Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Пријателе не се разбираме. Јас те прашувам дали тие луѓе кои ги прават чудата имаат автоматски божествени особини или не? Дали чудата се лично нивни или на Бога? Зошто многу денес христијани кои веруваат дека Исус е бог ги земаат предвид чудата неговите, а самиот Исус кажувал да не се покажуваат неговите чуда... као да знаел што ќе биде...:)
bandicam 2015-06-17 15-39-10-419.jpg
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
o_O:tapp: А библискиот став за жолтите комбиња каков е? Зли сили а:)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Tvojata logika(zaklucok) bese deka ima samo Satanska sila..
Никoгaш тoa не гo тврдев. Мoјaтa лoгикa е декa тие сo бoжјa енергијa мoрa дa се избрaни oд Гoспoд кaкo штo ги избеaл aпoстoлите и прoрoците.
 
Член од
11 јули 2015
Мислења
29
Поени од реакции
11
Мислам дека твојот проблем со науката се состои во тоа што ти од науката очекуваш да открива некои вистини кои воопшто не се тема на проучување на науката.
Се чини дека проблемот е токму твој: дека науките треба да откриваат само „вистинчиња„ од одедена локална „природа„ но не и „нешто повеќе„.

Позитивниот став од Црквата кон науките вели дека науките, согласно објавите од Новиот Завет, треба да бидат „подолгиот/потешкито пат кон Бога„, односно, да се стигне до созанието за Бога Творецот, преку проучувањето на Божјите творби.

Се чини дека науките одамна станаа самодоволни и самоцелни.[DOUBLEPOST=1436639623][/DOUBLEPOST]
Па да, но не гледам како тоа има врска со правото на секој човек да трага по знаење или да биде игнорантен.
Правото за трагање по вистината е човекова природна потреба и за мене е неспорна: намерата ми беш да посочам дека огромно мнозинство од луѓето уопште не се ни „замараат„ со такви „тешки„ теми, а ти самиот го оправдуваш таквото однесување.[DOUBLEPOST=1436639927][/DOUBLEPOST]
Не сфаќам баш како Понтиј Пилат е поврзан со мојот одговор. Би било супер ако можеш тука да појасниш.
.
Можам.

Понтиј Пилат, судијата Христов, за да ја отфрли вината од себе за пресудата кон Христа, стори симболично миење на рацете, кое (миење) до ден-денес е лицемерен гест за отфрлање на својата одговорност и префрлање на истата кон другите луѓе, кои таа одговорност ја немаат.

Така е со денешните ТВ: тие пуштаат програми со секаква можна содржина, а во најавата за истите само предупрдуваат дека содржината ѓоамити била несоодветна за гледачи на (не)соодветна возраст и со тоа ѓоамити намвремено предупердување, телевизиите, кои се емитери на програмата односно причинители за нечие „висење„ пред телевизорот, ја префрлаат вината за прикажаната програма од себе на самите гледачи, кои со прикажаната програма немаат никава врска.[DOUBLEPOST=1436640052][/DOUBLEPOST]
Без аксиоми, не може да се изведе никаков логички заклучок. И во религија Богот е „априорно поставен почетен услов“.
Бог не Е „почетен услов„, кој се задава со цел да имаме за што да маубетиме. туку е идеја која им е вродена на луѓето. Оттаму, историски е познато дека сите досегашни народи, поседуваат религиознот, изразена на одреден начин.[DOUBLEPOST=1436640170][/DOUBLEPOST]
.
Веројатноста за појавување живот е 1, затоа што во (под претпоставка) бесконечен универзум, за бесконечно долго време ќе се случи секој можен настан, вклучувајќи го и појавувањето на живот. Во таков универзум, појавата на живот е неизбежна, прашање е само кога..
Самиот поставуваш услови, за кои ни оддалеку не си сигурен дека имаат точност, а уште помалку проверливост. Астрономијата не позната неограничен Универзум, ниту познава Универзум чија трајност е времески бесконечана.[DOUBLEPOST=1436640259][/DOUBLEPOST]
Па за мене тоа „бесмислено постоење“ е сосема во ред, барем подобро од тоа целта на моето постоење да е одредена од некој друг.
Реченицава е уште еден начин на изразување егоцентризам и гордост, од кои пати родот човеков...
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Никoгaш тoa не гo тврдев. Мoјaтa лoгикa е декa тие сo бoжјa енергијa мoрa дa се избрaни oд Гoспoд кaкo штo ги избеaл aпoстoлите и прoрoците.
A kako da gi ''izbere'' spored tebe ? specijalno da slaga na planetata zemja isto kako za so Apostolite ?

P.S @Ipsissimus eve gi vasite vakcini,uzivaj vo citanjeto na svedostvava.
http://zdravjenaiglanevleguva.com/2014/04/20/родителска-голгота-ужасните-страдањ/
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако имаше ти два грама памет, ќе истражеше и ќе видеше колку штета има направено оваа ваша параноја што ја ширите за вакцините!
За прв пат после децении и децении отсуство, почнуваат да се појавуваат епидемии на сипаници, дифтерија и ред други болести што лесно и едноставно биле спречувани во минатото. На истава оваа тема постирав линк наназад за случај на шест годишно дете од Шпанија заболено од дифтерија, морале лекови да земат од рускиот амбасадор, затоа што болеста не се појавила триесет и кусур години предходно, па во целата земја немало лек за дифтерија поради тоа! Еве го тој случај:
Diphtheria reported in Spain, 1st case in three decades
А не е само во Шпанија, еве што се случува низ целиот свет, поради глупоста, неукоста и непромисленоста на дебилите што ја шират оваа параноја:

Anti-Vaccine Movement Causes Worst Measles Epidemic In 20 Years

Anti-Vaccine Movements Not Unique to the U.S.


Да се издвојат случаи каде што имало компликации а да се игнорира позитивната страна на вакцините кај безброј други случаи е подло и злобно! Тоа е исто како да издвоиш случај каде операција на срце завршила неуспешно и на основа на тоа да ја прогласиш кардиохирургијата како штетна и опасна.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Токму затоа сметам дека таквите луѓе, кои не можат да ги пазат своите деца или кои самите гледаат глупости, дека не се добри родители/старатели. За тоа не е крива телевизијата, криви се самите луѓе што конзумираат глупости.
Луѓето конзумираат тоа што им се нуди. Една работа е кога тие хоминиди би оделе на некој канал за кој би се плаќала посебна претплата, па ko voli nek' izvoli - што би рекле соседите коишто и ги промовираат овие примитивци, а сосема друга работа е кога тој фецес оди на телевизија со национална концесија, со што на просечниот гледач му се сервира на тацна.

Баш вчера видов најава за следнава доза идиократија, наречена Хотел Малдиви на Шител.

Каква улога имаат тие свињарии за да бидат прикажувани на медиум со национална концесија?

Образовна, хумористична, уметничка, воспитна, научна, културна, духовна? Што може да се научи од тој џган па да биде медиумски експониран?

И после не била крива телевизијата, нели?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Луѓето конзумираат тоа што им се нуди. Една работа е кога тие хоминиди би оделе на некој канал за кој би се плаќала посебна претплата, па ko voli nek' izvoli - што би рекле соседите коишто и ги промовираат овие примитивци, а сосема друга работа е кога тој фецес оди на телевизија со национална концесија, со што на просечниот гледач му се сервира на тацна.

Баш вчера видов најава за следнава доза идиократија, наречена Хотел Малдиви на Шител.

Каква улога имаат тие свињарии за да бидат прикажувани на медиум со национална концесија?

Образовна, хумористична, уметничка, воспитна, научна, културна, духовна? Што може да се научи од тој џган па да биде медиумски експониран?

И после не била крива телевизијата, нели?
Јас сител немам гледано неколку години. Како може да биде виновна телевизијата за тоа што ти си одлучил да го гледаш? Јас немаше ни да знам дека постоела емисијава што ја опиша да не те прочитав.
Телевизијата одлучува што ќе понуди, ти одлучуваш што ќе гледаш, никој не ти ставил пиштол на чело да го гледаш тоа. Сега барем има избор, порано имаше само неколку канали, сега имаш стотици канали, плус интернет.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Јас сител немам гледано неколку години. Како може да биде виновна телевизијата за тоа што ти си одлучил да го гледаш? Јас немаше ни да знам дека постоела емисијава што ја опиша да не те прочитав.
Телевизијата одлучува што ќе понуди, ти одлучуваш што ќе гледаш, никој не ти ставил пиштол на чело да го гледаш тоа. Сега барем има избор, порано имаше само неколку канали, сега имаш стотици канали, плус интернет.
Грешиш другар, многу грешиш:).

Јас одлучувам што ќе гледам, ти одлучуваш што ќе гледаш, но децата НЕ ОДЛУЧУВААТ што ќе гледаат, туку нивните родители или старатели.

И ако на тоа дете уште од најмала возраст му се сервираат фарми, хотели, парови, велики браќа, турбофолк, спонзоруши, да не очекуваш подоцна да гледа емисии од НАСА и од Дејвид Етнбаро и да слуша Бетовен и Чајковски? Какви вредности тоа дете ќе развие и какви вредности ќе им понуди на своите деца кога самото ќе стане родител?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Грешиш другар, многу грешиш:).

Јас одлучувам што ќе гледам, ти одлучуваш што ќе гледаш, но децата НЕ ОДЛУЧУВААТ што ќе гледаат, туку нивните родители или старатели.

И ако на тоа дете уште од најмала возраст му се сервираат фарми, хотели, парови, велики браќа, турбофолк, спонзоруши, да не очекуваш подоцна да гледа емисии од НАСА и од Дејвид Етнбаро и да слуша Бетовен и Чајковски? Какви вредности тоа дете ќе развие и какви вредности ќе им понуди на своите деца кога самото ќе стане родител?
За тоа си постојат институции што имаат овластување да ги одземат децата од родителот или старателот доколку истите подфрлат во грижата за нив. Исто така, пред почеток на било која емисија или програм, има предупредување за содржината и која е минималната возраст за истата.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
За тоа си постојат институции што имаат овластување да ги одземат децата од родителот или старателот доколку истите подфрлат во грижата за нив. Исто така, пред почеток на било која емисија или програм, има предупредување за содржината и која е минималната возраст за истата.
Реалните шоуа Парови, Фарма каква содржина нудат? Образовна, хумористична, уметничка, воспитна, научна, културна, забавна, духовна...? Каква е користа од нив?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Реалните шоуа Парови, Фарма каква содржина нудат? Образовна, хумористична, уметничка, воспитна, научна, културна, духовна...? Каква е користа од нив?
Користа е слободата на избор, без неа нема слобода. Ако нешто тебе не ти се допаѓа, немора да го гледш, но неможе врз основа на твоите вкусови и потреби, да им наметнуваш, забрануваш или да ги приморуваш другите да (не)гледаат, слушаат, читаат и слично.
И од цигарите нема никаква корист, но сепак има луѓе што ги купуваат и користат! На нив јасно пишува дека се штетни по здравјето, но никој неможе да ти забрани да ги користиш, се додека не го загрозиш здравјето на другите. Без слободниот избор, човекот нема достоинство, не е човек, неможе да одлучува за сопствениот живот. А токму тоа е она што му дава смисла и вредност на животот, располагањето и апсолутното право над сопствениот живот и сопствените одлуки,без разлика дали се позитивни или негативни.
 
Член од
11 јули 2015
Мислења
29
Поени од реакции
11
Користа е слободата на избор, без неа нема слобода.
Од кога се слободата слобода на избор?
Дали слободната волја е аргумент само кога тебе ќе ти притреба за да биде аргумент?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.217
Поени од реакции
20.977
Koga Bozjo cudo sporeduvas so odnesuvanje na lugje i nivnoto odnesuvanje go koristis za komparacija,izvini ama moze celiot ovozemski zivot da go potrosis vo citanje na Biblijata ama nikogas nema da go razberes niti Bog niti Negovoto deluvanje.Gledas kolku niski i siromasni sfakjanja imas ?
Iako ne sum partiski opredelen,sega mesto ova sto ti go pisav trebase da ti recam ,,A tebe da ne ti go perat mozokot satanistite od Fondacijata za OTVORENO opsestvo moze i ke razberese kako i zosto se slucuvaat cuda''...
Sreka pa jas imam prosireni razmisluvanja i ne sum tolku frustriran od dnevno partiski prepukuvanja za se i sesto da sporeduvam so Milenko,Janko,Politiko,Gerovski i ostanati..
Ах бе пријателе, јас за твое добро ти зборам, да не бидеш толку наивен. :D
Утре некој con artist може да те излаже дека Господ го пратил за да му ја дадеш куќата, и жената. Ти ќе поверуваш во тоа и ќе си останеш на улица, мислејќи дека тоа е божја волја.

Па уште комуњар ме направи. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom