Прашања до Атеистите II

Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Лордче, абе прашањето е просто, еве го пак...
Дали Исус бил атеист? Пепелта е за вас атеистите, за нас религиозните има вечен живот.
И Чита ќе го разбереше...хе хе

Твојот цитат е за никаде,и Баба Ванѓа вели дека човекот ќе научи да комуницира со Бог 4.500 г.Е сега, некој порано некој покасно. Мајмуните нема никогаш да научат.
Оффф мори мајко :facepalm:.
Абе Гурџи Гурџи...
Зарем ти е толку тешко да разбереш што значи скептицизам и критичко размислување.
Тоа значи дека една реченица извадена од контекст и без образложение нема ама баш никакво значење.
ПС или барем дај некаква твоја дефиниција за атеизмот.
ПСС Ако ти одговорам дали ке ми кажеш каде ми е погрешно размислувањето.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
ПСС Ако ти одговорам дали ке ми кажеш каде ми е погрешно размислувањето.
Прашањето си е на место и не е извадено од контекс.Па нели првиот човек е направен од кал.Значи, од кал сме направенои и во кал ќе се претвориме.Кал пепел исто ти е тоа.
Ај пробај, можеби ќе дадеш и точен одговор, и вие атеистите грешете понекогаш па погодете одговор...хе хе
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Прашањето си е на место и не е извадено од контекс.Па нели првиот човек е направен од кал.Значи, од кал сме направенои и во кал ќе се претвориме.Кал пепел исто ти е тоа.
Ај пробај, можеби ќе дадеш и точен одговор, и вие атеистите грешете понекогаш па погодете одговор...хе хе
Ма што разбират атеистиве....ништо. Али пази, секој атеист прво бил верник ;)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да :D
Не верувам на бајки јас, тоа што го пишувам е мое лично гледиште и искуство. Е сега, и по атеизмот им нешто :jeeee:
Го уби Џиз'з по патот а? Добро за тебе.
Твоето искуство не е и туѓо, нели? Не секој атеист бил верник.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Грешка си....атеизмот е врв...после него само празнина...:angel:
Де бе.....гностицизмот празнина ли е?[DOUBLEPOST=1434364811][/DOUBLEPOST]
Го уби Џиз'з по патот а? Добро за тебе.
Твоето искуство не е и туѓо, нели? Не секој атеист бил верник.
Тие ти се различни страни на иста пара. Тоа ти е како плачење и смеење, денеска плачеш утре се смееш и така во недоглед.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Де бе.....гностицизмот празнина ли е?
Лажниот гностицизам и твојот wannabe гностицизам, ДА.
Тие ти се различни страни на иста пара. Тоа ти е како плачење и смеење, денеска плачеш утре се смееш и така во недоглед.
Така де, и јас тоа велам и ти и вернициве иста паричка. Не велам јас нешто друго.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Де молам ти се објасни ми кои се тие божества во Будизмот?
Па пошто не сум будист не сум баш добро запознаен, но знам дека има таканаречени деви (devas на англиски) се тип на божества, но не се семоќни како Христијанскиот бог, туку се повеќе како грчките богови. Например го имаш Индра, кој е дева на дождот и громотевиците и многу други. Побарај на интернет ако те интересира додатно. Но во будизмот, овие божешства (како и било кое друго, па дури и креаторот на светет ако постои) не се сметаат вредни за обожување, затоа што нивното обожување не води кон вистинскиот „пат“ до нирвана.
Сепак земи во предвид дека ова е само од што имам читано за будизам, ако сакаш поточни описи прашај некој будист кој ги има читано некои од биографиите на Буда и сигурно има подобро познавање од мене.[DOUBLEPOST=1434366717][/DOUBLEPOST]
Прашањето си е на место и не е извадено од контекс.Па нели првиот човек е направен од кал.Значи, од кал сме направенои и во кал ќе се претвориме.Кал пепел исто ти е тоа.
Ај пробај, можеби ќе дадеш и точен одговор, и вие атеистите грешете понекогаш па погодете одговор...хе хе
Ако си интерпретираме како сакаме, дека кал и пепел е исто, тогаш јас можам да ти извадам заклучок дека Исус верувал во еволуција. Еве гледај како може само да се интерпретира тоа (ако си доволно несалам).
Значи кал, значи во кал имаш црвје, што значи ние сме настанале од црвје. Затоа што црвјето се едни од првите земјени организми, значи Исус мислел дека ние сме еволуирале од црвје. А во тоа кал ќе се сторите, мисли дека пак ние завршуваме како црвје, затоа што црвјето не јадат откако ќе умриме. Ете една моја интерпретација на реченицата на Исус. Така да, Исус можеби не бил атеист, но верувал во еволуција. Задоволен?
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Па пошто не сум будист не сум баш добро запознаен, но знам дека има таканаречени деви (devas на англиски) се тип на божества, но не се семоќни како Христијанскиот бог, туку се повеќе како грчките богови. Например го имаш Индра, кој е дева на дождот и громотевиците и многу други. Побарај на интернет ако те интересира додатно. Но во будизмот, овие божешства (како и било кое друго, па дури и креаторот на светет ако постои) не се сметаат вредни за обожување, затоа што нивното обожување не води кон вистинскиот „пат“ до нирвана.
Сепак земи во предвид дека ова е само од што имам читано за будизам, ако сакаш поточни описи прашај некој будист кој ги има читано некои од биографиите на Буда и сигурно има подобро познавање од мене.[DOUBLEPOST=1434366717][/DOUBLEPOST]
Ако си интерпретираме како сакаме, дека кал и пепел е исто, тогаш јас можам да ти извадам заклучок дека Исус верувал во еволуција. Еве гледај како може само да се интерпретира тоа (ако си доволно несалам).
Значи кал, значи во кал имаш црвје, што значи ние сме настанале од црвје. Затоа што црвјето се едни од првите земјени организми, значи Исус мислел дека ние сме еволуирале од црвје. А во тоа кал ќе се сторите, мисли дека пак ние завршуваме како црвје, затоа што црвјето не јадат откако ќе умриме. Ете една моја интерпретација на реченицата на Исус. Така да, Исус можеби не бил атеист, но верувал во еволуција. Задоволен?
Не се секирај, јас знам сФе за Будизмот,само сакав да видам ти колку знаеш.

Е сега, ова околу Исус и еволуцијата......
Ти зборуваш со фантазија, опасна функција на мозокот.Со такви размислувања нигде нема да стигнеш.
Одамна имам кажано дека религијата води кон најголема еволуција на човекот а тоа е Внатрешната Еволуција.Само преку тај тип на еволуција се постигнува напредок кај човекот. Најголем дел од лугето мислат дека техничкиот и индустрискиот напредок го прават човекот попаметен. Мегутоа, токму тој развој на интелектуалниот центар кај човекот, во одреден степан на неговиот развој, претставува пречка за понатамошна Внатрешна Еволуција.Значи, требе да правиш разлика од еволуција и Внатрешна Еволуција, огромна е разликата помегу овие две еволуции.
Задоволен?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не се секирај, јас знам сФе за Будизмот,само сакав да видам ти колку знаеш.

Е сега, ова околу Исус и еволуцијата......
Ти зборуваш со фантазија, опасна функција на мозокот.Со такви размислувања нигде нема да стигнеш.
Одамна имам кажано дека религијата води кон најголема еволуција на човекот а тоа е Внатрешната Еволуција.Само преку тај тип на еволуција се постигнува напредок кај човекот. Најголем дел од лугето мислат дека техничкиот и индустрискиот напредок го прават човекот попаметен. Мегутоа, токму тој развој на интелектуалниот центар кај човекот, во одреден степан на неговиот развој, претставува пречка за понатамошна Внатрешна Еволуција.Значи, требе да правиш разлика од еволуција и Внатрешна Еволуција, огромна е разликата помегу овие две еволуции.
Задоволен?
Колку долго може да тера духот во облик на камила?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Се додека не се мушне преку иглени уши.....море Ошовец, ти мене ле ќе ме испитуваш
Не, поголем е отворот......колку за јаже да помине е :)
Ошо атеист ли бил?
Во што ќе се претвори он, во пепел или...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom