Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
A nie od 2012 do koga ke cekame.izgubivme nadez veke[DOUBLEPOST=1426357695][/DOUBLEPOST]A nie od 2012 do koga ke cekame.izgubivme nadez veke[DOUBLEPOST=1426357808][/DOUBLEPOST]A nie od 2012 do koga ke cekame.izgubivme nadez veke
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
A nie od 2012 do koga ke cekame.izgubivme nadez veke[DOUBLEPOST=1426357695][/DOUBLEPOST]A nie od 2012 do koga ke cekame.izgubivme nadez veke[DOUBLEPOST=1426357808][/DOUBLEPOST]A nie od 2012 do koga ke cekame.izgubivme nadez veke
Ај сите ке добиеме уште малку остана за вас.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
jas sum od 27 januar so svidetelstvo.. uste cekam ... razbrav do 13 januar se stignati... ti koj januar si ?

февруари сум јас, ама као ради тоа што немало уште претседател избрано, затоа било вака споро, барем посредников така вика, само што не отидов лично т.е бевме првиот пат ама тогаш немавме дополнителни ( покасно најдовме ) и посредников ни ги достави преку полномошно али само копијата на нотар заверена ( оригиналите си ги земавме со нас ), а гледам некој пишува ги барале оригиналите на увид во ДАБЧ...... а ова со новиот претседател историја веќе стана.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
jas sum od 27 januar so svidetelstvo.. uste cekam ... razbrav do 13 januar se stignati... ti koj januar si ?

Aha ova e korisna informacija[DOUBLEPOST=1426361036][/DOUBLEPOST]
И јас чекам од 17.01.2015 происход преку амбасада.
Сигурен си дека до 13.01 се стигнати?
Mene tetkata od ambasada mi rece da zavrtam za edno dva meseci pa dodeka da stigne taa diplomatska posta ako ne ima vo nea ..Pa tolku ako ubavo razmislis dodeka gi razgledaat dodeka da stigne posta vo ambasada 2 meseca ne ni gine
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
10
Дали успеал некој да земе происход од јануари до сега, за помалку или макс. еден месец од прво доставување во ДАБЧ?
Podnesov vo dekemvri vo konzulat bitola se javiv nema nisto dokumentite so poteklo mi rekoja po veligden da se javam pak da proveram za proishod
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.920
И јас чекам од 17.01.2015 происход преку амбасада.
Сигурен си дека до 13.01 се стигнати?
Амбасадата во Скопје испраќаше пошта за бг крајот на феб. Значи ти се водиш во ДАБЧ дека си бил во почетокот на март. Повратен одговор имаш за најмалку месец дена од тогаш значи почеток на април + додека да стигне тука дип.пошта пред велигден не очекувај дека ќе имаш происход. Најубаво јави си се после 15 април ако е позитивен одговорот 99% дека ќе ти е стигнат веќе во скопје.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Амбасадата во Скопје испраќаше пошта за бг крајот на феб. Значи ти се водиш во ДАБЧ дека си бил во почетокот на март. Повратен одговор имаш за најмалку месец дена од тогаш значи почеток на април + додека да стигне тука дип.пошта пред велигден не очекувај дека ќе имаш происход. Најубаво јави си се после 15 април ако е позитивен одговорот 99% дека ќе ти е стигнат веќе во скопје.
Ke pocekame uste nekoe vreme samo da se nadevame na pozitiven odgovor.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Eve citajki ve sekoj den da kazam I jas nesto jas zedov proizhod 2014 godina so dokument od blgarska ekzarhija od pra dedomi na nego ubavo e ispeseno imeto i prezimeto na bugarski i e izdaden od bugarska crkva so pecat i se za sveto krstevajne e sega jas preko posrednik sum i mu dadov polnomostvo za se i toj mi brkase rabota odnesov dokumenti vo DABC za proizhod na 6 juni i izvadiv site bugarski dokumenti sogi imav vo koj sto bese i krstenicata bugarska i toj tamu mi rece deka so tie dokumenti ke minam i ke nemam problem nikakov samo da dokazam so izvodi deka e dedo na tatkomi i jas posle edna nedela odnesnov dokumentite bugarski na posrednikot so izvodite toj migi dostavi originalnite dokumenti so izvodite i posle dva dena od koga gi dostavi mise javi deka mi odobrile za proizhod za samo dva dena no se cekalo za potpis zosto toj so trebal dami potpise bil na odmor vo ukrajna duri posle 3 meseci mi potpisaa za proizhodot iako bese odobren od samiot pocetok odkoga go zedov proizhodot intervjuto mi bese zakazeno za samo Edna nedela I da se nadovrzam za tie so se dvoumat dali da dostavat original stari dokumeti ili kopij jas licno gi dadov starite originalni dokumenti na posredniko so izvodi toj licno gi dostavi i odkoga mi potpisaa za proizhod toj migi vrati dokumentite tutto completo ova e moeto iskustvo pa sega procenete sami vie inace sum brojce od 2014 god imate li nekoe info koga keja zapocnat 2014 zosto kako sto tera izgleda april mesec keja zapocnat 2014 :) vi posakuvam sreka na site i bidete optimisti zosto veruvam deka kese sredi celava situacija ne treba da gubime nadez nikogas dokolku nesto silno posaluvas treba da veruvas za da se ostvari moj sovet :)
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Dobre, Az ne znam ot koi meses do koi mesec sluzel Blgarska vojska, samo god. 1941-1942 na Stracin- Kumanovsko. Moze da pisam samo godinata?
Можеш да пробваш со информацијата, која ја имаш, имена знаеш?, местото е Страчин-Кумановско?, годините 1941-1942, па провери сите опции да најдеш повеке информација ако не можеш со това што имаш. Поздрави.[DOUBLEPOST=1426398529][/DOUBLEPOST]За тиа што не са запознати со текстот од предложението за законот, кој ви интересира:
http://parliament.bg/bills/43/554-01-20.pdf
Како ке се докажува „4. владее говоримо б'лгарски език или диалектните му форми.“ и дали ке сметат и лугето од Македонија во таја графа е најбитно за тиа, кои чекат/сакат да го земаат тоја пуст пасош.
До крајот на месецот истича рокот, во кој треба да се приеме или да не се приеме.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom