Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Сакам да прашам.Дали има врска каков стар документ се поднесува:воена книшка,крштеница,други видови на сведителства во однос на брзината на менување од дополнителна во задолжителна процедура?
Најголема заблуда е што луѓето мислат дека ќе поминат со било каков стар документ. Засега ги одобруваат само оние кои носат крштеница, венчаница или воена книшка. Само документи на кои експлицитно е наведено дека лицето е Бугарин или во случајот на воена книшка се подразбира дека бил Бугарин. Документи како имотни листови, договори или свидетелства на кои не пишува дека лицето е Бугарин, не се признаваат макар и да се на бугарски јазик издадени од бугарска институција во тој период.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Најголема заблуда е што луѓето мислат дека ќе поминат со било каков стар документ. Засега ги одобруваат само оние кои носат крштеница, венчаница или воена книшка. Само документи на кои експлицитно е наведено дека лицето е Бугарин или во случајот на воена книшка се подразбира дека бил Бугарин. Документи како имотни листови, договори или свидетелства на кои не пишува дека лицето е Бугарин, не се признаваат макар и да се на бугарски јазик издадени од бугарска институција во тој период.
Не знaм кoј тoчнo нo нa фoрумoв имaше луѓе кoј штo кaжaa декa пoминaле сo Сведителствo oд бaбa, дедo сo нaзнaкa бугaрин oд 1941-1943.И имaa прoменa нa стaтуси.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Не знaм кoј тoчнo нo нa фoрумoв имaше луѓе кoј штo кaжaa декa пoминaле сo Сведителствo oд бaбa, дедo сo нaзнaкa бугaрин oд 1941-1943.И имaa прoменa нa стaтуси.
Tocno.
Tie sto imaa sreka da najdat svidetelstvo so naznaka bugarin pominaa a kaj onie cie sto svidetelstvo nemade naznaka bugarin gi vratija.
Znaci bitno e da imas dokument so naznaka bugarin toa e spored zakon i sigurno pominuvas.
a za onie sto ja nemat naznakata bugarin na bilo kakov dokument od bg vreme dzabe ai trosat pari i nervi.[DOUBLEPOST=1427964448][/DOUBLEPOST]
Stara licna karta,na koja pisuva nacionalnost blgarin ja odnesov vo noemvri a vo fevruari vnesov posmrtnica prevedena legalizirana nekade 15 fevruari,ako imas informacija nesto pisi,pozdrav
Tocni dokumenti i sigurno minuvas no bidejki valjda si ja odnel posmrtnicata skoro nemas promena na status zatoa smireno pocekaj ke ti izleze.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Не знaм кoј тoчнo нo нa фoрумoв имaше луѓе кoј штo кaжaa декa пoминaле сo Сведителствo oд бaбa, дедo сo нaзнaкa бугaрин oд 1941-1943.И имaa прoменa нa стaтуси.
Да, токму така, особено важно е дали документот има назнака националност Бугарин. Без тоа, документот не е валиден, само губење време и пари. Посредниците ќе ве убедуваат дека ќе поминете со било каков стар документ, без разлика што пишува на него, но тоа е само за да извлечат пари од вас. Важно е ваквите работи на форумот да се разјаснат, за луѓето да не бидат дезинформирани.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Stara licna karta,na koja pisuva nacionalnost blgarin ja odnesov vo noemvri a vo fevruari vnesov posmrtnica prevedena legalizirana nekade 15 fevruari,ako imas informacija nesto pisi,pozdrav
So takvi dokumenti 100% ke bides odobren.Samo dali dokumentite gi podade licno?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ako imate voena kniska se podrazbira deka bil bugarin iako ne pisuva GI prifakaat,a za drugi dokumenti mora da se izjasnile kako bugari malku nelogicno am a veruvame ke se smeni taa praksa so vangelov I noviot zakon.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Unazad veke nekoe vreme samo citam i ne komentiram i da bi se slozila so vas vo nekoj od postovite vo vrska so dopolnitelen dokument deka najsigurno e da pisuva bigarin nacionalnost na stariot dokument.Mozi nekoj od clenovite ke me napadne posle mojov zaklucok ili moe mislenje ali sepak ke si go pisam.Ako se ima sredsvta pari I bilo kakov star dokument bugarski nosite i ne cekajte.Nikoj tuka od nas ne znae dali pominuva ili ne toj dokument nikoj od nas ne e vraboten vo pravosudie.Dodeka site mi velea deka nema da minam so prv bratucet jas dobiv bez da bidam vratena na dopolnitelna proverka ili deka sestra mi nema da zeme so mojte dokumenti plus dokumentite od bratucet mi a vodite smetka deka edniot roditel ne ni e ist.Drugo vo vrska so posrednicite mene ne mi treba negovo mislenje dali da dostavam dokument i koj dokument da go dostavam.Moja odluka moj pari negovo e samo da gi odnese da gi srede i da gi predade vo ministerstvo nisto drugo.A kolku oni znaat sto mine a sto ne tolku i ne znaat.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Unazad veke nekoe vreme samo citam i ne komentiram i da bi se slozila so vas vo nekoj od postovite vo vrska so dopolnitelen dokument deka najsigurno e da pisuva bigarin nacionalnost na stariot dokument.Mozi nekoj od clenovite ke me napadne posle mojov zaklucok ili moe mislenje ali sepak ke si go pisam.Ako se ima sredsvta pari I bilo kakov star dokument bugarski nosite i ne cekajte.Nikoj tuka od nas ne znae dali pominuva ili ne toj dokument nikoj od nas ne e vraboten vo pravosudie.Dodeka site mi velea deka nema da minam so prv bratucet jas dobiv bez da bidam vratena na dopolnitelna proverka ili deka sestra mi nema da zeme so mojte dokumenti plus dokumentite od bratucet mi a vodite smetka deka edniot roditel ne ni e ist.Drugo vo vrska so posrednicite mene ne mi treba negovo mislenje dali da dostavam dokument i koj dokument da go dostavam.Moja odluka moj pari negovo e samo da gi odnese da gi srede i da gi predade vo ministerstvo nisto drugo.A kolku oni znaat sto mine a sto ne tolku i ne znaat.
Ти зема и државјанство и пасош со ова што го напиша ? Или си некаде во процес на чекање ?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Ти зема и државјанство и пасош со ова што го напиша ? Или си некаде во процес на чекање ?
Da tocno e nekade pred izborite septemvri,oktomvri pustija nekoi so brat,sestra,bratuced megutoa potoa toa e prekinato.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ти зема и државјанство и пасош со ова што го напиша ? Или си некаде во процес на чекање ?
Zedov vo oktomvri a sestra mi ja odobrija januari mesec bez dopolnitelna.Sega gi sreduvav za majka mi i tatko mi i ke cekam so niv sto ke bidi ali mi rekoa deka 100% ke zemat.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Zedov vo oktomvri a sestra mi ja odobrija januari mesec bez dopolnitelna.Sega gi sreduvav za majka mi i tatko mi i ke cekam so niv sto ke bidi ali mi rekoa deka 100% ke zemat.
Unazad veke nekoe vreme samo citam i ne komentiram i da bi se slozila so vas vo nekoj od postovite vo vrska so dopolnitelen dokument deka najsigurno e da pisuva bigarin nacionalnost na stariot dokument.Mozi nekoj od clenovite ke me napadne posle mojov zaklucok ili moe mislenje ali sepak ke si go pisam.Ako se ima sredsvta pari I bilo kakov star dokument bugarski nosite i ne cekajte.Nikoj tuka od nas ne znae dali pominuva ili ne toj dokument nikoj od nas ne e vraboten vo pravosudie.Dodeka site mi velea deka nema da minam so prv bratucet jas dobiv bez da bidam vratena na dopolnitelna proverka ili deka sestra mi nema da zeme so mojte dokumenti plus dokumentite od bratucet mi a vodite smetka deka edniot roditel ne ni e ist.Drugo vo vrska so posrednicite mene ne mi treba negovo mislenje dali da dostavam dokument i koj dokument da go dostavam.Moja odluka moj pari negovo e samo da gi odnese da gi srede i da gi predade vo ministerstvo nisto drugo.A kolku oni znaat sto mine a sto ne tolku i ne znaat.
Прво и основно, да разјасниме една работа, искуствата кои ги споделувам се во врска со делот за добивање произход од ДАБЧ, а не откочување на заглавена постапка во Министерство за правда. Многу е битно и во која фаза од постапката си ги поднела документите, до која институција и во кој временски период. Од ноември па наваму, ако не поседуваш документ на кој пишува дека твојот предок е Бугарин, не добиваш произход од ДАБЧ - 100% проверено. Истото важи и за братучеди и чичковци со пасоши. Исклучок се само некои документи како стара воена книшка од кои се подразбира дека лицето бил Бугарин. Било каков стар документ од претци не поминува во ДАБЧ, тоа треба да им е јасно на кандидатите.

Пред мене имав случај на кандидат кој беше одбиен со старо бугарско свидетелство од мајка. Втор случај, кандидат со стар имотен лист од прадедо на кој меѓудругото пишува дека лицето работело во државна служба, исто така одбиен. Забелешката и на двата документи беше дека никаде на нив не пишува дека лицето е Бугарин.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2015
Мислења
24
Поени од реакции
9
Kaj mene brojceto ne mi e ni izlezeno .a pisuva na dopolinitelna proverka?[DOUBLEPOST=1427981188][/DOUBLEPOST]14.01.2013 godina intervju
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom