ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.665
Поени од реакции
11.696
Постои ли шанса Грујо утре да исценира напад врз своите за да го обвини Заев?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија :cautious:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Да, и не само јас, туку и тие 8 души што беа со мене денеска на протестот, од кои ниту еден не член на било која партија, а бевме на протестот поради тоа што ни преку кур од начинот на владеење на сектава.

Да ти кажам и дека ќе отидеме сами, со сопствен превоз, сендвичи, сокчиња ... како што тоа го направивме и денеска, не чекаме и не дозволуваме никој да ни наредува, да не влече за уши и да не третира како робови.

Еве ти одговорив, сега кажи дали ти утре ќе одиш на контрапротест, или како и да го нарекувате тој собир?
мо се допаѓа одговорот.
Мене за џабе ме етикетирате преку шифри и спонтано ми лепите етикети "вмровец", жалам што ќе ве разочарам,но да ги ебам и грујо и заев.нормално дека нема да одам.
Јас сум националист и ако треба некој да оди во затвор за криминалите во минатото,тоа се и груевски и заев фатени рака под рака со своите соработници.
Но бидејќи немаме трета здрава опција за која би гласале,ќе ги гледаме уште долго време,ќе си вадиме очи за таа проклета политика,додека некој трет позади наш грб си ги остварува целите.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Постои ли шанса Грујо утре да исценира напад врз своите за да го обвини Заев?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија :cautious:
Постои ли шанса Заев да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса УЧК да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса САД да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса Грција да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса Ставрогин да изценира напад за да го обвини Братот?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.665
Поени од реакции
11.696
Постои ли шанса Заев да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса УЧК да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса САД да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса Грција да изценира напад за да го обвини Грујо?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:

Постои ли шанса Ставрогин да изценира напад за да го обвини Братот?
Дали е во игра ваква опција или ме фаќа шизофренија. :cautious:
Да, се е во игра (y)

Постои ли шанса САД да исценира напад за да изгледа дека Грујо исценирал за да го обвини заев итн...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Зашто од нив се очекува,од вас не. Кога собираш гласови врз база на национализам,држи се до својата десничарска идеалогија. Сдсм од друга страна фураат братство и единство.

Ја ќе излезам,али голем број од тие таму нема. Исто како што вие ја прогутавте амнестијата и пак ќе си ги гласате за патриотите.
Е тешко е да ги повлечат сите правилни потези во однос на националната кауза. 2006 дојдоа на власт после милион отстапки - тетовски стана државен знамето на туѓа држава официјално знаме на мк, една асална акција против бандитите немаше, красничи го држеше скопје на нишан месец дена и милион други глупости. аменстијата беше непријатна отстапка, ја и ти не ја знаеме позадината што се деси со жртвите и нивните семејства, За силуваните требаше пак да одат на судење и тн. од друга страна имаше силни акции против олошот од албанса страна и последно време ги зауздаа максимално. Е сега ќе те прашам што ќе беше ако беше другата страна? 2/3 од симпатизерите на сдс со кои зборам сами се свесни дека би го шитнале името, би направиле милион отстапки на шонците покрај амнестијата и тн. И тешко е брат да балансираш со ваква опозиција. преговараш за име заев и компанија искачаат со изјави за виткање кичми и лицитираат со имиња еве сега и некакви снимки позадински пуштаат со што ја рушат позицијата. За било каков етнички инцидент тие не бараат остри казни за учесниците туку ја обвинуваат владата. И најсвежо акција во куманово 8 мртви полицајци другиот ден иде се слика селфи прави го влечат ко куче и го исмеваат локалните бараби. Тоа е за мене разликата и затоа заев не му е јасно зашто не му доаѓаат на протест. Има еден куп луѓе на кои им е преку к од грујо ама го знаат овој што мустра е.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Смилковци = Куманово, албанско македонско знаменце? Што е поракава уствари? П.С. овие џубирањава од француски курир само 20.000 пишале.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
А кој е Заев, ја или ти или било кој да кажува кој смее а кој не смее на граѓански протест да отиде?
квалификуван беше ко граѓански протест и во ред е тоа,но на евентот на фб оној главниот стоеше амблем на сдсм.странски амбасадори да идат на протест во друга држава неам видено осим во Украина.Маиците на голема Албанија ги имаше на велико што е голем пораз за денешниов митинг.Не може ни да се помисли на нешто такво ако имаш во план да рушиш режим,маица од друга држава која со години наназад сака да те окупира.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
@jamajka , @Vanlok , @Bratot,

Mitingot pomina vo najdobar red, nikakvi teroristi, nikakvi nasilstva, nikakvi crni scenarija. Se custvuvate po malku glupavo?
Говориш небаре ние сме биле против протестот или како да сме посакувале нечии жртви. Поготово што наши пријатели и блиски присуствуваа.

Ајде смири се малку и немој да внесуваш вештачка омраза меѓу луѓево.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.588
Поени од реакции
26.100
Смилковци = Куманово, албанско македонско знаменце? Што е поракава уствари? П.С. овие џубирањава од француски курир само 20.000 пишале.
Аууу па Смилковци Македонско знаме, а Куманово Албанско. Невини деца споредуваат со терористи кои убија 8 полицајци. Им се помочавте и на децата и на полицајците што загинаа.
Ова!
Секој што ќе оди денес на протест, се надевам дека му е јасно оти не може да биде селективен за причините зошто оди. Тоа е цел пакет, не може да се оди за едно, а да се игнорира друго.
Батка еве можело да се бира за што да се оди на протест. Овие тука одбрале да одат на протест да ни кажат дека полицајците во Куманово убиле 10 невини луѓе, туристи од Косово (еднакво невини како децата егзекутирани на Смилковското езеро) и после се самоубиле. Значи меѓу другото и за тоа се протестираше.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Да, се е во игра (y)

Постои ли шанса САД да исценира напад за да изгледа дека Грујо исценирал за да го обвини заев итн...
Тоа сакав да кажам, сите опции се во игра. Што и да се случи следно, слободно може вината да се префрла на другата страна. Ако некој наброи 100 индикации дека Заев стои позади некој инцидент, јас можам да набројам 100 индикации дека Грујо стои зад тоа. И сите до една да држат вода.

Моментално, она што знаеме со сигурност е дека ништо не знаеме со сигурност. Затоа, најдобро е да се воздржиме од пребрзо носење заклучоци, пошто поима немаме од ништо, реално.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Говориш небаре ние сме биле против протестот или како да сме посакувале нечии жртви. Поготово што наши пријатели и блиски присуствуваа.

Ајде смири се малку и немој да внесуваш вештачка омраза меѓу луѓево.
Сериозно, се читаш некогаш што пишуваш? Која бе црна омраза?

Вие тројцата една дела го дрвите со длабокоумни анализи за турски текови, белосветски завери против библиска Македонија, завери кои водеа во предизвикување на нереди на протестите на опозицијата и македонски Мајдан. Снајпери, убиства, нереди, крв...

Кога таму, скоро па Вудсток атмосфера. Вашите анализи вредат колку употребена тоалетна хартија, или уште помалку, колку статија на Курир.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Vo Makedonija momentalno e mok da organiziras bilo kakov protest na ulica. Da ne bese incidentot vo Kumanovo, koj neli voopsto ne mu odgovarase na Gruevski, brojkata ke bese pogolema.
Опаа.. чекај, добро што го видов мислењево.

Веројатно да имав расипан ум ко твојот, ќе речев сега... “ех штета за успешноста на акцијата во Куманово, барем ќе куртулевме од пучовистите и комуњарите.“

Испомешани ти се брзините братучед.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.588
Поени од реакции
26.100
Nebitno e seto toa vo momentov. Mnogu pobitno e deka propagandata na vlasta za crni scenarija potpolno propadna, i deka se pojavija jasni naznaki komu vsusnost mu odgovara nestabilna Makedonija, i uplaseni luge.
Пропагандата се всушност индикации, веќе се напишани и во западните медиуми меѓу другото.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Сериозно, се читаш некогаш што пишуваш? Која бе црна омраза?

Вие тројцата една дела го дрвите со длабокоумни анализи за турски текови, белосветски завери против библиска Македонија, завери кои водеа во предизвикување на нереди на протестите на опозицијата и македонски Мајдан. Снајпери, убиства, нереди, крв...
Кога таму, скоро па Вудсток атмосфера. Вашите анализи вредат колку употребена тоалетна хартија, или уште помалку, колку статија на Курир.
Гледам нешто си осоколен после митингов, веројатно те држи уште еуфорија па мислиш дека си џоа форумскиот Чегевара.

Нашите мислења беа силно поткрепени и со изјавата на Сергеј Лавров, и руското МНР и редица други странски анализи.
Да не заборавиме дека никој од вас немаше доблест тогаш ниту да го коментира тоа совпаѓање.
Тоа е единственото кое никогаш нема да го преболиш, колку и да продаваш некои ефтини финти со успешноста на митингов, во сенка на малата излезеност.

Уште па и наведување на акцијата во Куманово како ограничувачки фактор.. замисли еј...
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Да, и не само јас, туку и тие 8 души што беа со мене денеска на протестот, од кои ниту еден не е член на било која партија, а бевме на протестот поради тоа што ни е преку кур од начинот на владеење на сектава.

Да ти кажам и дека ќе отидеме сами, со сопствен превоз, сендвичи, сокчиња ... како што тоа го направивме и денеска, не чекаме и не дозволуваме никој да ни наредува, да не влече за уши и да не третира како робови.

Еве ти одговорив, сега кажи дали ти утре ќе одиш на контрапротест, или како и да го нарекувате тој собир?
Зошто ти си можел денес да одиш, а утре некој да не може да оди? Што си ти поразличен од тој утре? Демек си прогресивен, напреден, а тој утре со исперен мозок? Истото и тој го мисли за тебе, а плус, никој не знае дали ти си отишол партиски или не. Можеби само блефираш форумот за да ја оправдаш својата теза и да креираш лажна слика.

И, денеска повеќето беа плакатолепачи како што ќе бидат и утре. Не гледам никаква разлика. Македонија има преголем број на кадар во делот на : психологија, социологија, економија, право, лингвистика, филозофија, уметност, педагогија односно факултети коишто не произведуваат јавно добро, туку зависат исклучиво од државна цицка. На денешните и утрешните протести нема да видиш инжињери, информатичари, електротехничари, хемичари, доктори, водоводџии, молери, тапетари, плочкари, дренари, градежници, земјоделци и други, затоа што тие не зависат исклучиво од државна цицка, туку р’мбаат цел ден, но дома носат и по 700 евра месечно зависно од нивниот квалитет и знаење. Нив не ги занимаат квази револуции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom