Ниту е научно ниту нешто побиено. Вакви пробисвети се познати одамна.

Kent E. Hovind (born January 15, 1953) is an American Christian fundamentalist evangelist and tax protester. He is a controversial figure in the Young Earth creationist movement and his ministry focuses on attempting to convince listeners to deny scientific theories including evolution, geophysics, and cosmology in favor of a literalist interpretation of the Genesis creation narrative found in the Bible. Hovind's views, which combine elements of creation science and conspiracy theory, are dismissed by the scientific community as fringe theory and pseudo-scholarship. Moreover, he has been criticized by Young Earth Creationist organisations like Answers in Genesis for his continued use of discredited arguments that have been abandoned by others in the movement.
Се надевам не е тешко да се разбере кој е човечево.

А и не знам што бара ова баш на оваа тема.

Дали знаеш кој е моралниот систем на ревносен и посветен неверник? Која е почетната и крајната точка на неговите грижи и дејствување? Само пред неколку дена имавме таков пример во Србија, кајшто двајца такви „високоморални“ неверници убија човек само затоа што им рекол да не уринираат во црковната порта.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/580304/OVO-SU-KOLJACI-IZ-CRKVE-Ubili-kada-ih-je-opomenuo-da-ne-skrnave-portu
Веројатно на вакви примери мислеше. Значи сите верници се како попов?
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hronika/aktuelno.291.html:483653-Kovin-Pop-silovao-dete-u-crkvi
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Веројатно на вакви примери мислеше. Значи сите верници се како попов?
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hronika/aktuelno.291.html:483653-Kovin-Pop-silovao-dete-u-crkvi
@karan имплицираше дека сите верници се користољубиви егоисти на кои не им е гајле за ништо и за никого и единствено за што се грижат е како да заработат вечен живот, односно како да го избегнат вечното страдање.

Проблемот е што човек со вакви особини не може да се нарече верник, а уште помалку христијанин.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
@karan имплицираше дека сите верници се користољубиви егоисти на кои не им е гајле за ништо и за никого и единствено за што се грижат е како да заработат вечен живот, односно како да го избегнат вечното страдање.

Проблемот е што човек со вакви особини не може да се нарече верник, а уште помалку христијанин.
Дали пример и модел не ви е Аврам? Не само на вас, туку и на јудејците и на муслиманите подеднакво? И дали Аврам без мислење не си го однесе сопствениот син единец за да го заколе? Дали Исус не ви порачува дека доколку сакаш мајка, татко, син, ќерка....повеќе од него, тогаш не го заслужуваш?
И за крај уште ова прашање - Дали доколку сега ти се појави Бог пред тебе, и слично како и од Аврам, побара од тебе да си убиеш некој свој близок, дали ќе го одбиеш Бог? Ако те стави да избираш - или ќе си убиеш некој близок, или нема вечен живот! Што ќе одлучиш?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Дали пример и модел не ви е Аврам? Не само на вас, туку и на јудејците и на муслиманите подеднакво? И дали Аврам без мислење не си го однесе сопствениот син единец за да го заколе? Дали Исус не ви порачува дека доколку сакаш мајка, татко, син, ќерка....повеќе од него, тогаш не го заслужуваш?
И за крај уште ова прашање - Дали доколку сега ти се појави Бог пред тебе, и слично како и од Аврам, побара од тебе да си убиеш некој свој близок, дали ќе го одбиеш Бог? Ако те стави да избираш - или ќе си убиеш некој близок, или нема вечен живот! Што ќе одлучиш?
Знаеш ли зошто Бог го искушал Авраам за да види дали ќе го жртвува својот син Исак? Дали знаеш ШТО НАГОВЕСТУВА принесувањето на Исак врз жртвеникот? Таквиот чин на кое ЖРТВУВАЊЕ што допрва ќе се случи претствува претслика?

Кога ќе одговориш на овие прашања, тогаш ќе сфатиш колку е бесмислено да се појави Бог пред мене и да бара да си убијам некој близок.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Знаеш ли зошто Бог го искушал Авраам за да види дали ќе го жртвува својот син Исак? Дали знаеш ШТО НАГОВЕСТУВА принесувањето на Исак врз жртвеникот? Таквиот чин на кое ЖРТВУВАЊЕ што допрва ќе се случи претствува претслика?

Кога ќе одговориш на овие прашања, тогаш ќе сфатиш колку е бесмислено да се појави Бог пред мене и да бара да жртвувам некој близок.
Не ми одговори на прашањата што ти ги поставив.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Не ми одговори на прашањата што ти ги поставив.
Ти не разбираш! Зошто Господ Бог би барал од мене да си убијам некој близок за да добијам вечен живот? Да не си го помешал Господ Бог со Луцифер, Архитектот на сите светови или некој сличен узурпатор?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дали пример и модел не ви е Аврам? Не само на вас, туку и на јудејците и на муслиманите подеднакво? И дали Аврам без мислење не си го однесе сопствениот син единец за да го заколе? Дали Исус не ви порачува дека доколку сакаш мајка, татко, син, ќерка....повеќе од него, тогаш не го заслужуваш?
И за крај уште ова прашање - Дали доколку сега ти се појави Бог пред тебе, и слично како и од Аврам, побара од тебе да си убиеш некој свој близок, дали ќе го одбиеш Бог? Ако те стави да избираш - или ќе си убиеш некој близок, или нема вечен живот! Што ќе одлучиш?
Ти, овие работи сериозно ги прашуваш.:(
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ти не разбираш! Зошто Господ Бог би барал од мене да си убијам некој близок за да добијам вечен живот? Да не си го помешал Господ Бог со Луцифер, Архитектот на сите светови или некој сличен узурпатор?
Затоа што е Бог, затоа што му се може. Значи имаш конкретна, хипотетичка ситуација, ти се појавува Бог и бара исто што барал и од Аврам. Што ќе направиш?[DOUBLEPOST=1438895181][/DOUBLEPOST]
Ти, овие работи сериозно ги прашуваш.:(
Ти во кој свет живееш? Зошто човек би се дигнал во воздух, убивајќи стотици други, ако не верува дека Бог го бара тоа од него? Мислиш дека е несериозно? Дека нема луѓе што би сториле такво нешто?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Знаеш ли зошто Бог го искушал Авраам за да види дали ќе го жртвува својот син Исак? Дали знаеш ШТО НАГОВЕСТУВА принесувањето на Исак врз жртвеникот? Таквиот чин на кое ЖРТВУВАЊЕ што допрва ќе се случи претствува претслика?

Кога ќе одговориш на овие прашања, тогаш ќе сфатиш колку е бесмислено да се појави Бог пред мене и да бара да си убијам некој близок.
Знаеме што "наговестуваш", така да јас само би те прашал "наговестувањето" беше потврдено од Господ дека е токму тоа - наговестување, или вие самите дојдовте до тој заклучок после 1759 години?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Знаеме што "наговестуваш", така да јас само би те прашал "наговестувањето" беше потврдено од Господ дека е токму тоа - наговестување, или вие самите дојдовте до тој заклучок после 1759 години?
Тотално небитно дали имало или немало наговестување, кое било тоа наговестување и слично, поентата беше да видиме колку (не)себични се верниците и што би одбрале доколку се соочат со неизбежен избор - или сопствениот вечен живот или животот на некој близок.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Затоа што е Бог, затоа што му се може. Значи имаш конкретна, хипотетичка ситуација, ти се појавува Бог и бара исто што барал и од Аврам. Што ќе направиш?
Ајде де? Ти мислиш дека Бог кога му побарал на Авраам да си го жртвува синот бил садист и крвник?
Бог го побара тоа од Авраам за да види колку му е верен, зашто Самиот Бог требаше да си Го жртвува својот Син за да ги спаси потомците (а и предците) на Авраам. Само кога Авраам го зеде ножот за да го принесе својот син како жртва на Бога, од честарот излезе овен кој беше жртвуван наместо синот на Авраам.

А кога Бог требаше да Го принесе својот Син за жртва на крстот како откуп за целото човештво, не излезе овен, туку бидејќи Бог толку многу го возљуби светот, Го ЖРТВУВАШЕ Својот Единороден Син, та секој што верува во Него, да не погине, но да има живот вечен.

Да, истиот тој Бог што ти погрешно Го перцепираш како крвник и како Некој што ќе бара од своите верници да удоволуваат на неговите каприци, затоа што му се може. Тажно:(.

12. И ангелот продолжи: „Не кревај рака своја на детето, и не прави му ништо! Еве, сега знам, оти се плашиш од Бога штом не го пожали ни саканиот свој син заради Мене.”(1 Мојс)

и спореди

16. Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој што верува во Него, да не погине, но да има живот вечен.
(Јован 3)
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ајде де? Ти мислиш дека Бог кога му побарал на Авраам да си го жртвува синот бил садист и крвник?
Бог го побара тоа од Авраам за да види колку му е верен, зашто Самиот Бог требаше да си го жртвува својот Син за да ги спаси потомците (а и предците) на Авраам. Само кога Авраам го зеде ножот за да го принесе својот син како жртва на Бога, од честарот излезе овен кој беше жртвуван наместо синот на Авраам.

А кога Бог требаше да Го принесе својот Син за жртва на крстот како откуп за целото човештво, не излезе овен, туку бидејќи Бог толку многу го возљуби светот, Го ЖРТВУВАШЕ својот единороден Син, та секој што верува во Него, да не погине, но да има живот вечен.

Да, истиот тој Бог што ти погрешно го перцепираш како крвник и како Некој што ќе бара од неговите верници да удоволуваат на неговите каприци.
Не барав да ми проповедаш, те прашав просто и едноставно прашање, еве го пак: Ако сега Бог се појави пред тебе и ти заповеда да убиеш некој близок доколку сакаш вечен живот, дали ќе го одбиеш или не?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.034
Поени од реакции
8.604
Не барав да ми проповедаш, те прашав просто и едноставно прашање, еве го пак: Ако сега Бог се појави пред тебе и ти заповеда да убиеш некој близок доколку сакаш вечен живот, дали ќе го одбиеш или не?
Просто се чудам како ништо не разбра. Одмори се, преспиј, па утредента прочитај со Разбирање што ти пишав во постовите.

Тогаш се надевам ќе сфатиш дека прашањето што ми го поставуваш има толкава смисла како и прашањата од типот: Како Семоќниот Бог не може да нацрта четириаголен триаголник?
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Да цела дарвинова теорија е побиена и теоријата за настанакот на светот.
Но изгледај го цело, и доколку можеш истражувај за наводните докази на науката кои се тие што ја докажуваат теоријата на дарвин и целата теорија за настанокот.
https://www.youtube.com/watch?v=AK4Svloss9w
 

Kajgana Shop

На врв Bottom