Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Zdravo na site, jas sum nova na forumov,ako moze nekoj da mi pomogne ve zamoluvam!
Dedomi sluzel Bugarska vojska 1941-1942 na Stracin Kumanovsko. Nemam voena kniska od nego i ne znam od koj mesec do koj mesec sluzel, nitu koj Polk bil .
Rasprasaj se po doma bidejki za vo arhiv baraat poveke inf za da najdat odreden dok za odredena licnost
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Se rasprasav po cela familija, nikoj ne se sekava dobro. A postarite se pocinati.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Se rasprasav po cela familija, nikoj ne se sekava dobro. A postarite se pocinati.
Дај ги само тие податоци што ги знаеш,и чекај на среќа можда и ке го најдат.И мојов случај е исти,се испоумрено документи никакви ,а ова што е живо ништо незнае.Пратив она што знам како податок ,и сега чекам ако ги најдат.
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Pozdrav
Prv pat na temava
Vo faza na pribiranje na dokumenti sum I me interesitra kolku e vremenski period za dobivanje posos so krstenica bugarska of vtoro koleno ( baba ) .
 
Член од
4 март 2012
Мислења
14
Поени од реакции
1
само нешто да споделам!овие две недели разговарав со неколкумина посредници (ТТРРРИИИ ЧЧИИССТТИИ ННЕЕММАААТ) сите ми велат едно исто "ИМАШ СТАРИ ДОКУМЕНТИ АЈДЕ ДА ГИ ОДНЕСИМЕ" бате да имав стари документи не те ни барав нипак ми требаш...така да како една поговорка!ДОДЕКА ИМА ОВЦИ/ВОЛНА КЕ ИМА И ЏЕМПЕРИ....ВНИМАВАЈТЕ добар совет е[DOUBLEPOST=1426195076][/DOUBLEPOST]браќа скопјани!ми треба ваша помош!ВАКА на гугал неможам да го најдам клубот на бугарите,адреса каде е во скопје,би сакал да се зачленам,мислам ако АКО се промени законот ке ми биде од помош,можеби издаваат некакви документи (ЧЛЕНСКА КНИШКА ИЛИ СЛ.) што би ми помогнале..ве молам за одговор...благодарам
Дρугаρ не сум од сκ али ај да ти помогам БΚΚ ти е на ул.Поп Аρсов 14а т.е. до унивеρзална а бρојот ти е 5511531 па јави се да пρовеρиш дали ρаботат.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Pozdrav
Prv pat na temava
Vo faza na pribiranje na dokumenti sum I me interesitra kolku e vremenski period za dobivanje posos so krstenica bugarska of vtoro koleno ( baba ) .
Како прво, ќе мораш да закажеш термин во ДАБЧ во Софија за предавање на крштеницата со барање за да ти издадат потврда дека имаш бугарско потекло (произход). Од денот на поднесувањето, се чекаат најмалку 30 дена, во најлош случај 2 месеци, за да одлучат по барањето. Ако повеќе од 3 месеци посредникот не те контактирал во врска со произходот, најверојатно си одбиен. Статусот на барањето можеш и сам да го провериш на нивната интернет страница.

После тоа закажуваш термин за интервју во Министерство за правда, и после интервјуто чекаш најмалку 1.5 година до 2 години во најлош случај, ако се' е во ред со документите. Од она што сум информиран, сега не постои пократок пат или заобиколување на правилата, процедурата важи за сите и нема исклучоци. Во најдобар случај можеш да добиеш државјанство и за 1 година од интервјуто, но колку што знам тоа се ретки случаеви кои јас би ги ставил во среќните 10% од барателите. Не вложувај големи надежи дека тоа ќе се случи. Ако некој ти ветува дека ќе ти помогне за државјанство за помалку од 1 година, знај дека или ќе ти обезбеди фалсификат пасош или само сака да ти ги собере парите.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Дρугаρ не сум од сκ али ај да ти помогам БΚΚ ти е на ул.Поп Аρсов 14а т.е. до унивеρзална а бρојот ти е 5511531 па јави се да пρовеρиш дали ρаботат.
ти благодарам се надевам ке ми биде од полза...[DOUBLEPOST=1426219301][/DOUBLEPOST]
Дај ги само тие податоци што ги знаеш,и чекај на среќа можда и ке го најдат.И мојов случај е исти,се испоумрено документи никакви ,а ова што е живо ништо незнае.Пратив она што знам како податок ,и сега чекам ако ги најдат.
исти случај сум и јас,барам за прадедоми за охрид од прва свецка војна,инаку сеуште немам пратено емаил до велико трново,но незнам за другите места но овде во охрид кога ги собирале ги собирале сите наеднаш,немие јасно зашто кога ги прашувам охриганиве не кажуваат кога се собирани нивните дедовци и во кој полк за да можам да им приложам точни информации за прадедоми....од што е стравот????????[DOUBLEPOST=1426219905][/DOUBLEPOST]
Не сум од Скопје ама баратам со чичо гугле :angel: http://www.aba.government.bg/?country=51
да прашам нешто,ако може!кој клуб би ми го препорачале??би се зачленил и во вмро бнд...благодарам многу
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Преписката е прекратена.До оној ден пишуваше молбата е на дополнителна проверка,а сега гледам одеднаш на search Преписката е прекратена.Проверив добро во протоколите и воопшто го нема мојот број за тоа дали сум одбиен итн.

Да подобјасни некој што би можело да биде работава.

И да сум одбиен нели требало да пишува во протоколите???:(
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Преписката е прекратена.До оној ден пишуваше молбата е на дополнителна проверка,а сега гледам одеднаш на search Преписката е прекратена.Проверив добро во протоколите и воопшто го нема мојот број за тоа дали сум одбиен итн.

Да подобјасни некој што би можело да биде работава.

И да сум одбиен нели требало да пишува во протоколите???:(
Ќе те има во некој нареден протокол, инаку прекратена значи прекратена, не си однел дополнителни документи во дадениот рок
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
od juli mese2014god,sum vraten na dopolntelna provrka vo pocetok na novembar odnesov dopolntelni dokomenti,so zakasnuvanje mesec dena od predvideniot rok.sto znaci se uste ne mi je promenet statusot,prepiskata mi je 230x/2013
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
da im e8a ja i protokolii i zakonii i upmm i bugarija i sveeee pobrzo ke i padne lotarija za usaa nego li posram pasos bugarski :yid::yid::yid::yid::yid::yid::yid:
Според објавените податоци, во Македонија во просек извлекуваат 450-500 кандидати за зелена карта од вкупно пријавени 15-20 илјади кандидати годишно, но во последните години бројот на пријавени може и да е дуплиран поради зголемениот интерес од кандидати кои биле на Work & Travel програмите. И тука шансите не се така големи.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Ќе те има во некој нареден протокол, инаку прекратена значи прекратена, не си однел дополнителни документи во дадениот рок
Kako otkaz za izdavanje ukaz li gi pisuva tie prekrateni ili ?
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Преписката е прекратена.До оној ден пишуваше молбата е на дополнителна проверка,а сега гледам одеднаш на search Преписката е прекратена.Проверив добро во протоколите и воопшто го нема мојот број за тоа дали сум одбиен итн.
Од кога си вратен на дополнителна проверка и кога ти е прекратена преписката т.е колку време поминало ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom