Сибирски Хаски (Siberian Husky)

Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Здраво.Нова сум на форумов,пред неколку дена земав кутре хаска женка.Има 2.5 месеца.прв пат гледам куче и читав доста по интернетов да се информирам пред да ја земам иако и покрај сето читајне понекогаш пак се сомневам во самата себе дека не сум кадар да гледам баш поради тоа дека хаските се специфична раса па уште и за почетник.Како и да е да не должам многу.Оваа мојата прчла кога ке ја оставиме сама завива додека ја држат силите.жал ми е стварно кога ке ја слушнам ама сите ми велат да ја оставам дека мора така да се научи дека не секогаш ке има некој до неа да седи 24 саати.сега е дома ама и спремаме бокс и за недела две ке ја извадима надвор.па си викам како ке излеземе на крај со комшиите ако продолжи нон стоп вака.Некој совет од некој искусен,ке прекине ли да завива вака како да ја привикнеме да останува сама а да не плачи вака?Однапред сум ви благодарна....Секој совет е добредојден. Ова е нашата АдаПрегледај го приврзокот 113469 Прегледај го приврзокот 113470
Ќе престане со тек на време, сеуште е мала. Гледајте што поскоро да ја ставите во бокс, и нормално недела,две... месец дена ќе и треба да се адаптира и да научи да биде сама, ама ќе се научи :) гледајте што повеќе да ја изморите за навечер да спие повеќе. Но тоа незначи дека нема воопшто понатака глас да пушти, сепак Хаска е се може да се очекува. :D
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Здраво.Нова сум на форумов,пред неколку дена земав кутре хаска женка.Има 2.5 месеца.прв пат гледам куче и читав доста по интернетов да се информирам пред да ја земам иако и покрај сето читајне понекогаш пак се сомневам во самата себе дека не сум кадар да гледам баш поради тоа дека хаските се специфична раса па уште и за почетник.Како и да е да не должам многу.Оваа мојата прчла кога ке ја оставиме сама завива додека ја држат силите.жал ми е стварно кога ке ја слушнам ама сите ми велат да ја оставам дека мора така да се научи дека не секогаш ке има некој до неа да седи 24 саати.сега е дома ама и спремаме бокс и за недела две ке ја извадима надвор.па си викам како ке излеземе на крај со комшиите ако продолжи нон стоп вака.Некој совет од некој искусен,ке прекине ли да завива вака како да ја привикнеме да останува сама а да не плачи вака?Однапред сум ви благодарна....Секој совет е добредојден. Ова е нашата АдаПрегледај го приврзокот 113469 Прегледај го приврзокот 113470
И јас така се потресував кога ја зедов Леа моја, демек не можел секој да чува, сакале внимание и не знам што... Глупост. Јас ја оставив сама уште втората вечер, плачеше два три дена кога беше сама и после си се навикна. Сега си е самостојна, си игра во двор, некогаш знае да залае по други кучиња кога лаат а не ги гледа. Ја шетаме навечер, некогаш дури и не стигнуваме секоја вечер. Порасна и е многу убава и буцкаста, не е веќе лошка.. Сака да си игра и здрава е.
Како што ќе ја научиш таква ќе си биде, куче е, секое куче знае да се осамостои.
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
Imam haska masko koe ima 5 meseca no usite nikako da gi ispravi,negovite bratcinja uste na 2 meseca gi ispravija,mu davam sekoj den apcinja kafortan no nikako da gi krene usite,moze li nekoj da mi pomogne so i kako da napravam za da go resaym problemot,inace mnogu e pameten,go nauciv,da sedi,da lezi i sekoja komanda ja razbira fala vi odnapret sekoj sovet ke bide od koris
 

Attachments

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Imam haska masko koe ima 5 meseca no usite nikako da gi ispravi,negovite bratcinja uste na 2 meseca gi ispravija,mu davam sekoj den apcinja kafortan no nikako da gi krene usite,moze li nekoj da mi pomogne so i kako da napravam za da go resaym problemot,inace mnogu e pameten,go nauciv,da sedi,da lezi i sekoja komanda ja razbira fala vi odnapret sekoj sovet ke bide od koris
Јас на Леа и купив таблетки Калциум, баш така и се викаат, 300 денари се 80 таблети за мало кученце, ама твоево пошто има 5 месеци можеш и од тие за поголеми кучиња да му земеш. На леа едното увце и падна пред месец и пол, и давав калциум и се исправи, сега е супер. Во случај да не му се исправат, не е страшно, секако е убаво кученцето, најважно е што е паметно и разбира команди. Оваа мојава само кога ќе и свика маж ми го слуша, мене ич :))))
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Не се вика „хаска“ туку „хаски“.
И еднина и множина. Не знам како не научивте до сега. Едно хаски, повеќе хаски.

Не дека множина е „хаски“, па ако е една тогаш е „хаска“.

Исто како некој што се вика „Тони“ да го викаш “Тона“ (во еднина).
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
Јас на Леа и купив таблетки Калциум, баш така и се викаат, 300 денари се 80 таблети за мало кученце, ама твоево пошто има 5 месеци можеш и од тие за поголеми кучиња да му земеш. На леа едното увце и падна пред месец и пол, и давав калциум и се исправи, сега е супер. Во случај да не му се исправат, не е страшно, секако е убаво кученцето, најважно е што е паметно и разбира команди. Оваа мојава само кога ќе и свика маж ми го слуша, мене ич :))))
[DOUBLEPOST=1424217058][/DOUBLEPOST]Mu zimam i takvi kalcium apcinja i kafortan i ima promena no mnogu mala ama sega mi kazaa deka trebalo Da mu stavat nekoj plasticinja na usite i posle nekoe vreme ke se ispravele utre ke go nosam pa ke vidime so ke uspeeme,fala na pomosta i koplimentot pozdrav[DOUBLEPOST=1424217096][/DOUBLEPOST]
Не се вика „хаска“ туку „хаски“.
И еднина и множина. Не знам како не научивте до сега. Едно хаски, повеќе хаски.

Не дека множина е „хаски“, па ако е една тогаш е „хаска“.

Исто како некој што се вика „Тони“ да го викаш “Тона“ (во еднина).
[DOUBLEPOST=1424217279][/DOUBLEPOST]se izvinuvam na greskata,inace znam deka e haski ama ete taka ispadna pozz
 
Последно уредено:

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Imam haska masko koe ima 5 meseca no usite nikako da gi ispravi,negovite bratcinja uste na 2 meseca gi ispravija,mu davam sekoj den apcinja kafortan no nikako da gi krene usite,moze li nekoj da mi pomogne so i kako da napravam za da go resaym problemot,inace mnogu e pameten,go nauciv,da sedi,da lezi i sekoja komanda ja razbira fala vi odnapret sekoj sovet ke bide od koris
Моево до 4 месеци имаше слични уши. Му давам калциум по 2 таблети и еве веќе му се 99% исправени. Секое куче индивидуално си има ген за ушите. Ваљда твоево како мало не цицало доволно мајчино млеко па не внесувало калциум во раната фаза на развитокот. Давај му калциум во исхраната и се надевам дека ќе му се исправат. Многу ретко се јавува кај расата да остане такво со нееректирани уши во позрели години.
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
Моево до 4 месеци имаше слични уши. Му давам калциум по 2 таблети и еве веќе му се 99% исправени. Секое куче индивидуално си има ген за ушите. Ваљда твоево како мало не цицало доволно мајчино млеко па не внесувало калциум во раната фаза на развитокот. Давај му калциум во исхраната и се надевам дека ќе му се исправат. Многу ретко се јавува кај расата да остане такво со нееректирани уши во позрели години.
[DOUBLEPOST=1425182519][/DOUBLEPOST]Inace verno e bidejki koga go zemav bese naj malecko,ne mu davaa ni da jade go brkaa drugite kucenca ama masala sega e super inace mu zimam apcinja kalcium 5 denara e parce i po ednas na den i ima mnogu podobruvanje,se nadevam deka skros ke gi ispravi :unsure:
 
Последно уредено:

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво дечки

Јас би сакал да ве замолам за совет.

Имам хаски по име Лео. Кога го земав Лео пред една недела му дадоа пола апче за глисти, и му купив и јас едно но никој не ми специфицираше на колку време да му го давам. Е сега сакам да ве прашам доколку може некој да ми каже отприлика кога треба пак да му дадам дел од апчето ?

И уште нешто, он си јаде попара, обично му дробам со млекце, ама си имаме и мал проблем. Кога ќе се најаде, почнува да кашла, ми се има случено до сега 2 пати да ми поврати попара и 2 пати шлаемче да исплука.
И пролив има заабележав денес.

Од што може да биде тоа ?

Ви благодарам однапред
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Здраво дечки

Јас би сакал да ве замолам за совет.

Имам хаски по име Лео. Кога го земав Лео пред една недела му дадоа пола апче за глисти, и му купив и јас едно но никој не ми специфицираше на колку време да му го давам. Е сега сакам да ве прашам доколку може некој да ми каже отприлика кога треба пак да му дадам дел од апчето ?

И уште нешто, он си јаде попара, обично му дробам со млекце, ама си имаме и мал проблем. Кога ќе се најаде, почнува да кашла, ми се има случено до сега 2 пати да ми поврати попара и 2 пати шлаемче да исплука.
И пролив има заабележав денес.

Од што може да биде тоа ?

Ви благодарам однапред
Апчето за глисти ти се дозира 1 на 10кила, само мораш да кажеш колку е старо кучето за да ти кажам кога треба, но еве да претпоставам дека е многу мало до 2 или 3 месеци тогаш би требало да му дадеш на 10-14 дена мислам беше(јави се прашај на ветеринар).
Немој да му даваш леб како дел од храната, може како награда или онака да му дадеш да џвака, прво нема хранлива вредност ама баш никаква , а второ може да ти го здебели кучето.
Зошто не му даваш кучешка храна или домашно зготвена(се разбира за куче) храна?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Апчето за глисти ти се дозира 1 на 10кила, само мораш да кажеш колку е старо кучето за да ти кажам кога треба, но еве да претпоставам дека е многу мало до 2 или 3 месеци тогаш би требало да му дадеш на 10-14 дена мислам беше(јави се прашај на ветеринар).
Немој да му даваш леб како дел од храната, може како награда или онака да му дадеш да џвака, прво нема хранлива вредност ама баш никаква , а второ може да ти го здебели кучето.
Зошто не му даваш кучешка храна или домашно зготвена(се разбира за куче) храна?
Кутрето е родено на 19 Јануари, така да има скоро 2 месеца.
Се јавив на ветеринар, ама не ми кажа ни он точно време само ми кажа дека иде 1 на 10 кила.
Иначе за лебот ми рекоа само со тоа да го хранам, попара со малце млако млеко и без корки да биде лебот.

Што препорачуваш ти ?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Кутрето е родено на 19 Јануари, така да има скоро 2 месеца.
Се јавив на ветеринар, ама не ми кажа ни он точно време само ми кажа дека иде 1 на 10 кила.
Иначе за лебот ми рекоа само со тоа да го хранам, попара со малце млако млеко и без корки да биде лебот.

Што препорачуваш ти ?
Јас на моја Леа :) на таа возраст и давав млеко со леб. Продолжив со варен ориз повеќе на сол, исто јаде и рибина паштета за ужинка :D (Сега на 9 месеци).

Инаку за коски и за се, му давав секое утро морков и јајца живи.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас на моја Леа :) на таа возраст и давав млеко со леб. Продолжив со варен ориз повеќе на сол, исто јаде и рибина паштета за ужинка :D (Сега на 9 месеци).

Инаку за коски и за се, му давав секое утро морков и јајца живи.
А што да правам со тоа што кашла, сака да исплука нешто и што ми има повратено попара 2 пати и 2 пати шлаем ?
Некој совет ?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
А што да правам со тоа што кашла, сака да исплука нешто и што ми има повратено попара 2 пати и 2 пати шлаем ?
Некој совет ?
Пробај смени не му давај 3 дена никако попара и види дали ќе има од другото што ќе му даваш исто реакција. На секое кутре организамот е различен
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
А што да правам со тоа што кашла, сака да исплука нешто и што ми има повратено попара 2 пати и 2 пати шлаем ?
Некој совет ?
Kutreto imavospaleni krajnici,odnesi go na veterinar da go dzirnat,ke go bocnat so antibiotik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom