Оглас за вработување во МВР

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Па конкурсиве и за такви се, мирни послушни што за да бидат на државна плата маме ќе расплачат на народ. Кога просечна плата на 80% од сите вработени е 150 евра овие со 250-300 ќе се среќни како лото да им паднало а работата и онака и овака не им е тешка нема да работата во рудник или тутун да берат од 4 сабајле. Во конфекции земаат по 30-40-50 денари саат а овде ќе им биде 100+ према работните саати па пак викај дека сообраќаец и страшно тешко...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Јас циљам кон единица,затоа кажувам дека е ризично.

Сообраќаец не ми е животната желба :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ова е ради изборите што се ближат, или го имаше во програмата?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Ова е ради изборите што се ближат, или го имаше во програмата?
Нема везе избори,не сум дпмне,да бев немаше да се замарам да вежбам и да се хранам здраво 4-5 години,во пензија годинава идат околу 250-260 души,наредна уште толку,што значи дека со овој конкурс пак ќе останат на иста бројка...

а потребно е да се зголеми бројот,ама тешко иде,поради малиот капацитет на Центарот за Обука.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Ова е ради изборите што се ближат, или го имаше во програмата?
Не е проблемот во вработувањата. Лично ако ме праша некој ќе речам дека и по 1000 годишно да се вработуваат во полиција и војска малку е. Проблемот е како иди принципот на селекција. Квалитетот е фактор на помалку од 10% од сите примени колку да се речи еве има и „неутрални“ другото сето е по рамковен, по вујко владика и по месни комитети со препораки како „заслужни“...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Од друга страна пак,тие 10% 95% идат у ебр/есз,е сега проблемот е што за обичен полицаец или сообраќаец не треба да си екстремно физички спремен,не дека нормите се такви,едино трчањето глава оставам дека не го може секој да го истрча,останатото се постигнува некако,затоа треба да праат конкурси посебно за единиците,посебно за обична униформа...па и да е за 50 души конкурсот,бар да ги примат најасалните и најспремните...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Од друга страна пак,тие 10% 95% идат у ебр/есз,е сега проблемот е што за обичен полицаец или сообраќаец не треба да си екстремно физички спремен,не дека нормите се такви,едино трчањето глава оставам дека не го може секој да го истрча,останатото се постигнува некако,затоа треба да праат конкурси посебно за единиците,посебно за обична униформа...па и да е за 50 души конкурсот,бар да ги примат најасалните и најспремните...
Aко следиш по интернет имаше реакции за некои „финти“ и при таквите конкурси и обуки волците а можам да замислам што ќе измислат за во полиција. Пишуваа луѓе дека имало неколку што по тропнување на ѕвоното ги враќале пак демек се премислиле и така повеќе пати во текот на селективната обука-преживување а некој пак кој поминале се пред завршенот на последен ден биле дисквалификувањи. Ни при такви работи не е така сјајно а не пак на вакви конкурси...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Aко следиш по интернет имаше реакции за некои „финти“ и при таквите конкурси и обуки волците а можам да замислам што ќе измислат за во полиција. Пишуваа луѓе дека имало неколку што по тропнување на ѕвоното ги враќале пак демек се премислиле и така повеќе пати во текот на селективната обука-преживување а некој пак кој поминале се пред завршенот на последен ден биле дисквалификувањи. Ни при такви работи не е така сјајно а не пак на вакви конкурси...
го измрсија и тој конкурс,ради тоа уште не се почнати со обука,а требаше ми се чини мај да почнат.

и,во 2006 кога имаше документарец за ЕСН,командантот кажуваше дека 10% поминувале само на селекцијата,и 10% бил ДОБАР број,знаел да биде и помал...а ова од 300 ми се чини души,125 поминаа...

ама си прават филмови мислат сите ќе влезат,мал дел од тие ќе влезат во ЕСН,нешто поголем во РБ,останато во логистика ќе иде на пСО и ВП.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
го измрсија и тој конкурс,ради тоа уште не се почнати со обука,а требаше ми се чини мај да почнат.

и,во 2006 кога имаше документарец за ЕСН,командантот кажуваше дека 10% поминувале само на селекцијата,и 10% бил ДОБАР број,знаел да биде и помал...а ова од 300 ми се чини души,125 поминаа...

ама си прават филмови мислат сите ќе влезат,мал дел од тие ќе влезат во ЕСН,нешто поголем во РБ,останато во логистика ќе иде на пСО и ВП.
Ама битно ќе си направат место како успежно завршени курсисти/поминале обука=загарантирано работно место па било каде да е. А некој се на полициска или воена академија (дур имаше ако е сега на пауза не сум во тек) кој ги е*е. Нека се сликаат со дипломите. Замисли воени/полициски офицери без загарантирана работа а некој курсист со стаж од прв ден затоа што „заслужил со квалитет поминуваќи селективна обука“, аха ко ќе роди врбата грозје...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Не е само партиска книшка,јаки врски и деца на џандари се каде каде во поголема предност.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Ама битно ќе си направат место како успежно завршени курсисти/поминале обука=загарантирано работно место па било каде да е. А некој се на полициска или воена академија (дур имаше ако е сега на пауза не сум во тек) кој ги е*е. Нека се сликаат со дипломите. Замисли воени/полициски офицери без загарантирана работа а некој курсист со стаж од прв ден затоа што „заслужил со квалитет поминуваќи селективна обука“, аха ко ќе роди врбата грозје...
Само воената опстојува,полициската е трансформирана во обичен факултет од 2006 или 2008.Фактички,како и секој друг обичен факултет.Пред тоа,имале скоро иста обука како оваа што е во ЦО од 13 месеци,но со повеќе теорија и закони.

Но,било поминало.

и не се со решен стаж,ниту дечките што влегоа во ЕСЗ уште пред 5-6 месеци...не е се така лесно...ниту легитимации имаат ниту оружје носат дома...[DOUBLEPOST=1437588291][/DOUBLEPOST]
Не е само партиска книшка,јаки врски и деца на џандари се каде каде во поголема предност.
на обични можат да сањаат,деца на инспектори у убк,високи позиции во мвр,да.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Само воената опстојува,полициската е трансформирана во обичен факултет од 2006 или 2008.Фактички,како и секој друг обичен факултет.Пред тоа,имале скоро иста обука како оваа што е во ЦО од 13 месеци,но со повеќе теорија и закони.

Но,било поминало.

и не се со решен стаж,ниту дечките што влегоа во ЕСЗ уште пред 5-6 месеци...не е се така лесно...ниту легитимации имаат ниту оружје носат дома...[DOUBLEPOST=1437588291][/DOUBLEPOST]
на обични можат да сањаат,деца на инспектори у убк,високи позиции во мвр,да.
Знам за многу обични што влегоа,инспектори ама не во дбк. Како и да е со среќа на сите што ви е желба да бидете полицајци/специјалци а на сите пропалици што влегоа бидејки им беше единствена опција за просперирање,се надевам ќе ги стаат во први линии ако запука.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Видов една неписмена од средно се вработила во МВР и ми дојде како демотивација затоа што татко и е полицаец а јас дете на обични работници така да тешко дека ќе ме примеа (верувам дека сѐ во државава иде преку врски а не е услов тоа интелегентен, диплома и активноста), плус правев муабет многу разочарани деца од предходните огласи од тие што се пријавиле за ова.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Видов една неписмена од средно се вработила во МВР и ми дојде како демотивација затоа што татко и е полицаец а јас дете на обични работници така да тешко дека ќе ме примеа (верувам дека сѐ во државава иде преку врски а не е услов тоа интелегентен, диплома и активноста), плус правев муабет многу разочарани деца од предходните огласи од тие што се пријавиле за ова.
Иста ситуација сум и јас дете на фабрички работници т.е од село сум од провинција и за да завршам Правен факултет Јустинијан Први во Скопје сум помагал и по дома и стока чување и на нива сум помагал и учел факултет со надеж ќе успеам да се вработам и да го најдам патот во животот и ете завршив во рок на време пред нешто повеќе од месец дена магистрирав на Правен и сега поднесов за овој огласот документи за извршител со 300 ЕКТС но нормално нема шанси да бидам примен.
Дури сум слушнал нема врска што пишува во оглас за тоа и тоа место треба пример Правен факултет туку ги примале и со друг факултет.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Иста ситуација сум и јас дете на фабрички работници т.е од село сум од провинција и за да завршам Правен факултет Јустинијан Први во Скопје сум помагал и по дома и стока чување и на нива сум помагал и учел факултет со надеж ќе успеам да се вработам и да го најдам патот во животот и ете завршив во рок на време пред нешто повеќе од месец дена магистрирав на Правен и сега поднесов за овој огласот документи за извршител со 300 ЕКТС но нормално нема шанси да бидам примен.
Дури сум слушнал нема врска што пишува во оглас за тоа и тоа место треба пример Правен факултет туку ги примале и со друг факултет.
Да не ти дадам демотивација ама сестра ми е магистар со гооооодини и поминавме низ истиот пат како ти а и плус беше првенец на генерација а на предходниот оглас само не извадија од памет кога во 7 ч наутро полицаец во тешко оружување дојде да и даде ливче кога ќе полага, не здрвија кога на почеток ја бараше сестра ми а ние се чудиме што направила и тоа си влага и викаде каде е ова и оваа без објаснување братче хаххаха :Д
 

Kajgana Shop

На врв Bottom