Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Како јас да сум го напишал, освен мачките :D Гоне ги да, ама само коа ги стаса легне и маа со опаш гледа ја :D

За бегање и рипање ограда од 2 метра, како ништо пред мои очи и тоа :D И највеќе од се коа ја шетам пуштена низ огромен парк, кај секој шо ја викне отиде, само кај мене не :D
Xахах е такви се, ама сепак ми се најубави на изглед и покрај тоа што сега чувам лабрадор. Додуша ова е лабрадор со темперамент на хаска, бељаџија невиден :D ама и слуша понекогаш не е само бељаџија. :P
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Симпатично мие на изглед, плус на припланинско место живеам каде што во зима стига и -30 така да си има причини :D
Тука луѓето грешат, кај "симпатично ми е на изглед". Специфична раса се хаските и поларните раси, ама се надевам си се информирал доволно пред да ја земеш. Во секој случај, ви посакувам многу убави моменти заедно
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Тука луѓето грешат, кај "симпатично ми е на изглед". Специфична раса се хаските и поларните раси, ама се надевам си се информирал доволно пред да ја земеш. Во секој случај, ви посакувам многу убави моменти заедно
Фала фала знам дека е специфична си се информирав колку што можев а за другото лека полека ;)
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Фала фала знам дека е специфична си се информирав колку што можев а за другото лека полека ;)
Иначе за Самоједите знам дека далеку повеќе слушаат од Хаските, и Маламутите мислам. Така да ако сакаш сибирец бирај помеѓу овие... ја би Маламут. ^^
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Иначе за Самоједите знам дека далеку повеќе слушаат од Хаските, и Маламутите мислам. Така да ако сакаш сибирец бирај помеѓу овие... ја би Маламут. ^^
И мене Маламут повеќе ми се допаѓа. Поснажни се од Хаските и посериозни.
Screenshot_2015-03-16-22-54-16.png
Не знам дали ја има табелава уназад, ама многу убаво опишано е.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
И мене Маламут повеќе ми се допаѓа. Поснажни се од Хаските и посериозни.
Прегледај го приврзокот 122040
Не знам дали ја има табелава уназад, ама многу убаво опишано е.
Да убаво е опишано :) Иначе кога пак би имал Хаска желба ми е тренинзи со точак односно bikejoring :D многу интересен и адреналински спорт! (во Унгарија, Бугарија и северна Србија секоја година се одржуваат трки во запреги и е баш интересно да се учествува) Може и со други раси ама пошо мојов е тешкаш во некоја смисла малку ми е несвојствено да учествува во такви трки. :pos:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Да убаво е опишано :) Иначе кога пак би имал Хаска желба ми е тренинзи со точак односно bikejoring :D многу интересен и адреналински спорт! (во Унгарија, Бугарија и северна Србија секоја година се одржуваат трки во запреги и е баш интересно да се учествува) Може и со други раси ама пошо мојов е тешкаш во некоја смисла малку ми е несвојствено да учествува во такви трки. :pos:
Ali zatoa tvojot e neprikosnoven vo voda ;)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Дечки, ај малце помош

Лео мој уште ги нема кренато ушињата, му давам калциум по две на ден од тие на парче што одат по 3 денари што се, еве го скоро 4 ипол месеци, има некој напредок, ама пак, не е тоа, тоа :/

Некој совет ?

Ви благодарам однапред
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Sakam da kupam haska siva so plavi ocinja pa ako ima nekoj moze da mi pise
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Дечки, ај малце помош

Лео мој уште ги нема кренато ушињата, му давам калциум по две на ден од тие на парче што одат по 3 денари што се, еве го скоро 4 ипол месеци, има некој напредок, ама пак, не е тоа, тоа :/

Некој совет ?

Ви благодарам однапред
Залепи му ги ушите од внатре со креп трака, потоа краевите од 2те страни на увото спој ги исто така со креп трака. Како и да е, прашај ветеринар прво.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Togaj ne e haska nekoj melez e
Немора да значи, може на некои хаскија да им се клапнати ушите, како и на Ердел Териерите чии уши можат со тек на време да им се кренат како на хаски. Затоа се лепат. Ма да јас мислам дека е болно за кучињата со оглед на тоа што ушите им се фиксирани.
 
L

Lu

Гостин
Ма да јас мислам дека е болно за кучињата со оглед на тоа што ушите им се фиксирани.
Не е воопшто болно, јас на Доберманката цели 3 месеци секој ден и ги врзував и преврзував ушите додека да се кренат.
И тоа плус носеше фишбани, нели бидејќи ушите се сечени, и мора вештачки да се дигнат скроз, за да и бидат исправени.

А во случајот кај Хаските е многу полесно, бидејќи веќе природно си е самото уво кренато, се што треба да се направи, е да се исправат врвовите од ушите.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Togaj ne e haska nekoj melez e
Хаски е другарче, мајката и таткото се од супер потекло.
Не знам што е со кутрево[DOUBLEPOST=1433279563][/DOUBLEPOST]
Залепи му ги ушите од внатре со креп трака, потоа краевите од 2те страни на увото спој ги исто така со креп трака. Како и да е, прашај ветеринар прво.
Не ми проаѓа тоа ни на крај памет. Фала ти во секој случај, ама ептен би го измачувал така.

@SaltNPepa ти некој совет да ми дадеш ?
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Daj slika od kutreto ima li pedigre
 

Kajgana Shop

На врв Bottom