ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Претседателот на парламентарната комисија за контрола на косовската тајна полиција за албанската телевизија Топ Чeнел преку Разузнавачката служба на Косово (АКИ) дознале дека агенти на македонската тајна полиција имале контакти со косовски државјани со цел да се предизвикува дестабилизација на Македонија, пренeсува Тетовасот





За овие контакти биле известени и претседателката на Косово Атифете Јахјага, премиерот Иса Мустафа и министерот за внатрешни работи Скендер Хусени.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.208
Поени од реакции
8.565
Претседателот на парламентарната комисија за контрола на косовската тајна полиција за албанската телевизија Топ Чeнел преку Разузнавачката служба на Косово (АКИ) дознале дека агенти на македонската тајна полиција имале контакти со косовски државјани со цел да се предизвикува дестабилизација на Македонија, пренeсува Тетовасот





За овие контакти биле известени и претседателката на Косово Атифете Јахјага, премиерот Иса Мустафа и министерот за внатрешни работи Скендер Хусени.
Sega od koga zavrsi celo sranje,site znaele, daj be ne pusite do tolku.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Хехе тоа е таа слепа дпнеофска логика, сега не убедуваат дека амети да ти бил бранител и херој за Македонија, исто како кога тачи го прогласија и му скандираа: тачи војвода! е толку им фаќа црпката...

бонус: денес исто имав средба со една клиентка на која сестра е мажена со еден од припадниците на безбедносните сили кои беа на фронтот во Куманово, истата теза ја потврди: појма немале каде одат, каде се пратени, вчера била кај сестраи, зетот и рекол дека им било соопштено дека станува збор за мала група на разбојници која лесно ќе биде елиминирана без отпор, и демек ако знаеле што ги чека, ќе се избегнеле барем првите три жртви, исто така кажа и дека некои од специјалците (албанци) преминале на страна на терористите, веројатно мисли на оние кои биле вработени во мвр, на гранична служба, двајца тројца колку беа..
Јас не видов соопштение на полицијата кое би можело да биде контраверзно. А иначе генерално е намалена довербата. Тоа беше и целта на политичката криза. Ова што го читам тука просто не ми се верува. Има упад од терористи, а луѓево коментираат ко без памет. И покрај тоа што Србија, Бугарија и Косово трупа војска и специјални единици на граница, официјално и со изјави, неможам да се изначудам на рајава што мисли, дали и тоа е дело на Грујо или што е работата. Не ли тоа треба да биде јасен индикатор за безбедносната опасност.

Да ми кажувал некој дека ова ќе се случи, не би верувал. Ова ме подсеќа на онаа сцената на животот на Брајан, кога Римјаните стојат на страна, а Народниот фронт на Јудеја и Јудејскиот народен фронт се тепаат меѓусебе. Буквално, УЧК може да седи на страна ние да се испоубиеме меѓусебе, и после на готово да дојде.

Но да се разбереме, за олку омраза и слепило кај народот самиот Грујо е крив. И тој во учебниците ќе сноси одговорност иако он е свесен што се дешава и покушава нешто да направи. А тој Зајко ќе биде еден од најтрагичните личности во Македонската историја, доколку после ова што не чека ќе се користи зборот Македонска историја.

Ретко кој се заинтересира за фактот што двајца полицајци албанци(незнам дали биле специјалци или не) наместо кон групата почнале да пукаат кон своите колеги...Ете тоа ти е проблем број 1 (заборави укинување на задолжтелен воен рок,чување на граница...и тн,) ова беше 1ва акција во која нашите "Мултиетнички Сили за Безбедност" се најдоа гради в гради со една ваква албанска група и резултатот беше со двајца дезертери на лице место,тука се отвара прашањето на евентуален поширок воен конфликт кој ке не брани нас,АРМ и МВР се силувани од учк,пола од аменстираните борци за човекови права се сега дел од структурите на безбедносните сили.Фрапантно е што грујо дозволи во градот во кој живееев до мојата 18 год,во кој нема ни 2% албанци да бидат 60% албанци од професионалните војници,да не зборам колку ги има во полиција,инспектори ....Во градовите со мнозинсско албанско население несакам ни да помислам како е.Вака како што се поставени работиве,при евентуален конфликт лесно може да ни се случи крах на армијата и полицијата,да доживееме слично сценарио на ЈНА...Само за потсетување во 2001 и покрај помалата застапеност на албанците,се случија голем број дезертерства како примерот на талат...како тоа би изгледало во 2015...Сосема си во право кога викаш дека сме далеку понеспремни сега од 2001
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Ретко кој се заинтересира за фактот што двајца полицајци албанци(незнам дали биле специјалци или не) наместо кон групата почнале да пукаат кон своите колеги...Ете тоа ти е проблем број 1 (заборави укинување на задолжтелен воен рок,чување на граница...и тн,) ова беше 1ва акција во која нашите "Мултиетнички Сили за Безбедност" се најдоа гради в гради со една ваква албанска група и резултатот беше со двајца дезертери на лице место,тука се отвара прашањето на евентуален поширок воен конфликт кој ке не брани нас,АРМ и МВР се силувани од учк,пола од аменстираните борци за човекови права се сега дел од структурите на безбедносните сили.Фрапантно е што грујо дозволи во градот во кој живееев до мојата 18 год,во кој нема ни 2% албанци да бидат 60% албанци од професионалните војници,да не зборам колку ги има во полиција,инспектори ....Во градовите со мнозинсско албанско население несакам ни да помислам како е.Вака како што се поставени работиве,при евентуален конфликт лесно може да ни се случи крах на армијата и полицијата,да доживееме слично сценарио на ЈНА...Само за потсетување во 2001 и покрај помалата застапеност на албанците,се случија голем број дезертерства како примерот на талат...како тоа би изгледало во 2015...Сосема си во право кога викаш дека сме далеку понеспремни сега од 2001
При евентуален конфликт, најважно е да имаш луѓе кои имаат воена обука завршено, да не мораш да ги обучуваш одново. А тоа го немаме. Иначе консолидацијата и дистинкцијата се прави бргу. Од првин ќе биде хаос, а после ќе си фати секој своја страна. Само проблемот е кога ќе се направат страните, кај нас ќе останат луѓе кои пушка само на кантер виделе, а барут само од петарди мирисале.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
648
Поени од реакции
718
Незнам колку е вистина но читам моментално дека во Куманово улиците околу џамијата биле блокирани, дека полицијата била на терен и имале дојава дека терористите биле низ град и се криеле долу на стадион :eek:


 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.132
Поени од реакции
64.626
Точно е. Не ме пуштија да поминам, мора тука да поминам на патот за дома, па наоѓав алтернативи од кај пазарот, покрај Диво Насеље. Симптоматично е што нема ќорав полицаец накај Липково, натака живеам.
Се шушка дека им фрлиле бомба во Полициската станица или имале дојава за такво нешто.

На населението околу Полициската станица им е кажано да не излегуваат од дома и им е забрането движењето.

Ова со терористиве ми го збореше вработен на Бензинската на Лукоил, 100 метра под Диво Насеље. Ако е точно, ма да не верувам, премногу отворен простор е тука, дупка е, нема никаква тактичка предност, има да биде покољ, па местото е 50-100 метри од Полициската станица. Сол ке ги направат.

У пичку матер више.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.208
Поени од реакции
8.565
Ako ova e tocno rabotava e epten zaebana, ovie se trgnati da ja osvojat policiskata stanica, ova veke agresija.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Општо земено акцијата помина ДЕЛУМНО УСПЕШНО... сепак 8 мртви и 37 ранети, или 45 онеспособени лица од полициските специјални единици во еден ден е голем удар!
Замислете како ќе беше доколку се инсталираа групи од по 50 души во 3-4 градови во МК и кога ќе ја раштркаа полицијата, принудена на улични борби?!?

Иначе кај терористите („најопасните“ на Балканот како што трубеа про-владините тв медиуми) прашање е дали 15 биле спремни и „најопасни“, а дека биле опасни, како што кажа МВР, биле. Ова нека му биди опомена не само на Македонија, туку и на останатите балкански држави со повратниците од Сирија. Нашите специјални единици се добро обучени, но немаат доволно искуство за да се справат перфектно со урбани герили! На пример, ако терористите елиминирани во Куманово се „најопасни“, тогаш овие се преопасни...


...бидејќи овие не се предаваат живи и не преговараат!
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Хехе тоа е таа слепа дпнеофска логика, сега не убедуваат дека амети да ти бил бранител и херој за Македонија, исто како кога тачи го прогласија и му скандираа: тачи војвода! е толку им фаќа црпката...

бонус: денес исто имав средба со една клиентка на која сестра е мажена со еден од припадниците на безбедносните сили кои беа на фронтот во Куманово, истата теза ја потврди: појма немале каде одат, каде се пратени, вчера била кај сестраи, зетот и рекол дека им било соопштено дека станува збор за мала група на разбојници која лесно ќе биде елиминирана без отпор, и демек ако знаеле што ги чека, ќе се избегнеле барем првите три жртви, исто така кажа и дека некои од специјалците (албанци) преминале на страна на терористите, веројатно мисли на оние кои биле вработени во мвр, на гранична служба, двајца тројца колку беа..
Ti se vo stilot "a guy who knows a guy", (eden prijatel mi kazha deka negov prijatel mu rekol vaka i vaka bila rabotata). A ti kutriot, poim nemash kao raboti i koja e koncepcijata na MVR.
So golema radost i euforija diskutirash ovde za toa kolku bila neuspeshna akcijata na MVR vo Kumanovo, pa imale kontakt ovie so onie, pa ovie ne znaele kade i zoshto odat, Ali Ahmeti, Gruevski i kojznae koj seto toa go iscenirale i bla...bla...bla vo toj stil, do beskraj...Pochuvash da stanuvash zamoruvachki zdodeven i predvidliv.
Ona shto se sluchi vo Kumanovo," suma sumarum", e eliminacija i neutraliziranje na vooruzheni militanti na teritorijata na Republka Makedonija. Koj gi pratil i koj gi finansiral ne e vazhno pa duri i toa da e Gruevski (neshto shto ti predizvikuva vlazhni snishta:tapp:) Ama kako da vrtish i da suchish faktite se tie....Vooruzhena militantska/teroristichka/ grupa vlezena vo Republika Mkaedonija beshe neutralizirana, delumno likvidirana i zarobena od Makedonskite Specijalci:aplauz::bravobe:(y) i sekoja chest za zaginatite:angel: .

Se chini deka i vrapcite znaeja shto se sluchuva vo Divo Naselje a da ne zborime za Bondsteel, ambasadite vo Republika Makedonija, pretstavnici na EU i taka natamu. Ivanov prakjashe pisma i izveshtai do 17 ambasadi neshto da prezemat. Site se pravat na udreni. I koga Makedonija pokazha deka e sposobna da se odbrani od takov vid na diverzija, e chekaj, ne mozhe taka, kako Jankulovska i Mijalkov se osudija da likvidiraat i zarobat kriminalci barani vo nekolku drzhavi, finansirani od Zapad bez da si ja zavrshat rabotata, da sozdadat haos vo Republika Makedonija.
A ostavkite na Mijalkov i Jankulovska se planirani od mnogu poodamna. Gi mavnaa zapadnjacive so levica, desnica pa aperkat i si se povlekoa.

Mozhebi nekoj se nadevashe ova ke bide 2001, mavaj so topovi po planini ili polinja kolku da se kazhe deka se vojuva, i taka vo nedogled, pa pregovori, pa popushtanja do beskraj nateganja do beskraj.

P.S. Jas vo ovoj post ja oslovuvav mojata drzhava kako so polnoto ime, Republika Makedonija, samo da te iritiram, znam deka ti se ezhi kozhata od poimot Republika Makedonija.
Bidi pozdraven.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Ona shto se sluchi vo Kumanovo," suma sumarum", e eliminacija i neutraliziranje na vooruzheni militanti na teritorijata na Republka Makedonija..
една група или дел од група е, но што со други, не знам колку некој е сигурен со оглед на тоа што шетале низ државава најмалку половина година. Дали си сигурен дека таа група не е дел од поголема група. Според она како се одвиваа настаните, според искуста на Македонија со качаците и 80тите и 90тите и сега, и според тоа како функционираат тие банди и населението кое им дава поддршка, мислам дека не е елиминирана опасноста од тие т.н. милитанти. Работата е да не се дозволи повторно влез во Македонија, посебно во градови. Или да се спие на тоа уво дека домашните групи не се спремни да се активираат кога ќе посакаат или кога ќе им се каже. Не би се кладел дека работата е ок.
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Се кладам дека и оваа група сега му се јавува на Али?

Ех бе вмро-Овчиња бе „Експерти“ бе! Кого браните бе!
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
една група или дел од група е, но што со други, не знам колку некој е сигурен со оглед на тоа што шетале низ државава најмалку половина година. Дали си сигурен дека таа група не е дел од поголема група. Според она како се одвиваа настаните, според искуста на Македонија со качаците и 80тите и 90тите и сега, и според тоа како функционираат тие банди и населението кое им дава поддршка, мислам дека не е елиминирана опасноста од тие т.н. милитанти. Работата е да не се дозволи повторно влез во Македонија, посебно во градови додека наша власт спие и чека помош од други држави. Или да се спие на тоа уво дека домашните групи не се спремни да се активираат кога ќе посакаат или кога ќе им се каже. Кога гледам какви дупки има безбеднониот систем, не би се кладел дека работата е ок.
Дупките во безбеднонсиот систем, конкретно во овој период ги направивме самите, со политичката криза што се искреира баш во ова време. Не ми е јасно како луѓето не ја гледаат паралелата со 2001 година. Креирање политичка криза со „Големото Уво“, нападот на ПС Теарце на 16 Јануари и тврдења на опозицијата дека е наместен, принудната оставка на Доста Димовска (и Љубен Пауновски), лидерски средби (Георгиевски, Црвенковски, Џафери, Имери) со меѓународна медијација, уцената на Бранко за масовни антивладини протести, во сред безбедносна криза на 30 Март, ако не се формира техничка влада.

Згора на тоа Србија, Косово и Бугарија трупаат сили на граница, а тоа се прави доколку има индикации за продлабочување на кризата. Дури и без разознавачки информации доколку човек трезвено размисли ќе најде голем број на индикации кои укажуваат на можна безбедносна дестабилизација во Македонија. Највеќе предничи во тоа известувањето на западните медиуми за „бруталноста на Македонската полиција“ во акцијата во Куманово.

Влез во државата на терористи не можеш да очекуваш да нема. Влегуваат терористи и во далеку поспремни земји. А за војна внатре во Македонија не мора да влезе некоја фрапантна бројка на милитанти, туку има во самата држава структури кои се спремни на војна. Лицата од Косово се само иницијална капса која треба да ја запали Македонија, а со тоа можеби и регионот. Конкретно групата што е неутрализирана (најверојатно има и други вакви групи) имала за цел да направи хаос низ државава и да ја отвори вратата на едно вооружено востание. Кој би стоел позади тоа востание? Албанците можеби? Не ми се верува. Можеби востанието би почнало како Албанско, но според портфолиото на Кумановската група, повеќе ми личи на Сириско сценарио, првиот Европски калифат.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ако блиц е жута штампа зашто тогаш и сериозна бугарска агенција ја пренесе истата вест?


СР'БСКИТЕ СПЕЦСЛУЖБИ ПРЕДАДОХА ГРУЕВСКИ, САШО МИјаЛКОВ ОРГАНИЗИРАЛ АТАКАТА В КУМАНОВО

http://news.bgnes.com/view/1233325
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Дупките во безбеднонсиот систем, конкретно во овој период ги направивме самите, со политичката криза што се искреира баш во ова време. Не ми е јасно како луѓето не ја гледаат паралелата со 2001 година. Креирање политичка криза со „Големото Уво“, нападот на ПС Теарце на 16 Јануари и тврдења на опозицијата дека е наместен, принудната оставка на Доста Димовска (и Љубен Пауновски), лидерски средби (Георгиевски, Црвенковски, Џафери, Имери) со меѓународна медијација, уцената на Бранко за масовни антивладини протести, во сред безбедносна криза на 30 Март, ако не се формира техничка влада.

Згора на тоа Србија, Косово и Бугарија трупаат сили на граница, а тоа се прави доколку има индикации за продлабочување на кризата. Дури и без разознавачки информации доколку човек трезвено размисли ќе најде голем број на индикации кои укажуваат на можна безбедносна дестабилизација во Македонија. Највеќе предничи во тоа известувањето на западните медиуми за „бруталноста на Македонската полиција“ во акцијата во Куманово.

Влез во државата на терористи не можеш да очекуваш да нема. Влегуваат терористи и во далеку поспремни земји. А за војна внатре во Македонија не мора да влезе некоја фрапантна бројка на милитанти, туку има во самата држава структури кои се спремни на војна. Лицата од Косово се само иницијална капса која треба да ја запали Македонија, а со тоа можеби и регионот. Конкретно групата што е неутрализирана (најверојатно има и други вакви групи) имала за цел да направи хаос низ државава и да ја отвори вратата на едно вооружено востание. Кој би стоел позади тоа востание? Албанците можеби? Не ми се верува. Можеби востанието би почнало како Албанско, но според портфолиото на Кумановската група, повеќе ми личи на Сириско сценарио, првиот Европски калифат.
Имаш некаква информација на која што го темелиш твојот заклучок колку луѓе ја обезбедувале границата кон Косово пред или после политичката криза за да зборуваме дека баш политичката криза и протестите против полициска бруталност се виновни за дупките во безбедносниот систем?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А има ли потреба борисов дополнително да ја подгрева ситуацијата?

До толку ли е глуп и не може да свати дека наводно со фиктивни 90к татарски многу Македонци на ја обезбедуваат егзистенцијата работејќи во еу
Не знам зашто гледате и се фокусира само на пасошите?! Овде многу побитни работи има во изjaвата. Дали сте свестни дека ВМРО-ДПМНЕ и ГЕРБ са от едно политичко семеjство? Дали си давате сметка што го посаветува Борисов?! Специални части да почнат вежби,а армиjaта да набележува точки на границата дали сте свестни колко побитно е тоа како решение от прашане за некакви пасоши?!
Србиja подсили границата,Косово ако не се лажам, тоа го прави сега БГ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom