Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
ајде тргнаа работиве,со среќа на сите апликанти кои чекаат и кои мислат да аплицираат за пасоши и происходи.Точна беше мојата информација кој ја добив од пратеник и ја постирав дека во септември ке стапи на сила законот за блгарите.Голема благодарност до ВМРО и Бојко Борисов
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
1. Аплицирав за происход во конзулатот во Битола во 2013. Како одговор добив дека треба да донесам дополнителни документи (каков што си беше законот до сега). Ме интересира дали некој знае, дали сега повторно треба да аплицирам или ми важи претходната апликација и што треба да однесам.
2. Кој бугарски клуб во Македонија е признаен од Бугарија, дали скопскиот, струмичкиот или некој друг.

П.С. Честитки за законот.:aplauz:
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Еве да споделам што е најново во врска со мене, ако може да му послужи некому инфото:

ДАБЧ ми издале дупликат од стариот произход од пред 10 години, ама само копија од истиот (по старо - на него не е наведено на каков основ е издаден), бидејќи поднесов документи од прв братучед, а очекувано не ги прифатиле како основ. Имав поднесено и нецелосна документација од прадедо, очекувано ни таа ни ми ја признале.
Важно за сите вие што (сакате да) аплицирате за дупликат произход, а немате документи од предок: Ако од ДАБЧ еднаш веќе ви имаат издадено произход, без разлика кога и на каков основ, не можат да ве одбијат за издавање на нова копија од истиот. Мој совет е да не чекате и веднаш да поднесете за дупликат, тој сигурно ќе ви биде издаден. Без разлика што со него нема да можете да добиете државјанство во Министерството за правосудие, сепак може да ви послужи привремено, колку да аплицирате веднаш, без да чекате промена на законот и негово стапување во сила. Додека дојдете на ред за разгледување во Правосудие, новите измени на законот ќе бидат стапени во сила, ќе можете да извадите нов произход од ДАБЧ под олеснети услови, или уште подобро, ако имате документи од прв/втор братучед кои сега не ви ги признаваат во ДАБЧ, ќе можете да ги поднесете во Правосудие уште при самото поднесување. Бидејќи јас сум таков случај, имам намера така да постапам.
 
Член од
20 јули 2015
Мислења
11
Поени од реакции
11
Еве да споделам што е најново во врска со мене, ако може да му послужи некому инфото:

ДАБЧ ми издале дупликат од стариот произход од пред 10 години, ама само копија од истиот (по старо - на него не е наведено на каков основ е издаден), бидејќи поднесов документи од прв братучед, а очекувано не ги прифатиле како основ. Имав поднесено и нецелосна документација од прадедо, очекувано ни таа ни ми ја признале.
Важно за сите вие што (сакате да) аплицирате за дупликат произход, а немате документи од предок: Ако од ДАБЧ еднаш веќе ви имаат издадено произход, без разлика кога и на каков основ, не можат да ве одбијат за издавање на нова копија од истиот. Мој совет е да не чекате и веднаш да поднесете за дупликат, тој сигурно ќе ви биде издаден. Без разлика што со него нема да можете да добиете државјанство во Министерството за правосудие, сепак може да ви послужи привремено, колку да аплицирате веднаш, без да чекате промена на законот и негово стапување во сила. Додека дојдете на ред за разгледување во Правосудие, новите измени на законот ќе бидат стапени во сила, ќе можете да извадите нов произход од ДАБЧ под олеснети услови, или уште подобро, ако имате документи од прв/втор братучед кои сега не ви ги признаваат во ДАБЧ, ќе можете да ги поднесете во Правосудие уште при самото поднесување. Бидејќи јас сум таков случај, имам намера така да постапам.
@tomemk Ајде нека се јави членот на форумот кој тврдеше дека во агенцијата издаваат уверение со документи од прв братучед. :) Олеснета постапка, како не. На 100 кандидати, 1 ќе одобрат и вие веднаш си земате здраво за готово.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
@Reactive ti drugar kako prvo ne go svati gore napisanoto, jas kolku sto svativ: toj si imase proizhod od porano, si baral duplikat proizhod, i normalno mu izdale no ne mu navedile na osnov na sto go dobiva, zatoa sto ne go dobil po osnov na braced, dedo... go dobil oti ucel tamu... mislam da si podaese dokumenti za nov proizhod so dokumenti od braced ke mu daeja nov , no izgleda toj ne sakase da ceka ili neznam zosto .... btw preprocitaj pred da se silis
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
ti drugar kako prvo ne go svati gore napisanoto, jas kolku sto svativ: toj si imase proizhod od porano, si baral duplikat proizhod, i normalno mu izdale no ne mu navedile na osnov na sto go dobiva, zatoa sto ne go dobil po osnov na braced, dedo... go dobil oti ucel tamu... mislam da si podaese dokumenti za nov proizhod so dokumenti od braced ke mu daeja nov , no izgleda toj ne sakase da ceka ili neznam zosto .... btw preprocitaj pred da se silis
Во грешка си. Јас поднесов документи од братучед, но не ми ги признаа како валиден доказ, ова експлицитно ми го кажаа по телефон "Не ви се прифатени документите од братучед, но не можеме да ве одбиеме за издавање на документ што еднаш веќе сме ви го издале. Не знам колку ќе ви заврши работа во Правосудие, но само тоа можеме да ви издадеме во овој момент." Тоа е причината што ми издадоа дупликат од стариот произход, а не тоа што не сум побарал нов произход. Плус не можеш да бараш нов ако еднаш веќе ти бил издаден.
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
nova sum i da ve pozdravam . Jas sum preku ambasada na BG vo SK, imam veke dadeno dopolnitelni dokumenti od brat so bg pasos vo 11/2014 g. Uste cekam proishod, pa sakam da ve prasam kolku se ceka najmnogu za da se dobie pasosot otkako ke se izdade proishodot. Jas se nadevam deka barem do 11/2015 znaci posle edna godina barem od davanjeto da dokumentite ke dobijam proishod? Intervjuto vednas li se zakazuva posle dobien proishod? Pozdrav do site , stvarno ste super i imate informacii od prva raka:)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
nova sum i da ve pozdravam . Jas sum preku ambasada na BG vo SK, imam veke dadeno dopolnitelni dokumenti od brat so bg pasos vo 11/2014 g. Uste cekam proishod, pa sakam da ve prasam kolku se ceka najmnogu za da se dobie pasosot otkako ke se izdade proishodot. Jas se nadevam deka barem do 11/2015 znaci posle edna godina barem od davanjeto da dokumentite ke dobijam proishod? Intervjuto vednas li se zakazuva posle dobien proishod? Pozdrav do site , stvarno ste super i imate informacii od prva raka:)

Кој ти е стаусот во ДАБЧ и дали го проверуваш?Од ноември веќе треба да имаш одговор
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Кој ти е стаусот во ДАБЧ и дали го проверуваш?Од ноември веќе треба да имаш одговор
Vo DABC procitav tuka nekade deka samo na telefon moze da se proveruva statusot? Ima li nekoj drug nacin? Od Ambasada rekoa deka drug nacin nemalo samo kaj niv da se javuvam....a malku mi e neprijatno postojano da im zvonam.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Vo DABC procitav tuka nekade deka samo na telefon moze da se proveruva statusot? Ima li nekoj drug nacin? Od Ambasada rekoa deka drug nacin nemalo samo kaj niv da se javuvam....a malku mi e neprijatno postojano da im zvonam.
Ке се јавиш во дабч,подобро по телефон и ке речеш дека си поднела преку посолството зајавленије за блгарски происход од ноември и немаш одговор и да ти го речат статусот на преписката.Ќе ти побараат број на квитанцијата која ја даваат во амбасада кога поднесуваш документи,име и презиме и дата на раѓање и ке ти речат кој ти е статусот или ќе ти го дадат бројот на преписката.Да не те бунам многу јави се види што ке ти речат па после ќе те упатам или некој друг член ќе помогне.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Во грешка си. Јас поднесов документи од братучед, но не ми ги признаа како валиден доказ, ова експлицитно ми го кажаа по телефон "Не ви се прифатени документите од братучед, но не можеме да ве одбиеме за издавање на документ што еднаш веќе сме ви го издале. Не знам колку ќе ви заврши работа во Правосудие, но само тоа можеме да ви издадеме во овој момент." Тоа е причината што ми издадоа дупликат од стариот произход, а не тоа што не сум побарал нов произход. Плус не можеш да бараш нов ако еднаш веќе ти бил издаден.
a koga ti go kazale ova, pred 2-3 nedeli ili pred nekolku meseci ?
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
nova sum i da ve pozdravam . Jas sum preku ambasada na BG vo SK, imam veke dadeno dopolnitelni dokumenti od brat so bg pasos vo 11/2014 g. Uste cekam proishod, pa sakam da ve prasam kolku se ceka najmnogu za da se dobie pasosot otkako ke se izdade proishodot. Jas se nadevam deka barem do 11/2015 znaci posle edna godina barem od davanjeto da dokumentite ke dobijam proishod? Intervjuto vednas li se zakazuva posle dobien proishod? Pozdrav do site , stvarno ste super i imate informacii od prva raka:)
Ke im napises e-mail i ke ti odgovorat aba@aba.gov.bg.. taka nesto bese..pojdi na stranata na DABC i najdi ja e-mail adresata.pisi im , daj im sto brojce imas i ke ti odgovorat. Mene mi odgovorija.pz
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Според мен ке биде многу подобре наместо човекот да треба да докаже својот произход, да си внесе сите роднини до шеста степен и од ДАБЧ или соответна институција да провераат дали некој е со б'лгарски произход или нема, зашто не секој може да најде кр'штеница/документ или во која рота служел дедо му. Бидејки информацијата може да не е достапна или да нема таква во Македонија али и Молдова/С'рбија/Украјна/Романија/Г'рција или каде што е, лјугето нема как докажуват својот произход, но ако во Б'лгарија има документи со кои може нема смисла да сакаш човекот да ти докаже дека е купил леб ако касовиот бон е кај тебе, не кај него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom