ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
5000-10000 евра за учесниците во акцијата?Годишна и повеќе плата за нешто што се смета како дел од редовното работење на овие лица?Јас разбирам дека тие лица имаа голема опасност по нивните животи и голем ризик за тешки повреди али тие лица никој ги нема натерано на сила да ја изберат оваа професија.Нека бидат наградени со една или две месечни плати али 5000 и 10000 евра?Мајка ми за тоа што работи 20 години веќе во МВР не и беше ништо дадено.Немам ништо против исплатите за семејствата на починатите и за тешко повредените па и за учесниците општо али ова е преголема награда за нешто што се смета како дел од редовното работење и ова ми е класично купување на гласови.Нашиве поголеми платеници да не испаднат од платениците што беа на другата страна.
 
V

viktora

Гостин
Идиоти , вака поздравуваат албанците

Овој поздрав ви е тазе измислен.До пред неколку години ги користевте двата прста во вид на буквата V,што ви претставуваше победа или victory.А ова мене повеќе ми личи на знакот на бетмен него на орелот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Чекај ти сериозен си ? :pos:
Од кај знаеш дека се тие луѓе кои свиркаа на полицајците? Или у различна резолуција и од различен агол ги гледавме луѓето, па ја нешто сум пропуштил.
Викам јас, здравството не ни чини.
Постои третман за подобрување на објективноста?
Ти зошто немаш закажано термин? А за корекција на носот што правиме??
 
V

viktora

Гостин
Ги посети повредените и сликите од посетата ги објави на фб во албум "Активности мај 2015." (y)
Фациве го чекирале заев во Куманово со коментар "типот што сонува да стане премиер,но ќе продолжи да сонува зошто им го вети премиерското место на албанците" сеир му факаат на големо.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Поздравот на УЧК :pos:
Можеби луѓе од други краеви на светот тој гест го користат во друга конотација... Но ти сериозно сакаш да (л)(к)ажеш дека кај Албанците тој гест не симболизира „победа“? :cautious:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.272
Поени од реакции
41.834
Можеби луѓе од други краеви на светот тој гест го користат во друга конотација... Но ти сериозно сакаш да (л)(к)ажеш дека кај Албанците тој гест не симболизира „победа“? :cautious:
Симболизира, ама тоа не е симбол на учк, и апсурдно е да се поистоветува тоа, со ова на Заев во Куманово, како тој поздравил со официјалниот симбол на учк ?!?!, а и самата потреба да спинуваат со вакви лешинарски работи е доволен показател за какви луѓе станува збор, во ваква ситуација да билдаат омраза кај македонското население, едни помеѓу други, зашто може кај мене и тебе тоа нема да запали, ама има доволно глупави луѓе кои веруваат во ова, ко и во гринч и еднорозите.
Осетливи се овие работи, не е ова било што.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441

Najgolemiot Albanec :):):):)
Iskreno V moze da znaci se a Zaev ako znae so nego mu znaci neka ne prosvetli, tesko deka i on znae, go ima na tv videno
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Вчера се случија два извонредно важни настани. Првиот беше пораката од Столтенберг, кој ја поздрави акцијата на полицијата во Македонија и кажа дека таа е успешна. Таквата реторика драстично се разликува од онаа од првиот конфликт, каде што нон стоп ни префлуваа прекумерна уоптреба на сила и напади врз цивилно население. Оваа порака значи само едно, дека терористите овој пат немаат никаква поддршка од запад и дека на секоја следна провокација може да биде одговорено уште пожестоко. Затоа и ниту еден значаен политички фактор на Албанците во регионот не даде никаква поддршка на терористите, и генерално ги пуштија по вода.

Другиот настан е шамарот, ама навистина жестокиот шамар што го јаде вчера Груевски на средбата со амбасодорите. На него му беше дадена листа на работи кои мора да ги спроведе, како што се потребни, го цитирам Бејли, соодветни политички и правни мерки за одговорните со цел да се постапи по слабостите на институциите кои се видливи од прислушувањето. Бараме Владата да размисли за специфични реформи, вклучувајќи го интегритетот на изборниот систем, слободата на медиумите, независноста на судството, слободата на говорот и заштита за тн. „протекувачи на информации.

Болдираниот навод е посебно значаен, затоа што тука заминуваат соништата на Груевски за циркуско судење пратено со линч за оние кои ги доставија снимките до Заев. Маневарскиот простор на Груевски сега му е намален на тоа да размислува на кој начин да го изврши политичкото самоубиство.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Не ке е лошо да посетиш психијатар (овој со статусот) и да задолжиш косула со споени ракави однапред!
Да се жртвуваме за Никола ? Не се жртвуваме за никого, освен за државата. доколоку е нападната од непријател без политички цели ? Јас живеам во Куманово и нема баш никакво раздвижување како во 2001 година ( нагло купување на прехрамбени производи, лекови, селење и друго ) во Куманово и на денот на пукањето, течеше нормален живот помеѓу Македонци и Албанци. Но, има многу нејаснотии во акцијата, како на пример, Конгресот на вмро е закажа недела порано, со известување на Груевски дека е од безбедносни причини, од друга страна протест на сдсм требше а се одржи на 9 мај и тоа се одложи поради истата причина. На некого му одговара нестабилност на Македонија.
Меѓутоа според мене, оваа со уапсените не ми изгледа добро, Зошто ? затоа што, доколку не се политички ангажирани, нема да ги бара учк бидејќи тие не се учк туку криминална банда, доколку се стварно учк тогаш ке се бара замена, односно амнестија, Но и зазгорување на ситуацијата во други делови во земјата но да не правам сега километарски постови толку нека биде.
 
W

wicked_1

Гостин
Победата против славјанскиот окупатор на тој начин ја славеле!!!!!! :vozbud: па и гуглаат да си најдат аргумент некој, ако ако..:facepalm:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Симболизира, ама тоа не е симбол на учк, и апсурдно е да се поистоветува тоа, со ова на Заев во Куманово, како тој поздравил со официјалниот симбол на учк ?!?!, а и самата потреба да спинуваат со вакви лешинарски работи е доволен показател за какви луѓе станува збор, во ваква ситуација да билдаат омраза кај македонското население, едни помеѓу други, зашто може кај мене и тебе тоа нема да запали, ама има доволно глупави луѓе кои веруваат во ова, ко и во гринч и еднорозите.
Осетливи се овие работи, не е ова било што.
Прави разлика дека мене ми реплицираш, а јас никаде досега не зборував овој гест за Заев.
Најпосле јас НЕ го прашав Дарданот дали поздравот е симбол на УЧК, јас го прашав дали кај Албанците тој гест, симболизира „победа“? (над нас Македонците, и над Србите во војната во 2001ва па наваму)

Е сега ако веќе сакаш да ја анализираме ситуацијата (а сакаш, иначе не би ме цитирал), мое мислење е дека ова е гаф на ЗЗ.
Не велам дека гестот треба да се толкува како „да живее УЧК“ - ама дефинитивно е прилично непромислен глуп избор за гест, од некој што знае дека другата страна едвај чека вакви ретард моменети, за да ги извади од контекст - иако не сосема, пошто симболиката на поздравот е општо позната за сите, освен за тие од креавите како во Струмица каде немаат Албанци да им се церекаат заедно додека отопоздравуваат со двата прста. Лешинарски потез? Да, ама некој прво треба да направи глупост и да им даде материјал... а зајко дефинитивно го бива за тоа (ако не за друго).
Најпосле се работа на конвенција, во некои држави - за некои гестови се досудуваат заебани казни. Just sayin...

edit:
За мене ова е само уште еден показател за непромисленоста на човеков (во мноштвото други, посериозни), уште еден минус кој го става на дното на листата на опции за кои би гласал - кога на следните избори ќе гласам за промена на сегашнава гарнитура што е на власт (не дека некогаш сум гласал за нив).
 
Последно уредено:
S

Samurai_Sk

Гостин
Целта е постигната, сега ситуацијата, атмосферата е како да сме во војна, вчера одам да спортувам во спортскиот центар Борис Трајковски се е затворено, мислам зошто??? Дојде ситуацијата после 20 часот како полициски час да имаме
 
W

wicked_1

Гостин
Е сега ако веќе сакаш да ја анализираме ситуацијата (а сакаш, иначе не би ме цитирал), мое мислење е дека ова е гаф на ЗЗ.
Не велам дека гестот треба да се толкува како „да живее УЧК“ - ама дефинитивно е прилично непромислен глуп избор за гест, од некој што знае дека другата страна едвај чека вакви ретард моменети, за да ги извади од контекст. Лешинарски потез? Да, ама некој прво треба да направи глупост и да им даде материјал... а зајко дефинитивно го бива за тоа (ако не за друго).


За мене ова е само уште еден показател за непромисленоста на човеков (во мноштвото други, посериозни), уште еден минус кој го става на дното на листата на опции за кои би гласал - кога на следните избори ќе гласам за промена на сегашнава гарнитура што е на власт (не дека некогаш сум гласал за нив).
Тоа е тоа Ванлок, да не се жалиш после коа ќе те исмева некој... Да го протолкуваш ова како гаф, доволно збори за тоа колку си субјективно врзан на нечија дебилна пропаганда, у која се хиперболизира и извртува се и сешто, неоспориво со цел да се достигнуваат нови стандарди за современ дебилен човек.
Ги дигнал двата прсти кои значат мир секаде, освен у одредени штабови.
Па и ова ти било показател да не го гласаш..:pos:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Зарем не е можно да е лично мое мислењето дека ова е гаф?
Мора да ме научил некој преку пропаганда??
И ти ли ќе спориш дека со овој поздрав Албанците ја слават победата во 2001ва (и претходно на Косово???


@wicked_1 поназад ти мене ме обвини за вадење од контекст. Јас љубезно ти се извинив.

Дали толку не гледаш дека сега ти (повторно) го правиш истото за што мене ме обвини. Зошто не можеш да земеш, дека е макар можно - некој да биде против оваа влада, ама истовремено да биде и против нивните противници предводниците на опозицијата (првенствено зборувам за партијата СДСМ). За тебе, и за многумина овде, ако некој е против СДСМ - автоматски мора да биде за ВМРО.
Зарем ако во твојот биполарен свет, ти сите работи ги гледаш црно или бело - зошто сметаш дека сите треба така да размислуваат?

edit:
Како што веќе еднаш те прашав поназад на темава - кој тоа тебе (вас) те стави во центарот на универзумот?
Или со други зборови, нели ти е тебе сега редот да се извиниш?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom