ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
На протестот во недела (кој јас го гледам како надпартиски, особено ако навистина нема партиски обележја) мислам дека присуство најавија повеќе сегашни, но и поранешни амбасадори. Дали Заев или било кој друг треба на тие амбасадори да им каже: „Ајде гитла од тука“?
da
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
луге свакате дека од сите теории во задњиве 500 страници......само една е точна....а можеби и ниедна

Која е вистината У ПМ
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
организатор е демократското право да секој изрази задоволство или незадоволсто како и што до сега имаме овие години поминато како независна држава.Пред се е потребно затоа што власта дефинитивно изгуби реалност па да не толкувам многу како и што дотера до тука да се искажува на улица.Не не на стенковец...пред институциите од највисок ранг каде и треба да има некакви промени и слушне гласот на задоволниците или незадоволниците.Директно во УШИ да им се кажи иако не се глуви и слепи..Кажав,ПОЛИЦИЈАТА ако неможе сите критични точки да ги обезбеди тогаш сите да си одат дома и препуштат работата на оние кои знаат.Медиумите досега на вакви собири калкулираа со бројки на присутност за кои секој наставник по математика им ставил единица или популарно во школскиот жаргон КЕЦ.Во едно мислам дека сите демократски и цивилизирани начини се исцрпени пред се со манипулации од страна на власт и моќ па ете и собиранките се еден начин показател на искажување заради слепоста и глувоста на поединци од страна на сила и моќ.
А забораваш некој факти од владеењето на сегашната опозиција и како таа се справуваше со протести...
... во акција на БитПазар 1992, наводно против шверц на цигари, настрадаа 4 лица ... а не кажуваат дека настрада и една невина жена која излезе на балкон
... имаше масовен ,мирен и спонтан собир пред собрание, кога власта ја прифати референцата ... власта тогаш на покривите на градска болница и неколку згради постави специалци со пушкомитралези со боева муниција, (не гумени куршуми), вперени кон народот...за среќа не се случи ништо трагично..
..имаше мирен протест, блокада на регионален пат кај Кочани, не се сеќавам дали тутунарите, власта им испрати специјалци кој крвнички ги претепаа..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.526
Поени од реакции
36.481
Se pravi naudren bozem nema procitano deka ke ima prisustvo na ambasadori,a ako ima ke ja stavel na crna lista.:pipi:Jako brat ej..:icon_mrgr:
Груевски никој нејќе во Брисел да го види, никој не ми доаѓа он вика ако имало амбасадор кај било која страна на веќе најавени амбасадори во сабота :D
јака фора, нешто како нека не касапи нашиов тука али се додека странци не ни се мешаат е ок, зашто иако сме ебени барем сме суверено ебени.
:brlav:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На протестот во недела (кој јас го гледам како надпартиски, особено ако навистина нема партиски обележја) мислам дека присуство најавија повеќе сегашни, но и поранешни амбасадори. Дали Заев или било кој друг треба на тие амбасадори да им каже: „Ајде гитла од тука“?
Не мора, но треба да се повикаат на одговорност кога со својата присутност на одредени партиски настани сигнализираат заземање страна од страна на нивните матични држави.

После тоа ќе следат изјавите како оваа на Лавров.

Плус, малку е дискутабилно како протест организиран од политичка партија, го гледаш како надпартиски. :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Плус, малку е дискутабилно како протест организиран од политичка партија, го гледаш како надпартиски. :toe:
Па тоа е едноставно, СДСМ е над-партија.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.013
Поени од реакции
7.095
Во натпартиски протести во Македонија веруват само будали.Без партија си осуден на пропаст.Јас како иницијатор на првите протести во Струмица имавме само 150 луѓе се додека не се појавија типците од партиски штабови и стигна до бројка од 2000.Зборам за протестот против полициска бруталност.После ова секој ден во Струмица има по 2-3 натпартиски протести, не знам веќе и за што се протестира во градот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Vcera na sostanokot na liderite vo klubot na pratenici se desi edna mnogu interesna situacija.Taci i Axmeti sednati zaedno si piuckaja kafe i se gazeja od smeenje.I imaat pravo likojve da gledaat seir..Nas ne ni treba nadvoresen neprijatel,dovolno golem neprijatel si sme nie samitee!Nadaleku poznat i priznat e makedonskiot samounistuvacki sindrom,aj neka ni e nazdravje!
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.526
Поени од реакции
36.481
Многу интересно:

The unipolar and multipolar worlds are once more clashing in Eurasia, this time in the tiny Balkan country of Macedonia. A major proxy war is unfolding between the U.S. and Russia over this geostrategic state, and it’s following the exact same patterns of the previous conflicts in Syria and Ukraine. As with the prior two, the U.S. once more wants to gain control of a key energy route and preempt it from becoming a platform for multipolarity, and it’s resorting to a Color Revolution and Unconventional War to attain its objective.

Russia, on the other hand, is again on the defensive, once more indirectly supporting a beleaguered partner in surviving the unipolar onslaught. Everything is coming to a head on 17 May when the Color Revolutionaries/Unconventional Warriors have planned their next regime change push, and it’s up to Macedonians and their government (with Russian intelligence and strategic guidance) to repulse the aggressors and protect their homeland from destruction.

Given the enormous long-term strategic stakes involved (liberating Europe with multipolarity or keeping it shackled in unipolarity), the Third Round of the US-Russian geopolitical confrontation might be its most climactic one yet.



„Во врска со македонските случувања, веројатно се покажува она што јас го нарекувам менталитет на конфронтација, односно или - или. Не можам да судам со крајна увереност, но објективно произлегува дека настаните во Македонија се развиваат во заднината на откажувањето од страна на македонската влада да се приклучи на политиката на санкции против Русија и во атмосфера на активната поддршка што Скопје ја пројави во однос на плановите за изградна на гасоводот ‘Турски тек’, на што се противат многумина во Брисел и преку океанот. Така што не можеме да го пренебрегнеме чувството дека има некоја поврзаност“, изјави шефот на руската дипломатија Лавров

Цели три страни, никој од заговарачите на партиските пресметки, не зема за должно да ја прокоментира директна изјава на Лавров и оценка за настаните.

Многу интересно:

The unipolar and multipolar worlds are once more clashing in Eurasia, this time in the tiny Balkan country of Macedonia. A major proxy war is unfolding between the U.S. and Russia over this geostrategic state, and it’s following the exact same patterns of the previous conflicts in Syria and Ukraine. As with the prior two, the U.S. once more wants to gain control of a key energy route and preempt it from becoming a platform for multipolarity, and it’s resorting to a Color Revolution and Unconventional War to attain its objective.

Russia, on the other hand, is again on the defensive, once more indirectly supporting a beleaguered partner in surviving the unipolar onslaught. Everything is coming to a head on 17 May when the Color Revolutionaries/Unconventional Warriors have planned their next regime change push, and it’s up to Macedonians and their government (with Russian intelligence and strategic guidance) to repulse the aggressors and protect their homeland from destruction.

Given the enormous long-term strategic stakes involved (liberating Europe with multipolarity or keeping it shackled in unipolarity), the Third Round of the US-Russian geopolitical confrontation might be its most climactic one yet.



„Во врска со македонските случувања, веројатно се покажува она што јас го нарекувам менталитет на конфронтација, односно или - или. Не можам да судам со крајна увереност, но објективно произлегува дека настаните во Македонија се развиваат во заднината на откажувањето од страна на македонската влада да се приклучи на политиката на санкции против Русија и во атмосфера на активната поддршка што Скопје ја пројави во однос на плановите за изградна на гасоводот ‘Турски тек’, на што се противат многумина во Брисел и преку океанот. Така што не можеме да го пренебрегнеме чувството дека има некоја поврзаност“, изјави шефот на руската дипломатија Лавров

Цели три страни, никој од заговарачите на партиските пресметки, не зема за должно да ја прокоментира директна изјава на Лавров и оценка за настаните.
Wow значи ова некој ептен битен гасовод бил штом Груевски на сите главата во торба ќе ни ја стави и државата ќе ја однесе на работ на распад.

А уште поинтересно е што за гасоводот кој што треба да носи гас за Европа, за да се оствари треба да влеземе во конфликт баш со таа Европа. Колку повеќе ја дискутираме оваа приказна се поапсурдна испаѓа.
 
Z

zlaki

Гостин
Воопшто не влегував на темава и воопшто не навлегував во дебата со ниту еден пријател за ситуацијава во државава, бидејќи сакав да видам и да согледам како се одвиваат работите, изјави на амбасади, на новинари, на политичари. Едноставно да не избрзувам и да ме влечат емоции.
Да видам кој како игра?! Што? Како? И според ова до сега играва е доста прљава и поголема од размислувањето на обичниот народ. Но и предвидлива за обичниов народ.
И понатаму ќе се држам до тоа и не навлегувам у разрешување мистерии и теории на заговор се додека не се почне судскиот процес.
Но, едно имам да кажам. Ќе имаме два партиски собири во Недела и Понеделник.
Ако видам, еден амбасадор (или изворно кажано Уценувачи) на странска држава, да застане на eден од протестите, или во поблага варијанта едниот протест да го поддржи а другиот не, за мене таа партија што ќе дозволи амбасадор на друга држава да присуствува на нејзин протест, за мене е МРТВА!
И таа не е македонска партија туку ку*опушачка партија.
Работите во следнава недела дена ќе се одвиваат како на филмска лента, побрзо дури од сега.
Господ да ја чува мајката страдалница која истрпела мн. гомнарии а ќе го истрпи и ова.
Имајте пријатен викенд Кајганџии.
ме бендиса почетокот на постот...но потоа малку не е до некаде во ред со моите размислувања ..секој со своите расудувања за ситуацијата иако како Македонци не би требало да имаме огромни разидинувања околу државните интереси но ете едните дозволија до тој степен да не поделат па размислувањата да се прелеат на улица...
п.с. имаш убав потпис се надевам дека правилно ќе го расудиш кога или ако некогаш треба да го употребиш..
 
А

Атлантист

Гостин
луге свакате дека од сите теории во задњиве 500 страници......само една е точна....а можеби и ниедна

Која е вистината У ПМ
Има само две...
Грујо - Судир САД - Русија, ќе има војна, СДСМ е во функција на заговорот за да се ослабнат безбедносните сили итн Можни се инциденти, Украинско сценарио .....

Заев - Нападот во Куманово е дело на власта за да предизвика воена психоза а со тоа и да ги минираат најавените митинзи против власта кои што треба да предизвикаат паѓање на ВМРО.
 
?

..........

Гостин
Она што мене ме плаши е што опозицијата после големиот митинг во недела остануваат да кампуваат пред влада до оставка на Груевски. Значи дека околу 5.000 демонстранти и активисти на СДСМ ќе останат и 18-ти (понеделник) кога е големиот митинг на ВМРО во центарот на Скопје. Тука неминовно се поставува прашањето дали на 18-ти може да се случи да дојде до судир на двете групи кои ќе бидат присутни на исто место, и да падне крв. Македонецот да удри на македонец што де факто ќе значи можеби и граѓанска војна.

Не знам за вас луѓе ама мене оваа помисла многу ме плаши, ги гледам видеата од украина , исто вака почна и ужасно беше. :(
па таман ке останат најголемите забеготини и од двете страни и нека си ебат матер очи нека извадат за доброто на сите.
 
Z

zlaki

Гостин
А забораваш некој факти од владеењето на сегашната опозиција и како таа се справуваше со протести...
... во акција на БитПазар 1992, наводно против шверц на цигари, настрадаа 4 лица ... а не кажуваат дека настрада и една невина жена која излезе на балкон
... имаше масовен ,мирен и спонтан собир пред собрание, кога власта ја прифати референцата ... власта тогаш на покривите на градска болница и неколку згради постави специалци со пушкомитралези со боева муниција, (не гумени куршуми), вперени кон народот...за среќа не се случи ништо трагично..
..имаше мирен протест, блокада на регионален пат кај Кочани, не се сеќавам дали тутунарите, власта им испрати специјалци кој крвнички ги претепаа..
сум заборавил или си ме потсетил е едно...прво работата е да нема такви случки,второ сега сме 2015 и треба да гледаме напред и да ја кроиме иднината наша и на нашите идни генерации на подобро...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
Wow значи ова некој ептен битен гасовод бил штом Груевски на сите главата во торба ќе ни ја стави и државата ќе ја однесе на работ на распад.

А уште поинтересно е што за гасоводот кој што треба да носи гас за Европа, за да се оствари треба да влеземе во конфликт баш со таа Европа. Колку повеќе ја дискутираме оваа приказна се поапсурдна испаѓа.
за да бидеме ние битни за гасоводот треба тој прво да стигне во Грееце .. е сега Ципрас за да не го пушти се пазари со нив, им бара тешки билиони $ .. а на вујче не му се дава, па сега индиректно го заплашува Ципрас а и останатите , значи удри по самарот ( РМ) кога неможеш по магарето (ГР)
.. е сега вујче сака само театар да направи, ама локалните комшии сакаат и од тоа да извлечат корист..

Она што мене ме плаши е што опозицијата после големиот митинг во недела остануваат да кампуваат пред влада до оставка на Груевски. Значи дека околу 5.000 демонстранти и активисти на СДСМ ќе останат и 18-ти (понеделник) кога е големиот митинг на ВМРО во центарот на Скопје. Тука неминовно се поставува прашањето дали на 18-ти може да се случи да дојде до судир на двете групи кои ќе бидат присутни на исто место, и да падне крв. Македонецот да удри на македонец што де факто ќе значи можеби и граѓанска војна.

Не знам за вас луѓе ама мене оваа помисла многу ме плаши, ги гледам видеата од украина , исто вака почна и ужасно беше. :(
Мене друго не ми е јасно, со кое право СДСМ си ги монополизира сите термини и сите позиции за протести ?? кое кампување, кои будалаштини, па живеат луѓе таму а и транзитираат по таа улица ..
еве добар пример на несакани работи:
http://www.24sata.hr/svijet/studentski-prosvjedi-ispisivali-grafite-pa-ih-treci-mladic-ubio-419347
 

Kajgana Shop

На врв Bottom