ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
и после ќе јадат гомна у скопје било загадено имало многу возила, па ќе има кога карта во два правци ме чини исто колку и горивото што ќе го платам. И не знам како приватнициве не се бунат на ова, сеа нема ни дел од тие пари што ги вадеа да ги земаат.
Уште многу работи не се добро разјаснети, се шпекулира дека ке им плакаат по 60 денари од километар, па веројатно ке излезат со став откако се ке се дефинира како што треба. Од друга страна што ке ги спречи приватните превозници дел од билетите пак да ги наплаќаат во ќеш?
А и како што прочитав старите лиценци нема да важат ке се распишат нови, така да уште нема кој да се буни.
Се надевам дека градот ке им наметне некои дополнителни услови од типот да им работи климата летно време и парното во зима, кога веќе и тие ќе земаат исто колку и ЈСП.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
Уште многу работи не се добро разјаснети, се шпекулира дека ке им плакаат по 60 денари од километар, па веројатно ке излезат со став откако се ке се дефинира како што треба. Од друга страна што ке ги спречи приватните превозници дел од билетите пак да ги наплаќаат во ќеш?
А и како што прочитав старите лиценци нема да важат ке се распишат нови, така да уште нема кој да се буни.
Се надевам дека градот ке им наметне некои дополнителни услови од типот да им работи климата летно време и парното во зима, кога веќе и тие ќе земаат исто колку и ЈСП.
60 денари е смешна цифра кога тој у два правци пример прави многу више од тоа, со овие глупости коце планира да ги натера приватниците да се откажат и само јсп да профитира и пензионерите сречно да си се возат. Плус тие лиценци чинат огрномни пари па ми нема логика да се укинат.
Друго кажи ми ти у зима кога немало парно во приватен автобус? И што ти треба клима да седиш како пингвин у фрижидер
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
60 денари е смешна цифра кога тој у два правци пример прави многу више од тоа, со овие глупости коце планира да ги натера приватниците да се откажат и само јсп да профитира и пензионерите сречно да си се возат. Плус тие лиценци чинат огрномни пари па ми нема логика да се укинат.
Друго кажи ми ти у зима кога немало парно во приватен автобус? И што ти треба клима да седиш како пингвин у фрижидер
Никој небара чуство како да седи во фрижидер, доволно е само да биде за некој степен поладно од надворешните температури и се ќе е во ред. Зошто некој би сакал да се чувствува како во жежок котел во кој врие вода o_O
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
Никој небара чуство како да седи во фрижидер, доволно е само да биде за некој степен поладно од надворешните температури и се ќе е во ред. Зошто некој би сакал да се чувствува како во жежок котел во кој врие вода o_O
многу сте осетливи:icon_lol:, нон стоп идам со приватни и позади е ладно кога прозорите се отворени и не ми менува нешто превише со клима
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Сум приметил во последниов период, одкога ги донесоа новите бусови додуша, возачиве цело време пребрзо ги затвораат вратите. Скоро да нема ден да не видам како некој е удрен од вратата или на пола го фатила.

Оваа некоја нова пракса им е или нешто не сфаќам. Порано мислев случајност е ама сега гледам скоро целосно време се дешава да соберат некој со вратата. И во хроника пишуваше неколку пати за повредени на вратите од бусовите.
Незнам како не налетале на некој што ќе им расцвета нос и ќе ги спружи таму на волан.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сум приметил во последниов период, одкога ги донесоа новите бусови додуша, возачиве цело време пребрзо ги затвораат вратите. Скоро да нема ден да не видам како некој е удрен од вратата или на пола го фатила.

Оваа некоја нова пракса им е или нешто не сфаќам. Порано мислев случајност е ама сега гледам скоро целосно време се дешава да соберат некој со вратата. И во хроника пишуваше неколку пати за повредени на вратите од бусовите.
Незнам како не налетале на некој што ќе им расцвета нос и ќе ги спружи таму на волан.
За да не влага многу топол воздух од надвор, затоа така прават :icon_lol:
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Туку ме интересира, зошто не пуштаат клими ?
Зoштo им се испрaзнети фреoните и нa јсп не им се дaвa пaри зa пoлнење. Тaкa слушнaв еден вoзaч збoреше :)
Не знaм кoгa тoчнo прoчитaв и дaли е уште тaкa, јсп имaлo дoлгoви и зaгуби, aкo знaе некoј некa пише :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Постои ли во оваа наша држава некоја институција што не е во загуба ???
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.337
Поени од реакции
3.306
Возачите во јсп што изиграваат херои треба редовно и темелно да се потсетуваат дека не вреди да си го ризикуваш животот за 35 ебани денари.
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Може некој да објасни што е форава со новиве картички, и дали ќе има слободна ко што имаше до сега ? Си плаќаш 1460 ден и те боли цеф, цел месец се возев у автобусиве без да му ја мислам....
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Може некој да објасни што е форава со новиве картички, и дали ќе има слободна ко што имаше до сега ? Си плаќаш 1460 ден и те боли цеф, цел месец се возев у автобусиве без да му ја мислам....
Да ке има и месечна картичка според skopska.mk:
Персонализираната безконтактна претплатна картичка
Ваква картичка можат да добијат: возрасни граѓани, ученици од средно и основно образование, студенти, вработени и сите посебно категории на патници кои ги исполнуваат бараните услови согласно прописите на ЈСП СКОПЈЕ.
Персонализираната ги има следните предности во однос на Неперсонализирата картичка: - овозможува користење на месечни билети - овозможува контрола на трансакциите преку WEB апликација
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.647
Поени од реакции
81.686
Кои автобуси одат до Алумина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom