Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
Да де Пуно, знам се тоа. Само смешно ми е како други обвинуваш за таа ситуација. Тоа било избор на самите Албанци. Енвер Хоџа владеел тотално непречено. Се што било опозиција било без никаква поддршка и без лесно задушено. Албанија е единствената држава од источниот блок во тој период која виси како остров. И повторно одбиле да се интегрираат во Југославија, иако имало можност за тоа.

Не тврдам јас дека тој период не бил штетен за Албанците. Бил, секако. Ама бил и нивна одлука тогаш. Сите на балканов имаме навика да бараме виновници за нашите лоши одлуки, ама вие сте екстрем. За ништо не преземате одговорност...
Луѓето доживотна робија добиваа само затоа што слушаа странска музика ти ми викаш мене тие ќе се борат за осамостојување?

Комунистите во Албанија беа инсталирани од страна на русите, имаа неогранишена моќ, Северна Кореа буквално, ние сите до еден стари млади да носевме оружје сме немале шанси да ја промениме нашата судбина, едноставно немавме среќа уште тогаш да паднеме под америчко влијание. И исламот немаше да земе толку замав кај нас.

Ептен сме офтопик, ќе јадам бан изгледа, ветувам последен пост ова мие.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.177
Поени од реакции
8.788
Не успевме да се консолидираме после турците, останавме муслимани, тоа е нашата најголема грешка. Затоа нашите соседи *инвестираат* албанците уште повеќе да се исламизираат.
A црни исламистички знамиња в раце ви ставија српските тајни служби, нели? Истите служби изгледа ги регрутираат и косоварските Албанци да се борат на страната на ИСИЛ.

Кои ВАШИ соседи инвестираат во вашата исламизација? Србија, Грција, Македонија, Црна Гора, Италија?

Во вашата исламизација и уназадување инвестираат Турција, Саудиска Арабија и Катар. Не знам по кој критериум овие земји ги сметаш за соседи.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.203
Поени од реакции
6.875
Луѓето доживотна робија добиваа само затоа што слушаа странска музика ти ми викаш мене тие ќе се борат за осамостојување?

Комунистите во Албанија беа инсталирани од страна на русите, имаа неогранишена моќ, Северна Кореа буквално, ние сите до еден стари млади да носевме оружје сме немале шанси да ја промениме нашата судбина, едноставно немавме среќа уште тогаш да паднеме под америчко влијание. И исламот немаше да земе толку замав кај нас.

Ептен сме офтопик, ќе јадам бан изгледа, ветувам последен пост ова мие.
upload_2015-6-16_14-56-14.png
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Фрчковски за Монструм вели:


Заев изјави дека ќе им даде шанса на преговорите пред да настапи радикализација? Очекувате ли договор пред да влеземе во една таква фаза, која ќе донесе многу неизвесност на сите полиња?

- Што е таа очекувана радикализација? Што реално би можело да се очекува? Радикализацијата би била ситуација после неуспехот на ова посредништво да се убеди себеси и да го убеди Груевски дека треба тој лично да се повлече. Јасно е дека таа најдиректно зависи од успехот на ова посредништво да разбере дека Груевски персонално е проблем и дека тој е апсолутен симбол на длабоката политичка криза во која државата е донесена и не може ни теоретски ни практично да ја води транзицијата кон излез од таа криза. Кога ќе споменеме радикализирање на отпорот, тоа не значи секогаш судир, но може да се очекуваат две линии на радикализација, едната е повеќе т.н. албанска, а другата т.н. македонска, координирани заедно. Првата ќе биде веројатно мобилизација околу информациите за случајот „Монструм“ кои треба да бидат објавени и Македонците треба да ги поддржат Албанците за овој случај, зашто тоа не е албанско прашање, туку е прашање на можноста некој да биде осуден без доволно докази и во политичка монтажа. Од друга страна, македонскиот дел од протестите се поврзува со притисокот на власта врз лидерот на опозицијата. Македонците не смее да дозволат, а сигурен сум тоа нема да го дозволат ниту Албанците, оваа власт и овие корумпирани и партизирани институции да го судат шефот на опозицијата преку порачани случаи лично од премиерот. Тука Заев треба да го одржи својот титовски говор „не го признавам овој суд“. Тоа не е по дефиниција активен отпор, но станува активен ако дојде полицијата да го собере Заев. Радикализацијата ќе се состои во одрекување на институциите и нивната легалност. Но, многу реално е да се овие два протеста да колидираат заедно. Заедништвото во борба се тестира и тоа е најздраво заедништво. И тоа е највредниот момент на целата оваа приказна. Затоа и не може власта да инсценира лесно меѓуетнички судири. Ќе биде многу важно тоа ефективно да продолжи и да биде вредност на новата политика. Радикализацијата е можност за подигнување на влоговите во кризата. Одеднаш покерот се игра со повеќе жетони на маса. Кризата така станува елемент на ново посредништво.

http://plusinfo.mk/mislenje/584/preodnata-vlada-bez-gruevski-e-izvesna

Значи и странците бараат да не се изнесе во јавност, ДУИ бара да не се изнесе, ДПМНЕ бара да не се изнесе ... тоа само по себе кажува за тежината на материјалите.
А да пробаат да ја објават во делови, за да се избегне масовна реакција на граѓаните?
Не верувам дека има снимки, но и да има, сигурно не ги тангираат ВМРО ДПМНЕ.

Предвидувањата на Фршко се погрешни.

Ќе има избори, а според расположението на народот, ДПМНЕ ќе оствари уште една голема победа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.490
Поени од реакции
5.022
Не верувам дека има снимки, но и да има, сигурно не ги тангираат ВМРО ДПМНЕ.

Предвидувањата на Фршко се погрешни.

Ќе има избори, а според расположението на народот, ДПМНЕ ќе оствари уште една голема победа.
Според тебе и досегашните снимки не ги тангираат Вмро, Заев само обелодени дека самиот е криминалец и ја закопува државата во бездна...
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Според тебе и досегашните снимки не ги тангираат Вмро, Заев само обелодени дека самиот е криминалец и ја закопува државата во бездна...
Не сме судии ниту јас, ниту ти, па да зборуваме дали некој сторил нешто незаконско. Според мене, немаше ништо спектакуларно во аудио-снимките.

Ако ги споредиме рејтинзите на партиите, најмногу доверба меѓу македонскиот народ ужива владејачкава партија, дури има тренд после “бомбите“ да и` се зголемува рејтингот. Рејтингот на партиите не зависи од мене или од тебе, туку зависи од однесувањето, програмата и делата на владејачката партија и опозицијата.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Федеративна Народна Република Југославија (од 45 - 63), значи некои народи се избориле за слобода (од фашистичката окупација) и создале федерација.

Вие друго оро игравте - ете затоа.
Ако гледаш така Словенците требале да не добијат ништо али напротив целите воени репарации од Германија и за прва и за втора светска војна завршиле во Словенија.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Od koga sorosovite mediumi ja svrtea raborata od "ležat nevini lugje" do " и на тоа, дали сега осудените, се единствени виновници на масакарот кај Смилковското езеро"


http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=23291
Vistinata za taa bomba ja znae samo Zaev, i nekolku negovi blisku ljuge. Toa sho spekuliraat mediumite e najmalce vazno, ako odime po cekorot na mediumite, kurir i sitel do sega trebese da se 100 metri pod zemja zakopani, i site vo zatvor vraboteni da se.

Eve za tie poedini clenovi (nema da gi imenuvam ke se pronajdat) sho skokaja ovde celo vreme i so brceja non stop deka Zaev nema nisto materijal od ova bomba i deka sakal da gi pridobie Albancite.
Citajte http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=23291

Posledno: Ako vistina ima vmesano ljuge od vmro, vo ovaj nemil i straoten nastan, i ako posle toa pak prodolzite i ponataka da gi podrzuvate ovie ljuge, da si fatite site pod raka i pravo vo vardar.
nz samo kaj ke vi odi dushata, so samoto podrzuvajne na vakvi l juge i samite ste vinovnici i soocesnici vo ova ubistvo.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Ako ako uzivajsi , toa sho go postirav i Zaev vcera direktno od Ohrid na seminar go posochi , taka da tekstot drzi voda, i nema zosto da ne veruvam koga i sam go slusnav i licno bev tamu.
Нареден пат кога ќе се сретнете, замоли го да објави се што има за Смилковско. Ама баш се, најбрзо што може. Нека батали семинари по кафичи на туристички локации со избрана аристократија која очигледно совршено го разбира, нека објави и за проста раја.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Нареден пат кога ќе се сретнете, замоли го да објави се што има за Смилковско. Ама баш се, најбрзо што може. Нека батали семинари по кафичи на туристички локации со избрана аристократија која очигледно совршено го разбира, нека објави и за проста раја.
Имаше и такво прашање кога народот ке ја дознае целата вистина за Монструм, одговори дека е должен на народот и дека даде збор и ке ја објави кога ке се створи прилика за тоа, заради безбедностна на Македонија.
Само се чека погоден момент и време за да не дојде до тие непосакувани конфликти помеѓу Македонци/Албанци
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Имаше и такво прашање кога народот ке ја дознае целата вистина за Монструм, одговори дека е должен на народот и дека даде збор и ке ја објави кога ке се створи прилика за тоа, заради безбедностна на Македонија.
Само се чека погоден момент и време за да не дојде до тие непосакувани конфликти помеѓу Македонци/Албанци
Како ќе дојде до конфликти помеѓу Македонци и Албанци ако Груевски ги убил? :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom