Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    132
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Ако може некој да препорача програма за вежбање на шипки за почетник. Немам вежбано ништо година дена. Порано вежбав П90 по дома, па мислев пак да се активирам физички. Периодов не можам да вежбам дома, а не ми се иде у теретана за сега, па мислев да искористам убаво време и да вежбам надвор на шипки. Целта ми е да ослабнам и да зајакнам.

Имам негде 105-106 кила, pull up не можам ни еден да направам, chin up 1-2 негде. :sramezliv: Колку што имам разбрано, за почеток најубаво да почнам со негативи. Е сега, тоа што ми треба мене е точно кои вежби да ги правам и по колку серии. Како да ги делам по денови и дали уопште да ги делам. Колку пати неделно да вежбам. Значи програма ако може некоја.

Програмата би ја комбинирал со трчање.

Благодарам однапред. :)
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Ако може некој да препорача програма за вежбање на шипки за почетник. Немам вежбано ништо година дена. Порано вежбав П90 по дома, па мислев пак да се активирам физички. Периодов не можам да вежбам дома, а не ми се иде у теретана за сега, па мислев да искористам убаво време и да вежбам надвор на шипки. Целта ми е да ослабнам и да зајакнам.

Имам негде 105-106 кила, pull up не можам ни еден да направам, chin up 1-2 негде. :sramezliv: Колку што имам разбрано, за почеток најубаво да почнам со негативи. Е сега, тоа што ми треба мене е точно кои вежби да ги правам и по колку серии. Како да ги делам по денови и дали уопште да ги делам. Колку пати неделно да вежбам. Значи програма ако може некоја.

Програмата би ја комбинирал со трчање.

Благодарам однапред. :)
Провери на reddit.com/r/bodyweightfitness имаш одлична почетничка програма.

Али јас ќе ти кажам од мое искуство пошто никад не сум следел програми а имав пребрз напредок. Почни со негативи, колку можеш, до failure. Прави australian pullups заедно со негативите. Дипс негативи почни. Чим можеш 1-2 чинап-а, продолжи да ги правиш и гледај формата да ти е исправна. Ако вежбаш на шипки, повлечи си камен, стај ги нозете на тоа и праи склекови на тие посебните што се за склекчиња. Кардио обавезно за да симнеш килажа, пробај дали ќе ти одговара HIIT.

Ако ме послушаш и вежбаш до failure тогаш би вежбал 3 дена, со 3 дена кардио.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Денес по навика си отварам кајгана и си читам шо има ново и ја читам статијава ако е точна тогаш јас со моите 15 години имам физичка подготвеност подобра од еден член на ФБИ :facepalm: :pos:
http://kajgana.com/mozhete-li-da-go-polozhite-fitnes-testot-na-fbi
LOL! Ја спремам бабами за во FBI наредна година тогаш.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
какви глупости па дури нашите џандари се поспремни од ова :)
 
G

Goldie

Гостин
Па FBI не е само физичка сила, таму верувам дека повеќе се цени интелегенција и сл работи ова физичкиве се само минимални предуслови. Истата FBI има еден куп одели, сигурно не им треба во контра разузнавање / интернет криминал итн некој што може да направи 200 стомачни или пак 150 склекови во една серија (не дека нема такви ама не е толку битна таа работа).
 
G

garthok

Гостин
Денес по навика си отварам кајгана и си читам шо има ново и ја читам статијава ако е точна тогаш јас со моите 15 години имам физичка подготвеност подобра од еден член на ФБИ :facepalm: :pos:
http://kajgana.com/mozhete-li-da-go-polozhite-fitnes-testot-na-fbi
Ваљда не се за оние теренски агенти...
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Ludo e kolku brz progress iam, ne mi se veruva. Posle tuck planche holds, magichno gleam deka mozham edna noga da ispravam dur sum u tuck pozicija. Od L-sit ili V-sit pochnuvam da drzham balans pri transfer vo handstand bez ispraveni noze, i toa neam dzid da praam kickups.

Se mislam volku brz napredok da ne me zezne in the long run, premnogu napoe na zglobovite od ednash ili neshto. Da namalam?

Sent from my D5103 using Tapatalk
 
G

garthok

Гостин
Ludo e kolku brz progress iam, ne mi se veruva. Posle tuck planche holds, magichno gleam deka mozham edna noga da ispravam dur sum u tuck pozicija. Od L-sit ili V-sit pochnuvam da drzham balans pri transfer vo handstand bez ispraveni noze, i toa neam dzid da praam kickups.

Se mislam volku brz napredok da ne me zezne in the long run, premnogu napoe na zglobovite od ednash ili neshto. Da namalam?

Sent from my D5103 using Tapatalk
Од Simonster учиш?
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
-х- и јас како тебе имав брз напредок последниот месец а кога ке се вратам од денес па назад 2 месеци вежбањето го запоставив еднаш неделно едвај некако наоѓам време а кога ке земам тој еден пат да го вежбам гледам колку сум напреднал.До пред скоро време си вежбав само основа од стреет.А сега ново:
one hand push up
one hand asiisted pull up
one hand assisted chin up
back lever
front lever
l-sit pravilno odam nakaj N sit
ruski od 1 pokaciv na 2
Дури се изненадив бидејќи освен основните вежби не ми биваше за друго...После скоро 2 години вежбање се осетив задоволен и уште повеќе ќе вежбам :D :D :D :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
Си седам и си мислам така нешто да ми помине времето досадно ми беше и ми дојде идеа некој викенд или било како да се збереме сите што вежбаме стреет или нешто слично малко да се дружиме искуства ово оно ....Што велите?
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Си седам и си мислам така нешто да ми помине времето досадно ми беше и ми дојде идеа некој викенд или било како да се збереме сите што вежбаме стреет или нешто слично малко да се дружиме искуства ово оно ....Што велите?
Па не гледам дека не има многу искрено, јас, ти, @garthok сме само активни во темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom