Прашања за Исламот III

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
@Hattab1, според хадисите што правел Ебу-Талпа во гробот на Рукаја?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
@Hattab1, според хадисите што правел Ебу-Талпа во гробот на Рукаја?
Според Исламските обичаи, умрените се закопуваат во земја обвиткани во бел обвивка, исламски термин за тоа е ќефин, и телото долу треба да се намести, не може само одозгора да се спушти и толку.
Треба доле да се сврти во правец на кибла(во правец на Мекка) и ред други прописи, а тоа нормално за да го направи некој мора да се спушти во гробот, не управувале со далечинско одозгора ;)

и не е Ебу Талпа туку Ебу Талха.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Па тоа не е проблем на шеријатот, туку на муслиманите. :)[DOUBLEPOST=1432669284][/DOUBLEPOST]

Да.
Кога Пратеникот Мухаммед им зборувал на неговите асхаби за искушенијата на Деџџалот, рекол дека ќе остане на земјата 40 дена, и во тие 40 дена ќе има еден ден како година, ден како месец и ден како седмица, и останатите денови како и обично.
Асхабите го прашале дали во првиот ден кој ќе биде како година ќе им биде доволен еден намаз.
А тој им одговорил: Не, направете проценка.
Хадисот го бележат Муслим, Ахмед и Тирмизи.
http://minber.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=1809:namaz-na-sjevernom-polu-&catid=139:namaz&Itemid=102
nikogas ne sum go svatil ova prorostvo. Sto saka da kaze so toa?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
nikogas ne sum go svatil ova prorostvo. Sto saka da kaze so toa?
Тоа е веќе друга тема, од предзнаците на Судниот ден.
Но од тој хадис може да се извлече пропис за времињата за молитва.[DOUBLEPOST=1432724386][/DOUBLEPOST]
Добра ти е логиката. Дали можеби си подразмислил за тоа какви сѐ паралели и прекрасни заклучоци можат со таа логика да се извлечат?
не верувам, затоа што не би ни ти се испуштило ова
Еден од прекрасните заклучоци е дека било подобро отколку сега под тиранијата на ДПМНЕ. :)
И за муслиманите и за христијаните.

бтв.
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=22622
Сега Бериче, ШУ ПРАЈМЕ? :)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.824
Поени од реакции
82.909
Сега ништо, али кога би се објавиле некои индиции или докази за невиноста на убијците или "убијците", би ти одговорил на тоа, тогаш кога ќе чуеме што е и како е.
Не викам не, по све ова што го видовме до сега, а особено во последниве неколку месеци, скроз е можно една банда да влечела за нос цело население, за некои работи, а некои работи се очигледни.

А паралелата твоја е: ти тука имаш право на шеријат затоа што веќе бил тука шеријат, исто колку што Христијанинот има право на христијанска теократска држава на териториите каде што биле крстоносните кралства (Палестина, Левант..)
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Сега ништо, али кога би се објавиле некои индиции или докази за невиноста на убијците или "убијците", би ти одговорил на тоа, тогаш кога ќе чуеме што е и како е.
Не викам не, по све ова што го видовме до сега, а особено во последниве неколку месеци, скроз е можно една банда да влечела за нос цело население, за некои работи, а некои работи се очигледни.
Е ајде, тогаш, договорено... ќе чекаме да чуеме заедно. :)
Иако јас ова уште од почеток го велев, ама ти апла против беше..
Останува да почекаме..
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Е ајде, тогаш, договорено... ќе чекаме да чуеме заедно. :)
Иако јас ова уште од почеток го велев, ама ти апла против беше..
Останува да почекаме..
Ma штом се Албанци, по дифолт мора да бидат невини. Кај се чуло и видело Албанец да биде виновен? Тие се борци за слобода, маченици, вечно угнетувани и вечно обесправени;).
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ma штом се Албанци, по дифолт мора да бидат невини. Кај се чуло и видело Албанец да биде виновен? Тие се борци за слобода, маченици, вечно угнетувани и вечно обесправени;).
Како прво, гледам дека си запнал со Албанците, но да ти помогнам... не сум албанец, не ме допираат овие твои саркастични постови.
Второ, кажав што имам за случајот во Куманово, а за Смилковско не си запознаен со муабетот овде така да ти препорачувам да не се мешаш. ;)

Дополнување: И јас не сум виновен што луѓето се невини, што да правам јас :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.824
Поени од реакции
82.909
Е ајде, тогаш, договорено... ќе чекаме да чуеме заедно. :)
Иако јас ова уште од почеток го велев, ама ти апла против беше..
Останува да почекаме..
Што велеше?
Дека демострантите не тепаа баби кафирки по автобуски? Дека не викаа Алаху Акбар и не носеа знамиња на џихадот или пак немаше Смрт за Каури извици или камнувања?

Не. Тука има доста моменти кои, како што реков, се очигледни, но може да има и некои за кои сме биле влечени за нос.
Треба да чуеме што има на тие снимки и ќе знаеме дали и за што сме биле во заблуда. Но, некои работи/моменти се факти.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Како прво, гледам дека си запнал со Албанците, но да ти помогнам... не сум албанец, не ме допираат овие твои саркастични постови.
Второ, кажав што имам за случајот во Куманово, а за Смилковско не си запознаен со муабетот овде така да ти препорачувам да не се мешаш. ;)

Дополнување: И јас не сум виновен што луѓето се невини, што да правам јас :)
Знам дека не си Албанец, затоа не пробувај да ги релативизираш нивните злодела. Албанецот смета дека има потполно природно право дека може да се занимава со тероризам, дека има право да боде со ножеви славомакедончиња, дека има право да тепа славомакедончиња што истакнале македонско знаме во своја држава и дека има право да се занимава со разни видови на криминал исто како што предаторот/грабливецот има право на својата ловина/плен или како што пилето на кукавицата има право да ги избутка јајацата или пилињата на своите сурогат родители од гнездото. И како што го загрозуваш лавот ако му го ускратиш правото да ја убие антилопата, така и Албанецот се чувствува загрозено и обесправено доколку Македонецот му го ускрати правото да биде тероризиран и малтретиран од истиов Албанец кому тоа му е вродено во неговата природа.

Јеsmo li se razumjeli;)?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Што велеше?
Дека демострантите не тепаа баби кафирки по автобуски? Дека не викаа Алаху Акбар и не носеа знамиња на џихадот или пак немаше Смрт за Каури извици или камнувања?

Не. Тука има доста моменти кои, како што реков, се очигледни, но може да има и некои за кои сме биле влечени за нос.
Треба да чуеме што има на тие снимки и ќе знаеме дали и за што сме биле во заблуда. Но, некои работи/моменти се факти.
Не. :)
Ти сам добро знаеш дека не сум го велел тоа.
Јас од почеток реков дека мотивот не е исламски радикализам, и дека луѓето се прогласени за виновни без било какво судење, моментот кога беа уапсени беа и прогласени за виновни, јас бев против тоа.
и за тоа се расправавме цело време, бидејќи ти беше запнал дека сигурно се тие убијците.
А еве испадна по мое.
:)[DOUBLEPOST=1432745240][/DOUBLEPOST]
Знам дека не си Албанец, затоа не пробувај да ги релативизираш нивните злодела. Албанецот смета дека има потполно природно право дека може да се занимава со тероризам, дека има право да боде со ножеви славомакедончиња, дека има право да тепа славомакедончиња што истакнале македонско знаме во своја држава и дека има право да се занимава со разни видови на криминал исто како што предаторот/грабливецот има право на својата ловина/плен или како што пилето на кукавицата има право да ги избутка јајацата или пилињата на своите сурогат родители од гнездото. И како што го загрозуваш лавот ако му го ускратиш правото да ја убие антилопата, така и Албанецот се чувствува загрозено и обесправено доколку Македонецот му го ускрати правото да биде тероризиран и малтретиран од истиов Албанец кому тоа му е вродено во неговата природа.

Јеsmo li se razumjeli;)?
Разумјели смо се у једном смјеру само.
Јас тебе те разбрав, ти мене не сакаш да ме разбереш.
Јас не ги бранам албанците нити ги релативизирам нивните злодела, јас само застанувам во одбрана на Исламот. Бидејќи ти цело време пробуваш Исламот да го оцрниш со овие постови само затоа што луѓето биле муслимани, овде нормално говорам за злоделата кои ги сомена, бодење со ножеви и слично, тоа не се дела на Исламот туку на муслиманите.
И тоа е албанско-македонски национален проблем,и тоа го има од двете страни и религиите немаат ништо со тоа.
Тоа ми е поентата.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.824
Поени од реакции
82.909
Не. :)
Ти сам добро знаеш дека не сум го велел тоа.
Тоа се вика начин на изразување (figure of speech) ако баш сакаш да ти нацртам, ја не ни сакав да тврдам дека ти така си викал, туку да потенцирам на факти кои се случија.
Јас од почеток реков дека мотивот не е исламски радикализам, и дека луѓето се прогласени за виновни без било какво судење, моментот кога беа уапсени беа и прогласени за виновни, јас бев против тоа.
и за тоа се расправавме цело време, бидејќи ти беше запнал дека сигурно се тие убијците.
А еве испадна по мое.
:)
Не испаднало ништо по твое, ама баш ништо. Сеуште. Со голем акцент на ова сеуште. Ипак, има индиции дека нешто (а тоа е централниот момент) може да испадне по твое. А можеби Заев блефира, заради моментални политички причини (и доколку тоа го прави, тогаш, нормално е дека никогаш нема да ги објави снимките за ова), но помала е веројатноста за тоа - он да блефира (иако многумина нема да се сложат со мене).
Останува да чуеме.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Не испаднало ништо по твое, ама баш ништо. Сеуште. Со голем акцент на ова сеуште. Ипак, има индиции дека нешто (а тоа е централниот момент) може да испадне по твое. А можеби Заев блефира, заради моментални политички причини (и доколку тоа го прави, тогаш, нормално е дека никогаш нема да ги објави снимките за ова), но помала е веројатноста за тоа - он да блефира (иако многумина нема да се сложат со мене).
Останува да чуеме.
Не верувам дека блефира за вака чувствителна тема.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.824
Поени од реакции
82.909
Не верувам дека блефира за вака чувствителна тема.
Ако не ги објави снимките кои недвојбено би имплицирале такво нешто, тогаш еден од можните заклучоци е дека од икс причини блефирал.
Додека не чуеме, можеме само да нагаѓаме, околу суштината на случајов.
Но, погорниве странични факти, кои ги споменав, се едноставно тоа - факти, нешта кои навистина се случија како демонстрација на исламскиот радикализам и нетрпеливост кон каурите.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ако не ги објави снимките кои недвојбено би имплицирале такво нешто, тогаш еден од можните заклучоци е дека од икс причини блефирал.
Додека не чуеме, можеме само да нагаѓаме, околу суштината на случајов.
Се слагам за ова, тоа што изјави дека се невини го обврзува да ги пушти снимките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom